Автор Тема: Скаридки Кардинал  (Прочетено 2451 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен gebo777

• Регистриран потребител
  • Публикации: 15
  • Нас. място: Варна
Скаридки Кардинал
« : вторник, 17 декември 2013 г., 22:46 ч. »
Привет на всички във форума!
Не се сдържах и аз да споделя първите си впечатления от един много слабо познат у нас вид - скаридката Кардинал (Caridina Dennerli).
Започвам с това, че в никакъв случай не съм опитен акварист - до преди няколко месеца имах само един 200-литров аквариум в хола. Тогава една от китките на жена ми се пресели в един вероятно по-добър свят и реших да запълня празното място с малка и скромна ъглова локвичка, в която да си въдя Черита за големия аквариум (щото ме мързи да го чистя...).
Познато, нали?!? Всички знаете, че в акваристиката нещата никога не остават така, човек винаги прави още една-две крачки...
В крайна сметка се получи според мен доста приятен 80-литров аквариум - залепиха ми го Галя и Андон от Шумен (хиляди благодарности - качеството им е много високо!).

[attachment deleted by admin]

Неактивен gebo777

• Регистриран потребител
Скаридки Кардинал
« Отговор #1 : вторник, 17 декември 2013 г., 22:48 ч. »
Все пак бъдете снизходителни - аквариумчето е на малко повече от два месеца и все още е "работно" - пълно е с подпори и разни други приспособления, за да добият растенията желания от мен вид... Идеята е задната стена да обрасне с явански мъх, хидрокотилата да тръгне по страничните стени, а на празното място вляво да има килим от микрантемум. Имам заложени и няколко туфички Fissidens Fontanus, които вече "надигат глава".

[attachment deleted by admin]

Неактивен gebo777

• Регистриран потребител
Скаридки Кардинал
« Отговор #2 : вторник, 17 декември 2013 г., 22:50 ч. »
Междувременно попаднах на статии и снимки за ендемичните скаридки от о-в Сулавеси и направо се влюбих в Кардинала. След няколко неуспешни опита да намеря такива в България и горе-долу по средата на дългия и изтощителен процес да убедя жената да пътува до Братислава, за да ми купи оттам, не щеш ли, благодарение на Васко (killiman), изведнъж Кардинали се озоваха в София!
Естествено веднага се възползвах и след няколко разстройващи смъртни случая през първата седмица (все пак стресът около транспортирането не е малък, а тези хубавци никак не обичат промените) и аз, и те, направихме взаимни остъпки и явно се аклиматизираха добре.

Неактивен gebo777

• Регистриран потребител
Скаридки Кардинал
« Отговор #3 : вторник, 17 декември 2013 г., 22:55 ч. »
Според прочетеното из нета основните изисквания на вида са:
-   висока температура - под 26 градуса мрат!
-   високо pH - 7.5 е минимумът
-   сравнително висока твърдост - при gH под 5 не се размножават.

Неактивен gebo777

• Регистриран потребител
Отг: Скаридки Кардинал
« Отговор #4 : вторник, 17 декември 2013 г., 22:56 ч. »
Да, да, знам, че това не е биотопен аквариум, но какво да правя, като харесвам повечко растителност, а естествената им среда си е гол чакъл... Между другото си личи, че растенията никак не са им тръпка - за разлика от Черитата са доста немарливи в "пощенето" им... За сметка на това пък поддържат корена почти стерилно чист!
При мен са от около два месеца, а наскоро забелязах и първата женска с яйца - ако не излязат запъртъци, вероятно след около месец ще кача и няколко снимки в стил "мама, татко и аз".

Неактивен gebo777

• Регистриран потребител
Скаридки Кардинал
« Отговор #5 : вторник, 17 декември 2013 г., 23:23 ч. »
Сега малко сухи цифри... Параметрите, при които ги гледам, са като на чешмяната вода във Варна:
-   температура 28
-   pH 7.5
-   gH 9
-   kH 5
Ясно е, че с времето големият корен и растенията свалят твърдостта и pH-то, затова компенсирам с няколко тукашни варовикови камъка и засега параметрите са насърчаващо постоянни.
Нитрати и други гадости не съм измервал, но предвид малкото обитатели и добрата филтрация смятам, че всичко е наред. Всяка седмица сменям по 10л. вода (около 13%).
Относно храненето - пълни вегетарианци! Давам през ден-два по много малко храна за скариди на Fluval и Sera, но честно казано, никак не са пристрастени - предпочитат да си скубят някакви невидими за мен алги най-вече от камъните и корена. А храната за рибки гордо я подминават, дори и растителната. Не изяждат дори и "обелките" от линеене, което впрочем е разбираемо, предвид твърдата вода, в която живеят - просто нямат нужда от допълнителни минерали.

Доскоро ако видех в едно изречение думите "Индонезия" и "скариди", веднага бих си представил пържени гамбари в марината с копър и чесън и бутилка хубаво бяло вино - предполагам същата асоциация предизвикват и у повечето от вас... (Уффф, потекоха ми лигите, менюто за утре е ясно!) Сега съм супер горд, че тази малка частичка от Индонезия (има-няма 2 см) намери подходящи условия и прави опити да се възпроизведе в обикновена чешмяна варненска вода! То пък сега като се замисля, едва ли е и голямо постижение - всичко, което идва от Далечния Изток, където и да попадне по света, се множи като замаяно...
А сега без майтап - ще ми е много приятно да покажа малките "пианисти" на всеки, когото съм успял да заинтересувам и който има път към Варна - току-виж се е запалил още някой, че да можем да смесваме кръвните линии. На тел. 0887980527 съм - Гебо.

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 872
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #6 : сряда, 18 декември 2013 г., 07:36 ч. »
Честито за аквариума. Добре направем с мерак. Дотук е много добре, моите поздравления. Все пак ми се губят рибките на мен. Само ти давам тема за размисъл.  :) Най-хубавите рибки от Сулавеси. Наричат се Маросатерина Ладигези. Изключителни рибки, с не много претенции. Виж профила им:
http://www.aquaportal.bg/Fish/details.php?Fish=11
Според мен ще се впишат идеално в този аквариум. Поздрави!

Неактивен gebo777

• Регистриран потребител
« Отговор #7 : сряда, 18 декември 2013 г., 12:07 ч. »
Мерси, Маломире, за добрите думи! Да ти кажа, докато чета това-онова, и аз стигнах до същите рибки и си взех десетина, но ги пуснах в големия аквариум, за да дам време на Кардиналите за по-спокойна адаптация. Там параметрите са същите, при това температурата е 26 градуса, което би трябвало да е по-добре за рибките, но за съжаление нещо не се приспособиха - остана жива само една женска... Може пък и да са си носели някоя болест, доста странно агонизираха...

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 872
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #8 : четвъртък, 19 декември 2013 г., 00:34 ч. »
Хмм странно. Верно, че не са от най-устойчивите риби. Но все пак обикновенно се климатизират. Препоръчва се да бъдат пускани във вече стабилизирани аквариуми по принцип, не знам твоя какъв е бил по него време.

"При понижено рН (дали заради замърсяване, растения подкиселяващи водата или други причини)може да ти умира по някоя бройка без видими причини. Чудесно помага шепа коралов пясък във филтъра или на дъното на аквариума".

Това е съвет от опитен акварист, когото познавам добре и му вярвам. Пуснат е в профила на Атеринския ми сайт:
http://www.rainbowfishbg.com/rainbows.php?id=54

Неактивен killiman

• Модератор на раздел
  • Публикации: 216
    • Продажба на аквариумни рибки!
« Отговор #9 : четвъртък, 19 декември 2013 г., 13:54 ч. »
Много се радвам, че кардиналчетата са добре при теб!
Тези, които останаха при мен, също бяха добре, но явно прекалих с температурата, държах ги на 31 С, и лека-полека възрастните индивиди загинаха. Останаха 20-ина бебешора, които вече са на нормалната температура, заедно с новородени тиломелании. Надявам се да ги задържим за дълги години.

Неактивен gebo777

• Регистриран потребител
« Отговор #10 : четвъртък, 19 декември 2013 г., 18:24 ч. »
И аз много се надявам, Васко. Жалко за твоите възрастни, но какво да се прави - много претенциозен вид са и като няма информация и опит в отглеждането, човек прави грешки... Ще се учим един от друг, няма как  :) Дано успея да ги опазя до лятото, тогава смятам да взема още малко от Германия, за да смеся гените.
Вече съм си харесал и още два вида от Сулавеси - Caridina spinata и Caridina woltereckae, но те са още по-трудни, така че засега няма да се изхвърлям, да понатрупаме малко опит  :)

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.