Автор Тема: Морски аквариум - разходи за направата му  (Прочетено 17600 Пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглеждат тази тема.

Неактивен petrov_plamen1985

• Регистриран потребител
  • Публикации: 4
Морски аквариум - разходи за направата му
« : понеделник, 01 февруари 2016 г., 01:43 ч. »
Здравейте, искам да се сдобия със морски аквариум около 650л , може и 1000л. Рифов със живи корали и.т.н .Идеята ми е следната някоя фирма да ми го направи и след това до го подържа да речем година докато и аз свикна да го правя. Знам че начинанието е много трудно и искам да попитам заслужава ли си фирма ? и каква сума да си приготвя за аквариума , оборудването-да е качествено не китайски боклуци ? . Мисля да го сложа в хола , да не е на директна светлина но все пак си е хол  и ще е светъл през деня - удачно ли е ? .Благодаря предварително ако ми нахвърлите малко информация за сумата която да си приготвя?:)

Неактивен trex700e

• Активен потребител
  • Публикации: 161
Отг: Морски аквариум - разходи за направата му
« Отговор #1 : понеделник, 01 февруари 2016 г., 09:20 ч. »
Здрасти, не толкова "много трудно" колкото "много скъпо".
Пример за аквариум по твоите размери (минималния посочен от теб) с ниво на техниката 4 по 6тобалната система.
http://www.ebay.com/itm/Red-Sea-Max-S-650-White-Complete-Reef-System-/301149698617?hash=item461debba39:g:I1cAAOxyBvZTV8Gj

80 кила камъни за този аквариум още 3000 лева.

За да се напълни с корали и риби такъв обем - много зависи ама едно 15-20 000 има, че е много голям обема-това за да стане като по картинките и клипчетата.

В даден етап от хобито мислех и аз да се насоча точно към това, което ти показвам, но после осъзнах каква върховна глупост е. Съветвам те по-малък съд.

Примерно ако искаш вече върха на сладоледа като техника, да кажем за осветление ти трябват (за 1000литра) 6 ето такива осветлителни тела:
http://www.ebay.com/itm/ECOTECH-MARINE-RADION-XR30w-PRO-GEN-3-LED-LIGHT-UNIT-MARINE-CORAL-REEF-/221453710735?hash=item338fab758f:g:uNEAAOxyBPZTitnY

За поддръжка-най-лесно се учи човек и обслужва голям аквариум-почти не можеш да оплетеш нещата, така че един път като ти покаже кое-как фирмата, която ти го продаде и сглоби....и ти като прочетеш това-онова, сам ще се оправиш идеално.

Такива обеми на нормален хол на апартамент за мен лично стоят грозно. Другото е, че доста помпи работят , принципите на работа са различни от при скадководния и често страничния ефект е, че става мега шумно  в някакъв стандартен хол...

Най-общо казано и да разполагаш с такива бюджети, трябва добре да премислиш дали обема е ок за помещението.
Sumps are for chumps!

• Регистриран потребител
« Отговор #2 : понеделник, 01 февруари 2016 г., 17:06 ч. »
Мерси за отговора.Хола по принцип не е малък около 55 квадрата е , идеята ми беше да съборя едната стена която разделя  хола и коридора  и да го вградя в "стената" .А какъв съвет би дал за капацитет ?  450 достатъчно ли ще е ?  целта ми да е 650 ( нека забравим за 1000 :) е за да мога да гледам  поне няколко от големичките и красиви рибоци (ангели , танг, одонус нигре  итн. ) а за всички като чета пише мин. 250 280  литра.Искам обитателя да не е един а да са няколко :) Да попитам също след като цялата идея е  осъществена аквариума си функционира итн  какви месечни разходи ме очакват ?  И изобщо добра идея ли е фирма да ми стартира проекта и тя да ми изпълни всичко или това са  излишни грешни пари който ще ми вземат допълнително за услугата? На този етап  нещата ми се виждат  доста подробни и не виждам как бих се справил сам , време за четене  и учене имам така че знае ли човек?:) Сбирки правите ли си където се събирате и обсъждате? :) Благодаря  предварително и дано не съм досаден с може би наивните си въпроси:)

Неактивен trex700e

• Активен потребител
« Отговор #3 : понеделник, 01 февруари 2016 г., 18:28 ч. »
Много съм далеч от капацитет :)
По принцип , когато някой ти даде съвет , като мен, взимай малко субективно подобно мнение-аз никога не съм имал толкова голям морски аквариум, реално, за това най-добър съвет ще получиш от някой , който е имал. Но, ето какво бих направил аз:
1. Може би някаква скица какъв размер аквариум отива на такъв хол. За мен е малко като плазмените телевизори едно време:)-трябва да премислиш точните инчове, че нито малък е добре нито голям. :)
2. Това е важно-какъв точно аквариум искаш (примерно харесал си си в тубата и искаш такъв и такъв):
2,а-само с риби-най-лесния на практика по-лесен от сладководния
2,б-риби , меки корали , ЛПС корали,непретенцизни СПС корали. Средна работа, така да се каже, но отново субективно-на мен най ми харесва такъв миксиран аквариум.
2,в-доминиращи СПС корали -това вече е върха на сладоледа като трудност, макар че моето мнение да имаш аквариум с цветни пръчки стърчащи от камъни не е кой знае какво.

Това ти е най-важната стъпка, след което си определяш бюджет. Не винаги най-скъпото е най-качествено и най-ок . Например аз едно време си взех помпи за течение Вортек-най най "мерцедеса" на помпите-еми така бръмчеше, че не ми даде покой... тук ти отварям опция да помислиш дали много време ще стоиш при аквата с цел да релаксираш-големите съдове си шумят. Отделно (тук само предполагам) толкова изпарение от водата, не знам ок ли е...

От начало най-добрия вариант е фирмата от която ще пазаруваш и поръчваш аквариум , да ти помогне за всичко. Но това в началото. От времето , което си стартирал до времето, което ще пускаш обитатели (около 2 месеца) ще се понаучиш чисто тоеритично. Останалото е практика. Търпението е основата на успешния морски аквариум. Нож с две остриета е то-от една страна имаш доста време и след първоначалната инвестиция не си товариш така бюджета , от друга страна бавните процеси изнервят-дал си една камара пари и си готов да дадеш и още, а на практика си трябва чакане.

450 litra според мен е най-добрия вариант за хол 55 квадрата, дори не много напраскан с мебелировка.

Сега личното ми мнение- за мен това е прекалено пенсионерско хоби.Много е красиво, но е пенсионерско. За това, аз като ме прихване крастата си правя някой малко рифче, погледам си го малко и го разваля и продам и после си взема ново след време, НО с голям аквариум нещата не стоят точно така , а парите не са малко ... ако си по-динамично живеещ млад човек, в даден момент ще те изнерви това чакане и пасивност. Но че е красиво и ефектно-такова е. Казвам ти тези неща , с цел сам да си прецениш дали си за такова хоби. 

Вероятно имаш предвид вече фирма, която да ти направи аквариум или ?

Sumps are for chumps!

Неактивен tonino

• Активен потребител
  • Публикации: 97
  • Нас. място: Шумен
« Отговор #4 : понеделник, 01 февруари 2016 г., 19:30 ч. »
Аз мога да изкажа още "по-субективно" мнение   :)  и да изпиша поне 20-листа с препоръки. Ще се огранича само с размера. Чисто бюджетно, като съотношение цена на техниката:обем финансово най-изгодна е система около 850-900 литра. Като дисплея е около 600-650, останалото е водата в съмпа. Това ще рече, някакъв примерен размер на аквариума от порядъка на 1600х700х700 мм. Тук визирам също и съотношението на качеството спрямо обема. Защото каквото и да си говорим, над един голям склад в Китай на сградата има реклама, която общо взето се превежда, като нещо подобно на  "Евтино не ни трябва, такова си имаме! Тук търсим само качество" И в тази сграда се продава например и Royal Exclusiv ;)
А да дадеш пари за готов сет, пък бил той и на Red sea си е чисто набутване.

Неактивен M_I_T_A_K_A

• Активен потребител
  • Публикации: 134
  • Нас. място: Русе
« Отговор #5 : вторник, 02 февруари 2016 г., 10:44 ч. »
trex700e, нищо лично, но като ти чета постовете чак на мен ми идва едва ли не да се откажа от соленоводната акваристика..... относно шума.... при мен имам няколко хиляди литра солена вода разпределена на няколко системи (в едно общо помещение) и не мога да кажа, че е - цитирам "мега шумно". Според мен е добре, колегата да каже от къде е и евентуално да го насочим към фирма в която да отиде, да види на място подобна по обем система и сам да си прецени дали му е шумна, прекалено голяма, прекалено скъпа и т.н. Най малкото след като се е насочил към подобен размер малко или много се е ориентирал към приблизителен размер и го е поналожил визуално в хола си, а и за по големи риби подобни обеми са си задължителни. Тук идва и момента да се съглася с тонино за съотношението обем/цена, наистина тези обеми са най-изгодни относно цени на качествена техника.
Та към колегата, кажи от къде си за да те насочим към конкретна фирма или човек.

Неактивен aquaworld

• Активен потребител
  • Публикации: 1 574
  • Нас. място: гр.София
    • Аква свят
« Отговор #6 : вторник, 02 февруари 2016 г., 11:32 ч. »
Здравей и добре дошъл и от мен, petrov_plamen1985!

Замисълът на проекта изглежда доста интригуващо и ще го следя с интерес.
Както са ти споменали колегите, всичко зависи от това на какви обитатели ще се спреш.
Шумът на морския аквариум наистина е по-висок от този на сладководния, но за холна стая е абсолютно поносим ( говоря въз основата на опита си, а не да давам субективно мнение). Аз също споделям твърдението, че готовите аквариуми не са добра опция. Като прибавя идеята ти, че искаш съда да се гледа от две страни, това съответно изключва фабричните.
Все пак най-красивите и сполучливи системи, най-често са ръчно изпълнение.

Неактивен trex700e

• Активен потребител
« Отговор #7 : сряда, 03 февруари 2016 г., 09:05 ч. »
 M_I_T_A_K_A, казвам нещата, така както аз ги виждам и това е единствено и само моето мнение. Демокрация сме все пак!

За правените аквариуми, ще кажа на човека моята статистика, макар че , вие като търговци и изработчици на аквариуми , пак няма да ви хареса. :)

2 малки аквариума- насочено морски , от реномирни търговци , занаятчии.

1ви случай-в обявата на аквариума "перфектен, а-у" - като дойде- оксидация по стъклото :D
2ри случай- правен аквариум -"възможно най-перфектния, а-у" - след месец и половина му се разлепи черния ПВЦ фон. :D

Статистически погледнато от 100% правени аквариуми (при мен)-100% бъгове - какъв да е извода?

А, че има перфектни( и правени и фирмени) аквариуми -има,колкото му се иска на човек.

*Линка към модела на Red Sea  е изцяло с насочваща информация
Sumps are for chumps!

Неактивен M_I_T_A_K_A

• Активен потребител
« Отговор #8 : сряда, 03 февруари 2016 г., 10:39 ч. »
Както казах, нищо лично. Да имам спомен, че имаше драми с аквариумите в началото или поне за оксидацията.... наистина конкретно ти, има за какво да си леко отрицателно настроен от личния ти опит, затова и казах, че е добре момчето да отиде при конкретния човек или фирма и да види работещ такъв аквариум (сериозните фирми в тази свера имат такива работещи аквариуми). Така ще може да види за такива евентуални проблеми и неуредици, които биха го дразнили напред във времето. Наистина сумата, която евентуално би отделил за подобен аквариум няма да е малка и в един момент такива неща дразнят, особенно когато са не едно или две. Подобен аквариум наистина е добре да се обмисли много внимателно и колегата да не се притеснява да пита, защото от опит знам, че много хора не питат и после си бият главата, а в крайна сметка, ако отиде при човек, който малко или много е преди всичко фен на хобито, няма да направи така, че да направи продажба на всяка цена, а ще обясни добре, ще даде и плюсовете и минусите на такава система и техниката по нея и клиента сам ще си прецени (или поне така си мисля :grin: )
Поздрави.

Неактивен trex700e

• Активен потребител
« Отговор #9 : сряда, 03 февруари 2016 г., 10:54 ч. »
Така е , ти понеже имаш дългогодишен опит с хем големи, хем красиви акви-какъв е горе-долу бюджета на 800 литра аквариум-без животните , защото там е индивидуално? Такава информация е ценна от човек като теб, с дългогодишен опит , за да знае човек в графа цена-качество, каква сума да си приготви? Ясно, че ултра маниашки неща са си пари, а компромисните не стават. Каква е една златна среда, дали си стигнал до някакво заключение?
Sumps are for chumps!

Неактивен M_I_T_A_K_A

• Активен потребител
« Отговор #10 : сряда, 03 февруари 2016 г., 11:15 ч. »
Ами ако говорим наистина много ориентировъчно, с техника средно ниво и нагоре (без китайска техника) с основно бейс рок, пак казвам много ориентировъчно е по около 1200-1300 лева на всеки 100 литра обем (плюс обема на съмпа) и въпреки всичко, има неща с които може да се направи малко компромис. Конкретни цени избягвам да давам, а след консултация с клиента подготвям оферта за всеки един детайл и ако има определени колебания в повечето случаи, давам по няколко варианта с описание на плюсове и минуси за всяко нещо за да си прецени клиента, кое го устройва.

Неактивен tonino

• Активен потребител
« Отговор #11 : сряда, 03 февруари 2016 г., 12:55 ч. »
Съвсем прясна-прясна цена от последния реализиран проект от миналия месец - 11290 лева за 890 литрова система. Топ ниво на оборудване RE - помпа и скимър - стъкло clear vision 12mm - RRR камъни от всички видове над 100 кг, осветление ATI Powermodul 8х54W, 2 Gyre 150, доливнa системa, реактори, медии, доставка, монтаж, пясък, сол, siporax -  абе всичко  необходимо за стартиране и функциониране. + подарък две риби по 250 лева и то по доставна цена... Компромисната оферта по някои пера беше на стойност 9160 лева - цени с ДДС
Ето няма скрито-покрито.
Всеки сам може да си го сметне както иска - на литър, обем, кило...
А относно съотношението обем-цена: Малките системи са скъпи защото дали ще направя една 800-1000 литрова система или подобна 150 литрова, почти няма разлика във времето за изработка - То е едно и също. Затова подобни малки аквариуми се правят от всички и материалите са такива, за да се достигне ниската цена. В твоя случай Trex, знаеш по-добре от мен че водеща при избора ти беше цената. Е няма как да направя аквариум с тъмен гръб, напр. с черно стъкло, което ще струва на мен 70 лева :) , нано рифово аквариумче за 120-30 лева.  Това е и причината да отказвам изработката на подобни аквариуми.
Същото важи и за по-големите системи - техниката скача значително, дебелината на стъклото също. Почти всички клиенти си мислят, че видиш ли тоя 1000 литров струва 10 бона, ами 2000 литров ще струва 20 :D  Да ама не. Може да струва и 13 с калпава техника, но може да мине дори 27-8 с качествена. Всичко е въпрос на това, кой какво и как иска да направи/има. Нещо подобно при автомобилите - аз няма да дам 250 евро за дизайнерска стойка за чашка за моя автомобил  :D . Но ако моят автомобил е с цена над 100-150000 евро, това предполагам ще ми бъде компромисния вариант :D
Напоследък ме радва факта, че все повече хора заглеждат морските аквариуми. И това с цената е един от основните проблеми. "Колко ще ми струва?" Ами сега трябва да започнем да обсъждаме един-два дни :) . Да видим имате ли интерес. Да не би да ви уплашим с цените или не дай си боже да ви го направим по-евтино, а вие да имате възможност за повече...И се започва едно договаряне...правене...разочарование...следва втори търговец, който "осира" работата на първия и накрая клиента тегли на всички една майна и се отказва :)

Неактивен M_I_T_A_K_A

• Активен потребител
« Отговор #12 : сряда, 03 февруари 2016 г., 13:08 ч. »
+1 Андоне. Именно затова казах супер ориентировъчно. Както каза може да струва 13К може да струва и над 25К точно затова казах, че избягвам да давам цени предварително, защото е супер относително първо какво точно иска човека, какво иска да гледа и колко е готов да плати. Или иначе казано, може да караш А класа и Майбах... все е Мерцедес, но класите са... а за разликата в цената да не говорим. Колкото и банално да звучи, колкото по малко се пести в началото, толкова по добра система се получава в последствие.

Неактивен trex700e

• Активен потребител
« Отговор #13 : сряда, 03 февруари 2016 г., 16:51 ч. »
tonino, ти самият си казвал,в темата ти за стартиране на нано аквариуми- "по-добре в Бг. 1000 аквариума нано аквариума, отколкото 5 по 1000 литра" ! Защо това убеждение се е променило и променило ли се е изобщо?

Моята обосновка , с колите е ::))) Порше Панамера 4 ес би турбо-един кашон пари, 2 години сервизна гаранция и което си го пише като инструктаж "Ако карате по-спортно, изчакайте преди да загасите колата , да се охладят турбините" Ами, питам аз, ако бързам с поршето за лекар, тоалетна дали ще стоя , че да охлади турбините-отговор Да, ще стоя, защото ако се спука турбина е някакви 11 000 евро комплекта:)))))

Нова Мазда- 5 години гаранция и нямам проблем с "охлаждане на турбините" , както и далеч не е един кашон пари.
Е, ако манията е да има човек Порше, има Порше, но дали практичността е такава?

Вие , с дългогодишния си опит знаете, че едно 100 литра нано със средно до високо качество техника струва и то към 1000 лева. (ориентировъчно) .

Е, кое е по-добре? Да стартираш с 1000 лева и да си прецениш дали хобито те устройва или да разбереш същото с 13 000?
Има уникални нано аквариуми.

M_I_T_A_K_A, заряда на моите постове не е бил, както ти си го разбрал нали' като чета ми идва да се откажа" , вероятно , защото това е минуса на форумното комуникиране, защото, макар и нано , щом и аз не спирам да се занимавам, значи не е генерирано желание за отказване, по-скоро нежелание за голям съд.

Каквото и да си говорим, важното е че говорим - за мен това е показател за интерес.  :beer:

Да не говорим, че и сладководен аквариум , ако стартираш литраж 1000 литра с най-качествените неща, например да си вземе човек на АДА всичко, няма да е по-малко пари от морски.
Sumps are for chumps!

Неактивен bustama

• Активен потребител
  • Публикации: 1 773
« Отговор #14 : сряда, 03 февруари 2016 г., 17:22 ч. »
Сигурно сте прави за литража, но... пичове, вие ме закопахте жив! В последно време се зачитам в морските раздели и винаги съм си представял, че ще започна с 50/100л. скариди, охлюви, рачета ,меки корали. Не ми убивайте мераците за в бъдеще! :)

Неактивен tonino

• Активен потребител
« Отговор #15 : сряда, 03 февруари 2016 г., 20:12 ч. »
tonino, ти самият си казвал,в темата ти за стартиране на нано аквариуми- "по-добре в Бг. 1000 аквариума нано аквариума, отколкото 5 по 1000 литра" ! Защо това убеждение се е променило и променило ли се е изобщо?

Нищо не се е променило, затова и съм/сме направили магазина. Опитваме се да държим възможно ниски/приемливи или както искаш го наречи цени, именно с тази идея. Обаче не искам да правя нано аквариуми по поръчка, защото заради едните см се натоварвам физически в най-неподходящия момент от липса на време. Първо вземахме поръчки за след 20 дни, след това за след месец. Накрая се стигна до там, че обещавам на клиент за след 2 месеца, той се обажда след три и пак греда :D . Затова накрая реших, че ще продавам само готови такива. Скоро ще ги видите, надявам се де, че вече не мога нищо да планирам.
А такива клиенти, които ще поръчат подобна система за 10+К не се намират по форумите. Включих се в темата, защото човека има хол от 50 кв. Моят "апартамент" е малко по-голям :( Още повече ми хареса това, че не е наивник, който "сам" ще се справя след това или още по-лошо да ангажира с това някой негов подчинен.
Относно започването с 50-100 литра, какво да кажа...Моето първо соленоводно аквариумче беше 60 литра - нямаше "а-у" (това ми хареса много!) техника, освен това което имах от сладководната акваристика. Имаше един клоун, каулерпа, няколко полипа и меки корали, които растяха под обикновена крушка... Не си спомням колко е била инвестицията, но клоунът тогава струваше 100 лева :)  Но постепенно с яденето идва и апетита. Днес трапезата е претрупана, дори и в България, да не говорим за информацията. Така, че всеки сам може да прецени, според своята черга, кое-как :) 

Неактивен Rama

• Мотохолик, акваманиак
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 866
  • Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.
« Отговор #16 : четвъртък, 04 февруари 2016 г., 09:40 ч. »
Става въпрос за аквариум, който трябва да бъде атракция в този хол, така че съответно няма да се получи с нано за 1000 лв,  ;).
От друга страна ми се струва, че се е заформил прекалено сериозен дебат за един "нероден Петко", чийто собственик май много не се вълнува от темата си...

Подобен дебат сме водили и преди, в други времена. Мисля обаче, че той няма да навреди на заинтересованите и най-вече се надявам, че няма да откаже никого, било то колебаещ се, или решил се да "скочи" в соленото, а то си заслужава и е по-достъпно от всякога. :drinks:
Лесно забравяме грешките си, ако не са известни на никого освен на нас.

Неактивен Mr.J

• Активен потребител
  • Публикации: 79
  • Нас. място: София
« Отговор #17 : петък, 05 февруари 2016 г., 15:36 ч. »
Сигурно сте прави за литража, но... пичове, вие ме закопахте жив! В последно време се зачитам в морските раздели и винаги съм си представял, че ще започна с 50/100л. скариди, охлюви, рачета ,меки корали. Не ми убивайте мераците за в бъдеще! :)

Вярвам ти, да четеш за такива 4 цифрени литражи си е потискащо.   :D  В крайна сметка обаче всеки си прави сметката. А за литража - трета година в малко по-голяма с-ма от 100 л гледам нелоши твърди корали, така че за това което искаш 100 л са си супер    :)  Не оставяй мерака да умре.

Неактивен Mr.J

• Активен потребител
« Отговор #18 : петък, 05 февруари 2016 г., 15:47 ч. »
От друга страна ми се струва, че се е заформил прекалено сериозен дебат за един "нероден Петко", чийто собственик май много не се вълнува от темата си...

Подобен дебат...най-вече се надявам, че няма да откаже никого, било то колебаещ се, или решил се да "скочи" в соленото, а то си заслужава и е по-достъпно от всякога. :drinks:

Много точно казано   :drinks:

Неактивен iivs

• Активен потребител
  • Публикации: 90
  • Нас. място: kyustendil
« Отговор #19 : петък, 05 февруари 2016 г., 17:00 ч. »
Соленоводната акваристика си е сериозно начинание,и трябва да си много наясно какво искаш и какво ще ти коства и аз миналата година се бях засилил здраво за морски съд но все още съм на доникъде.Накупил съм техниката и седи и отлежава проекта.

Неактивен Mr.J

• Активен потребител
« Отговор #20 : петък, 05 февруари 2016 г., 20:54 ч. »
Щом си купил техниката (това е голямата първоначална инвестиция) не се колебай ами опитай. Прав си, че трябва да си направиш сметката какво ще ти струва начинанието, но след като си купил техниката би трябвало поне приблизително да си наясно със съпътстващите разходи. Поне няма да останеш без подкрепа  :) В нашите форуми има и знаещи и добронамерени акваристи, които с готовност ще ти помогнат. Виждаш тук за един "нероден Петко" каква дискусия се разгоря, а какво остава за някой който реално е потопил ръце в солената вода.

Неактивен tonino

• Активен потребител
« Отговор #21 : петък, 05 февруари 2016 г., 22:36 ч. »
Че какво и е на дискусията, всичко си е в норми - споделяме, коментираме... От моя личен опит, няма потребител от форумите, който да е направил морска система (на какъвто и да е обем в литрите) без компромиси. Не съм се и надявал неродения Петко да се роди с тази тема :) 

Много е грешно обаче да се твърди, че първоначалната инвестиция е най-голямото перо. Нищо подобно - така се вижда защото парите ги даваш на веднъж :D . Ако погледнем от друг ъгъл: ако не ти е проблем да стартираш в рамките на 1000 лева за едно 100-на литрово нано, няма какво да се плашиш от последващите разходи. Но ако гледаш да намалиш тези 1000 лева - с каквито и да било пинизи и да минеш метър....тогава няма смисъл да пробваш. Същото важи и за аквариумите с 4-5 и повече цифри.

Неактивен RAKIM

• Активен потребител
  • Публикации: 1 152
  • Нас. място: Пловдив
« Отговор #22 : петък, 05 февруари 2016 г., 23:36 ч. »
Има разлика защото 1000 лв може да ги събереш и дадеш,но ако после месечните разходи за потдръжка са ти 100 кинта става друга работата.

Неактивен Mr.J

• Активен потребител
« Отговор #23 : събота, 06 февруари 2016 г., 14:27 ч. »
Специално този нероден Петко е на път да се "роди", но това е тема на друг разговор. Мисълта ми беше, че в един момент се водеше излишен дебат тъй-като отворилият темата изобщо не се поинтересува от нея.

Не съм казвал, че първоначалната инвестиция е най-голямото перо, а че закупуването на техниката е голямата първоначална инвестиция (която стряска някои хора), има голяма разлика! За съжаление почти никой в началото не е наясно колко са постоянните разходи след стартирането, а на техен фон в дългосрочен план цената на техниката наистина не е най-голямото перо, за това си прав. 

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
« Отговор #24 : събота, 06 февруари 2016 г., 17:58 ч. »
Аз ли криво чета или търговците в темата в почти прав текст наричат потребителите на форумите бедняци и голтаци?

П. П. Похарчил съм толкова пари за оборудване и риби за сладководния си аквариум, колкото щеше да ми излезе морски с подобен обем. Планирам да похарча в пъти повече за по-голям проект в следващите няколко години и пак ще е сладководен. Това, че не съм направил морски аквариум, не е защото не мога да си го позволя, а защото го смятам за шарен, но скучен.

Съветът ми е да избягвате подобни обидни обобщения. Никой няма полза от тях.
"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Неактивен Rama

• Мотохолик, акваманиак
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 866
  • Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.
« Отговор #25 : вторник, 09 февруари 2016 г., 17:57 ч. »
Е, Боби, нИдей така!

Аз не разчетох в думите на нито един от участниците, че форумистите са бедняци и голтаци. Безспорен факт обаче е, че нашия магазин се издържа от хора, които изобщо не се интересуват от форумите за акваристика.  Многократно ми се е случвало да търсят от мен информация за създаването на морски аквариуми, да им сметна приблизително стойността и след няколко месеца да установя, че имат вече действаща система, която е струвала повече (понякога и многократно) от направеното от мен предложение. Не виждам нищо нередно в това, всеки има право на свой избор. Мисля, че колегите визират именно нещо подобно. На всички ни е известно, че един сладководен аквариум може да струва повече от соленоводен, особено ако решиш да го понапълниш със скатове, азиатски аруани, изключително редки L-ове и др.

Затова дали морския аквариум е скучен всеки има свое виждане.
Например, някои намират окосената стерилна зелена ливада за нещо възхитително, а аз се възхищавам на пущинака, пълен с различни дървета, насекоми, влечуги, земноводни и други "вредни" гадове. Поради тази причина харесвам и морските аквариуми. :grin:
Лесно забравяме грешките си, ако не са известни на никого освен на нас.

Неактивен Mr.J

• Активен потребител
« Отговор #26 : вторник, 09 февруари 2016 г., 21:19 ч. »
Е, Боби, нИдей така!

Аз не разчетох в думите на нито един от участниците, че форумистите са бедняци и голтаци.

Радвам се на тези думи, не съм търговец, акваристиката ми е само хоби, а форума мястото където мога да споделя в приятелска атмосфера всичко, което ме интересува за хобито.  :drinks:       

Неактивен ZIRO

• Регистриран потребител
  • Публикации: 8
« Отговор #27 : вторник, 09 февруари 2016 г., 22:57 ч. »
Аз ли криво чета или търговците в темата в почти прав текст наричат потребителите на форумите бедняци и голтаци?
.................................................................
Съветът ми е да избягвате подобни обидни обобщения. Никой няма полза от тях.

Ще ме извинявате, ама явно криво четете и кривите обобщения се си ги направили само Вие. И както сам сте написали, никой няма полза от тях!

П. П. Похарчил съм толкова пари за оборудване и риби за сладководния си аквариум, колкото щеше да ми излезе морски с подобен обем.

П.П. В това много дълбоко се съмнявам!
П.П.П. Моля не тълкувайте думите ми погрешно :drinks:!

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 916
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #28 : сряда, 10 февруари 2016 г., 06:45 ч. »
Стана тя...

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #29 : сряда, 10 февруари 2016 г., 09:23 ч. »
П.П. В това много дълбоко се съмнявам!

И с кое точно кристално кълбо се консултирахте, за да изразите това съмнение? Само трите вътрешни филтъра, които ползвам в момента, струват 600 лв. И не ми обяснявайте колко точно струва един скимер или килограм живи камъни - мога да проверя, но не ме вълнува ни най-малко. Въпросът изобщо не е в това.

Имам си причини да не купувам нищо, свързано с акваристика, от България (освен дреболии по изключение). Оборудване и храна поръчвам от Германия и Англия, за риби се включвам в организиран внос или пътувам лично.
Цените в последните години се поизравниха и вече дори ми излиза по-скъпо, но смятам да продължа да го правя, пък вие си продавайте аквариуми за по 13 хиляди на който може да си ги позволи. Акваристиката е скъпо хоби наистина, но и ние не ядем доматите с колците все пак.

Създадохме Аквапортал като място за ентусиасти, където да си обменяме информация и опит и да споделяме впечатленията и емоциите си от хобито. Оказахме се обаче в ситуация, в която някои хора използват форума за реклама - платена или не. Само дето не сте си пуснали още ценоразписите тук.

Темата за цената не трябваше да се обсъжда изобщо. За тази цел си има магазини - офлайн и онлайн. Обяснете на човека какво ще му трябва, той сам може да се информира за цените... Другаде.

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #30 : петък, 12 февруари 2016 г., 21:47 ч. »
Отключвам темата по молба на автора - човекът наистина иска да научи какво му трябва.
Има едно условие - ако ще се говори за цени, да е обективно. За техниката - конкретни марки и модели с точни цени, така че всеки да може да сравни с други източници. Никакви локуми повече.

Неактивен Mr.J

• Активен потребител
« Отговор #31 : събота, 13 февруари 2016 г., 09:29 ч. »
Явно въпросният човек е абсолютно неориентиран, освен че иска да има морски аквариум, затова бих го посъветвал да отиде в някой от магазините за морска акваристика (за съжаление те се броят на пръстите на едната ръка, но това в неговия случай е +). Там хората са не просто търговци, а преди всичко акваристи, които ще му обяснят всичко от А до Я. Още повече той говори и за външна поддръжка в началото, което също се предлага като услуга от тези акваристи. Иначе тук пак ще се заформи спор, като всеки ще отстоява своята гледна точка, и то по някакъв специфичен въпрос, а въпросният човек не само че няма да е наясно кое е най-добре за него ами може и повече да се обърка.

М/у другото вчера минах през един от "морските" магазини и бях свидетел на точно такъв случай. Човек имащ 0 опит в соленото, с мерак да се осоли. Явно това не беше първа среща, вече му беше изготвена оферта с няколко варианта, по-евтин, но с компромиси и по-скъп, но в перспектива по-удачен, обсъждаха се от такива елементарни въпроси като магнитна чистачка за стъкла до осветлението - китайско или радион и то какъв точно.

В случая за мен това е работещия подход.

• Регистриран потребител
« Отговор #32 : събота, 13 февруари 2016 г., 15:11 ч. »
Здравейте и извинения за късният отговор от " неродения Петко " :)Причината да не се включа е ,че просто нямах  достъп до интернет иначе темата  ми е изключително интересна .От Варна съм и приемам съвети относно фирми магазини и майстори.Да правилно предполагат повечето доста неща не са ми ясно.Като цяло искам да науча колкото е възможно повече неща относно морската акваристика с цел като отида при конкретния човек или фирма да не го гледам като "гръмнат" .Аквариума в хола съм си намислил да е като вграден в стената с дължина 200х 55(ширина) 60 височина- размери на дисплея . Първият е въпрос ми е удачен ли е като размери, прекалено тесен? или пък по висок или нисък с цел добра осветеност ? Също  има ли подходящи осветителни тела за такъв тип аквариум. На въпроса фирма или човек се чудя кой би бил по добрия вариант . Знаем в България как седи въпроса относно майсторите и фирмите - повечето гледат да ти вземат парите и малко са съвестните хора. Надявам се въпроса с акваристиката  е по-различен. Питам за цени защото не искам да отида  и като ме видят бос да изсипя една огромна сума пари за  техника , който цени са ми надути от фирмата   тъй като виждат  че нямам грам идея за какво става дума. Идеята ми е донякъде да съм наясно каква сума да очаквам за аквариум с тези размери  и със техника която е да да речем  по скала 0-6    нека е  4 ,5 да не връх на сладоледа но да е нещо което е качествено и няма да си блъскам главата след това. В аквариума мисля да е микс - непретенциозни меки , СПС корали  и рибоци . И какви месечни  разходи да очаквам за следваща подръжка - храна , смяна на води ,  тестове , ел. и прочие.  Техниката от тук или с поръчки от сайт. Благодаря на всички включили се в темата за да ми помогнат и на бъдещите такива:)
Поздрави.

Неактивен tonino

• Активен потребител
« Отговор #33 : неделя, 14 февруари 2016 г., 17:06 ч. »
Не знам след това фиаско с коментарите, заключване-отключване на темата въобще има ли смисъл да пиша в нея нещо конкретно.
До автора на темата - искам само да го поканя в Шумен. Според деня от седмицата мога да му организирам посещение при поне 3-4 аквариума - ще ги види с очите си (има много какво да види), ще пипне с ръце и ще има възможност да получи отговори на всякакви въпроси-дори и от собствениците на аквариумите, ако присъстват. И най-вече да сравни - готов фабричен и поръчков, както и качествена техника с компромисна такава - по външен вид, слух и въобще всичко, което още го интересува. И разбира се поканата не е обвързана със задължителна поръчка  :) 
А за да сме полезни и за следващите тръгнали по неговия път ще коментирам само размера. Дължината не е важна, тя е свързана пряко с отделения бюджет или място в помещението. Ако някой твърди, че трябва да се съобрази с осветлението за този размер, значи нещо не е наясно. Тук по важна е ширината за да се направи добра конфигурация на камъните. Ширина поне 60+ см. Ако има възможност най-добрата ширина за мен е 70 см. Другият момент е височината - нормално воден стълб 60- 65 см. Може да се направи и още по-дълбок, но тук пак всичко зависи от мястото и възможностите.

• Регистриран потребител
« Отговор #34 : неделя, 14 февруари 2016 г., 18:33 ч. »
Ок ще имам предвид предложението . Само ,че най-близка възможност е началото на май , защото не съм в БГ .:)

Неактивен tonino

• Активен потребител
« Отговор #35 : неделя, 14 февруари 2016 г., 20:44 ч. »
Няма значение, смятай се поканен по всяко време.

Неактивен Hake

• Регистриран потребител
  • Публикации: 1
  • Нас. място: Варна
« Отговор #36 : събота, 28 май 2016 г., 08:07 ч. »
Здравейте, все още съм много нов във морската акваристика, но и аз като автора на темата бях много бос в началото и всичко което исках е да гледам два клоуна в нормален за тях аквариум, дори не си помислях за корали в началото. И аз съм от Варна и след обикаляне из повечето магазини в града, единственото място на което според мен получих добра оферта за цялото оборудване беше магазина на Аквалайн. Предлагат и абонаментно обслужване, макар за моя малък аквариум да няма нужда чак от абонамент, все пак ми се наложи да ги извикам у дома за еднократна поддръжка и останах доволен. И на мен ми е интересно колко ще струва една по голяма система със средно качество на техниката. Моите  разходи до тук  са около 1000 лева като все още не съм инвестирал в качествено осветление.

Неактивен Mr.J

• Активен потребител
« Отговор #37 : събота, 28 май 2016 г., 09:25 ч. »
"...средно голяма система със средно качество на техниката" е много разтегливо понятие. Най-добре се обърни към Аквалайн, след като си доволен от тях, като конкретизираш, доколкото можеш, какво искаш да имаш като система и виж каква оферта ще ти дадат. Освен това може да разгледаш в раздела морски продажби какви с-ми и оборудване 2-ра ръка за какви пари се предлагат. 

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.