Често в морските аквариуми с живите камъни, полипите и коралите попадат неочаквани гости. Някои от тях са желани и полезни за създаването и развитието на жизнената среда в изкуствения водоем. Други от тях са нежелани и понякога се превръщат в истинско бедствие за аквариста. Най-често ги внасяме неволно, защото се прикриват в цепнатините на камъните или мимикрията им позволява да са трудно забележими на повърхността на корали, живи камъни, та дори върху черупките на раци-пустинници.
Ето някои от тях, които освен, че се хранят с хранителни отпадъци, служат и като подхранка на обитателите, особено на по-капризните, а някои от тях са напълно зависими от тези организми (риба мандарин).
АMPHIPODA:Амфиподите са дребни ракообразни, разпространени във всички океани и морета, включително и в най-дълбоката части (Марианска падина). Те са от голяма полза за аквариума, хранят се с органични отпадъци и се размножават сравнително бързо. Най-често могат да се видят на нощно осветление. Те пълзят бързо по живите камъни, пясъка и коралите, като често стават жертва на рибите, които дебнат за храна.
ISOPODA:Изоподите са друга група ракообразни с по-хищнически начин на живот, като някои от тях дори паразитират върху рибите. В аквариумите се срещат единични екземпляри до 1 см, но в природата някои достигат до 8-9 см дължина и 1 см ширина. Те са от малкото същества, които могат да попаднат в аквариума и върху гърба на гостоприемника си, но свободноплуващите най-често биват изяждани. Лесно се разпознават по големите си черни очи, а когато бъдат хванати с ръка - хапят болезнено. В по-стари аквариуми почти не се срещат, тъй като не могат да завършат жизнения си цикъл и да се размножат.
COPEPODA:Копеподите са изключително древни същества, от които са класифицирани около 7500 вида, като близо 2000 вида от тях са паразитиращи. За щастие в аквариумите се заселват предимно много дребни видове - около 2-3 мм, които са полезни за средата и служат като подхранка на обитателите. Имат дълги мустачки, едно око и често се придвижват с характерни подскоци.
MYSIS SHRIMP:Те са висши ракообразни, по устройство са много сходни с добре познатите ни видове, които умишлено заселваме в аквариумите си. Сравнително рядък гост са, и поради дребния си размер много рядко съществуват по-дълго и то в много слабо заселени съдове. Някои от видовете са култивирани и се отглеждат като качествена храна за нуждите на акваристиката.
ЧЕТИНЕСТИ ЧЕРВЕИ:Характерното за тези червеи е, че са покрити с власинки, които са всъщност мънички тръбички, пълни с токсично вещество, служещо им за защита. Срещат се разновидности с различно оцветяване, от сиви и черни до оранжеви и ярко червени. Хранят се с детрит, неизядена храна, както и с трупове на мекотели, ракообразни и риби. В началото се появяват малки екземпляри - до 2-3 см, като в последствие могат по пораснат до 30-40 см, а и повече. Тези червеи не се пипат с голи ръце, тъй като токсина предизвиква неприятни парещи обриви. Въпреки това са любима храна на риби като ангели, тригери, хетодонти и някои врасета.
ПЛОСКИ ЧЕРВЕИ:Повечето от плоските червеи са паразитни, но в аквариумите се срещат предимно разновидностите на планариите. Те винаги присъстват в живите камъни, но се размножават масово само при наличието на много хранителен ресурс, а именно утайки, детрит и всякава органика. Веднъж добила популацията им голям размер, те стават заплаха за коралите, като се натрупват по полипите, задушавайки ги. Планарията не е предпочитана храна за повечето обитатели, но някои като мандарините и врасетата ги намаляват до безопасни количества.
ДРЕБНИ ПОЛИХЕТИ - тръбни червеи:Добре познати на акваристите от видовете Sabelastradae и Protulla, те бързо се разпространяват по камъните, стените на съда и уредите, като образуват големи колонии. Имат особена полза за аквариумната среда, тъй като се хранят чрез филтрация на водата и служат за храна на доста обитатели.
Гигантските хищни полихети ще бъдат разгледани отделно като вредители и хищници.