Автор Тема: Морски аквариум - разходи за направата му  (Прочетено 17447 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен tonino

• Активен потребител
  • Публикации: 97
  • Нас. място: Шумен
Отг: Морски аквариум - разходи за направата му
« Отговор #15 : сряда, 03 февруари 2016 г., 20:12 ч. »
tonino, ти самият си казвал,в темата ти за стартиране на нано аквариуми- "по-добре в Бг. 1000 аквариума нано аквариума, отколкото 5 по 1000 литра" ! Защо това убеждение се е променило и променило ли се е изобщо?

Нищо не се е променило, затова и съм/сме направили магазина. Опитваме се да държим възможно ниски/приемливи или както искаш го наречи цени, именно с тази идея. Обаче не искам да правя нано аквариуми по поръчка, защото заради едните см се натоварвам физически в най-неподходящия момент от липса на време. Първо вземахме поръчки за след 20 дни, след това за след месец. Накрая се стигна до там, че обещавам на клиент за след 2 месеца, той се обажда след три и пак греда :D . Затова накрая реших, че ще продавам само готови такива. Скоро ще ги видите, надявам се де, че вече не мога нищо да планирам.
А такива клиенти, които ще поръчат подобна система за 10+К не се намират по форумите. Включих се в темата, защото човека има хол от 50 кв. Моят "апартамент" е малко по-голям :( Още повече ми хареса това, че не е наивник, който "сам" ще се справя след това или още по-лошо да ангажира с това някой негов подчинен.
Относно започването с 50-100 литра, какво да кажа...Моето първо соленоводно аквариумче беше 60 литра - нямаше "а-у" (това ми хареса много!) техника, освен това което имах от сладководната акваристика. Имаше един клоун, каулерпа, няколко полипа и меки корали, които растяха под обикновена крушка... Не си спомням колко е била инвестицията, но клоунът тогава струваше 100 лева :)  Но постепенно с яденето идва и апетита. Днес трапезата е претрупана, дори и в България, да не говорим за информацията. Така, че всеки сам може да прецени, според своята черга, кое-как :) 

Неактивен Rama

• Мотохолик, акваманиак
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 867
  • Нас. място: гр.София
  • Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.
« Отговор #16 : четвъртък, 04 февруари 2016 г., 09:40 ч. »
Става въпрос за аквариум, който трябва да бъде атракция в този хол, така че съответно няма да се получи с нано за 1000 лв,  ;).
От друга страна ми се струва, че се е заформил прекалено сериозен дебат за един "нероден Петко", чийто собственик май много не се вълнува от темата си...

Подобен дебат сме водили и преди, в други времена. Мисля обаче, че той няма да навреди на заинтересованите и най-вече се надявам, че няма да откаже никого, било то колебаещ се, или решил се да "скочи" в соленото, а то си заслужава и е по-достъпно от всякога. :drinks:
Лесно забравяме грешките си, ако не са известни на никого освен на нас.

Неактивен Mr.J

• Активен потребител
  • Публикации: 79
  • Нас. място: София
« Отговор #17 : петък, 05 февруари 2016 г., 15:36 ч. »
Сигурно сте прави за литража, но... пичове, вие ме закопахте жив! В последно време се зачитам в морските раздели и винаги съм си представял, че ще започна с 50/100л. скариди, охлюви, рачета ,меки корали. Не ми убивайте мераците за в бъдеще! :)

Вярвам ти, да четеш за такива 4 цифрени литражи си е потискащо.   :D  В крайна сметка обаче всеки си прави сметката. А за литража - трета година в малко по-голяма с-ма от 100 л гледам нелоши твърди корали, така че за това което искаш 100 л са си супер    :)  Не оставяй мерака да умре.

Неактивен Mr.J

• Активен потребител
« Отговор #18 : петък, 05 февруари 2016 г., 15:47 ч. »
От друга страна ми се струва, че се е заформил прекалено сериозен дебат за един "нероден Петко", чийто собственик май много не се вълнува от темата си...

Подобен дебат...най-вече се надявам, че няма да откаже никого, било то колебаещ се, или решил се да "скочи" в соленото, а то си заслужава и е по-достъпно от всякога. :drinks:

Много точно казано   :drinks:

Неактивен iivs

• Активен потребител
  • Публикации: 91
  • Нас. място: kyustendil
« Отговор #19 : петък, 05 февруари 2016 г., 17:00 ч. »
Соленоводната акваристика си е сериозно начинание,и трябва да си много наясно какво искаш и какво ще ти коства и аз миналата година се бях засилил здраво за морски съд но все още съм на доникъде.Накупил съм техниката и седи и отлежава проекта.

Неактивен Mr.J

• Активен потребител
« Отговор #20 : петък, 05 февруари 2016 г., 20:54 ч. »
Щом си купил техниката (това е голямата първоначална инвестиция) не се колебай ами опитай. Прав си, че трябва да си направиш сметката какво ще ти струва начинанието, но след като си купил техниката би трябвало поне приблизително да си наясно със съпътстващите разходи. Поне няма да останеш без подкрепа  :) В нашите форуми има и знаещи и добронамерени акваристи, които с готовност ще ти помогнат. Виждаш тук за един "нероден Петко" каква дискусия се разгоря, а какво остава за някой който реално е потопил ръце в солената вода.

Неактивен tonino

• Активен потребител
  • Публикации: 97
  • Нас. място: Шумен
« Отговор #21 : петък, 05 февруари 2016 г., 22:36 ч. »
Че какво и е на дискусията, всичко си е в норми - споделяме, коментираме... От моя личен опит, няма потребител от форумите, който да е направил морска система (на какъвто и да е обем в литрите) без компромиси. Не съм се и надявал неродения Петко да се роди с тази тема :) 

Много е грешно обаче да се твърди, че първоначалната инвестиция е най-голямото перо. Нищо подобно - така се вижда защото парите ги даваш на веднъж :D . Ако погледнем от друг ъгъл: ако не ти е проблем да стартираш в рамките на 1000 лева за едно 100-на литрово нано, няма какво да се плашиш от последващите разходи. Но ако гледаш да намалиш тези 1000 лева - с каквито и да било пинизи и да минеш метър....тогава няма смисъл да пробваш. Същото важи и за аквариумите с 4-5 и повече цифри.

Неактивен RAKIM

• Активен потребител
  • Публикации: 1 152
  • Нас. място: Пловдив
« Отговор #22 : петък, 05 февруари 2016 г., 23:36 ч. »
Има разлика защото 1000 лв може да ги събереш и дадеш,но ако после месечните разходи за потдръжка са ти 100 кинта става друга работата.

Неактивен Mr.J

• Активен потребител
« Отговор #23 : събота, 06 февруари 2016 г., 14:27 ч. »
Специално този нероден Петко е на път да се "роди", но това е тема на друг разговор. Мисълта ми беше, че в един момент се водеше излишен дебат тъй-като отворилият темата изобщо не се поинтересува от нея.

Не съм казвал, че първоначалната инвестиция е най-голямото перо, а че закупуването на техниката е голямата първоначална инвестиция (която стряска някои хора), има голяма разлика! За съжаление почти никой в началото не е наясно колко са постоянните разходи след стартирането, а на техен фон в дългосрочен план цената на техниката наистина не е най-голямото перо, за това си прав. 

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
« Отговор #24 : събота, 06 февруари 2016 г., 17:58 ч. »
Аз ли криво чета или търговците в темата в почти прав текст наричат потребителите на форумите бедняци и голтаци?

П. П. Похарчил съм толкова пари за оборудване и риби за сладководния си аквариум, колкото щеше да ми излезе морски с подобен обем. Планирам да похарча в пъти повече за по-голям проект в следващите няколко години и пак ще е сладководен. Това, че не съм направил морски аквариум, не е защото не мога да си го позволя, а защото го смятам за шарен, но скучен.

Съветът ми е да избягвате подобни обидни обобщения. Никой няма полза от тях.
"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Неактивен Rama

• Мотохолик, акваманиак
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 867
  • Нас. място: гр.София
  • Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.
« Отговор #25 : вторник, 09 февруари 2016 г., 17:57 ч. »
Е, Боби, нИдей така!

Аз не разчетох в думите на нито един от участниците, че форумистите са бедняци и голтаци. Безспорен факт обаче е, че нашия магазин се издържа от хора, които изобщо не се интересуват от форумите за акваристика.  Многократно ми се е случвало да търсят от мен информация за създаването на морски аквариуми, да им сметна приблизително стойността и след няколко месеца да установя, че имат вече действаща система, която е струвала повече (понякога и многократно) от направеното от мен предложение. Не виждам нищо нередно в това, всеки има право на свой избор. Мисля, че колегите визират именно нещо подобно. На всички ни е известно, че един сладководен аквариум може да струва повече от соленоводен, особено ако решиш да го понапълниш със скатове, азиатски аруани, изключително редки L-ове и др.

Затова дали морския аквариум е скучен всеки има свое виждане.
Например, някои намират окосената стерилна зелена ливада за нещо възхитително, а аз се възхищавам на пущинака, пълен с различни дървета, насекоми, влечуги, земноводни и други "вредни" гадове. Поради тази причина харесвам и морските аквариуми. :grin:
Лесно забравяме грешките си, ако не са известни на никого освен на нас.

Неактивен Mr.J

• Активен потребител
« Отговор #26 : вторник, 09 февруари 2016 г., 21:19 ч. »
Е, Боби, нИдей така!

Аз не разчетох в думите на нито един от участниците, че форумистите са бедняци и голтаци.

Радвам се на тези думи, не съм търговец, акваристиката ми е само хоби, а форума мястото където мога да споделя в приятелска атмосфера всичко, което ме интересува за хобито.  :drinks:       

Неактивен ZIRO

• Регистриран потребител
  • Публикации: 8
« Отговор #27 : вторник, 09 февруари 2016 г., 22:57 ч. »
Аз ли криво чета или търговците в темата в почти прав текст наричат потребителите на форумите бедняци и голтаци?
.................................................................
Съветът ми е да избягвате подобни обидни обобщения. Никой няма полза от тях.

Ще ме извинявате, ама явно криво четете и кривите обобщения се си ги направили само Вие. И както сам сте написали, никой няма полза от тях!

П. П. Похарчил съм толкова пари за оборудване и риби за сладководния си аквариум, колкото щеше да ми излезе морски с подобен обем.

П.П. В това много дълбоко се съмнявам!
П.П.П. Моля не тълкувайте думите ми погрешно :drinks:!

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 918
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #28 : сряда, 10 февруари 2016 г., 06:45 ч. »
Стана тя...

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
« Отговор #29 : сряда, 10 февруари 2016 г., 09:23 ч. »
П.П. В това много дълбоко се съмнявам!

И с кое точно кристално кълбо се консултирахте, за да изразите това съмнение? Само трите вътрешни филтъра, които ползвам в момента, струват 600 лв. И не ми обяснявайте колко точно струва един скимер или килограм живи камъни - мога да проверя, но не ме вълнува ни най-малко. Въпросът изобщо не е в това.

Имам си причини да не купувам нищо, свързано с акваристика, от България (освен дреболии по изключение). Оборудване и храна поръчвам от Германия и Англия, за риби се включвам в организиран внос или пътувам лично.
Цените в последните години се поизравниха и вече дори ми излиза по-скъпо, но смятам да продължа да го правя, пък вие си продавайте аквариуми за по 13 хиляди на който може да си ги позволи. Акваристиката е скъпо хоби наистина, но и ние не ядем доматите с колците все пак.

Създадохме Аквапортал като място за ентусиасти, където да си обменяме информация и опит и да споделяме впечатленията и емоциите си от хобито. Оказахме се обаче в ситуация, в която някои хора използват форума за реклама - платена или не. Само дето не сте си пуснали още ценоразписите тук.

Темата за цената не трябваше да се обсъжда изобщо. За тази цел си има магазини - офлайн и онлайн. Обяснете на човека какво ще му трябва, той сам може да се информира за цените... Другаде.
"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.