Автор Тема: Неизвестната Италия-част трета  (Прочетено 4329 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Майкъл

  • Активен потребител
  • ****
  • Публикации: 53
  • Нас. място: Несебър-Пловдив
  • Пол: Мъж
Неизвестната Италия-част трета
« : четвъртък, 23 декември 2010 г., 21:02 ч. »
.

...................................................................

Неизвестната Италия-част трета

....................................................................


Маршрута ни не включваше посещение в Рим, но като стигнахме до гр.Тиволи, видях табела 40км. Рим, не издържах и завих към вечния град.
Много е трудно да се пише за Рим, защото той съществува на принципа на "продължителния" разказ и не предразполага към стандартни пътеописания, колкото към душевни странствания и размисли. Да разказваш за Рим, значи да разказваш за себе си. Този разказ е опит-старите римски камъни да бъдат за миг съживени чрез хората, случките и събитията отминали край тях и белязали съдбата на цялото човечество.
Чрез описанието му се надявам да създам онзи фон, на който читателят да постави себе си и да изживее своето пътуване в него. Бих искал да накарам всеки един от вас да направи сам съвременните паралели, да извлече от тях валидни на настоящето поуки и да продължи мислите ми със своите.


Капитолийски знамения
Капитолийския хълм, както преди, така и днес съставлява центъра на града. И както никое друго място по света със своята почти три хилядна история е оказал колосално влияние за формиране на човешката история. Едва ли има друго такова място в което да са наслоени и съхранени толкова забележителни и многобройни исторически свидетелства. Името Капитолий идва от древноста, когато при изкопни работи древните римляни намерили мраморната глава на Бог Толий-и от комбинацията на думите "капи-глава" и Толий идва названието на хълма.
Последния ремонт на площада е направен от Микеланджело и наред с многото чудеса тук, паважа е нареден така, че гледан от високо изглежда като сфера.



Марк Аврелий
В центъра на капитолийския хълм се намира бронзовата статуя на император Марк Аврелий, един от малкото така наречени "добри императори", кайто всяка сутрин се е събуждал с думите-"Аз съм длъжен да бъда добър".
Бронзовия конник е оцелял по една щастлива случайност и може да се забележи, че императора не язди коня на стреме. Едно от малкото неща което римляните не са изобретили това е стремето на коня. Счита се от учените, че ние българите сме донесли стремето в Европа.



Рома волуптас
Копие на прочутата скулптура на Вълчицата кърмеща Ромул и Рем - основателите на Рим. Създадена е в 5в.пр.н.ера и е произведение на етруски майстори. Спасила се е през вековете, защото е била поразена от гръм. Засегнати били задните крака, а близнаците пръснати на парчета. Според стар римски обичай всички статуи ударени от гръм били обявявани за свещени и повече не бивало да бъдат виждани. Чак 15 век е била реставрирана отново и поставена на  днешното и място.



Пилчарника
Тук е бил пилчарника на Капитолийския хълм, в който са отглеждали гъски и по кълвенето на семената, жреците правили разни предсказания. Същите гъски макар, че събудили стражата на Рим, галите завладяват града, подпалват го и разграбват. За да оттеглят войските си техния вожд Брен, поискал от римляните да му дадат хиляда либри злато. Римляните събрали златото, но Брен поставил в блюдото с теглилките меча си и поискал още злато. Римляните нямали повече и тогава Брен казва прочутата и до днес фраза "Тежко на победените"
В този момент пристига основната римска войска, която била извън Рим на бивак и пълководеца и Марк Фурий Камил посича Брен и казва още една известна фраза: " Свободата се воюва не със злато, а с меч"



Монети
До пилчарника е бил храма на богинята Юнона Монети, в който от съображения за сигурност в него са започнали да секат метални пари, и с течение на времето са получили името "монети" валидно и до наши дни.



Театъра на Марцел от който е взет модела на Колизеума. В средновековието е бил надстроен с жилища и сега не може да си пипа частна собственост  и театъра не изпъква със своя блсък.



В ляво сградата, точно в средата има балкон от който Мусолини често е държал речи. Той си харесал тази сграда, за команден щаб, която преди обединението на Италия е била венецианското посолство и от нея името на площада-Пиаца Венеция



Църквата Санта Мария ин Арацели
В продължение на векове каменната стълба е служела не само като подстъп към църквата, а като доброволно избрано изпитание от римлянките и поклоничките от разни краища на света, дошли да изкачат на колене 125 стръмни стъпала и да измолят от Христовата майка да ги сдобие със съпруг или дете. Постоянна и незамираща слава на църквата е статуята на детето Исус, издялана от маслиново дърво от Гетсиманската градина. Тази кукла векове наред била "най прочутия лекар на Рим" . Облечена в златни дрехи, покрита в златни украшения и поставена в своя каляска, тя била постоянно заета да обикаля римските къщи и да дава надежда на умиращите. Докосналите тази кукла и оздравели се считали за праведни, а умрелите след докосване за грешници. Но в течение на времето това се опорочава, и много от тогавашните незаконо забогатели се престрували на болни и като докснали куклата веднага оздравявали и в обществото минавали за праведни. По тази причина се спира разнасянето на куклата по къщи и болници с карета, но на същия принцип започват лекарите да обикалят болните и така възниква Бърза помощ в днещния и вид.



Мраморни спомени
Форумът е декорът на всички жизнени цикли на Рим. Но Рим не би бил Рим, ако не бе съхранил големи уроци за всички нас. В антични Форум на съвсем малка площ са събрани толкова значими паметници и събития, че всяка направена крачка може да представлява скок между цели епохи.
Например улица Аргилет и Виа Сакра са първите две улици на Рим, които и до ден днешен се кръстосват под прав ъгъл и мястото се нарича Мундос/свят/. През вековете представа у римляните била, че тук се намира пъпът на Рим, а по късно на целия свят.
Тук се кръстосват улиците


 
Най добрият император
За император Тит казват, че бил най-щастливият от всички римски императори, защото нямал време да направи грешки. Бил наивен и щедър. Никога не подписал смъртна присъда. Когато научил, че има заговор против него, пратил предупреждение до заговорниците, че знае за това и парично обезщетение на майките им. В неговите две години на управление довършил и открил Колизеума, бошувал огромен пожар в Рим, Везувий изригнал и затрупал Помпей и Херкулан. За да покрие щетите Тит разорил  държавното съкровище, отишъл лично да спасява бедстващите в Помпей, зараява се и умира на 42год. оплакан от всички в империята.


Четиво за кметове
Когато се изкачвате по капитолийските стълби, в ляво в градинката е поставена една мъжка статуя. Тя напомня, че на това място от яростта  на тълпата е убит Кола ди Риенцо, най-ярката фигура от първите векове на римското гражданско управление. През 14в. папите се намирали в така наречения авиньонски плен, а Рим запада до ръба на опустяването и този младеж прави кампания за завръщане на папите в Рим и когато те наистина се завръщат издигат Кола ди Риенцо за кмет на Рим. Той възражда града, но постепенно започнал да демонстрира прекомерна склонност към лукса и започнал да има претенции за неограничена власт и така настроил римския народ срещу себе си. Народа възстава срещу неговия начин на управление и се събира пред Капитолия да го линчува. Риенцо разбира, че идва края му, бързо се преоблича в дрипи и смесен долу в тълпата започнал да скандира "дръжте крадеца". Но в бързината забравил да свали златните ланци и бижута, някой го е разпознал и го съсекли на това място където е статуята. От тази случка произлиза и прочутата фраза "крадеца вика дръжте крадеца"



Сградата на Пиаца Венеция, в която е живяла майката на Наполеон с балкона на втория етаж реконструиран специално за нея и оттам да наблюдава ритъма на града. Така прекарала последните си години в тъга по своя син.



Къщата на Софи Лорен
Великата актриса се появи на средния балкон и народа започна да я аплодира и така улових този миг.



Уморени пътешественици



И в Рим има пирамида построена за 1 месец



Римската империя по времето на Септимий Север



Лантана във форума на Траян



Обелиските
На снимката най-стария обелиск на Пиаца дел Пополо. В Рим наричали обелиските "слънчеви пръсти" а самия него "град на обелиските". От Египет са били докарана около 50 обелиска, а днес са останали 13, другите са били нарязани за паважни плочи. Тъй като за италианците 13 е щастливо число, четиринадесетия обелиск макар и намерен, стои зарит на площада пред сградата на сената. Според вярванията на римляните, ако се изправи четиринадесетия обелиск -Рим ще загине. Днес в Рим има повече обелиски отколкото в Египет.



Мецанатство и палат
Палатинския хълм, където е роден и живял основателя на Римската империя-Октавиан Август. Тук сред прохладата на пиниите обичал да си почива и говори със своя най-добър приятел-банкера Мецанат, покровител на изкуствата. От Мецанат произлиза и термина -мецанатство.
На този хълм са строени най пищните дворци на аристократите и от името на хълма идва и термина -"палат"
Останки от бивши палати



Банка
На това оживено място е имало каменни маси, на които местните сарафи обменяли пари на новодошлите от провинциите в Рим. С течение на вековете местата свързани с пари започнали да се наричат "банки" от името на каменните маси в превод от латински "банка-маса".
Тук са били каменните банки



Кредит
Същите сарафи естествено били богати и започнали да раздават пари на нуждаещите да правят бизнес или за други нужди-в началото на сляпа вяра, но по късно вече срещу залог, както си му е реда до ден днешен, обаче оттогава е останал термина -"credere-вярвам"



Златната къща
Тук е Златната къща на Нерон, но беше в ремонт. Нерон става император на 17 год. и първите 5 са били най щастливите в историята на римската империя. Веднъж, когато поднесли на Нерон да подпише смъртна присъда той казал: "Как бих искал да не мога да пиша". На по-късен етап започват зверствата му и разгулен живот и ограбването на народа, тогава девиза му бил "да направим така, че никой нищо да няма".



Народ и тополи
Пиаца дел Пополо. Името на този площад не произлиза от "пополо"-народ, а от "пиопо"-топола. Пиаца дел Пиопо "Площада на тополите" е първоначалното име, дошло от самораслите тополи, които обрасвали това място. Но през вековете постепенно думите се разменят и сега официално площада е известен като Пиаца дел Пополо.
Цели хиляда години мястото на площада е седяло почти безлюдно и ненаселено. Хората се оплаквали от призрачните нощни повявания на погребани там антихрист Нерон. На мястото на гроба му  бил израснал огромен орех. Вярвало се, че злият дух на тиранина се бил вселил в клоните му и оттам постоянно плашел мирните жители на Рим. В шестнадесети век там се построява църквата Санта Мария дел Пополо, по проект на любимия ми архитект Бернини, а главният и олтар се твърди че е точно над гроба на Нерон. Името му се споменава и днес особено през лятото, когато е много горещо и възникват пожари, римляните казват "върна се Нерон".



Амфитеатърът На Флавиите - Колизеума
Веспасиан /който въвел данък на градските тоалетни и казал прочутата фраза "парите нямат мирис/, е първия от династията на Флавиите и след като наследил Нерон първата му задача била да върне Рим на римляните...т.е. заграбените територии от Нерон да бъдат обществени територии. Този огромен строеж е започнат 72год.от Веспасиан и открит 79год.от сина му Тит /който бил толкова добър, че когато Везувий разсипва Помпей, той отива там да помага на страдащите хора, заразява се от тиф и умира/
Колизеума е най големия амфитеатър и най големия римски паметник. Но името си Колизеум получава не от това че е голям, а от една огромна статуя на Нерен съществувала преди на същото място. Римляните я наричали Колоса т.е. колосална, огромна и после постепенно и амфитеатъра приел това име известно до днес.
Най важните неща за този театър е, че за първи път в човешката история се ползва армиран бетон.
Има такава фраза: "Докато съществува Колизеума-ще съществува Рим, съществува ли Рим-ще съществува Света"



Арката на Константин, същият който обявява християнството за официална религия и мести столицата на Босфора.



Колоната на Траян

Издигната е от сина му Адриан и в основите е положена пепелта на императора. /Адриан пък първи нарекъл Рим-вечния град и забранил мъжете и жените да се къпят заедно в обществените бани, каквато била обичайната практика/
Когато от Сената му съобщили, че е избран за император, Траян отговорил, че благодари за доверието и че ще иде в Рим да поеме управлението когато има свободно време, защото като военоначалник на римската войска в Германия бил зает в постоянни битки. И цели две години не успял да намери свободно време. По късно в малкото мирни години на царуването построил своя форум, известен като първия универсален магазин или МОЛ. И до днес големите универсални магазини по света копират подредбата и функционалността на Траяновия форум.
Обаче на третия етаж на Трановия мол и имало прекарани 2 аквадукта-единия със солена, други със сладка вода, защото там се продавала рибата, а в Рим рибата се продавала винаги жива.



Кво вадис
Това е виа Апия- на това място се явил Христос на апостол Петър, който бягал от Нероновите преследвания и го попитал: "Кво вадис домине" /Къде отиваш Господи/, а божия син му отвърнал: "Отивам в Рим, за да бъда втори път разпнат". Петър разбрал в тия думи скритата повеля на Исус и се върнал за да понесе своето мъченичество.



Също тук на Виа Апия са Катакомбите. Лично аз се почувствах странно и дискомфортно и излязах на половината обиколка. Нямаше нищо интересно, а беше много подтискаща обстановката, но все пак трябваше да видя що е то Катакомби. Там е забранено снимането .



Вериги и чук
Веригите с които е бил прикован и измъчван Св.Петър се намират в църквата Сан Пиетро ин Винколи и също в нея е едно от великите творения на Микеланджело - Мойсей със скрижалите. Интересното в тази творба е, че в диплите на брадата на Мойсей, Микеланджело е вплел своя образ и се вижда от определен ъгъл. Микеланджело е бил много взискателен към свои творби и рядко ги харесвал, но когато завършил тази на Мойсей, я погледнал, толкова много му харесала, че хвърлил чука по статуята и казал "Говори". Затова на коляното на Мойсей има драскотина останала от този случай.
/ нет снимка/



Пределна точка
Съвсем наблизо са и руините на древен храм и това е мястото до което е стигнал Ханибал.



Пиаца ди спаня
Единствена запазена творба на Бернини - баща



Всъщност стълбите са самия площад, а не долу където е лодката



Първото кафене
Малко преди да се излезе на Пиаца ди Спаня, в ляво е първото в света кафене "Греко". Посетено е през вековете от почти всички велики личности и много от тях са оставяли по някой предмет от себе си.



Прочутата улица Корсо



Лична преценка
Една лична преценка: за мен това е най великата скулптора за всички времена - "Екстаза на Санта Тереза" от Бернини. Санта Тереза е действителна личност, монахиня която в в съня си на пределна възраст, вижда как Бог я вика в отвъдното и праща ангел, който я пробожда в сърцето със златна стрела и тя изпада в екстаз и блаженство.
Великия творец извайва творбата за малката църквичка Санта Мария де ла Витория,.
Препоръчвам на всеки посетил Рим да види това произведение на Бернини. Намира се близо до Пиаца де ла Република и Термите на Диоклециан в двора на Министерството на земеделието на Пиаца Сузана.
/ нет снимка /



Фонтана на четирите реки на Пиаца Навона.
Тук има малка закачка в народния фолклор, в скулпторната композиция на фонтана един от мъжете си е вдигнал ръката нагоре за да се предпази като падне църквата "Санта Аниезе ин Агоне". Фонтана е на Бернини а църквата дело на неговия съперник Боромини. Но истината е, че фонтана е построен няколко години преди църквата.
Вижда се в дълбочина в дясно вдигнатата ръка и църквата отсреща
/ нет снимка/



Фонтани ди Тревиа
В превод значи: фонтаните на трите улици от - Тре "три"  и  виа "улица".
Грандиозен фонтан построен от Никола Салви по скици на Бернини.


Българска църква в Рим
Българска православна църква на Фонтани ди Тревия - подарена от Папа Йоан Павел 2



Изглед на фонтаните от стълбището на нашата църква



Изглед на църквата от фонтаните



Облаците в църквата Ил Джезо са триизмерни и сякаш плуват истински под купула



Стълбите на кметството на Рим от Микеланджело
Направени са за първи път тук и идеята в тях е когато домакина изпраща госта си-госта никога да не е с гръб към изпращача.


......................................................

Още събития и новости от времето на империята

Балкон
Втори век преди Христа един патриций продал къщата си на общината и на нейно място да строят храм, но запазил като собственост една колона. После когато храма бил готов, направил дървена платформа около колоната и оттам наблюдавал с фамилията си празненствата във Форума. Последвали го и други хора и се счита че така е създаден предшественика на театрални балкон.


Пасквил
При ремонт на Пиаца Навона, някъде в 16 в. намерили фрагмент от антична
скулптурна група на гръцки оригинал и го поставили на малко площадче
зад Палацо Памфили. Съвсем скоро по торса започнали да се лепят листчета с остра нападки
срещу управляващи, църквата и други държавници.
Наблизо един римлянин на име Пасквине имал шивачница и бил известен
с хапливия си език, който изглежда е бил инициатор на този стилизиран стенвестник.
През годините на името на Пасквино нарекли и статуята, а в продължение на повече от 4 века е играела ролята на "опозиционен печат".
Думата пасквино се пречупва през немския и английския и става -пасквил.
Торса и много книжарници наоколо и сега ги има близо до Пиаца Навона зад Палацо Памфили
сега резиденция на  Бразилския посланик.
Обаче вместо пасквили за които вече има други комуникации
на торса се лепят обичливи послания.


Сапун
На брега на Тибър имало място за поклон където в чест на боговете
римляните правили жертвоприношения.
Кръвта от животните се стичала по брега и стигала до водата.
После са изгаряли труповете и пепелта също избутвали по брега.
Обаче в течение на времето кръвта и мазнината се смесва с глината и пепелта
и бдителни римлянки забелязали, че когато перат в близост
дрехите са по чисти от тези прани на друго място.
Започват да режат калъпи от тази смес и да перат с нея,
а по късно са използвали сместа и в римските бани.
Съставката лесно се разгадава и когато случайните запаси свършили
римляните започват да си я правят сами.
Понеже първото място на откриване се казвало Сапу
оттам идва и названието на сапуна.


Слон в стъкларски магазин
Всички ползваме тази мисъл когато искаме да
опишем някой който се чувства неловко от новата и неизвестна ситуация попаднал изведнъж.
Та Луи 14...краля слънце , решил да строи огромен дворец
на мястото на ловната си хижа в местността Версай.
За целта поканил великия Бернини да проектира двореца.
Бернини отива в Париж и показва проекта,
но в последния момент Луи решава да прави двореца с местни архитекти.
Като се върнал в Рим попитали Бернини за реакциите от проекта му
и той казал: "французите гледаха като слон в стъкларски магазин".
После Бернини прави скулптурна композиция -слон с обелиск на гърба/най-малкия египетски обелиск/
стилизиран образ на преживяното. Намира се на пиаца Минерва зад Пантеона
пред хърватското посолство.


Защо кучето е най мразеното животно в Рим
Когато галите нападат Рим всички знаем как гъските са събудили войниците
и така спасяват града.
Но после римляните се запитали защо нито едно куче не е вдигнало шум
и всички са мълчали.
Затова започва масово преследване на кучетата
и даже до преди 40-50 години е имало шествия по улиците на Рим
с кучета държани за задните крака и провесени надолу.
Сега има разни забрани за това нещо
но омразата към кучетата е пословична и не може да се промени.


В средата на 15 век. след разграбването от готите и сарацините, Рим се превръща в обширно пусто поле. Населението му едва е наброявало 15 хил.души и било скупчено само около Тибър, до моста Сан Анджело. Градът загивал, но нахлуващите поклоннически тълпи, търсещи спасение и утешение край гроба на Св.Петър, му влели живот. Заради тях се развива гостилничарството, хотелиерството и производството на сувенири. Върху стените, заграждащи папски град стоял надпис: "Това е Рим, и в него е Бог"
Казват, че в Рим няма нещо, което да не се е случвало.

.....................................
Край на трета част
.....................................

.

 



Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.