ЛЕЧЕНИЕ НА БАКТЕРИАЛНИ ИНФЕКЦИИ В АКВАРИУМАСпециални благодарности на Райко и Евгени Младенов за ценните съвети при методиката на лечение.Един от твърде често срещаните проблеми в нашите аквариуми е бактериалната инфекция под една или друга форма. Проблемът при мен бе видимото загниване на плавниците на рибите и осезаемата им загуба на апетит. В конкретния случай става дума за аквариум с дискуси, които всеизвестно са доста чувствителни към всякакакъв вид болести. Преди да пристъпя към лечение на бактериална инфекция направих един курс на противопаразитно лечение, независимо, че е възможно въобще да не са били засегнати от паразити.
Предполагам всички са наясно, че бактериалните проблеми се решават с антибиотици. За целта се доверих на фирмата JBL и нейния продукт Furanol-2. Силен антибиотик, който не се използва в хуманната медицина, а препаратът е специално предназначен за акваристични нужди. Действа добре за вътрешни и външни бактериални инфекции. Само за няколко минути активната съставка прониква във всички органи на рибите. Ефективен е срещу бакерии Aeromonas, Pseudomonas, Columnaris, Flexibacter, Streptococci и др.
Ще опиша методиката на третиране.
1. Изважда е от филтъра цялата керамика и се слага в отделен съд с аератор, с цел запазване на нитрифициращите бактерии. След края на лечението, керамиката ще върнем обратно и по този начин ще помогнем на възстановяването на азотния цикъл.
2. Почистват се филтрите основно, с цел минимално замърсяване на аквариума.
3. Спира се UV-стерилизатора и се засилва аерацията.
4. В топла вода се разтварят таблетки Furanol-2 – по 1 таблетка за 20 литра обем и се изсипват по цялата повърхност на аквариума.
5. По възможност през следващите няколко дни рибите да не се хранят. Тъй като мойте са дискуси и не издържат на глад, им дадох храна след 1 ден гладуване. Интересното е, че апетитът им веднага се възвърна.
6. На седмия ден се сменя 1/3 от водата на аквариума и се слага втора доза антибиотик за подсигуряване на действието. Тук мненията са противоречиви, но според JBL третирането може да се повтори, в случай на нужда. Понеже няма как да разбера дали в случая има нужда, аз повторих лечението, като сложих около 10% по-малко таблетки от антибиотика. Все пак във водата си има някаква остатъчна концентрация от първото третиране.
7. Отново рибите се подлагат на глад поне един ден.
8. На 14-ия ден смених 1/3 от водата.
9. Сложих активен въглен BluCarbon на Ferplast (опаковка от 400 г) във филтъра с цел абсорбиране на лекарството. Този продукт се продава с подходяща мрежа, в която се изсипва, в която може да се изплакне преди да се сложи във филтъра и с която после лесно може да се извади.
10. Активния въглен се оставя да действа около 3 дни и се изважда. След това е желателно няколко поредни дни да се смени вода, за да се отстранят остатъците от лекарството.
11. Най-накрая връщаме керамиката във филтъра.
Като цяло резултатът от цялото лечение е ясен – избили сме всички бактерии в аквариума – и полезни и вредни. Спасили сме бактериите от филтъра в отделен съд, което ще ни помогне да възстановим баланса в аквариума след лечението. Антибиотикът не влияе отрицателно на растенията. Наистина, по време на лечението спрях торенето, засилих аерацията и това забави растежа, но по никакъв начин не им навреди.
Надявам се да съм бил полезен със споделения опит.