Автор Тема: Акваристиката в България замира ли и дали е така по света?  (Прочетено 9086 Пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглеждат тази тема.

Неактивен etg

• Активен потребител
  • Публикации: 33
  • Нас. място: София
Не съм влизал тук от много време, а не съм писал от още повече, но оставам с усещането, че има отлив от това хоби.
И преди някой да ме опровергае.., да има все по-хубави аквариуми, с много добра техника и визия, такива каквито преди години дори не сме и сънували,
но това са аквариуми на отделни хора, добре подготвени и наясно със себе си.
Имам предвид хобито му в неговата масовост. Като че ли все по малко хора искат рибки вкъщи.

Веднага наум ми идва следното. Преди 10-12 години във форума влизаха стотици хора на ден, пишеха се стотици мнения, дето се вика само за времето, за което пиша този пост се изписваха още 10 по най-различни теми (то и аз не излизах от него). Сега има подфоруми, в които не се влиза от месеци, че дори и години.
Гледам, че за днес има само 2 мнения.
Хората вече ползват друг тип комуникация, всеки се е затворил в черупката си или има отлив като цяло от акваристиката?

Какво мислите?

Неактивен dimitarkrastev

• Активен потребител
  • Публикации: 874
  • Нас. място: Пазарджик
  • Риболюбец15
Отг: Акваристиката в България замира ли и дали е така по света?
« Отговор #1 : понеделник, 21 май 2018 г., 17:12 ч. »
Не, не мисля, че има отлив на акваристиката в България!
Принципно активността на хората във форума е сезонна.
Може в някои градове зоомагазините да фалират и акваристиката да замира, но не е така на всякъде.
Специално в Пазарджик в по-големите зоомагазини нещата процъфтяват. Например в Аквариум.БГ винаги като ходя /независимо дали ще купувам нещо или просто да разгледам/ има млади ентусиасти от 10 до 20г. А иначе "старшите" в Пазарджик си се познаваме и тях не ги броя.
Друго доказателство - аз съм на 16 години, нямам правото да работя...следователно родителите ми ме подкрепят в начинанията ми. Аз съм чудесен пример за млад акварист с опит, който ще се занимава цял живот с това хубаво хоби. И не съм единствен, тук в Пазарджик, преди 2-3 месеца се запознах с други двама младши аквариста, които горят от желание да се развиват. В същия ден си купиха първия аквариум и си личеше, че са запознати с материала и са чели доста за хобито. 
Без да се хваля  :P - смятам, че съм доста навътре в акваристиката, след месец стартирам петия си аквариум, имам общо почти 1 тон вода вкъщи, а съм само на 16...представи си след 20 години! А съм сигурен, че има и други такива хора, но не участват активно по сайтовете, а просто си гледат хобито за релакс и удоволствие. - познавам минимум 5 такива аквариста от Пазарджик.
Но нека дам пример и с други градове - Варна и София. Там акваристиката също разцъфтява. Съврзал съм се с много зоомагазини по фейсбук с уникално разнообразие от по-екзотични видове. Също така се внасят от цял свят риби, които предполагам, че преди е било немислимо да се видят на живо. Не знам как седят нещата в други градове, но си мисля /или поне се надявам/ да са подобни.
П.С. Спокойно, скоро почвам нов проект - Аквариум 500л. с дискуси и ще съм доста активен...така че...ще разбудя форума.  :grin:

Неактивен RAKIM

• Активен потребител
  • Публикации: 1 152
  • Нас. място: Пловдив
« Отговор #2 : понеделник, 21 май 2018 г., 17:55 ч. »
Ето и моето мнение - Първо,не мисля че сега има по хубави аквариуми от тези преди 10 години примерно,напротив преди срещах повече .Второ - Има много добри и опитни акваристи,но просто малко са изчерпани темите за тях за това не се включват.Не им се пише за неща които са писани 10 000 пъти и са ясни.Ако соленоводната стане още по достъпна ще има бум на писане там,защото има повече неясни неща и табута.Преди когато беше много трудно да си внесеш нещо интересно и рядко, имаше аквариуми с доста такива животни,сега когато можеш да си купиш почти всичко...не съм видял да се отглеждат такива риби от години.Примерно хубав аквариум с дива форма дискус.

Неактивен bustama

• Активен потребител
  • Публикации: 1 773
« Отговор #3 : понеделник, 21 май 2018 г., 19:34 ч. »
Да разбирам ли от написаното, че и от скоро не си влизал в магазин за акваристика в София и, че  като цяло си извън хобито от доста дълго време? Колега, то вече реклами в радиата има за поддръжка на аквариуми / няма да казвам имена на магазина/ и продажба на аксесоари, че само това трябва да ти говори за увеличаване броя на акваристите. Освен това магазините в София се увеличават, както и хората в онлайн проажбите. Има много повече форуми, както и фейк бук и т.н. Стоките в магазините също се промениха - има неща, които преди години не можеше да намериш.  Всичко това, поне за мен, говори за ръст на акваристите и ръст на продажбите. Просто хобито ни стана доста комерсиално/кой ли вече не печели от него  :D/.
Много от хората с опит във времето показваха недоволство от много неща и им писна и спряха онлайн общуването. Това е, поне според мен. Както и нещастната смърт на един голям човек, също има отражение върху една страна от хобито ни.

Неактивен dimitarkrastev

• Активен потребител
  • Риболюбец15
« Отговор #4 : понеделник, 21 май 2018 г., 20:31 ч. »
Вustama за Такаши Амано ли говориш? Или съм изпуснал нещо?

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 916
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
Скоро говорих с един от големите вносители в България на риби. Търся от известно време вид атерини, които преди не беше проблем да се намерят. Попитах го просто, защо вече не се внасят както преди? Отговора му беше простичък: "Защото и акваристиката не е вече както преди". Щом той го казва, значи е така, няма за какво да ме лъже, добри приятели сме от години. Оборотите от риби са спаднали повече от половина отпреди десетина години.
Колкото и да ми е неприятно е прав според мен. Имам сериозни наблюдения по темата от поне 13-15 години. Помня какво бяха форумите преди, виждам как са сега. Някой ще кажат Фейсбук... Да ама не. Фейбук е страхотна платформа, но не може да замени добрия стар форум, където има огромна информация. Членувам във поне 10 групи за акваристика там. Наши и чужди. Няма как да става и дума за сравнение. Старите акваристи се измориха, както каза колегата по-горе, да отговарят на въпроса "Кога ще роди гупата ми", "защо измряха рибките ми на третия ден"...
Няма какво да се лъжем. Живота стана по-напрегнат, по зает. Лично аз не мога даже да си помисля да преведа някоя статия и да добавя новина. Този месец не можем да намерим време, дори да сложим аквариум на месеца. Работата не е добре, но няма как просто да захвърлим нещата и да заебем всичко. Действаме колкото можем, дано да дойдат по-добри времена. До тогава, ще си поддържаме форума, той заслужава това внимание. Хвърлихме много време и емоция в него.
Продължаваме напред, пък както дойде. Наздраве хора! :drinks:

Неактивен etg

• Активен потребител
  • Публикации: 33
Изглежда само malomir мисли като мен.

1. Достъпът до добра техника онлайн,а и тук в България е в пъти по-добър от преди
2. Вече има много и разнообразна информация, включително и на български

което автоматично трябва да води след себе си до по-голямо развиите, но...

1. Смятам, че се продават по-малко риби от преди.
2. Смятам, че е по-трудно да намериш редки риби тук в България от преди.

Форумите губят позиции. Логиката, че на опитните им е писнало и не пишат не е сериозна. Нима мислите, че акваристиката в България, а и където и да е по света представлява 10 опитни и знаещи и хиляди новобранци. Новобранците питат, знаещите отговарят, като някаква викторина. Във всеки един момент всички акваристи са на различен етап от своето развитие, с ралични интереси и искат да комуникират по различни теми. На повечето въпроси могат да отговорят много хора не само Такаши Амано или други светила.
Липсва тръпка, ентусиазъм сред голямата маса хора. Това, че при вас я има, не отрича тезата ми.
Мразя фейсбук или поне не го харесвам. Разглеждах няколко групи там. Няма дискусии -  някоя друга снимка, някоя друга обява, някое и друго въпросче, с по един или два отговора.(в тоя ред на мисли може да ми предложите читави групи)

Започнах тази тема, защото самият аз загубих до голяма степен страста си към акваристиката, живота ли ме смачка, аз сам ли се смачках, но известно време си мислех, че проблема си е само мой.Години наред наблюдавам какво става и вече смятам, че проблемът не е персонален.
И да влизам и съм влизъл в магазини.
Да, последните години се откриха няколко изключително красиви и заредени специализирани магазини за акваристика с мноого пари, но в същото време всички квартални магазиничета спряха аквариумите.
Относно рекламите, подръжка на аквариуми имаше и преди, има и сега. Нищо не се променя, освен сумите и вида. Това, че в даден хотел или в баровска къща в Драгалевци има аквариум не променя факта, че в дадена панелка вече няма нито един аквариум пък бил той и 10л. с гупи.

Неактивен bustama

• Активен потребител
Наскоро в София е имало някакво не точно изложение / понеже не успях да отида и аз честно да си кажа не знам точно какво е било  :)/ май в Музейко се се случило събитието или там каквото и да е било, както и да е - загубих си мисълта...
ейго гука.
https://www.dnevnik.bg/detski_dnevnik/2018/03/01/3137947_ekzotichni_ribi_pluvat_v_muzeiko/

Да, аз наистина мисля, че в София няма повече от 30/50 човека, които наистина са със сериозно знание и възможности.
Друго, което мисля е, че акварист, който тепърва навлиза в хобито много по-лесно ще се впечатли от акваскейп аквариумите отколкото от отглеждане на рибки.  Аз също не ползвам феис бук - даже вайбър нямям и скайп почти не ползвам. Аз за себе си съм стигнал много отдавна до следното заключение и тук съм го казвал : Акваристиката трябва да я има в училищата, задължително!
Форумите не губят позиции - форума това сме ние. Както казах и в предният пост - напредналите се отказаха да пишат. Пък, по спомен го казвам това - преди години, като пишеха в слодководната част, повечето дискусии бяха за това или онова растение как се отглежда и как да се подреди аквариума.

Неактивен wire

• Активен потребител
  • Публикации: 128
Не бъркайте акваристки форум с автомобилен форум. Вече има изписано изчерпателно за над 90% от масовите и не толкова риби,  растения, животни и много други неща в аквариумите и нещата няма да се променят за 10 години, след като са еволюирали със сторици и дори милиони години. Много хора се научиха да си развъждат сами рибите и растенията, поръчват от чужбина или се ориентират към други "по-моредни" представители на видовете. Техниката се промени, стана по-достъпна и масова. Колко хора преди 10-15 години използваха CO2, торове, специализирани лампи, филтрация, различна от аератор с гъба? След бума на форумите, темите започнаха да се изчерпват след време, особено за отглеждането на живите организми. И също, не изчерпвайте акваристиката само с думата ихтиология!
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!

Неактивен Lightning_boy

• Активен потребител
  • Публикации: 30
Не бъркайте акваристки форум с автомобилен форум. Вече има изписано изчерпателно за над 90% от масовите и не толкова риби,  растения, животни и много други неща в аквариумите и нещата няма да се променят за 10 години, след като са еволюирали със сторици и дори милиони години. Много хора се научиха да си развъждат сами рибите и растенията, поръчват от чужбина или се ориентират към други "по-моредни" представители на видовете. Техниката се промени, стана по-достъпна и масова. Колко хора преди 10-15 години използваха CO2, торове, специализирани лампи, филтрация, различна от аератор с гъба? След бума на форумите, темите започнаха да се изчерпват след време, особено за отглеждането на живите организми. И също, не изчерпвайте акваристиката само с думата ихтиология!

+1 от мен за мнението на колегата. Не мога да се съглася, че акваристиката умира. Относно мнението на колегата Malomir, може на въпросния търговец да му е паднал оборота, но това може да значи, че конкуренцията е голяма. Не е задължително само защото при него няма оборот, при други също да няма. Тук именно моето мнение съвпада с колегата wire. Доста хора започнаха да си развъждат рибите сами, да ги продават сами по сайтове и форуми. Доста хора в този форум си развъждат рибите и са търсили мнение от по-запознати във форума как и какво трябва да правят за да извадят читаво поколение или чиста линия.
Давам и един пример.
Колега решава, че ще си прави растителен аквариум, сади китки, нещо не е наред обаче и пита тук. Помага му се, китките беснеят в аквата и идва време за кастрене. Пуска темичка в пазара, че продава растения на цена 5 лева (примерно). В сравнение с цена от онлайн магазин е примерно 20% по-ниска цената (което е печалбата на магазина).
И след като на мен ми идва по-тънко да поръчам от тук 10 китки по 5 лева, защо да поръчвам 10 китки по 6 или 7 лева от онлайн магазин или пък да си запаля колата и да отида до магазина да ги взема от там, като цените ще са пак същите?
Също мога да се съглася, че опитните акваристи не се занимават с въпроси от сорта на "какъв грунд да си сложа" или "колко риби могат да се поберат в аквариума".
Честно казано, колегата, който е пуснал тази тема тук, я е пуснал и в други форуми, но забелязвам, че тук активността е най-голяма... Което си е доста показателно за самия форум!

Неактивен bustama

• Активен потребител
Колеги, просто пишете когато знаете и когато някой търси помощ. Това е! Дали са изчерпани темите, твърдо не! :)
За страшно много неща има да се пише, но не се пита или инфото се търси по всякакъв всевъзможен начин - вече е лесно.
Възможно е и вече новите акваристи,  да се раждат научени. Все пак 21-ви век сме. :grin:
Дано форумите продължат да съществуват, че няма откъде да се учим - повечето от нас.

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #11 : четвъртък, 24 май 2018 г., 08:38 ч. »
Колко хора преди 10-15 години използваха CO2, торове, специализирани лампи, филтрация, различна от аератор с гъба?

Съжалявам, но не съм съгласен. Смея да твърдя, че преди 10-15 години, ако не използваш Со2 в аквариума си или някакъв по-малък филтър от канистър, не те взимаха на сериозно. Какви люти спорове се водеха, колко желязо трябва да се вкара при отглеждане на алтернатера примерно, да не говорим за какви химични формули се спореше, при направа на торове... (пак примерно)
Къде и кога това нещо сега?
Само за справка пускам една снимка на филтрацията ми на 160 литров аквариум от онези времена:

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
« Отговор #12 : четвъртък, 24 май 2018 г., 09:54 ч. »
Нека разделим нещата - форумите и самото хоби следват различен път през годините.
Жизненият цикъл на форума като средство за комуникация е към края си. Това важи с пълна сила за всички тематични форуми, включително и за тези за акваристика.
Всяка подобна технология (поне тези, които изобщо добиват някаква популярност) следва добре познат път - в началото, докато е съвсем нова, я използват малцина смелчаци и новатори. После идва рязък скок, няколко години по-късно се достига един връх. Следва плато, което неусетно преминава в спад на популярността, докато се достигне едно сравнително постоянно ниско ниво на активност, което може да се задържи почти неограничено дълго, защото покрива някакви минимални потребности, които не изчезват.
Аквапортал, а и останалите форуми за акваристика, са именно в този предпоследен стадий от жизнения си цикъл (последният е ясен - терминалния). Не сме се отказали, няма и да се откажем да поддържаме форума активен, да поглеждаме какво става, когато ни остане време и да се грижим за него като любящ внук за престарялата си баба. Но и не очакваме бабата да скочи и да играе футбол с нас. Вече не.
По същия път минаха много канали за онлайн комуникация - IRC чатовете, ICQ, Skype, някъде по него сега са и блоговете. FB няма отношение към този отлив на интерес, само пое вълната, но дори и той вече премина зенита си - чувам вече доста коментари от тийнейджъри, че Фейсбук е за пенсионери.

От другата страна стои акваристиката. Не мога да говоря за нея като цяло, защото не съм запознат. Имам поглед върху отглеждането на африкански цихлиди, а дори и тези наблюдения вече поостаряха, защото от две години не съм в България и в момента дори нямам аквариум. В тази част от хобито винаги е било борба да се продаде риба, особено по-скъпа и екзотична. Интересът винаги е бил малък и всеки, който е искал да се сдобие с качествени риби, е бил принуден да си ги внесе сам. Когато ми се е налагало да продавам възрастни риби, или са се оказвали в ръцете на хора, неподготвени да ги гледат и съответно се е случвало неизбежното (например няколко възрастни фосорохромиса, тиранохромиса и букохромиса в 300 л аквариум, за да ви подскажа какво имам предвид), или се е налагало да ги продавам извън България, защото просто няма кой да ги купи у нас. Последният път преди заминаването ми бях готов да излея в канала 15 възрастни петрохоромиса ред, защото ми се налагаше да тръгвам, а никой не ги искаше дори на половината от цената, на която ги бях купил като малки. Така че за каква акваристика в България ми говорите - такава никога не е имало, че да е на изчезване. Имало е отделни акваристи с някакви лични стремежи и постижения и толкова.

В световен мащаб не знам как е. В Швеция във всеки един голям зоомагазин има огромни отдели с аквариуми и риби. Прави впечатление, че морските са изключително голям процент от всички. Аквариуми, риби и оборудване се продават също и в магазини за строителни материали тип Бриколаж и Практикер. Не виждам кой би инвестирал в това, ако няма интерес и търсене. Ще си позволя да цитирам Марк Твен, който беше казал "слуховете за моята смърт са силно преувеличени". Така е и с акваристиката. На когото му е интересно, има желание и може да си го позволи, се занимава с нея. На когото не му е, си намира друго хоби. Фирмите си произвеждат, търговците си продават според клиентелата.
Като цяло сигурно има спад в популярността, защото светът се променя и развива. Днес технологиите са на мода, хобитата са виртуални, старите занимания изчезват, заместени от нови. Няма драма в това. Така е било винаги, така и ще бъде.

Съвсем друг въпрос е защо хората продължават да се опитват да правят от хобито си професия или бизнес - това никога и в никоя област не е било добра идея.
"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Неактивен dimitarkrastev

• Активен потребител
  • Риболюбец15
« Отговор #13 : четвъртък, 24 май 2018 г., 10:44 ч. »
Всички сте прави с коментарите си според мен. Но да не забравяме, че това е ХОБИ, а не професия. Напълно съм убеден, че в бъдеще ще има скок на акваристиката. Може за сега да са свършили темите за размисъл, да са изчерпани дискусиите за рибки, техника, растения и т.н.. Но с развитието на новите технологии, ще се измисли и нещо напълно ново в акваристиката, което пак ще предизвика активност и популярност.
Вярвайте ми!  :drinks:

Неактивен dimitarkrastev

• Активен потребител
  • Риболюбец15
« Отговор #14 : четвъртък, 24 май 2018 г., 10:56 ч. »
И ако искате да философстваме малко на тема думата - ЗАМИРА. Според мен замира е че изчезва и няма да се върне. По-правилно е да се каже затихва, защото сега просто сме в спад, но после ще има повишаване на популярността.
Boby_ - сайтът изобщо не е в последната си фаза! Това, че не се пише толкова много в него, не значи че стотици хора не четат профилите на рибите и растенията, особено по-малки деца. Това е единствения сайт, който предлага добре структурирана и подредена, достоверна информация, преведена на български, за новобранците, изкащи да се образоват на темите.
Я помисли какво ще стане, ако сайтът изчезне. Ще се отрази десетки пъти повече на българската акваристика, от колкото смъртта на известен акварист.

Неактивен bustama

• Активен потребител
« Отговор #15 : четвъртък, 24 май 2018 г., 11:41 ч. »
 :) Един било човек, но такъв с голям размах/ дано ме разбереш dimitarkrastev/ не може да го замениш с нищо - най-малкото с хиляди тепърва подрастващи. Това да не ти е риба!

Boby_, най-правилно се изрази. Спомням си, че преди да спреш активността си във форума - до последно качва снимки на рибите, които отглежда и писа в профила си най-вече собствено наблюдение. Преди 5-6г. хората със същия интерес споделяха и затова форума и не само този, имаше подем. Така е - това е като с държавата. Какво е държавата? Това сме ние. Същата работа е и тук. Като има, кой да споделя и живо да се интересува от аквариума си и да е ентусиазиран в хобито - има активност, още повече когато са повече хора.

Неактивен dimitarkrastev

• Активен потребител
  • Риболюбец15
« Отговор #16 : четвъртък, 24 май 2018 г., 12:22 ч. »
Старшите акваристи идват и си отиват. След това нов "младши" като натрупа опит и знания го замества и така се върти акваристиката тук.
Ако си нямал предвид това, значи не съм те разбрал, за което се извинявам предварително.
А какво искаш да кажех с "подрастващи", точно те са бъдещето на това хоби и като цяло на всичко в държавата.

Неактивен Fundulopanchax

• Активен потребител
  • Публикации: 116
Да колегата горе каза държавата - половината от населението са роми, които се интересуват от  секс, кюфтета и кебапчета и живот на гърба на другите. Тоест самият народ изчезва за какви хобита говорим ? Хобитата и специално акваристиката  не са за всеки - иска се интелект, който да води към повишен интерес към живата природа ! Къде  е интелекта в по- голямата част от населението на България ? За повечето посетители в зоомагазините акваристиката е аквариум 20-30 литра пълен с гупи  и хелери, с които да се занимават децата докато имат интерес. Съответно в магазините има само гупи, хелери, барбуси и някои от най обикновените коридораси, също и уж обикновен анциструс, за който не е ясно точно какъв хибрид е ! Всеки който се интересува от по- особени риби трябва да си ги издирва сам от частни производители или вносители. Да не говорим, че това хоби е доста скъпо в сравнение с други. Отлив от акваристиката определно има.
 И сега един конкретен въпрос  - има ли в някой сайт активен форум за лорикариеви сомове ? Толкова риби се  разпродадоха през последните години, а никъде никой не говори за тях - всичките ли измряха или какво ?

Неактивен dimitarkrastev

• Активен потребител
  • Риболюбец15
И аз бих се включил активно в тема за по-редки видове лорикариеви сомчета. Септември почвам аква с дискуси и подобни сомчета. Предполагам, че ще ги търся внос. Но ще е много по-хубаво и приятно да обсъдя някои неща с опитни в тази тема акваристи.
 :drinks:

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
има ли в някой сайт активен форум за лорикариеви сомове ? Т

Където си го направим. Активни форуми вече е невъзможно понятие. Въпроса е къде ще започне темата. Виждам, че тук има хора, които поглеждат какво се случва всекидневно. Когато има въпроси, има и отговори.

Неактивен bustama

• Активен потребител
Точно и аз щях да кажа това - пишете или още по-добре, ако имате лични наблюдения, споделяте ги в някоя тема и готово. По повода за хобитата, еми не съм съгласен, че в държава като нашата, те изчезват. Само аз имам 3-4. Това, че си ги пазя само за мен - не означава, че не ги изживявам или не се развивам в тях. Само ще вметна - в момента от няколко седмици, чета учебника Океанология. Интересно четиво поне за сега, то и аз нямам много време и съм само на първите редове, където има една дума, но гледай ти какво се оказва - ние Българите сме преки потомци на Ной! Тези и други тайни  ;) за нас и народа ни са ми известни от доста време, но не съм очаквал да ги срещна точно в този учебник. Като също прочетох интересни неща и за Черно море. Все пак съм в началото и не мога още да споделям вЧепетления. :grin:

Неактивен Mano_83

• Активен потребител
  • Публикации: 24
Кажете как да раздвижим форума? Излезнах от няколко групи във фв , че много аматьорщина

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
Интересна дискусия е предизвикал Емо. Признавам, че видях темата чак днес, много неща ми се събраха на главата последните месеци. Но се радвам да го видя отново тук.
На останалите ще кажа - просто пишете, ако искате да раздвижим форума. Хубаво е да се види още нещо освен обяви за продажби.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Rama

• Мотохолик, акваманиак
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 866
  • Нас. място: гр.София
  • Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.
Ще се включа и аз със своето скромно мнение.
Занимавам се с акваристика от осемдесетте години, като съм отглеждал и развъдил доста видове риби и ракообразни, някои от тях труднички, а други морски. Контактувам с почти всички живи легенди в акваристиката и собственици на магазини.
Да така е интересът към това хоби намалява прогресивно и не мисля, че има нещо изненадващо в това. Липсата на интерес към форумите по интереси също е реален. Не изказвам тези  твърдения, само за да създавам материал за спор, просто имам информация. Нашето хоби нито е скъпо, нито чак толкова трудно, нито безинтересно. Колкото и масово хората да ревът, колко е тежък живота, занимания като пътешествия, екстремни спортове и високотехнологични занимания , се развиват с небивали темпове. Мисля, че това е положителна тенденция в развитието на моите сънародници, колкото са останали.
Продължавам да се занимавам с акваристика, но ентусиастите ще бъдат все по-малко и в това няма нищо притеснително за любителите. Магазините ще затварят един по един, а клиентите и без това от отдавна смятат, че е срамно да купуваш от тези лапачи, като можеш да си купиш всичко от нета...
А статии и профили, ако хване човек да напише, и то от личен опит, вече е позагубило смисъла си. Всеки уважаващ себе си млад акварист казва:
Аз български форуми не чета!
Хората от хобито(магазинери и клиенти) непрекъснато сплетничат и интриганстват, от което сякаш испитват  огромно удоволствие. Сбирките между акваристи и други хобисти стават все по-невъзможни.
Мисля, че при този упадък и деградация нещата отиват към нормалния си край, което в в този случай е нещо почти добро! :drinks:
Лесно забравяме грешките си, ако не са известни на никого освен на нас.

Неактивен bustama

• Активен потребител
По принцип само ползи има от четенето, който го може на няколко езика е богат човек. Но това на вас ли да го казвам.:) Аз си чета основно български форуми. Напоследък реших да отглеждам риби и вече гледам по друг начин на акваристиката. Чета това, което ме интересува и го намирам на латиница. Защо ли?! По напред в темата се спомена Швеция, е ами там има хора, които не се спират. Ей ви едни ексурзийки http://apisto.sites.no/articles.aspx

Неактивен Fundulopanchax

• Активен потребител
  • Публикации: 116
Хората в Швеция имат пари да си правят екскурзийки и да си събират рибки !

Неактивен bustama

• Активен потребител
Аз не правилно съм се изразил... всъщност тези са норвежци, но няма значение. Колко пари имат само те си знаят!                    Препрадката я качих, ако на някой му е интересно, да чете.  Не всичко е пари, колега! С това само се залъгва човек - топки се искат за много неща, дано ме разбереш. :)

Неактивен Rama

• Мотохолик, акваманиак
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 866
  • Нас. място: гр.София
  • Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.
Много интересно, защо издирваме петешественици, чак в Швеция, Норвегия и т.н. У нас също хората пътуват на всякакви екзотични места, а ако не познавате такива е доста странно.
Лесно забравяме грешките си, ако не са известни на никого освен на нас.

Неактивен bustama

• Активен потребител
Защо издирваме?! Аз не издирвам никого и не ме намесвайте в това, не съм полисмАн. :grin:
Търсейки четиво за цихлидките си,  попадам на на норвежците. Пък щом има българе -  дай да им видя пътешествията и написаното от тях за цихлидките. Мен ме интересувам само род апистограма и ако имаш писмен материал за тях, даже ще съм изключително доволен - защото, да четеш на родният си език и получаваш на него информацията, която искаш, се смила най-добре и правилно.

Неактивен RAKIM

• Активен потребител
« Отговор #29 : петък, 18 януари 2019 г., 17:27 ч. »
От няколко седмици харесах няколко български фейсбук групи за акваристика....Ама то такъв смях че просто не е истина,всеки дава разни безумни съвети...Ако си прохождащ в това хоби е пълна катастрофа да черпиш знания от там.

Неактивен geshi

• Активен потребител
  • Публикации: 1 508
  • Нас. място: Враца
  • Ъ ъ ъ кво пипнах,че тръгна?
« Отговор #30 : петък, 18 януари 2019 г., 17:41 ч. »
Абсолютно никакъв контрол от админи или каквито се водят там.
Щом има тарикат дето продава камъни за по 30 лева, даже има и хора дето ги купуват, че и доволни! Обяви за продажба без цена или само на лично. Да не говорим, че грамотността е на ниво нула. Не е нужно да сложиш всички запетайки, ама поне точки да има.

Неактивен asito

• Активен потребител
  • Публикации: 1 436
    • Моите аквариуми
« Отговор #31 : петък, 18 януари 2019 г., 21:28 ч. »
От няколко седмици харесах няколко български фейсбук групи за акваристика....Ама то такъв смях че просто не е истина,всеки дава разни безумни съвети...Ако си прохождащ в това хоби е пълна катастрофа да черпиш знания от там.

Ама много съм съгласен с теб.Не разбирам защо само там се търсят отговори.Имаше една мома,получи безумни съвети,писах и да чете и пита във форумите,оная писа ,че фб и бил по-удобен :) Най-ме кефят рецептите със сол,много са модерни и са панацея някаква :)
Относно камъните-всеки има право да продава каквото и на каквато цена иска.Аз си купих и съм много доволен.Не ми се ходи да търся из гората,а и ако сметна времето и горивото и ше ми дойде същата работа.А и тука точно такива няма :)
За обявите без цена и само на лично-ми като им е толкоз акъла да чакат да си продадат стоката.Простотията по хората ходи е ясно,а фейс бука я излага на показ.Ама и народа изостава с културата и знанията с всяко поколение,това разбира се си има своите изключения...

Неактивен RAKIM

• Активен потребител
« Отговор #32 : петък, 18 януари 2019 г., 23:15 ч. »
Да така е,съгласен съм.Общо взето,мился че хората които искат да общуват по нормален начин,да споделят снимки на това което ги радва и да научават нови неща ще участват във форумите.То само за солта да беше... :D

Неактивен petarstefanov84

• Активен потребител
  • Публикации: 599
« Отговор #33 : петък, 18 януари 2019 г., 23:25 ч. »
Абсолютно никакъв контрол от админи или каквито се водят там.
Щом има тарикат дето продава камъни за по 30 лева, даже има и хора дето ги купуват, че и доволни! Обяви за продажба без цена или само на лично. Да не говорим, че грамотността е на ниво нула. Не е нужно да сложиш всички запетайки, ама поне точки да има.

Докато има балъци ще ги има и тарикатите.Аз като реших да мина на мбуна в началото един тарикат първо ми набута едни хибриди,после ми препродаде едни други риби на двойна цена,а се беше оказало,че в същия ден просто ги взима от друг човек и неговите 10 рибета му излезнаха безплатно,а уж приятелски ме уреждаше с трудно намираща се риба.Същия тарикат влиза тука да си пуска обяви.Предупредил съм доста хора за него на лични съобщения,не искам да го споменавам сега,все ми е тая вече.Не ме беше яд за 30-те лева,а за постъпката.Тамън се засилих да гледам малави мбуна и добър старт ми даде тоя човек.Смешното е,че после почна да ме търси мен за риби след време,като се хванах вече сериозно без да правя грешки,но му дадох пълен игнор.Проблема е,че и заради него и други такива,на мен също ми се промени мисленето,нямам доверие на никой и оттам започвам и аз да съм некоректен.А за фейсбука е ясна селяндурщината,но мен ме прихвана там,припознах се в някои от вашите мнения.Иначе най-много ми е смешно във фейсбука как ми се карат на лични съобщения защо си показвам рибите на снимки и клипове без да ги продавам.Точно пък от днеска започнах да си продавам и то най-хубавите ми риби та сега ще ги видя всички дето ми се караха дали ще ме търсят хаха.
920 литра с малави мбуна
Pseudotropheus sp. 'polit' Lion's Cove
Pseudotropheus johannii
Metriaclima hajomaylandi 'Chizumulu Island'
Metriaclima sp. 'msobo' Magunga
Labeotropheus trewavasae 'Chilumba'
Cynotilapia sp. 'hara' Gallireya Reef

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #34 : събота, 19 януари 2019 г., 03:12 ч. »
Трагедия са всички групи във Фейсбук. За съжаление болшинството от хората са там. А добрите стари форуми, пълни с качествена информация, загубват позиции.   :drinks:

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #35 : събота, 19 януари 2019 г., 09:55 ч. »
Да,тук информацията е систематизирана,лесно е да намериш каквото ти трябва,да разбереш кой има опит и да следваш съвета му.Не мога да си представя сега да почвам с хобито и да разчитам на съвети от фейса...
Това пък да ми се карат що показвам риби,а не ги продавам е върха на глупостта,хахаха

Неактивен Борис

• Потребител
  • Публикации: 1 153
  • Нас. място: Враца, България
  • www.rainbowfishbg.com
    • Rainbowfish - Bulgaria
« Отговор #36 : събота, 19 януари 2019 г., 18:51 ч. »
Да,тук информацията е систематизирана,лесно е да намериш каквото ти трябва,да разбереш кой има опит и да следваш съвета му.Не мога да си представя сега да почвам с хобито и да разчитам на съвети от фейса...
Това пък да ми се карат що показвам риби,а не ги продавам е върха на глупостта,хахаха

Съгласен съм с теб, Аси за фейса.
За форуми има толкова много информация и всеки сам за себе си избира какво да чете и какво не.
Знам какво е да преведеш или да напишеш статия (в момента правя нередактиран превод на книгата на Адриан Тапин, само за любителите на Атерините), камо ли някой да ти открадне авторска снимка и т.н.
Аз съм човек, които ще се опита дори на най-невежия начинаещ да помогне не само с растения, съвети и т.н., но на днешно време се навъдиха много тарикатчета на които като им подариш и след това ти го продават да припечелят някой лев. Дори и да четат това което пиша, ще им кажа не се прави така пичове, но вие ни научихте да не даваме или да не подаряваме на всеки.
Мога да кажа, че акваристиката в България е замряла, но се радвам че такива като мен поддържат по един или два аквариума за хобито, който спокойно могат да се нарекат хобисти, акваристи и т.н. както ви им е удобно на вас.
Днес както си пълних новият аквариум правен за подрастващи атеринки, не пак а отново ме объркаха за магазин (в нашият град няма хубави магазини с добре поддържани аквариуми), но след като им отговорих че не е магазин си тръгнаха.  :drinks:

• Активен потребител
« Отговор #37 : събота, 19 януари 2019 г., 22:25 ч. »
Така е за тарикатите,аз затова за качествените и хубави риби си ги пускам на висока цена отговаряща на рибата,да не ми я препродадат.А за тия риби,които искам бързо да ги махна или са ми повечко мъжките и не се връзват,ги пускам по един или два лева,та прекупвачите поне да се бръкнат с левчето и да им е по-малка печалбата,въпреки,че ми се иска да ги подаря на някое момче да се зариби още повече.Проблема е,че както казах в предишния пост,започнах на всеки да гледам с друго око като ме прецакаха мен в началото и малко се озлобих,особено при цихлидарите си е...ло майката,всеки цепи сантиметъра,един сантиметър един лев,два сантиметъра два лева,продавам синя цихлида,продавам жълта цихлида,никой не пише от къде я е купил,как я е гледал,рядко са хубавите риби,всеки си ги крие,никой не показва клипове,снимки,а има много качествени риби.Хубавото е,че след като ме прецакаха,нали съм си инат и попаднах на един свестен човек,завързахме голямо приятелство и оттам си заформихме една групичка 4-5 добри приятеля и заедно си търсим рибите,иначе е пълна трагедия всичко.
920 литра с малави мбуна
Pseudotropheus johannii

Неактивен tonino

• Активен потребител
  • Публикации: 97
  • Нас. място: Шумен
« Отговор #38 : понеделник, 21 януари 2019 г., 20:13 ч. »
Да видите в морските групи какво чудо на чудесата е.... :eyes: Хора без аквариуми дават акъл, други питат на едно място после дават съвет по въпроса на друго... Най-големия смях е вносител със 100 литров аквариум, който прави поредица от вносове, а не знае какви две пури да сложи над аквариума....мъка...мъка :cry1:
Единствения гоооолям + за мен от тези групи е, че с един бърз преглед по диагонал отсвирвам голяма част от питащите на ЛС, а това спестява доста време и нерви.
Да живеят, Фейсбук групите!
Все пак, акваристиката си се развива в БГ, макар с малки крачици и без помпозност. Така, че дерзайте!

• Активен потребител
« Отговор #39 : вторник, 22 януари 2019 г., 13:56 ч. »
Нищо не се развива,всичко е трагедия и държавата на тарикатите.
920 литра с малави мбуна
Pseudotropheus johannii

Неактивен Борис

• Потребител
  • Публикации: 1 153
  • Нас. място: Враца, България
  • www.rainbowfishbg.com
    • Rainbowfish - Bulgaria
« Отговор #40 : вторник, 22 януари 2019 г., 16:18 ч. »
Нищо не се развива,всичко е трагедия и държавата на тарикатите.

За Тарикатите се развива, за обикновенните любители като нас всичко е в застой, точно заради такива търгаши. Не съм го казвал, но сега ще го кажа.
На така наречените бизнесмени с магазинчета и т.н. категорично заявявам да си търсят сами да вкарат от тези видове които аз съм внесъл по-евтинки ако може, че мойте са скъпи и поколения от мой риби няма да им подаря за без пари и те подкрепям в това, че хубавите риби държат цена и за да не се препродават тя трябва да отговаря на качеството им и т.н..
Наскоро публикувах не само тук, но и в групата на аквапортал във фейсбук, че името на силикона Dow Corning 881 е сменено на Dowsil 881, да видиш какви коментари запраскаха "майсторите с милионите си аквариум", че даже започнаха да ме плюят, понеже бях пуснал снимка на скоро лепен аквариум с него.
Пак казвам, от такива акваристиката в България е умряла и на днешно време има само бизнес, не и хоби!

Неактивен tonino

• Активен потребител
« Отговор #41 : вторник, 22 януари 2019 г., 22:58 ч. »
Много негативизъм. Ако може да попитам, какво очаквате да се случи за да видите развитие? Или по-скоро кога ще кажете: "Ей, нещата потръгнаха!"
Досега разбрах, че не сте доволни от отношението на търговците/търгашите, но дали причината е само в тях?
Изкачат любители "тарикати", но едва ли са толкова много, че хобито да не се развива или да потъва.
Тънка е границата между чистото хоби и търговията. Като любител може да купуваш, да се кооперираш, да подаряваш, да изхвърляш и всичко друго каквото се сетите, но не и да продаваш. Като сложиш символичен лев на рибката, това вече не е хоби, а се нарича търговия - от тук следват и други взаимоотношения. Няма значение какво визираш зад този лев - избиване на разход за храна, ток, време и т.н. или най-чиста загриженост, че отсрещната страна ще има поне малък интерес да създаде условия на животинките - това е търговия! И тук идва тънкия момент, в който си точно под дъгата - ни хобист, ни търговец. Трудно е да преминеш напред, защото търговците не те приемат на "сериозно". Тук има поне 30 причини, които мога да изброя до една. Всички са от финансово естество и са обвързани с факта, че пред закона вие сте неравнопоставени. Нито да се върнеш назад, защото след първата продажба нещата вече не са такива, каквито са били и единствения изход назад е да разпродадеш всичко с една майна.
Нищо лично към никой, дори не знам дали сме имали някакви допирни точки. Та така, интересно ми е да разбера, как виждате раздвижването.

Неактивен RAKIM

• Активен потребител
« Отговор #42 : вторник, 22 януари 2019 г., 23:16 ч. »
Естествено че има развитие ,и то супер голямо.Преди години мечтаех да видя алтум на живо,къде ли не търсих,как ли не се опитах да си вкарам от някъде и накрая с 300 зора ми докараха.Отнася се и за много други по редки видове риби.Сега в който и каталог за внос да погледна,има каквото ти душа иска.Плащаш и ти доставят.За техника,видове грундове,растения...абе всичко е много по достъпно вече.Да не говорим че човек със средна заплата спокойно може да си потдържа едно непретенциозно рифче.Преди само като видиш соленоводен, помня имаше такъв в Дискус...полюбуваш му се и си кажеш - невероятен е ама много пари.А това за препродаването и тн. честно казано не ми пука.Аз го продавам,който го купи е вече негово,да го прави каквото пожелае.Липства ми от преди само това,че не пишат по опитните и не стават интересни дискусии.В днешно време много професори без покритие. 
tonino - важното е клиентите да те приемат на сериозно,не търговците.А търговци с готино отношение е голяма рядкост,така е не само в това хоби.В Бг хората още не рабират,че клиента винаги е прав.Като угодиш на 1-2 ма,дори да се набуташ заради тях ще си спечелиш добро име,и покрай това и още повече клиенти.

Неактивен dimitarkrastev

• Активен потребител
  • Риболюбец15
« Отговор #43 : вторник, 22 януари 2019 г., 23:55 ч. »
RAKIM старите акваристи си отиват, новите идват, като във всяко хоби/спорт. Важно е новите да вземат знанието и частично опита на старите. Така ще се запази професионализма и бавно хобито ще прогресира. - това си е лично мое мнение.

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #44 : сряда, 23 януари 2019 г., 02:17 ч. »
Мда,развива се.Както Раким писа-от пиле мляко има вече.За да е така,явно се е увеличило търсенето,а пък щом то се е увеличило,значи акваристите са се увеличили.Преди 30г във Варна имаше две магазинчета за риби-срещу Дома на красотата :) и на Пискюлиев ,на завоя преди кръстовището с Карл Маркс булеварда :) Поне аз тях знам и помня.Сега има доста повече магазини.Та няма как да замира,развива се.Поне са повече хората дето гледат риби.Като знания-кой до колкото му е интересно и му стига капацитета се развива,както във всяка друга сфера.
Акваристиката става все по технологична също,даже има робот дето чисти стъклата на аквариума :)
Акваристиката се развива и в морска посока :)
Наблюдавам и разлимни течения в акваристиката-преди пет години бяха на мода бързите аквариуми,сега са бавните(или феновете на бързите се измориха да кастрят,хахаха)
Та върви напред и нагоре това хоби.И както всяко друго-грабва някои повече от други ,а пък губи трети...

Неактивен tonino

• Активен потребител
« Отговор #45 : сряда, 23 януари 2019 г., 18:29 ч. »

Вярно е, че има от пиле-мляко и от теле-яйце! Скоро бях в магазинче в Шумен и се учудих на разнообразието от сладководни риби - поне двойно повече от преди няколко години, а някои нови видове дори БГ производство. Е, от към всичко останало е доста скромен асортимента, но такова е търсенето. Върху него оказва влияние и възможността в днешно време да си поръчаш помпичка от другия край на земята с един клик. Единственото, което липсва на акваристиката в страната, както казват RAKIM и Dimitarkrastev са  срещите, обмяната на опит, пък ако щете дори хваленето на кой му е по-голям...аквариума. Да не говорим за семинари, изложби, базари и т.н. Преди баха започнали да организират в Музея в Пловдив месечни сбирки, но какво стана някой има ли инфо? Или по нашенски се изпокараха?
Гледам в Софийския зоопарк са сменили директора. Този ми се видя читав поне в интервюто - това щял да подобри, онова да построи. С аквариумите има ли някакво развитие или всичко е пълна трагедия?

Неактивен bustama

• Активен потребител
« Отговор #46 : сряда, 23 януари 2019 г., 21:13 ч. »
Каквото и да се прави/направи, без образоване на аквариса няма да е правило. Което ще рече, че трябва да има официална организация, която да  издаде поне е една книга. И тази организация трябва да има дом, както и частните интереси да са вън от нея - защото ще започне делене... и пак нищо няма да стане, само ще се изпокарат на кой му е... аквариума. :)

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #47 : петък, 25 януари 2019 г., 02:39 ч. »
както и частните интереси да са вън от нея  :)

Затова и бях твърдо против търговците в този форум. Затова махнахме над 15 банера, за които се плащаше, но хобиското според мен се губеше. Сега сякаш е по-добре и спокойно. Никога не сме търсили количество постове. Повече лично мен ме е интересувала информацията, която остава, докато го има форума. Постовете също са важни разбира се. Да сме живи и здрави  :drinks:

Неактивен tonino

• Активен потребител
« Отговор #48 : петък, 25 януари 2019 г., 16:22 ч. »
Ако има организация, как ще се отдели от частните интереси? Какво ще стане с издадената кника, каталог или прост бюлетин? Ще се разпространява само онлайн? Самата организация ще има търговски интереси за да съществува под каквато и форма да се създаде - НПО, фондация, клуб и т.н.
Дали в началото или впоследствие подобна организация ще потърси бизнеса/търговците/търгашите/амбулантните  - сиви, бели и всякакви нюанси на икономиката.
Въпросът е в правилния избор на формата и структурирането от самото начало. Но, за съжаление в БГ подобно нещо не може да се създаде :)

Неактивен bustama

• Активен потребител
« Отговор #49 : петък, 25 януари 2019 г., 20:51 ч. »
Чудя се как да продължа - така, че да не обидя някой и да не давам акъл, понеже аз съм един любител и лайк в акваристиката.

Според мен, делене не трябва да има - частните интереси са си частни, но когато става въпрос за общност, тя трябва да бъде събрана в нещо. Иначе, няма общност. За да ме разберете - това е същото както създаване на фирма или още по-правилно на една държава. Ако нямаме държава - няма народ. Всеки си прави каквото знае и му хрумне, от собствената камбанарийка. Точно както е сега, или много близко до сегашното съществуване на държавата ни. Няма общност - няма социална политика, няма образование, няма наука, няма писменост! На нашите буквички пишат сигурно поне 1 милиард хора по света. Това за да се е случило, без държавност е не мислимо! Без "рамка", която да събере всичко това, не може да стане за дълък период от време.
Частниците, само ще има полза от излизането на бял свят на общността. Това са радиа, телевизии, нет - също като сега, но вече с тежест. По друг начин ще се обсъжда всичко свързано с акваристиката, а и държавата ще се почувства донякъде ангажирана с нея. Така мисля аз.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.