Еми всъщност тя използва окачени филтри,което е горе долу същото като моя филтър ,има доста движение на повърхността.
Още не съм прочел книгата, но четох цитати в други форуми. Там се твърди, че в началото тя е отричала силното движение на повърхността на водата и именно филтри от типа на окачените, защото много разбъркват повърхността на водата и така СО2 излиза. Вече е на друго мнение (лично прочетох неин коментар). О2 е необходим за образуване на СО2.
Т.е. повече движение на повърхността = повече О2 = повече СО2.
Явно загубите на СО2 са по-малко от новообразувания СО2 и следователно е препоръчително да има движение на водата.
Другият спорен момент в книгата е значението на биофилтрацията. Явно може и без нея, но въпросът е дали пречи на растенията. Имало противоречиви неща в книгата. Някъде тя казва, че растенията и бактериите могат да се конкурират за амоняк и от там да се затрудни растежът им:
"Plants use the N of ammonium (not nitrate) to synthesize their proteins. So if nitrifying bacteria convert all ammonium to nitrates, plants are forced– at a great energy cost– to convert nitrates back to ammonium. For Zostera marina, using nitrates could conceivably take up to 50% of the plant’s photosynthetic energy. The energy loss can be detrimental to sensitive plants.
Walstad, Diana Louise (2013-05-15). Ecology of the Planted Aquarium: A Practical Manual and Scientific Treatise (Kindle Locations 3507-3511). Echinodorus Pub. Kindle Edition."
Хората коментират това и една от идеите е, че бактериите не могат да изместят растенията и затова биофилтрацията не пречи. Освен това биофилтрация има навсякъде в аквариума и в грунда , а не само във филтъра и следователно не може да я ограничим изкуствено. Има и разни други коментари, но пвечето са на мнение, че едва ли добра биофилрация пречи, а най-вероятно помага. Като прочета книгата ще разбера по-точно какви са идеите й.