Латинско име: Pseudotropeus saulosi
Популярно име: Псевдотрофеус саулоси
Група: Цихлиди от езерото Малави
Семейство: Цихлиди (Cichlidae)
Местообитание, хабитат: Езерото Малави, Африка
Приблизителен размер: 9 сантиметра
Минимален размер на аквариума: 200 литра
Изисквания, температура: 24-26 °C
Изисквания, обща твърдост: 10 - 18 °
Изисквания, pH: 7,5 - 8,6
Тип вода: сладка
Ниво на трудност: средно
Описание:
женските Pseudotropeus saulosi са ярко жълти, с малко по-тъмни в оранжев цвят ивици по тялото.Изключително красиви риби както и останалите малавийски цихлиди. С тази ярко светла окраска, черните им очи, блестящо подчертават красотата им. Разбира се перките им са като на останалите малавийски цихлиди. Притежават хубави бели точици пръснати по цялото им тяло, които добавят още красота към тези невероятни създания. Женският Pseudotropeus saulosi си прилича много с малавийския цихлид Aulonocara baenschi. При мъжките екземпляри от вида вече има значителна промяна в оцветяването. Главно светло сини са, с черни ивици и петна, на места по тялото има и бяло. Опашната им перка е синя с бели ивици, а гръбната им перка също е сияя, но с черно вместо бяло.
Разпространение:
Това е малавийски цихлид, и следователно принадлежи към фауната на езерото Малави, което се намира в Източна Африка.
Местообитание:
Живее в бавнотечащи води в езерото Малави или по-точно в подводни пещери с подводна дължина от максимум 50 метра. Предпочита скалистите райони с плоски едри камъни, които му служат за укрития. Рядко се среща в залесени области на езерото.
Отглеждане:
Това е африкански цихлид принадлежащ към групата Малави М’буна. Ако не се отглежда в аквариума на пасаж може да развие голяма агресивност към останалите обитатели, с които споделя живота си. Отглежда се само с други цихлиди от неговата група, защото иначе проявява, както разбрахте голяма агресивност.Може да го гледате например с Pseudotropeus demasoni и Pseudotropeus crabro, но трябва да знаете че ако ще се размножават е много вероятно да се получи хибридизация.Няжен му е аквариум с голям капацитет и мек грунд, защото много често псевдотрофеусите си копаят скривалища и гнезда през размножителния си период. Също така в аквариума им трябва задължително да има едри струпани на купчинки камъни, други плоски и за фон може да си направите изкуствени скали. Това много ще наподоби естествената среда на Pseudotropeus saulosi.
Хранене:
Това са ристителноядни цихлиди.
Размножаване:
Полът се различава главно по цвета на окраската- мъжките са сини, а женските са жълти.Няма особени разлики в размножаването на Pseudotropeus saulosi от останалите малавийски цихлиди. Първо мъжкият търси място подходящо за снасяне на хайвера, почиства го и със специални движения, които са характерни за всички малавийски цихлиди привлича женската готова да снесе хайвера си. Тя го снася и мъжкият веднага го опложда. След това женската го лапа и го държи в устата си докато се излюпят малките рибки, което става след около 3-4 седмици. Майката ги държи в устата си и когато пораснат достатъчно, че сами да се грижат за себе си, тя ги пуска да си плуват свободно.
На първата снимка ще видите женски Pseudotropeus saulosi, а на втората мъжки:
Източник:
http://www.malawicichlidhomepage.com/panis/pseudotropheus_saulosi.htm