Автор Тема: Устомътещите цихлиди  (Прочетено 7921 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
  • Нас. място: София
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
Устомътещите цихлиди
« : събота, 08 ноември 2008 г., 18:06 ч. »
Устомътещите цихлиди

от Марк Елисън

Мното от африканските цихлиди спадат към групата, в която майките* са устомътещи. Мътенето на хайвера в устата представлява значителен еволюционен напредък в сравнение с полагането на хайвер върху субстрат. Устомътещите са развили метод за защита на своите малки в най-ранимия период от тяхното развитие.

* Бел. ред. (Boby_) – в някои случаи и бащите мътят хайвера. Такива са например срещащите се в Танганайка Eretmodus cyanostictus, при които след известен период майката “предава” хайвера на бащата, който довършва мътенето.

След като мъжкият оплоди яйцата, женската ги събира и ги инкубира в устата си за период от 21 до 36 дни според вида и температурата на водата. Докато “държи” яйцата, майката не се храни, което е доста изтощително за нея, особено ако тя и мъжкият останат в един и същ аквариум, защото той ще продължи да я преследва, опитвайки отново да хвърли хайвер с нея. Забелязал съм обаче, че по време на последната седмица от инкубацията майката приема малки частици от люспеста храна, вероятно за да храни новоизлюпените рибки. След като жълтъчната торбичка изчезне и малките станат свободно плуващи, майката ги освобождава.  

Повечето мъжки цихлиди от устомътещите видове (а и дори някои женски) имат “яйчни петна” на аналните си плавници. На тази снимка на мъжки  Metraclima estherae (по-долу) могат ясно да се преброят девет петна.

Виждал съм мъжки, които имат от 1 до 12 яйчни петна. Някои имат дори и върху задния край на гръбния си плавник. Тези яйчни петна изглежда изпълняват важната роля да приканят женските към размножаване или индиректно влияят върху оплождането на яйцата. Повече за това по-долу.  
   Тези петна се наричат така, защото за женската те изглеждат като яйца. Имат почти същия размер като яйцата, както и същия цвят. Нещо повече, докато мъжкият изпълнява  своя вибриращ танц, петната се полюшват. Движението на петната върху перката на мъжкия стимулира женската или да положи хайвера си, или, ако вече е събрала яйцата, я кара да смята, че е пропуснала няколко. Тогава тя отваря уста и се опитва да ги достигне. В това време мъжкият отделя сперма във водата и опложда яйцата върху чакъла или в устата й, ако вече са събрани.

Мъжкият повтаря тази процедура десетки пъти и изглежда спира едва, когато женската загуби интерес. Изглежда ми логично, че след няколко десетки оплождения женската се уверява, че всички яйца вече са успешно събрани и оплодени. Дали мъжкият наистина отделя сперма всеки път, когато танцува пред заинтересуваната женска, не знам. Вероятно не.
Интересно е, че по време на инкубацията женските изплюват или поглъщат яйцата, които не са оплодени. Ако наблюдавате отблизо мътещата в уста женска, ще забележите, че товарът, който носи в устата си, намалява след няколко дни. Може дори да имате (или по-скоро да нямате) късмет да я видите как ги захвърля. След като изплюе яйцата, те не могат да оцелеят дълго, ако в аквариума има други риби. Напоследък обаче открих неизлюпени яйца сред малките рибки, които събрах от дива Protomelas taeinolatus, но според мен това е голяма рядкост.
   Няколко проучвания на Ева Херт показаха, че яйчните петна не са абсолютно задължителни за оплождането, но женските предпочитат и се възбуждат по-лесно от мъжки, които ги имат. Фактически тя определя, че яйчните петна стимулират женските да произвеждат повече яйца!

В първото си проучване Херт показва, че женските на Haplochromis elegans предпочитат мъжки с яйчни петна. Тя разделила група от мъжки на две – експериментални мъжки, на които изтрила петната от аналната перка (чрез докосване на кожата за кратко с метал, който е бил потопен в течен азот) и контролна група с непроменени точки. Оказало се, че женските намират за по-привлекателни мъжките с петна, отколкото тези без.
   В един от поредните опити тя показва, че мъжките с повече петна стимулират женските да отделят повече яйца. Женски, поставени с мъжки с яйчни петна, отделят два пъти повече яйца от тези, поставени с мъжки без петна! В последствие тя провела експеримент и с Ast. elegans и постигнала същия резултат.

Източник: Cichlid Forum

Превод: torsade

Редакция и бележки: Boby_

Бел. ред. (Boby_) – За съжаление тази статия е доста кратка. Има още доста какво да се каже за устомътенето, за инкубацията на яйцата, за това как протича процесът, как може да се «подпомогне» от страна на аквариста и дали е по-добре да се оставят нещата да следват естествения си ход или е нужно да се намесваме... Но за това – по-натам, когато имам време да допълня тази статия или да напиша изцяло нова.

"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 920
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
Отг: Устомътещите
« Отговор #1 : понеделник, 14 септември 2009 г., 03:51 ч. »
Устомътещи не са само цихлидите. Много от лабиринтовите също мътят малките в устата си. Трябва да се помисли как да се раздели тази тема да не бъркат потребителите.

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
Отг: Устомътещите цихлиди
« Отговор #2 : понеделник, 14 септември 2009 г., 07:25 ч. »
Устомътещи не са само цихлидите. Много от лабиринтовите също мътят малките в устата си. Трябва да се помисли как да се раздели тази тема да не бъркат потребителите.

Речено - сторено.
"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Неактивен raiko

• Raiko Slavkov
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 641
  • Нас. място: Благоевград
« Отговор #3 : понеделник, 14 септември 2009 г., 08:34 ч. »
Подобен начин на размножаване имат и някои южноамерикански цихлиди.
Интересно изключение в рода апистограма е вида Apistogramma barlowi. При тези рибки, женските събират излюпените личинки в устата си, където продължава тяхното развитие.

Неактивен nikolacekov

• Регистриран потребител
  • Публикации: 12
« Отговор #4 : събота, 06 ноември 2010 г., 23:50 ч. »
Може ли някой да ми каже с кои видове да започна :D

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #5 : неделя, 07 ноември 2010 г., 05:43 ч. »
Да започнеш какво?

Неактивен nikolacekov

• Регистриран потребител
« Отговор #6 : неделя, 07 ноември 2010 г., 13:03 ч. »
Кои видове да започна да оглеждам? коя им е цената и достаточно ли е 240 l аквариум? :D

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #7 : неделя, 07 ноември 2010 г., 13:45 ч. »
Всички видове можеш да огледаш в профилите на рибите в сайта. Цената не знам коя е, зависи от търговеца. Този 240 l аквариум за какво да е достаточен?

Неактивен nikolacekov

• Регистриран потребител
« Отговор #8 : неделя, 07 ноември 2010 г., 13:50 ч. »
МИ нали минимум трябва да е до 150 л? аз искам малко по-голям  :)

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #9 : неделя, 07 ноември 2010 г., 13:54 ч. »
 :surrendered: :lol: Ще ме умориш! :drinks:

Неактивен nikolacekov

• Регистриран потребител
« Отговор #10 : неделя, 07 ноември 2010 г., 14:03 ч. »
 :dance3:  Ми кажи ми!

Неактивен BOJO

• Заслужил потребител
  • Публикации: 1 760
    • Sciaenochromis fryeri, Placidochromis milomo
« Отговор #11 : неделя, 07 ноември 2010 г., 18:53 ч. »
Хайде отначало: искаш да гледаш цихлиди ? Кое езеро - Танганика, Малави , Виктория? Растителноядни или хищници, такива които се хранят с ракообразни и приемат добре и растителна и месна храна? Разгледай видовете които имат профили в сайта и си избери и после ще дискутираме. Не бързай да купуваш нищо. 240 л е добре, но кажи размерите все пак :)

Неактивен nikolacekov

• Регистриран потребител
« Отговор #12 : неделя, 07 ноември 2010 г., 22:46 ч. »
Ок да разглеждам прво и ще ви пиша! Ето и информациа за аквариума :
Обем 240 литра
Размери 121 x 41 x 55 cm

Оборудване:
Осветителни тела 120 cm, 2 x 54 W
1 x Филтър 600 l/h Juwel Compact
1 x Нагревател 200 Watt /220 V
 ;) и много ви благодаря! :) :) :) :)

Неактивен nikolacekov

• Регистриран потребител
« Отговор #13 : неделя, 07 ноември 2010 г., 23:03 ч. »
Забравил съм да пиша че искам Цихлиди :D :D :D :D :D :surrendered:

Неактивен BOJO

• Заслужил потребител
  • Публикации: 1 760
    • Sciaenochromis fryeri, Placidochromis milomo
« Отговор #14 : понеделник, 08 ноември 2010 г., 11:24 ч. »
Мисля трябва темата да се раздели - не е мястото на питането ти в тази тема.
На въпроса ти :
Да аквариума е подходящ за африкански цихлиди, но с уговорката че подбереш внимателно видовете и напраявиш достатъчно укрития .
Филтрацията обаче  е крайно недостатъчна. Имаш нужда от сериозна филтрация. Евтиния и лесен вариант е глава (power-head) и едропорест дунапрен а другия вариант е да сложиш външен филтър.
Разгледай профилите на рибчетата и се ориентирай : Аз субективно ти предлагам Малави Мбуна. Те са издръжливи и интересни рибки.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.