Виждал съм подобни филтриращи системи като твоята Стефане, както и при Gerd Bartz, така и при Johannes Graf, когато взимах Rainbowfish от тях с разликата че те ползват само едро-порести гъби с едрина 30ppi без друга медия която да стой в нещо като съмп. Те просто слагат на гърба на аквариум или на късата му част гъби с подобаващи размери за тях и зад нея или в самите тези гъби слагат тръбата (
въздушния двигател) който си показал ти Стефане как се прави. Със тази система поддържат целите си бази с аквариуми в които държат видове Rainbowfish, a повечето от тези чуждестранни ентусиасти грижещи се за тези риби имат бази с общ обем вода в границите между 6500-10000 литра.
При тях в големи аквариуми с много риби освен тази филтрация съм виждал и пауър хед глави (
не са задължителни), които да правят течение, защото колкото по-дълъг е аквариума трябва да има по-голямо раздвижване на повърхността на водата, за да се насища повече с кислород. Това е от решаващо значение, защото една риба колкото е по-спокойна в един аквариум, толкова по-добре се чувства. Имунната и система е стабилна и не е податлива на болести и инфекции, но при условие че им се дава и разнообразна храна, както замразена така и суха.
Ще се радвам да я пробвам тази система в комбинация с друга филтрация в мои аквариуми.
Заглавието на пуснатата от теб тема може да бъде преименувано на
Модифицирана въздушна помпа за аквариум, защото ти с твоя опит си направил точно това, модифицирал си тази въздушна помпа.
Остава да измисля ниско-бюджетна система за автоматична смяна на вода без буферен съд и си решавам проблема със механично сменяне на водата всяка седмица.