Разнообразие в храненетоПиер Брихард (стр. 76) смята, че цихлидите в езерото Танганайка могат да се разделят в следните категории според начина си на хранене:
• Насекомоядни риби, които живеят близо до повърхността и се хранят с насекоми и с техните ларви.
• Растителноядни риби, хранещи се основно от растителния килим, покриващ скалите. Диетата им включва също и животински белтъчини, осигурени от “буболечките”, които се крият сред алгите.
• Хищници, които се хранят основно с “буболечките”, които намират сред алгите.
• Хищници, специализирани в издирването и улавянето на ракообразни и ларви на насекоми, криещи се в процепи сред скалите.
• Хищници, живеещи около дъното или в средния слой вода, хранещи се с преминаващия край тях зоопланктон.
• Растителноядни, хранещи се с фитопланктон, плаващ в средните слоеве на водата.
• Хищници, хранещи се с миди и други мекотели с двойна черупка.
• Растителноядни, хранещи се с малкото водни растения.
• Хищници, които загребват пясъка чрез изнесените си напред зъби и го пресяват през хрилете си, за да откриват скритите в него ракообразни.
• Хищници, хранещи се със скариди и диатомеи, които използват за храна гниещата органична материя по дъното.
• Хищници, хранещи се с люспите на други риби – развили са зъби, разположени по начин, който им позволява да обхванат люспата от двете и страни и да я откъснат от тъканта, в която тя е закрепена. Кожата, секретите и мускулната тъкан се смилат, а костната структура на люспата се изхвърла. Тези хищници се възползват също така и от открити язви и рани по тялото на наранени риби.
• Макро-хищници, атакувщи всяка риба, която могат да погълнат цяла.
• Мършояди, хранещи се основно с мъртви или наранени риби.
След като се спряхме на основните причини за разнообразието на цихлдите и тяхната специализация, нека сега споменем и някои конретни примери за това разнообразие.
Примери за разнообразните цихлиди в езерото Най-голямата цихлида в езерото е
Boulengerochromis microlepis, която достига 90 см. дължина и тежи около 3 килограма. Тя е хищник, кръстосващ откритите води и води начин на живот, който я прави трудна за изучаване (Конингс, стр. 178 и Лоисел, стр. 299).
Най-малката цихлида, достигаща едва 4 см, е
Neolamprologus multifasciatus. Намаляването на размера й е адаптация, която е предизвикана от нуждата й да живее и да се размножава в черупки от охлюви. Тези рибки ровят пясъка под избраната от тях черупка, докато тя не се скрие под повърхността му, а след това ще я затрупат с пясък, така че черупката да остане напълно скрита. Чак след това изкопават вход към черупката, като по този начин си създават почти невидим дом. (Конингс, стр. 199 и 208).
Lamprologus callipterus се е приспособил по различен начин, макар че също използва черупки за размножаване. Това е хищник, ловуващ на групи, сътрудничещи си с цел да осакатят плачката си, а след това да я убият (Лоисел, стр. 19). За разлика от над три пъти по-малката женска, с размер от повече от 15 см., мъжкият е твърде голям, за да се побере в черупка на охлюв. Възрастните мъжки обозначават собствената си територия, като събират голям брой празни черупки, понякога от доста голямо разстояние и ги струпват в ями, широки до един метър. Всяка такава територия е дом за няколко женски.
Видът
Altolamprologus compressiceps се е приспособил към живота в езерото, развивайки уникална форма. Издълженото му, странично сплескано тяло е толкова тясно, че може да се провира дори в най-малките скални процепи, където се крие любимата му плячка, сладководните скариди (Щаек, стр. 24). Те също така са известни с това, че атакуват малките на други цихлиди, което може да доведе до свирепи атаки от страна на родителите. Странната им форма им пречи да избягат достатъчно бързо, затова този вид е развил много дебели, здрави люспи – броня, която да ги предпазва.
Altolamprologus compressiceps може спокойно да издържи атака на риба с подобни размери, като просто извие тялото си и се остави на нападателя (Конингс, стр. 83).
Друга малка група цихлиди, която е еволюирала, променяйки формата на тялото си, са цихлдите-“попчета” (gobbies), каквато е
Eretmodus cyanostictus. За да могат да оцелеят в постоянно удряните от вълните плитчини на крайбрежната прибойна зона, рибите трябва да се придържат съвсем близо до дъното. В тези условия нормалният плавателен мехур причинява истински проблеми, така че при този вид плавателният мехур е силно намален – почти липсва. Много малкият плавателен мехур заедно с адаптациите в техните коремни плавници, сплесканото тяло и специализираните зъби позволяват на този вид успешно да колонизира този биотоп (Лоисел, стр. 413).
Видовете от рода
Opthalmotilapia са развили по-различни физически характеристики, но при тях причианта е друга – свързана е с размножаването. Тази група често е наричана “featherfins” (плавници-пера) заради издължените си коремни плавници. Краищата на тези плавници са увенчани от малки издутини, чиято форма и цвят наподобяват яйцата на съответния вид. По време на ухажването мъжкият показва тези фалшиви “яйца” на женската, за да предизвика определени инстинктивни реакции у нея. Първо мъжкият привлича женската в гнездото си. Тя снася яйцата си, след което незабавно се обръща и ги поема в уста, пред той да успее да ги оплоди. Затова мъжкият поставя фалшивите “яйца” в гнездото. Явно женската вярва, че е пропуснала няколко яйца и се опитва да налапа и тях. Докато прави това, мъжкият отеля сперма, като така опложда яйцата, намиращи се в устата на женската (Щаек, стр. 122).
Дребните, приличащи на сърдини видове от рода
Cyprichromis се събират на огромни пасажи, които могат да наброяват десетки хиляди (Конингс, стр. 262).
Може би защото са били изместени от типичните за цихлидите места за размножаване,
Cyprichromis са се приспособили и сега се размножават в открити води. Женските снасят яйцата си, заставайки с главата надолу и след това бързо се обръщат и хващат с уста яйцето, преди то да е потънало. След като са приключили с това, те плуват през ясно видим облак от сперма, отделен от мъжките, за да оплодят яйцата си*. Яйцата се развиват в устата на женската, а малките остават там за около три седмици. След това женската пуска «бебетата» навън и те стават самостоятелни, като моментално формират пасаж близо до повърхността (Щаек, стр. 45).
(* Бел. ред. Не знам кой и къде е наблюдавал това поведение, но моите лични наблюдения върху размножаването на
Cyprichromis leptosoma са по-различни. В крайчетата на коремните плавници на мъжките има петна с форма и цвят, наподобяващи яйца (за разлика от Малави М'буна и трофеусите, при които тези петна са разположени на аналния плавник). В момента, в който женската заеме позиция за снасяне, мъжкият застава с коремните си плавници срещу главата и започва да ги клати, като така предизвиква женската да ги обърка с яйца и да се опита да ги вземе с уста, поемайки така отделената от мъжкия сперма, която опложда снесените вече яйца. )
Benthochromis tricoti е дълбоководна цихлида, достигаща размер от 20 см. Тя живее само на дълбочина между 50 и 150 метра. Въпреки размера си, се храни със съвсем дребни животинки като планктон, ракообразни и дребни скариди. За да се адаптира към тази дребна плячка,
Benthochromis tricoti е развил разтягаща се уста, която се издава напред и засмуква планктона като прахосмукачка (Щаек, стр. 34).
Осемте вида от рода
Trematocara също обитават дълбоките води и се хранят с безгръбначни. През деня са откривани до дълбочина от 300 метра, което ги прави най-дълбоководните цихлиди в света (Лоисел, стр. 304). Те също са се специализирали по отношение на хранителните си навици. Когато слънцето залезе, тези рибки се издигат към повърхността – откривани са на дълбочина от едва няколко метра. Забележителен е фактът, че
Trematocara са в състояние да понесат такива огромни разлики в налягането. Те са развили много широка странична линия, която им позволява да откриват храната си (дребни безгръбначи) в пълна тъмнина. Голямото им предимство е, че така успяват да се оттеглят от местата за хранене през светлата част от денонощието, като по този начин избягват физическата среща и конкуренцията с дневните си “браточеди”. (Конингс, стр. 234)
Други два вида, хранещи се през нощта, са
Neolamprologus toae и
Neolamprologus sexfasciatus, които обитават една и съща зона.
N. toae се храни с ларви на насекоми, които напускато убежищата си нощем.
Смята се, че предшествениците на
N. sexfasciatus не са били в състояние да се конкурират с .
N. toae и затова са били принудени да се адаптират и да се специализират.
N. sexfasciatus са се приспособили да се хранят с мекотели, останали след
N. toae по време на нощното им хранене (Конингс, стр. 154).
Друга адаптация при храненето са развили видовете от рода
Perissodus, които се хранят с люспите на други риби. При някои видове от този род главата и челюстта са изкривени настрани, за да облекчат отхапването на люспите. Отделните люспи са трудни за поглъщане и затова се «натрупват» в устата, преди да бъдат глътнати наведнъж. (Акселрод, стр. 69).
Petrochromis fasciolatus също е развил необичайна уста. Докато други видове имат разположена отдолу уста, този вид отваря устата си нагоре. Тази адаптация е позволила на рибите да се специализирад в хранене от долната страна на скалите (Конингс, стр. 139).
Triglachromis otostigma е добре приспособен към своята ниша на тинестото дъно на езерото. Видът е развил особени гръдни плавници, които могат да се прегъват в края си. Храни се с ларви на насекоми, които се заравят в тинята.
Triglachromis otostigma плува назад, като разравя тинята с гръдните си плавниците и така открива плячката си (Конингс, стр. 218). Освен това този вид копае в тинята свои собствни пещери, в които се размонжава (Лоисел, стр. 295).
Това са само няколко от безбройните най-разнообразни цихлиди, обитаващи това невероятно езеро. Мисля, че ще се съгласите с мен, ако кажа, че езерото Танганайка и неговите цихлиди са блесащ пример за природната еволюция в действие.
Библиография1.
Акселрод, Д-р Хърбърт и Бърджис, Д- р Уорън И. African Cichlids of Lakes Malawi and Tanganyika. Ню Джърси: TFH Publications, 1988.
2.
Брихард, Пиер. Cichlids and All Other Fishes of Lake Tanganyika. Ню Джърси: TFH Publications, 1989.
3.
Финли, Лий. "Professor Max Poll: A Buntbarsche Interview." Buntbarsche Bulletin брой 91. Август, 1982.
4.
Конингс, Ад. Tanganyika Cichlids. Холандия: Verduijn Cichlids, 1988.
5.
Лоисел, Д-р П. В. The Cichlid Aquarium. Germany: Tetra Press, 1994.
6.
Зомермайер, Стийв. "Lake Tanganyika and it's Cichlids." Buntbarsche Bulletin брой 129. Декември 1988.
7.
Щаек, Д-р Волфганг и Линке, Хорст African Cichlids II - Cichlids From Eastern Africa. Германия: Tetra Press, 1994.
Източник:
Cichlid ForumПревод:
Boby_П. П. Наложи се да разделя статията на две, защото е по-дълга от максимално разрешения размер.