Въпрoс 31: Мога ли да пусна уловени в българските водоеми рибки/охлювчета/растения в аквариума си?
Повечето видове риби и растения, които се отглеждат в аквариум, са тропически и имат нужда от температура, значително надвишаваща тази в нашите водоеми. Най-вероятно повечето местни български видове водни животни и растения няма да успеят да се адаптират към условията в аквариум, който не е създаден специално за техните нужди. А дори и да се адаптират, те със сигурност ще се различават като поведение от аквариумните си роднини до степен трудно да могат да съжителстват с тях.
Още по-съществена е огромната вероятност да пренесете в аквариума си болестотворни микроорганизми и паразити, които да убият останалите му обитатели.
Въпрoс 32: Мога ли да пусна морски риби в домашния си аквариум?
Освен ако си нямате специално създаден морски аквариум (а ако си имахте, едва ли щяхте да задавате този въпрос), морските риби нямат място във вашия сладководен домашен аквариум – ще загинат много бързо там.
Въпрoс 33: Как да разбера колко литра е аквариумът ми?
За аквариуми с форма на правоъгълен паралелепипед (с правоъгълно дъно) формулата е проста – дължината в сантиметри, умножена по височината сантиметри, умножена по ширината в сантиметри, всичко това разделено на 1000, за да се получат литри.
Можете да ползвате и нашия Калкулатор за обем на аквариуми (http://www.aquaportal.bg/forum/calculate.htm).
При взимането на мерките помненте, че е важно какви са вътрешните размери на аквариума, а не външните, които се мерят обикновено.
Въпрoс 34: Рибите изравят растенията ми. Какво да правя?
Можете да опитате да посадите растенията в саксийки. Някои растения пък, като анубиасите и папратите, могат да се закрепят към корени. Отначало трябва да бъдат привързани с рибарско влакно, но след няколко се вкореняват стабилно и влакното може да бъде отстранено.
Можете също така да махнете от аквариума си рибите, които разравят растенията или пък да се откажете от растенията – изборът е ваш. Извесни като ровещи са някои видове цихлиди, златните рибки, някои едри сомове, боциите и други.
Въпрoс 35: Как да понижа температурата на водата?
В горещите летни дни водата в аквариума може да достигне до много високи температури, особено в помещения с южно изложение. Това е опасно по няколко причини – първо количеството разтворен кислород намалява с покачване на температурата и второ някои риби и растения просто не издържат на висока температура. Повече за температурата на водата можете да прочетете в статията Температурата и има ли тя "почва" в аквариума? (http://www.aquaportal.bg/forum/index.php?topic=162.0)
Има няколко начина да регулираме температурата – всеки си има предимства и недостатъци. От практическа гледна точка най-лесно е да се използва пластмасова бутилка с лед, но това е подходящо за малки аквариуми и за еднократно приложение. Употребата на вентилатор от компютърно захранване пък е най-удачна за дългосрочно приложение, но там трябва да се вземе предвид изпарението.
Въпрoс 36: Как да обработя корена, преди да го поставя в аквариума си?
Ако сте сигурни, че коренът, който сте си харесали, е от подходящо дърво (мангров корен, мопани или друго твърдо и бавно гниещо дърво), можете да започнете да го обработвате. Първо трябва да го измиете добре, да го почистите с четка от всички наслоявания. След това идва истинската дезинфекция – варене в леко подсолена вода в продължение на половин час. Накрая бавната част – киснене в леген с вода в продължение на две седмици или докато коренът поеме достатъчно вода, за да не изплува повече на повърхността. Докато го варите и киснете, не забравяйте да го затиснете с нещо, за да не плува отгоре.
Въпрoс 37: Какво е водорасло и какво – водно растение?
Казано най-просто, водорасли се наричат някои многоклетъчни алги. Повече за водораслите можете да прочетете в статията Водорасли и методи за тяхното контролиране (http://www.aquaportal.bg/forum/index.php?topic=150.0).
Висшите растения, които си имат обособени стъбло, коренова система, листа, се наричат водни растения. Повечето от онези растения, които се гледат в аквариум, дори не са изцяло водни (изключение прави валиснерията и още няколко), а могат да живеят напълно или отчасти и на сушата.
Въпрoс 38: Как да премахна водораслите от аквариума си?
Отговорът на този въпрос не е толкова лесен, колкото изглежда на пръв поглед. За да отстраните водораслите, трябва да им отнемете някое от необходимите им за живот условия. Водораслите обаче са досат различни видове и поради това условията, при които живеят и растат най-добре, се различават (количество светлина, хранителни вещества и др.). Повече за тях и методите за контрола им можете да прочетете в статията Водорасли и методи за тяхното контролиране (http://www.aquaportal.bg/forum/index.php?topic=150.0).
Въпрoс 39: Мога ли да мия аквариума и оборудването с почистващи препарати?
Не, не е добра идея. Почистващите препарати съдържат токсични за рибите и растенията вещества, които е добре да се държат далеч от аквариумите, оборудването и водата. Дори при най-добро изплакване остава достатъчно количество от тях. Измиването на фитърни гъби и пълнежи с препарат или дори с твърде гореща вода може да доведе до унищожаване на амоняк- и нитрит-окисляващите бактерии, които живеят в тях и така да навреди на азотния цикъл в аквариума.
Мийте аквариумите, филтрите и останалото оборудване с хладка вода и няма да ви сполетят подобни проблеми.