Автор Тема: "Астарио" - всичко за аквариумното осветление  (Прочетено 160627 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
Отг: "Астарио" - всичко за аквариумното осветление
« Отговор #210 : сряда, 23 декември 2015 г., 12:28 ч. »
В тихата и свята нощ...

Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #211 : неделя, 14 февруари 2016 г., 22:14 ч. »
Ето осветителни тела за аквариум от новата година.
Първото е с 4 лампи Т5 по 39W - Aquastar, Grolux, 840 и 865. Най-лесно е да комбинираш осветление в тела с 4 и повече лампи. :)

* IMG_7750_e.jpg (305.76 kB. 1024x679 - видян 411 пъти.)

* IMG_7752_e.jpg (188.9 kB. 1024x615 - видян 430 пъти.)

Ето и красивият аквариум с това осветление:

* aqua1.jpg (66.23 kB. 960x540 - видян 252 пъти.)

2х18W, едно съвсем просто осветление за малък аквариум с живородки:

* IMG_7785_e.jpg (303.72 kB. 1024x614 - видян 273 пъти.)

И едно не съвсем "стандартно" осветление - 3х54W в рамка, която обхваща целия аквариум. Чудех се как точно да го снимам и накрая го щракнах в багажника на голфа на път за Перник :) За аквариума на Ради.

* CAM00192_e.jpg (288.17 kB. 1024x768 - видян 234 пъти.)

Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #212 : вторник, 01 март 2016 г., 11:40 ч. »
Ето и самият аквариум, десетина дни след поставяне на новото осветление:

* radoslav1_e.jpg (191.24 kB. 956x385 - видян 334 пъти.)

Следват снимки на едно висящо осветление с размери 1400 х 350 х 55 mm, от черно PVC, с 4 лампи по 54W... по традиция - шаренко. :)

* IMG_7799_e.jpg (263.31 kB. 1024x514 - видян 252 пъти.)

* IMG_7802_e.jpg (164.48 kB. 1024x557 - видян 227 пъти.)

Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #213 : неделя, 13 март 2016 г., 23:13 ч. »
От началото на годината върви повече на висящо осветление. Ето още едно тяло за аквариум с размери 800 х 500 х 500. Черно разпенено PVC, 6 x 24W, рефлектори, лампи аквастар, гролукс и стандартни 865.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен donadonykr

• Активен потребител
  • Публикации: 33
« Отговор #214 : четвъртък, 17 март 2016 г., 19:31 ч. »
Здравейте!Може ли да ми дадете предложение за силно осветление за 154 литров аквариум с размери 80х35х55 в които ще се гледат и растения с CO2. Бях се насочил да сложа три пури Т8 от Narva Oceanic .Двете щяха да са  75 см. като избрах  Narva Oceanic Flora 25W и Narva Oceanic Light 25W а третата 60 см. Narva Oceanic Star 18W.След като прочетох коментарите обаче останах с впечатление че това осветление няма да е достатъчно още повече че височината на аквариума ще е 55 см. а в коментарите пише че  Т5 е по добрият вариант за тази височина .Другото което искам да знам дали вентилатора ще бъде задължителен и няма ли да вдига много шум.Капак ще е от PVC.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #215 : събота, 19 март 2016 г., 00:00 ч. »
Здравейте!
Наистина е по-добре за дълбочина 55 см и особено за растения за полянка лампите да са Т5. Проблемът е дължината на аквариума. Ако не е късно ви съветвам да отпуснете дължината на 90 см, тогава с чиста съвест ще ви препоръчам Т5 39W. Ако не можете да "удължите" аквариума, ще трябва да се задоволите с компромис - или вариантът, който вече сте обмислили с лампи Т8 25W, като ги подсилите с рефлектори, или лампи Т5 24W, които ще трябва да разположите шахматно, защото са дълги само 55 см.
Вентилацията ще е задължителна, ако няма стъклен капак, а лампите са Т5. Те са доста по-мощни, греят повече, изпаряват много вода, която кондензира веднага щом угасне осветлението и полека-лека поврежда осветителната арматура. Ако лампите са Т8 вентилацията е препоръчителна, т.е. процесът на повреждане ще е по-дълъг. :)
Ако аквариумът има стъклен капак, не са ви нужни вентилатори, освен ако не искате да охлаждате водата през лятото с тяхна помощ. Ако решите, че ви трябват вентилатори - има такива с ниско ниво на шум, по-бавнооборотни. По-скъпи са от обикновените, но няма да ги чувате изобщо. Опитът показва, че за аквариум с обем като вашия ще са нужни поне 2 малки вентилатора с диам. 40 мм.
Разгледайте тук - http://www.dekada.com/catalog/%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8-c-22.html
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен donadonykr

• Активен потребител
« Отговор #216 : събота, 19 март 2016 г., 13:13 ч. »
Здравей Вили!Ами не е късно аз още не съм направил аквариума.В понеделник ще ходя при майстора който ще ми го прави но и той ме посъветва да сменя размерите и за сега отиват към 100х40х55 което е 220 литра като ще има и стъклен капак.Вече ще мога да сменя и лампите но пак искам съвет колко и от кои ще са най удачни за тази големена.Има някакви Sylvania Aquastar T5 45W 90cm l8 Lux но просто не ми е ясно колко трябва да са и от кой модел защото виждам че на снимките са различни по цвят значи в различни спектри на светлина.Рефлекторите задължителни ли са и колко вентилатора ще са ми необходими.Имам питане и за баластите дали им пречи ако са запечатани например в PVC кабелен канал като този на снимката или им трябва охлаждане.Ще правя всичко малко по малко и няма да бързам затова и мненията ви ще ми са от полза.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #217 : събота, 19 март 2016 г., 19:17 ч. »
Здравей отново!
Един метър дължина... правилно решение. :)
Правилните лампи са Т5 39W, дължината им заедно с фасунгите е 87 см. За този обем и дълбочина, а и за растителен аквариум с подаване на СО2 рефлекторите са необходими. Минимумът за този обем - 3 лампи по 39W. Хубава комбинация е Sylvania Aquastar, Sylvania Grolux и една стандартна лампа 865 например. 39-ватовите лампи се намират лесно и не са скъпи.
Баластите е добре да бъдат поставени в кабелен канал, така ще са защитени от влагата до известна степен, но не ги запечатвай, каквото и да означава това. Те трябва да са достъпни, ако се появи повреда, т.е. да може да се отвори за проверка и после да се затвори пак. Ако ще има стъклен капак няма да са нужни вентилатори, освен ако не се ползват за охлаждане на водата - за това ти писах вчера. Иначе за този обем вода - 2 вентилатора с диам. 60 мм или 3 от по-малките. Разполагат се на късата страна на капака, от едната страна, а от другата се пробиват само отвори. Преценявай от коя страна ще са отворите, защото оттам ще излиза влажният въздух и не е добре да бъде близо до стена... т.е. вентилаторите се включват така, че да вкарват въздух под капака.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Penta

• Активен потребител
  • Публикации: 398
« Отговор #218 : събота, 19 март 2016 г., 22:32 ч. »
Един метър дължина... правилно решение. :)

Вили моите уважения , но като притежател на аквариум 100см осветяван със 85 сантиметрови Т5-ци не мога да се съглася. Както и да ги мести тези 3 лампи крааищата на аквариума остават тъмни. Около 5 см от краищата на всяка една пура са неактивни зони, което му дава  25-30см с ниска осветеност.
"Правилно решение" е 90см или 120см дължина на аквариума. Бих препоръчал на колегата 120х40х45

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #219 : неделя, 20 март 2016 г., 11:58 ч. »
Имаш известно право, но обикновено в ъглите се разполагат растения, които не искат толкова много светлина, освен това рефлекторите си вършат работата и разпръскват светлина не само надолу, но и настрани. Така че не е чак толкова фатално. И... първото ми предложение беше 90 см, ако погледнеш нагоре. Моят аквариум е 120 см и се осветява с лампи 54W. Вярвай ми, бих предпочела зад фасунгите да има малко повече място, въпреки че аквариумът е добре осветен.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен donadonykr

• Активен потребител
« Отговор #220 : неделя, 20 март 2016 г., 15:14 ч. »
Просто нямам място за дължина 120 на аквариума понеже ще ползвам скрин а не ми се прави допълнителен шкаф защото няма да има и къде да го сложа.За лампите може да сложа три или четири по 90 см. от 45W но не знам как да ги съчетая за да не стане много светлината и да започне всичко да позеленява.Например мога да сложа от Sylvania Aquastar T5 45W 90cm и Sylvania GroLux T5 45W 90cm с баласта Philips HF-Performer 2x49W TL5 HO но сигурно няма да покрият всички цветове. Не може ли другите да са  по малки за допълнение .

Неактивен Penta

• Активен потребител
« Отговор #221 : неделя, 20 март 2016 г., 15:21 ч. »
Моите 85см лампи на 100см аквариум са изместени силно в дясно, така корена в лявата страна се осветява по-слабо. Зад него трудно се гледа светлолюбиво растение :)

Неактивен donadonykr

• Активен потребител
« Отговор #222 : неделя, 20 март 2016 г., 15:30 ч. »
Penta колко лампи си сложил?Аз още не мога да разбера ако сложа четири от 90 см. по 45W дали няма да са много иначе  ако са четири могат да се изтеглят две по две шахматно към краищата до колкото позволи капака.Някакво дежурно осветление имаш ли?

Неактивен Penta

• Активен потребител
« Отговор #223 : неделя, 20 март 2016 г., 15:49 ч. »
Три лампи са на снимката, но бих сложил 4 ако можеше. Конструкцията на капака не позволява повече, но това скоро ще бъде поправено :)
Grolux и Aquastar светят на половина на нормална 840 пура, така че 4 такива няма да са много. Може 2 специализирани 90см +2бр.  85 сантиметрови 865/840 и шахматно . Абе ще се измъчиш, но става.

Неактивен donadonykr

• Активен потребител
« Отговор #224 : понеделник, 21 март 2016 г., 14:47 ч. »
Penta а за тая лампа знаеш ли нещо General Electric Starcoat 865 T5 HO 39W 6500K.Мога ли да я сложа като допълнителна.Например Aquastar + Grolux и тази.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.