Повече филтрация няма да помогне срещу нитрати. Те са резултат от азотния цикъл и с тях той завършва в аеробна среда. Увеличаване на филтрацията се налага, ако има наличие на амоняк или нитрити. При нитрати има няколко решения:
1. Да се намали броят на рибите, а от там - на органиката, която постъпва във водата.
2. Да се увеличи честотата и обемът на смените на водата - в нормален сладководен аквариум с "аеробна" филтърна медия това е един от двата начина да се намали количеството на нитратите. Ако смяташ, че с 20% смяна на седмица правиш нещо, заблуждаваш се.
Ето сметката - При 20% смяна на водата с 50 мг/л нитрати оставяш 80% с 50 мг/л и доливаш 20% с 0 мг/л (в идеалния случай, защото обикновено чешмяната вода също има малко нитрати). Това те оставя с 40 мг/л в уж опреснен аквариум - двойно над токсичните нива. За да ги свалиш до 20, ти трябва 60% еднократна смяна. Зависи и колко бързо се натрупват - ако е бавно, можеш да преминеш към по-малки смени след това. Ако за седмица пак стигнат 50 мг/л, значи ти трябва 60-70% смяна седмично.
3. Да се увеличи драстично количестото бързорастящи растения (което обаче едва ли ще има съществен ефект при 50 мг/л нитрати).
4. Да се търси начин да се задейства "обратният" азотен цикъл - преработка на нитратите в анаеробна среда. Това обаче изисква използванет на особена филтърна медия и за сладководен аквариум като цяло е излишно.
Коренът може да е допринесъл с малко заради гниенето на повърхностния му слой, но не ми се вярва да е основната причина.