Сомчетата от родовете Corydoras,Callichthys,Hoplosternum имат тяло, покрито с костни пластинки.Това са популярни, издържливи и не капризни аквариумни рибки.Произлизат от северната и средната част на Южна Америка.Риби от рода Corydoras намираме почти във всеки втори аквариум, тъй като те изпълняват и ролята на санитари.Със своите мустачки те непрекъсната ровят дъното на съда и изяждат всички остатъци от храна.Не са претенциозни към състава на водата, макар че в родината им се срещат често в много меки води.
Сомчетата в средни до големи, добре обрасли с растения съдове с възможност за укриване.Те са всеядни риби и събират водата от дъното.Поради това те често развихрят утайките от дъното, препоръчва се филтриране.Сомчетата покрити с костни пластинки, могат да се отглеждат заедно с всички милни и по-дребни риби.
За размножаването им е достатъчен по-малък(20-30 литра) или средно голям аквариум, гъсто обрасъл например с криптокорина, допълнен с плаващи растения, с водопроводна вода, престояла,чиста,бистра, не много мека, с температура 24-26 градуса по Целзий.За размножаване се поставят една женска и два,три мъжки, а понякога две или три такива групички.Половите различия при възрастните от рода Corydoras се откриват сравнително лесно.Мъжките са по-дребни и гръбната им перка е по-заострана, женските са по-едри, по-дебели и гръбната им перка е по-заоблена.
Женската изчиства мястото, където ще положи хайвера си(лист от растение или друга здрава основа).Мъжкият опипва с мустачките си женската, плува около нея и застава така с коремчето срещу своето коремче. Мъжкият се огъва и отделя спермата.Женската отделя в нагънатите коремни перки силно лепкавия хайвер, който тук се опложда. В така образувания "джоб" има 2-5 яйца, които се виждат добре.Женската ги прилепва към мястото, което предварително е изчистила.Веднага след всяко полагане на хайвера започва следващата любовна игра, за която не е достатъчен само един мъжки. Мъжките се редуват и с това се получава доброто оплождане на всички яйца.След 3-4 часа изхвърлянето на хайвера е завършило.Хайверните яйца достигат 200 на брой.Обикновено родителите не обръщат внимание на хайвера, но за всеки случай те се отделят в друг съд. Той се излюпва след около 6 дни. Белезникавите яйца постепенно потъмняват и преди самото излюпване са тъмнокафяви.Хайверът е много лепкав и по него може да полепне тиня.Поради това е необходимо съдът за размножаване да бъде чист.Ларвите се хранят с дребна храна и за доброто им развитие се нуждаят от детрит.Съдът с ларвите трябва да се аерира и по-често да се обновява част от водата. Изхвърлянето на хайвера може да се повтори след четири седмици.
Размножаването на различните видове Corydoras с малки изключения, протича подобно.
Рибите от родовете Callichthys и Hoplosternum достигат до големина повече от 10 сантиметра, затова за размножаването им е необходим съд с капацитет поне 100 литра. Водата трябва да е водопроводна, престояла, с обикновено обрастване, допълнено с плаващи растения. Рибите се размножават при температура 24-26 градуса по Целзий. Мъжкият, който е по-дребен, по-тънък и има надебелени гръдни костни перки, строи пенесто гнездо от въздушни мехурчета и секрет, изливащ се от устата му, под лист от по-дебело растение, което плува на повърхността. Акваристите поставят на повърхността на водата полистиролова пластинка(2X30 сантиметра), която служи като опора за гнездото.Оплождането става под гнездото както при рода Corydoras . Женската полага хайвера си също в "джобче", образувано от коремната перка, доплува под гнездото, обръща се с коремчето нагоре и поставя хайвера в гнездото. Мъжкият обвива водата с въздушни мехурчетата и след приключване на изхвърлянето и оплождането на хайвера, той сам се грижи за хайвера. След това женската се отделя. Ларвите се излюпват след 6 дни и щом се раздвижат, мъжкият се отделя и те се захранват. Случва се мъжкият да не се грижи достатъчно за хайвера, дори да го изяде. Ако има такъв случай, при следващото размножаване мъжкият се отделя веднага, а равнището на водата трябва да се понижи до около 20 сантиметра.