Автор Тема: Старт на цихлидарник  (Прочетено 19498 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Krasi_N

• Активен потребител
  • Публикации: 46
  • Нас. място: Пловдив
Старт на цихлидарник
« : вторник, 26 юли 2011 г., 17:17 ч. »
Здравейте!

Казвам се Красимир и живея в Пловдив.
От около 3 месеца обмислям старт на аквариум и от тогава упорито чета във форума, трупам информация и в крайна сметка решението ми е - аква с цихлиди  :).
Ако модераторите преценят, че темата ми е за раздел "Въпроси на начинаещи акваристи" , моля да я преместят.
И аз като вас станах фен на цихлидите - удивителни риби, достигнали много напред в еволюцията си, интересни с  поведението, размножаването, многообразието на форми и окраска.
Тъй като за момента съм на ниво: голям ентусиазъм, известни теоретични познания и нулев практически опит, реших да започна с въпросите още преди старта, за да избягна в максимална степен грешките на начинаещия.

И така, смятам да стартирам аквариум с обем около 220 - 250 литра (размери евентуално 100/45/50).
Точния обем може би не е от съществено значение, защото идеята е ми е да има не повече 7 - 8 рибки.
Първоначално се бях спрял на Hemichromis Lifalili, но все повече започвам да клоня към устомътещи цихлиди :hmm:, само не знам доколко успешно ще се справя като начинаещ...
Много ми допадат цихлидите в червени тонове на окраската - например видовете Aulonocara - Fire fish, Red dragon, Rubin red, но ще приема всяка ваша препоръка и за други видове в това отношение.
Преди няколко дни по време на отпуска си набавих камъните - речни, от горното течение на р. Арда. Избрах чисти камъни - повечето са обли или плоски четвъртити, като преобладават такива с размери приблизително 20 - 25 см. дължина и около 10 - 12 см. широчина.  Като тегло, мисля, че са някъде към 30 кг. и май ще са достатъчни за укрития при този обем. Набавих си и речен пясък за грунд, но със ситото, което намерих се пресея фракция някъде от 1 мм. до 5 мм.
Ще го промия тия дни, но нещо ми се вижда тъмен като нюанс и ми се иска да добавя по-светъл към него /много ми хареса грунда на снимките от аквариумите на Боби и Божо от тези дни и май ще се стремя към нещо такова/.

Ето накратко и основните въпроси, които искам да задам:
- готов аквариум ли да купя, или да го поръчам ?  В Пловдив май само в Дискус мога да поръчам, не не съм ориентиран в цените ... Горе-долу колко трябва да приготвя за аквариум с горните размери и 10 мм. дебелина на стъклото ?
- осветлението много се чудя дали направо на Вили /Астарио/ да го поръчам ... Аз пътувам често до София и не е проблем транспорта.
- какъв външен филтър да взема - като марка, дебит и пр.  Трябва ли задължително и вътрешен филтър ?
- ще ми създава ли проблем пловдивската вода, която знаете че е ужасно твърда ... /ако има цихлидари от Пловдив моля и те да си кажат мнението/ ?
- каква подходяща подложка за камъните да сложа ?

Ами горе-долу това са ми въпросите ... :), сигурно ще има още в процеса на стартиране.  Очаквам помощта ви и ще бъда благодарен за всяко мнение и съвет от опитните акваристи, като предварително благодаря за отделеното време !

П.С.   Бих желал да закупя рибите /независимо какви ще избера/ от някой развъдчик от форума или в краен случай от препоръчан магазин.
Поздрави!

Неактивен BOJO

• Заслужил потребител
  • Публикации: 1 760
  • Нас. място: София
    • Sciaenochromis fryeri, Placidochromis milomo
Отг: Старт на цихлидарник
« Отговор #1 : вторник, 26 юли 2011 г., 17:46 ч. »
Привет. Правилен избор.

За аквариума добре - по добре 250 отколкото 200 :) Ако искаш го пусни ширина 50 и височина 45 , но според мен 100/50/50 е по добре.  Готовите аквариуми си имат предимства, но и недостатъци. Правените също - при тях всичко ще трябва ти да събереш - шкаф, капак , осветление. Аз лично бих взел правен.

7-8 рибки при този обем...може и повече според мен. Различни видове. Насочил си се към утака : добре , но вземи по 1 двойка за да имаш красиви мъжки. В противен случай ще имаш един доминиращ мъжки, няколко обезцветени и подтиснати мъжки и жени. Може да избереш 1 вид Аулонокари, 1 вид Пласидохромиси, 1 вид Отофаринкс, 1 вид кападихромис.

Пясъка го направи с еднороден размер - 3-4 мм е добре. Камъните са много за Утака. Сложи на 2-3 места по 2-3 камъка, да обособят територии.

Осветлението : Вили прави и моето и на Боби :) Може и готова лампа си купиш.

За филтрацията , колкото повече толкова по добре. Въпроса е и до финансови възможности - поразгледай и се
ориентирай и преди да купуваш питай. За мен вътрешния е задължителен за механична филтрация.

Водата в Пловдив е добра, няма да имаш проблеми и за Малави може и да не слагаш добавки в водата.

За подложка аз ползвам депрон 6-7 мм. Слагаш подложката отгоре камъните и после сипваш пясъка.

Успех

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
« Отговор #2 : вторник, 26 юли 2011 г., 18:29 ч. »
Здравей, Краси!

Много добре си се ориентирал - цихлидите са интелигентните и с най-коплексно социално поведение сладководни риби, а това ги прави лично за мен и най-интересните за отглеждане в аквариум. :)

Много ми допадат цихлидите в червени тонове на окраската - например видовете Aulonocara - Fire fish, Red dragon, Rubin red, но ще приема всяка ваша препоръка и за други видове в това отношение.

Това, че си се насочил към цихлиди от ез. Малави, е добре, но според мен аулонокарите са малко по-деликатни и не съвсем подходящи за начало. Защо не помислиш за рибки от групата Мбуна и след половин или една година, когато събереш опит с тях, не видиш отново какво ти допада? За начало са подходящи Labidochromis caeruleus, Pseudotropheus saulosi, Metriaclima estherae, а с няколко изключения и повечето от останалите също стават.

- готов аквариум ли да купя, или да го поръчам ?  В Пловдив май само в Дискус мога да поръчам, не не съм ориентиран в цените ... Горе-долу колко трябва да приготвя за аквариум с горните размери и 10 мм. дебелина на стъклото ?

Не се хващай с готов аквариум. Филтрацията категорично не е достатъчна за цихлиди, осветлението обикновено е твърде слабо, а останалото не си струва парите. В Пловдив трябва да има и други, освен Дискус, но за това трябва някой пловдивчанин да се изкаже - нямам идея. :)
Друго обаче ще ти кажа - 200-250 литра би било добро начало, но ще е тесновато за хубав подбор Мбуна, а разликата с 300-350 литра няма да е чак толкова голяма като цена и заемано място. :)

- осветлението много се чудя дали направо на Вили /Астарио/ да го поръчам ... Аз пътувам често до София и не е проблем транспорта.

Задължително при Вили! (Вили, после ще ти пратя сметката за рекламата)

- какъв външен филтър да взема - като марка, дебит и пр.  Трябва ли задължително и вътрешен филтър ?

Тук нещата са доста разнообразни и всичко зависи от бюджета, който можеш да отделиш. Има всякакви варианти от Ехайм до разни китайски. Всъщност това са двата разумни варианта - всичко помежду им в така наречения среден клас издиша отвсякъде. Или евтин китаец, който да можеш лесно да подмениш, без да ти е жал, или Ехайм и не го мислиш повече. :)
Вътрешен е добре да има, за да допълни механичната филтрация и да създава движение на водата. МАрката не е решаваща тук - спокойно взимай едно  Boyu с як дебит и не го мисли.

- ще ми създава ли проблем пловдивската вода, която знаете че е ужасно твърда ... /ако има цихлидари от Пловдив моля и те да си кажат мнението/ ?

Колко точно ужасно твърда е? За цихлиди от африканските разломни езера няма да ти създава проблеми, даже напротив - ще ти спести добавяне на соли, но все пак са ми интересни точните стойности за обща твърдост, pH и карбонатна твърдост, за да кажа повече.

- каква подходяща подложка за камъните да сложа ?

Аз си правя самоделни подложки от пласт плексиглас и пласт мека изолация за стени. Може да се ползва и дебела подложка за паркет, вместо изолацията. Лепя плексигласа за подложката и я поставям под пясъка с плексигласа нагоре. Така едновременно тежестта се разпределя равномерно и подложката амортизира натоварването.

"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Неактивен Krasi_N

• Активен потребител
« Отговор #3 : сряда, 27 юли 2011 г., 00:15 ч. »
Божо, Боби,
много благодаря за бързите и изчерпателни отговори!
Вашето мнение е особенно ценно за мен и се радвам, че вие първи се отзовахте.
Всъщност не бързам много..., нека да минат жегите и някъде за началото на септември предполагам ще съм готов за старт.

Относно рибите, при все че ме "дърпа" червеното, ще послушам Боби, и ще започна с М'буна. От препоръчаните сякаш малко повeче ми допадат Metriaclima estherae (особено blue/red), но тук вече зависи кои ще ги намеря налични. Не разбрах точно - от един вид ли само да взема, или може да са две групи - например Metriaclima estherae и Labidochromis caeruleus ?

Ще поръчвам аквариума и ще водя тежки преговори с половинката /подплатени и с подъръци  :D/ за 300 литра.  А мога и да й кажа, че взимам 200 литра, пък той да е 300  :grin:

Осветлението ще е дело на Вили, вече го реших !  Ще й пиша след време на л.с. - дано да ми е по джоба и да може да ме вмести в графика...
Външен филтър - по всяка вероятност Ехаим ! Не съм толкова богат, за да купувам евтини неща, както казват англичаните.  Само допълнително ще ви питам какъв дебит ми трябва за този обем ?

За параметрите на водата в Пловдив четох някъде, че e с обща твърдост 13 Gh  и  ph 7,2 до 7,5. Значи твърдостта е в граници, а трябва да вдигам леко ph-то ...

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #4 : сряда, 27 юли 2011 г., 07:23 ч. »
Така... Дойдохме си на думата. :D

В 300 литра можеш да вкараш над 20 Мбуна при добра филтрация, стига да не са от най-едрите представители на групата. Примерно четири вида по шест рибки ще са добре за начало, като в последствие с израстването може да махнеш някой и друг мъжкар, ако са в повече.
Metriaclima estherae blue/red е може би най-разпространената форма на вида и би трябвало да си ги намериш без проблем. Комбинацията с Labidochromis caeruleus е добра. Сега да помислим и за синьото - тук може да дойде на помoщ Melanochromis cyaneorhabdos, известен още като мангано - при него и мъжките, и женските са с почти еднакво наситен цвят. :) И за да допълним картинката до четири вида, можеш да помислиш и за някаква Cynotilapia afra или за някой от безбройните Tropheops-и.  Не знам какви разновидности има в момента, но ако си харесаш нещо, ще поразпитаме.

Понеже Мбуна (както и много други африкански цихлиди) се гледат с голяма гъстота заради агресията, филтрацията трябва да е адекватна. Тук важи с пълна сила златното правило на Мечо Пух за дебита - колкото повече, толкова повече. :D Няма твърде много. Ако ще си вземаш Ехайм, нещо с дебит около 1300-1500 л/час ще е ОК. Това обаче важи само за Ехайма, защото те единствени мерят дебит в работни условия, а не без пълнежи, както останалите. :)

Твърдостта на водата е добра, няма нужда да я пипаш. pH-то е малко нисичко, но при нужда Мбуна с лекота могат да се адаптират към него и да си живеят без проблем. От теб зависи дали все пак да не им го вдигнеш малко с някоя лъжичка сода бикарбонат при всяка смяна на водата.

Успех! :)

Неактивен Krasi_N

• Активен потребител
« Отговор #5 : сряда, 27 юли 2011 г., 12:51 ч. »
Благодаря отново, Боби !
Ще действам точно така и в хода на процеса ще питам пак ако се налага ...
Относно рибите нагласата ми беше да не са много като видове и бройки, макар че от друга страна явно трябва да мисля и за туширане на агресията им ...
Може би ще се спра на три вида в групи от по 5 - 6 екземпляра, като Cinotilapia Afra ми се вижда също атрактивна  :up:.
Като дойде време за рибите ще пиша пак и ще търсим с твоя и на колегите помощ нещо подходящо като вид, пол и възраст  :).

Неактивен vaklinpetkov

• Регистриран потребител
  • Публикации: 2
« Отговор #6 : сряда, 27 юли 2011 г., 15:06 ч. »
Приятел Привет  аз също съм от Пловдив и мога да те насоча кум човек който се занимава с това което търсиш изработва всякакви акви и предлага всичко от А до Я
Ако искаш пиши на лични да ти кажа телефон и тн. поздрави

Неактивен BOJO

• Заслужил потребител
« Отговор #7 : сряда, 27 юли 2011 г., 16:31 ч. »
Благодаря отново, Боби !
Ще действам точно така и в хода на процеса ще питам пак ако се налага ...
Относно рибите нагласата ми беше да не са много като видове и бройки, макар че от друга страна явно трябва да мисля и за туширане на агресията им ...
Може би ще се спра на три вида в групи от по 5 - 6 екземпляра, като Cinotilapia Afra ми се вижда също атрактивна  :up: .
Като дойде време за рибите ще пиша пак и ще търсим с твоя и на колегите помощ нещо подходящо като вид, пол и възраст  :) .

Краси , Cinotilapia Afra е атрактивна, но ... както ти казах ще имаш един оцветен мъжки. Жените няма да са толкова ярки. По скоро разгледай Tropheops : Mauve yellow , chilumba или Pseudotropheus Msobo Lundo / Magunga. Има и други интересни Мбуна и избора не е лесен. Само не бързай с рибките. Харесай си, питай  и после пазаруваш.
Според мен е по добре да сложиш 2 канистра отколкото един мощен.

Неактивен Krasi_N

• Активен потребител
« Отговор #8 : сряда, 27 юли 2011 г., 20:06 ч. »
Краси , Cinotilapia Afra е атрактивна, но ... както ти казах ще имаш един оцветен мъжки. Жените няма да са толкова ярки.

Аз разбрах от първия ти пост, че при Аулонокарите е така ... Мисля, че не е толкова страшно ако имам и вид с по семпло оцветени женски.
Дааа, и това Msobo Magunga e вариант ... Трудно решение, ще видим след около месец какво ще се намери. Няма да бързам  :). А интересно - видях в един сайт наименование - Metriaclima sp. msobo ?!?

Относно филтрацията - разбирам, че трябва да избера между един мощен Ехайм и един вътрешен, или два по-слаби пак с един вътрешен ?
Ще ми се да имам по-малко изкуствени тела в аквариума, но ако имам по-добра филтрация при втория вариант може и така да направя ...

Неактивен 5er

• Активен потребител
  • Публикации: 41
« Отговор #9 : сряда, 27 юли 2011 г., 21:33 ч. »
  Колега, хубаво е че си си дал повечко време за избора на рибки, ама те са толкова много . . . :D
http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=2
http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=1 - от тука само Утака (а бе по-дребните :D)
 Това, което те е посъветвал Боби за видовете е много близко и до моите виждания за красива комбинация. Само да кажа, че някои хора не препоръчват в един аквариум Metriaclima estherae и Lab. caeruleus заради възможна хибридизация. Един съвет - когато разглеждаш снимки на различните видове, освен мъжките разглеждай и женските. Ей, сетих се и за един руски сайт http://www.cichlidenareal.ru/wiki/index.php?lake=1
  Колкото до техниката - слушай Божо и Боби. Според мен алтернатива на един Ехайм са два Сън сън-а  :wink1:
Malawi Mbuna/Haplochromines

Неактивен Krasi_N

• Активен потребител
« Отговор #10 : сряда, 27 юли 2011 г., 22:07 ч. »
Петър, ценни съвети - благодаря !
Руският сайт е страхотен  :up: /свалям им шапка на братушките и за сайтове в други области/.
Естествено, че попивам всичко от Боби и Божо, но просто изразиха малко различни концепции за филтрацията ..., макар че явно и двата варианта са добри.

Неактивен BOJO

• Заслужил потребител
« Отговор #11 : сряда, 27 юли 2011 г., 22:16 ч. »
Краси , концепцията е една : колкото повече, толкова повече.  Филтрацията никога не е излишна за цихлидите.

Неактивен 5er

• Активен потребител
  • Публикации: 41
« Отговор #12 : сряда, 27 юли 2011 г., 22:36 ч. »
  Хубаво е да имаш повече варианти за действие защото . . . истината е някъде там . . . :D Пък ти рано или късно ще прецениш сам за сабе си. Колкото до двамата (без да ги познавам) ми се струва, че са пробвали какви ли не марки и модели аквариумна техника (а са и цихлидари  :clapping: )
  За аквариума - успееш ли да се уговориш за 300 литров, вземи 450  :up: Жените все още не са много на "ти" с мерките (да ме извиняват колегите жени от форума)  :tongue2: Аз започнах с преговори за аквариуче за детето, а съм с 450-литров за баща му  :D
  За рибките - "чиста далавера" си е когато цихлидари като Boby_ , BOJO и atsekov "разреждат" видовете в аквариумите си. Иначе бих те посъветвал да се обърнеш към LusilSorel  :up:
Malawi Mbuna/Haplochromines

Неактивен Krasi_N

• Активен потребител
« Отговор #13 : вторник, 09 август 2011 г., 10:47 ч. »
Здравейте !

Стигнах до поръчката на шкафа и аквариума  :).  120/50/50, с 10 мм. дебелина и надлъжни разпънки. Кажете ми има ли смисъл да слагам 12 мм.  дънно стъкло ?
Също така днес разгледах сайта на EHEIM ...
Тук във форума видях някъде, че е удачен канистъра - модел 2080, но не го виждам там ?!?
Видях обаче от серията Professionel 3 e /350/ - модел 2074  (1500 L/ч.) би трябвало да ми върши работа ...
От тази серия "3 е" филтрите имат интерфейс, с който през компа може да се свързва с EHEIM Control Center /поне аз така разбрах де от елементарните ми познания по немски/.
И така: става ли този EHEIM Professionel 3е 2074, за да го поръчвам ?

Неактивен BOJO

• Заслужил потребител
« Отговор #14 : вторник, 09 август 2011 г., 11:18 ч. »
Привет, аз имам 2080 и съм много доволен. Заслужава си всяка стотинка.
Помисли обаче за 2 по малки канистъра . Например аз бих сложил 2 Eheim 2228 , вместо един голям. Стига да имаш място де. Освен това 2080 е без никакви пълнежи, докато 2228 е с пълен комплект пълнежи. 2228 са много сполучлив модел.

Неактивен doncamillo

• Активен потребител
  • Публикации: 313
  • Нас. място: Свищов
« Отговор #15 : вторник, 09 август 2011 г., 12:54 ч. »
Здравейте !

Стигнах до поръчката на шкафа и аквариума  :) .  120/50/50, с 10 мм. дебелина и надлъжни разпънки. Кажете ми има ли смисъл да слагам 12 мм.  дънно стъкло ?

Не,няма смисъл.
422l Malawi Utaka
 - Copadichromis borleyi (Kadango)
 - Copadichromis sp. tanzania"Yellow fin"
 - Otopharynx lithobates (Zimbawe)
 - Placidochromis sp. "Phenochilus Tanzania"
 - Sciaenochromis fryeri (Maleri Is.)
 - Fossorochromis rostratus
 - Protomelas Boadzulu

Неактивен Krasi_N

• Активен потребител
« Отговор #16 : вторник, 09 август 2011 г., 15:45 ч. »
doncamillo, благодаря - ще спестя към 30 - 40 лв.  :)

Този EHEIM Professionel 3е 2074 ... бил някъде към 1000 лева  :o
Божо, този 2228 на каква цена е ? Всъщност то си има в сайта координати на вносителите ... ще питам и там.
Сега се сещам да попитам още нещо - камъните и грунда които набавих са от много чист район /приток от горното течение на р. Арда/, като поне 2-3 месеца са били извън водата. Необходимо ли е да ги изварявам или само да измия камъните с четка, а пясъка да го промия ?

Неактивен BOJO

• Заслужил потребител
« Отговор #17 : вторник, 09 август 2011 г., 16:42 ч. »
Само почисти добре камъните с четка. Аз лично ползвам водоструйка на ОМВ за 1 левче. Другия вариант е както ти казваш с четка. Пясъка само го промии добре.

Неактивен tooo

• Регистриран потребител
  • Публикации: 4
  • Нас. място: Sofia
« Отговор #18 : събота, 10 септември 2011 г., 22:17 ч. »
в пловдив има кариера за кварцов пясък препоръчвам ти го  :)

Неактивен Krasi_N

• Активен потребител
« Отговор #19 : неделя, 11 септември 2011 г., 21:02 ч. »
Напредвам ...., бавно  :).
Ето малко кадри от развитието на проекта. Дано да съм се научил да качвам снимки ...

Много мислих за филтрацията и накрая по примера на колега от Пловдив /от Цихлид форума го познавате/ стигнах до ето това. Идеята е да няма нищо видимо от оборудването в аквариума чрез т.нар. вграден филтър. Даже и термометъра ще е със сонда и лепнат отвън на шкафа. Няма и притеснение от протичане на външен филтър.
ОБАЧЕ, днес при пълненето и пускането на помпата - 2000 л./час, се получи проблем. Водата в отделението на помпата се изпомпва много по-бързо, отколкото влиза по естествен начин и преминава през гъбите и керамиката. А там е и нагревателя ... Дори и при махнати гъби - пак същото. А какво ли ще стане като започнат да се замърсяват гъбите ... Така, утре ще пробваме с нова помпа 1200 л./час и вероятно ситнопорестата гъба ще е аут, заместена от керамика.

Неактивен c-e-k-o

• Регистриран потребител
  • Публикации: 9
« Отговор #20 : неделя, 11 септември 2011 г., 21:40 ч. »
Според мен!ако намалиш отвора на входа ще има по голям ефект,тоест ще се получи по голям вакум. Така мисля,извинявай че ти давам съвет за теб може да е тъп.

Неактивен Krasi_N

• Активен потребител
« Отговор #21 : неделя, 11 септември 2011 г., 21:45 ч. »
в пловдив има кариера за кварцов пясък препоръчвам ти го  :)

Не знам къде в Пловдив има такава кариера ... Взех си кварцов пясък от ИЦ Тракия /намира се в Домостроителния комбинат/ - те са дистрибутори на кариерата в Кривина.  Търсех фракция 1,3 - 1,8, но нямаше и си взех 2,4 - 3,3. Малко е едричка, но я смесих с речния пясък, който имах и мисля, че стана по-тъмен, но шарен грунд и на мен поне ми харесва.

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #22 : понеделник, 12 септември 2011 г., 07:40 ч. »
Основният недостатък на съмпа, разположен вътре в аквариума, е, че ти изяжда от мястото. Иначе по метода на пробите и грешките ще докараш дебита, сигурен съм. :)

Неактивен Krasi_N

• Активен потребител
« Отговор #23 : понеделник, 12 септември 2011 г., 09:47 ч. »
Основният недостатък на съмпа, разположен вътре в аквариума, е, че ти изяжда от мястото. Иначе по метода на пробите и грешките ще докараш дебита, сигурен съм. :)

Да, така е Боби - отнема от обема, но в моя случай не паднах под 300-те литра  :), т.е. чистият брутен обем е толкова, а съмпа отделно е около 25 литра. Надявам се по-големият филтриращ обем /и повърхност/ да компенсира намаления дебит.

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #24 : понеделник, 12 септември 2011 г., 09:55 ч. »
Да, така е Боби - отнема от обема, но в моя случай не паднах под 300-те литра  :), т.е. чистият брутен обем е толкова, а съмпа отделно е около 25 литра. Надявам се по-големият филтриращ обем /и повърхност/ да компенсира намаления дебит.

При всички случаи ще ти трябва поне един мощен вътрешен филтър - както за механична филтрация, така и за да осигури достатъчно движение на водата.

Неактивен BOJO

• Заслужил потребител
« Отговор #25 : понеделник, 12 септември 2011 г., 23:08 ч. »
Не съм пробвал варианта с съмп, скъперник съм откъм обем, но според мен ще е добре. Вариант, остави само един среден по размер дунапрен ( втория според мен) и напълни всичко останало с керамика. Ако това кафявото е лава я разкарай, отличен пълнеж, но не за цихлиди. Аз бих го напълнил така: от към главата: биоболи за морски аквариум клетка 1; В  2, 3, 4 клетка - керамика, в последната кледка дунапрен.
Боби е прав. Тази глава , ако ти е мощна за съмпа я бутни в аквариума да върти водата. Според мен , след една седмица, като се затлачи дунапрена ще си е ок за съмпа.

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #26 : вторник, 13 септември 2011 г., 07:24 ч. »
Божо, проблемът всъщност е с дебита на изхода според мен, а не с този на входа. Като се затлачи дунапренът, ще стане още по-зле и помпата ще остане на сухо. :)

Неактивен Krasi_N

• Активен потребител
« Отговор #27 : вторник, 13 септември 2011 г., 08:01 ч. »
Божо, ти вчера да ни се ме наблюдавал от някъде  :) ?
Вчера махнах лавата изцяло, махнах и ситната гъба /черната/. От гъбите останаха влакнестата /т.нар. холандска трева/ и едропорестата. Всичките други 3 отделения днес ще допълня с керамика, а ако намеря и биоболи - ще сложа една мрежичка и от тях.  :up:
Помпата е сменена - махнах китайската 2000 л./ч. и от вчера върти една перфектна Eheim Compact 1000, която държи перфектно ниво, надявам се че едва ли ще падне като добавя керамиката.
С регулируем дебит е, така че винаги мога да го намаля малко.
Водата вече е кристална  :).

Неактивен Krasi_N

• Активен потребител
« Отговор #28 : вторник, 20 септември 2011 г., 20:45 ч. »
Здравейте !
Малко ъпгрейд при мен от днес.
Водата цикли от 9 дни вече ... С грунд, вода и керамика от действащ аквариум, се надявам до началото на октомври да съм готов.
Нямам още риби, но вече светя  :).

С безрезервната помощ на Петьо (peter_m от Цихлид форума) днес монтирахме осветлението - 4 бр. водоустойчиви LED ленти по 1 м. - 60 диода на лента:
2 студено бели, 1 топло бяла и 1 синя.
Специални благодарности към Петьо !  :up: И брат ми не би ми помогнал така, както той /макар, че имам сестра де/ !
И взе, че светна наистина - просто приказка !
Има още малко за доизкусуряване ... Трябва да сложа една лентичка като четчица - за да прилепне плътно отвора на капака и да няма просвет.

В момента изглеждаме така:

И сина ми, и той застана за едно фото с цел ориентир за големината на аквариума  :D. Тук обаче не знам ... аквариума ли ми се вижда малък или сина ми е пораснал доста ...  :hmm:

Има и една марулка засега ..., цихлидките ще са малки отначало, та дано оцелее. Ще се добавят и още камъни ..., тези са мъничко.
Ами това е засега. Трудничко е като съм начинаещ, но пък като имам бръмбари в главата и малко упорство, надявам се да се получи.

Неактивен Rockad

• Активен потребител
  • Публикации: 310
  • Нас. място: Aheloy
« Отговор #29 : вторник, 20 септември 2011 г., 21:10 ч. »
Е ти си готов да летиш вече  :) Браво!

Неактивен peter_m

• Регистриран потребител
  • Публикации: 1
« Отговор #30 : вторник, 20 септември 2011 г., 21:26 ч. »
Тук обаче не знам ... аквариума ли ми се вижда малък или сина ми е пораснал доста ...  :hmm:

Аквариума е малък  :lol:

Неактивен Krasi_N

• Активен потребител
« Отговор #31 : събота, 05 ноември 2011 г., 20:28 ч. »
Да не отварям нова тема - реших да си питам в тази:
Старта е направен ..., цикълът се завъртя ..., рибките плуват, сега съм на фаза кафяви водорасли. По-скоро къмъните леко се оцветиха в светло-кафеникаво ... Едва ли ще станат големи водораслите, че Соколофи-тата, макар и още малки 4 - 5 см. ги остъргват ежедневно  :).
Въпросът ми е - мога ли да очаквам /и кога/ зелените водорасли, при положение, че светя само около 4 - 5 часа вечер ?
Осветлението съм го описал вече, но да припомня - 4 бр. LED ленти по 14,4 W.

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #32 : събота, 05 ноември 2011 г., 21:19 ч. »
Ще се появят и зелените, не се притеснявай. :)

Неактивен BOJO

• Заслужил потребител
« Отговор #33 : неделя, 06 ноември 2011 г., 09:53 ч. »
Кафявите водорасли са нормално явление при нов аквариум и етап в развитието на аквариума. Не се притеснявай , ще изчезнат. Аз лично взех няколко  анциструса и проблема се решава за часове.
Както Боби каза, следват зелените. Аз лично нямам подобни проблеми, но има колеги които дори ги предизвикват за да дадат по естествен вид на аквариума. Въпрос на вкус е . С това светене мисля няма да го докараш до зелени.

Неактивен Krasi_N

• Активен потребител
« Отговор #34 : неделя, 06 ноември 2011 г., 12:42 ч. »
ОК, благодаря!
Значи нормално се развиват нещата..., пък да разбирам, че дори и да не дойдат зелените няма да е проблем.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.