Дускусите си имат класификационни категории и класове. Те хората отдавна са го измислили това. Нищо ново не се прави, а само се описва.
За съжаление хората го мислят, но не са го измислили. На този етап няма единна класификация. Има само мнения по въпроса.
Този руски вариант е от Дуисбург 2006, мисля.
При участието ни през 2004 категориите бяха други.
В поканата за 2010 отново има промяна.
Моето мнение?
Към днешна дата дивите риби се отличават по района, най-често реката, в която са уловени. Сантарем, Тефе, Курипера, Манакапуро и т.н. Като цяло Х.Блехер е немец по произход, но отрасъл в Бразилия. Предполагам, че за дивите форми може да му се има доверие.
Трябва да се има предвид, че цвета и шарката не са видопределящи белези. Такива са брой люспи, брой лъчи на плавниците, брой ивици. При това положение единствено
хекела се различава малко от всички останали.
Кафявия дискус дава началото на повечето дюс дискуси: червени и жълти. Alenquer, Sanmerah, Red Virgin, Red Rose, Red cover и какво ли още не.
Колкото и богохулно да звучи
тюркоазът, който властва повече от 20 год в аквариумите и който дори разделят на три: stripped, red и solid не би трябвало да бъде разглеждан като отделен подвид. В крайна сметка той не представлява нищо повече от селекция и хибридизация между зелен и син дискус. Аз бих го оставил именно като един общ вариант на двата вида.
Истинската революция в дискостроенето започва през 1990 с появята на нова мутация:
pigeon blood. Появява се в Тайланд и за неин автор се води Кити Панети, макар че историята е малко по-сложна. Рибите са принципно различни от всичко познато до този момент. Включително нямат ивици, което е видова отлика. Malboro, Red Melon, Velvet и още десетки други са просто и чисто селекция.
Съвсем скоро след това се появява нова мутация.
Diamond blue не само че няма черти, но няма и абсолютно никаква шарка по себе си. Този ген обаче е рецесивен и напълно се губи при хибридизация. При това положение разновидностите са малко. Ocean green например. Рибата е доста калпава като кръв и често дава физически дефекти.
Следващата мутация се появява през 1997. Snake skin има 11-17 вертикални ивици вместо видоопределящите 9. Хибридизацията му е много подобна на тюркоаза. А след откриването на точкови диви риби в Тефе, става основа на толкова популярните
Red spotted. На този етап се очертава двата варианта да бъдат обединени именно под това име. Разновидностите също са безброй: Eruption, Scarlet, Bubble и много други
Поредната мутация е някъде от 2002 год. Появява се
Snow White. И отново следват десетки хибридизации: Red&White, White&yellow, Nebula и т.н.
Ако отворите резултатите от последната Aquarama ще останете смаяни от чистотата на цветовете. Заслугата за това е изцяло на последната значима мутация - албиносите. Но подобно на една мутация от 80-те год - Ghost мисля, че не я очаква особено успешно самостоятелно съществуване. А само много полезен генетичен материал при селектирането на всички останали.