Какво е азотен цикъл и защо той е важен?Има един много важен за аквариумите химичен елемент – азот (N). Той е така важен, защото около него се върти цял химичен цикъл в аквариума, свързан с храненето на рибите. Какво е азотен цикъл и защо и как да го зациклим в нашия аквариум.
Темата е рагледана по-подробно от Боби (с дадени химични формули и диаграма) ТУК
Автор:
LonganlonОще за автора и неговия мироглед можете да видите тук:Азотния цикълХимичният елемент
азот (N) е много често срещан в природата. Той участва в най-различни химични съединения, включително протеините от които сме изградени самите ние. И не само ние, а и рибите и растенията, които отглеждаме, също и храната за риби.
Азотният цикъл е свързан с естествения жизнен цикъл в аквариума. Когато рибките се хранят, те преработват храната и след това ... акат. Това е и първия етап пот азотния цикъл, тъй като голяма част от отделеното от рибките е
амоняк – силно отровно химично съединение, съдържащо азот. Амоняк се отделя и при гниенето на изпражненията на рибките и на старите, мъртви листа на растенията.
Има обаче едни хубави и полезни бактерии, които живеят залепени по всякакви повърхности в аквариума – по стъклото, по листат и най-вече в пълнежа на филтъра. Тези бактерии ядат амоняк, тъй като им е вкусен, предполагам. Така те спасяват вашите риби от отравяне. Тези бактерии ядат амоняк и произвеждат
нитрити – съединения на азота, които обаче не са толкова отровни колкото него. Ако прочетете статията "Отравяния с амоняк и нитрити" обаче ще видите, че и те далеч не са безопасни за рибките ви.
Тук обаче на помощ идват едни други бактерии (тези се наричат
нитрифициращи бактерии), които също живеят най-вече във филтъра и ядат нитрити, произвеждайки
нитрати – пак азотни съединения. Нитратите вече не са твърде опасни – не са отровни за рибите (освен в много големи количества), а водните растения се хранят с тях.
Защо е необходим азотният цикъл в аквариумаЗащото амонякът е отровен и дори в малка концентрация убива рибките. Когато си правите
нов аквариум, в него
няма от гладните бактерии. Всъщност има – те си живеят и във водопроводната вода – но са много малко. Ако в такъв аквариум пуснете рибки, амонякът, който те произвеждат няма да се преобразува в нитрати и рибките ви ще се отровят.
Защо е важен филтърътКакто казах, полезните бактерии живеят залепени за всякакви повърхности в аквариума. Във филтъра обаче има дунапрен, вата или пореста керамика – все материали, които имат множество малки дупчици, в които се заселват неизброимо огромно количество бактерии – повече отколкото в целия аквариум. Когато филтърът е пуснат, водата преминава покрай бактериите и те я пречистват от вредния амоняк.
Точно заради тези бактерии
никога не мийте дунапрена на филтъра с гореща вода или с препарат за миене – това ще убие всички бактерии в него. Просто го изплакнете леко с хладка вода.
Защо е важна смяната на водатаНитратите не са единственият продукт на рибите – те произвеждат и други органични вещества, които в по-големи концентрации могат да са опасни. Редовната смяна на чат от водата помага да се поддържа количеството на тези вещества ниско.
Как да зациклим цикълаНа първо място –
не пускайте рибки в аквариума веднага след като го напълните. Даже не купувайте рибки веднага. Когато си направите аквариума, сложите му пясък, филтър и другите неща, нагласите го, засадите растенията и т.н., пуснете всичко да работи – лампата да свети денем, нагревателя да поддържа температурата. Така ще оставите време на бактериите да се размножат. Размножаването става за около
2-3 седмици.
Размножаването им ще се ускори(ще стане за 2 седмици), ако пуснете в аквариума няколко рибки – примерно 1/10 от всички, които възнамерявате да гледате в него. Те ще набавят храна на бактериите.
В магазините се продават специални препарати, съдържащи живи нитрифициращи бактерии. Те са много удобен начин за зацикляне на цикъла и съкращават времето на чакане на
няколко дни (примерно 4-5). Не гледайте какво пише на опаковката на тия препарати (пише 24 часа) – заложете на сигурно и изчакайте повече.
След като минат определените дни, вече можете да купите рибки и да ги пуснете в аквариума без страх, че ще се отровят.
Какво да запомните от тази статияРибките произвеждат амоняк, който е силно отровен, а бактериите го превръщат в нитрати, които не са опасни.
Бактериите живеят във филтъра – затова е много важно той да е достатъчно мощен. Не мийте дунапрена му с гореща вода или препарат - това ще убие бактериите.
Не пускайте рибките в нов аквариум – оставете време на бактериите да се размножат и азотният цикъл да започне да действа.