Lobochilotes labiatus (Boulenger, 1898)
Синоними: Tilapia labiata, Танганайска зебра
Физическо описание: Тялото е удължено и странично сплеснато. Устните на възрастни риби са големи и добре развити. Цветът на тялото обикновено прелива от зеленикаво-бяло до зеленикаво-сребристо-кафяво. Около 12 вертикални ивици пресичат тялото. Интензивността на оцветяване на ивиците варира и обикновено същите са с тъмно сив цвят. Перките са прозрачни с опушено сив оттенък.
Размер/Дължина: Възрастните екземпляри достигат дължина до 16" (40 см) в природата, въпреки че в аквариумни условия обикновено не надвишават 11" (28 см).
Подобни видове: Няма. По морфологични белези и поведение Lobochilotes labiatus са близки роднини на Малавийските хаплохромиси.
Хабитат: Срещат се на дълбочина от 125 до 200 фута (38-61 м) в скалистите зони на езерото Танганайка, по крайбрежието на езерото в Бурунди, Демократична република Конго, Танзания и Замбия.
Отглеждане в аквариум: Малките индивиди могат да се отглеждат в аквариуми с минимална дължина от 120 см и минимален обем от 200 л. Възрастните екземпляри се нуждаят от аквариум с минимална дължина от 150 см и минимален обем 350 – 400 литра. В аквариума трябва да има както значително количество камъни, образуващи укрития, така и големи открити пространства за свободно плуване.
Водна среда: PН 7.5-8.8 (8.0), 8-22 DH (18), Температура на водата: 21-28° С.
Социално поведение: Това са силно териториални и агресивни хищни цихлиди. Възрастният Lobochilotes labiatus с охота ще погълне всяка риба с размер под размер 10 см.
Подходяши съквартиранти в аквариума: възрастни екземпляри от родовете Altolamprologus, Afromastacembelus, Lamprichthys, Synodontis, Cyphotilapia и големи Neolamprologus.
Диета: В природата Lobochilotes labiatus е умел ловец. Големите устни на тези риби играят важна роля в намирането на храна в дълбините на езерото Танганайка. Предимно жива храна: риба, червеи, водни насекоми, охлюви, ларви на насекоми; нарязани месо; мекотели. Приемат също така гранули, таблетки, големи люспи, зеленчуци (спанак, грах, маруля).
Полов диморфизъм: Lobochilotes labiatus са мономорфни риби,като мъжките имат яйчени петна на аналните плавници.
Размножаване: Lobochilotes labiatus са харемни, устномътещи цихлиди. Следва да се отглеждат в комбинация от 1 мъжки и няколко женски екземпляра. Женската снася до 400 яйца, които инкубира в устата си за период от 25-30 дни. Оптималните условия за размножаване са PН от 8.0-8.5, обща твърдост на водата от 8-14 DH, и температура 24-26 ° С. Малките се захранват с артемия, дафния и стрити сухи храни. Развъждане доскоро не бе постигнато в аквариумни условия.
Трудност на отглеждане: 6. Lobochilotes labiatus са издръжливи, но силно агресивни цихлиди. Могат да съжителстват успешно с други големи, хищни цихлиди от езерото Танганайка.