Автор Тема: Подбор на видове Цихлиди М’буни за нов аквариум  (Прочетено 4806 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Terix

• Активен потребител
  • Публикации: 82
  • Нас. място: София
Подбор на видове Цихлиди М’буни за нов аквариум
« : неделя, 06 септември 2015 г., 11:54 ч. »
Здравейте колеги,

Решил съм да реализирам мечта (проект) цихлидарник. Размерът на аквариума е 180/60/60в и рибките, които ще отглеждам ще са Цихлиди Малави М’буни. Мотивират ме този вид рибки заради украската и поведението им. Молбата към всички вас е да ме насочите кои точно видове да подбера, по колко от вид съотношение мъжки женски. Ако е възможно предлаганите видове да бъдат придружени със снимки или описание на вида, така че лесно да се консултирам и в бъдеще, както и евентуално от къде в България бих могъл да си закупя посочения вид. Прочел съм няколко теми по тези въпроси и там доста подробно са обяснени и изброени видовете, но ми е необходимо обяснения от практична гледна точка. Няма нужда да откривам топлата вода, човек с опит и познания много бързо ще ме насочи в правилната посока. Защото сега имам доста информация но не зная как да я систематизирам в моя полза и се опасявам че ще допусна някоя груба грешка която със сигурност не съм се съобразил с написаното или съм го сметнал за маловажно.
Декорацията и филтрацията е ясна и вече е планирана съобразена с препоръките. Ще съм благодарен на всякакви коментари и препоръки относно всичко касаещо вида рибки на който съм се спрял.
Важен въпрос е последователността на заселявана на аквариума, както и дали да закупя първоначално малки рибки и/или полово зрели в някакво съотношение. 
Предварително благодаря на всички отзовали се на моята молба за помощ и насоки. 

Неактивен Terix

• Активен потребител
Отг: Подбор на видове Цихлиди М’буни за нов аквариум
« Отговор #1 : понеделник, 07 септември 2015 г., 09:14 ч. »
Колеги,

това са рибките на които съм се спрял за сега. Моля помогнете да отсея излишните от комбинацията и дали бройката е добре за моя аквариум.

Pseudotropheus Elongatus   10бр
Pseudotropheus demasoni   10бр
Tropheops sp. Olive           10бр
Aulonocara stuartgranti   10бр
Cynotilapia afra                   10бр
Labidochromis caeruleus    10бр
Мelanochromis Interruptus    10бр
Metriaclima lombardoi           10бр
Metriaclima estherae           10бр

Неактивен geshi

• Активен потребител
  • Публикации: 1 427
  • Нас. място: Враца
  • Ъ ъ ъ кво пипнах,че тръгна?
« Отговор #2 : понеделник, 07 септември 2015 г., 09:56 ч. »
Аз бих сложил тези видове. Според мен е добре да се вземат на еднакъв размер и да са по малки, но пък не знаеш какви са м-ж, а и може някое мелезче да излезе.

pseudotropheus interruptus
Pseudotropeus saulosi
Pseudotropheus Acei
Labidochromis caeruleus
Melanochromis mainganо
Metriaclima sp. "elongatus chailosi"
Metriaclima sp. 'zebra chilumba Katale'

Неактивен geshi

• Активен потребител
« Отговор #3 : понеделник, 07 септември 2015 г., 10:01 ч. »
Tropheops sp. Olive Това не е малавиец и е доста агресивен, а метраклимите стават май доста големички за разлика от дамасонито, да не кажа двойни.

Неактивен Terix

• Активен потребител
« Отговор #4 : понеделник, 07 септември 2015 г., 10:59 ч. »
А като бройка как да ги подбера като съотношение 1м - 3ж нали така?

Неактивен trifon ynev

• Активен потребител
  • Публикации: 192
  • Нас. място: Раднево
« Отговор #5 : понеделник, 07 септември 2015 г., 11:59 ч. »
Правилно си написал за съотношението. Макар ,че може и 2 м. с 5ж примерно .В този обем може да гледаш всякакви м буни ,така ,че сам си избери видовете(виж какви се продават у нас). По добре е да ги вземеш от малки да свикнат едни с други ,та да се намали агресията като поотраснат(до колкото е възможно).
Успех и ако има още нещо питай.

Неактивен geshi

• Активен потребител
« Отговор #6 : понеделник, 07 септември 2015 г., 13:49 ч. »
Да, но пък като са малки не може да ги различи м-ж. Съвет от мен, не взимай по много от вид, защото само един мъжкар ще ти се оцвети.

Неактивен Terix

• Активен потребител
« Отговор #7 : понеделник, 07 септември 2015 г., 15:20 ч. »
Благодаря за изчерпатенлните отговори. Имам само едно нещо което на доразбрах. Колко различни вида да гледам в този аквариум. Бих ли могъл да гледам 7 или 8 вида по 8 рибки.

Неактивен dido1

• Активен потребител
  • Публикации: 415
« Отговор #8 : понеделник, 07 септември 2015 г., 15:27 ч. »
Tropheops sp. Olive Това не е малавиец и е доста агресивен...

Напротив, точно си е малави Мбуна, но за съжаление едва ли го има като вид в БГ ;)

По принцип идеята за взимане на повечко рибки от един вид е впоследствие като се оформят мъжки и женски да се редуцира определена бройка от двата пола, а излишните да се махнат от аквариума, защото ако вземеш само 3 или 4 бройки варианта да ти се падне 1м + 2-3 женски е много малък, при много малко видове рибките се познават от малки какви ще бъдат като пол.

Terix, всички рибки са ок, но по добре ако ще гледаш само Мбуна, нека само тя да бъде, аунокарата по добре я махни, отделен въпрос е дали ще можеш да намериш всички рибки, които са написал.

Да можеш да гледаш 7-8 вида, но ако са добре подбрани като съотношение мъжки/женски не е необходимо да са по 8бр. от вид, 1 мъжки с 3-4 женски е идеална комбинация, вече при демасонитата нещата са малко по различни, там задължително трябва да вземеш минимум 10-12бр., колкото повече толкова по добре, едно ято от 20 бр. ще бъде екстра.

544 л. Малави Мбуна

Неактивен Terix

• Активен потребител
« Отговор #9 : понеделник, 07 септември 2015 г., 20:53 ч. »
Всичко ми се изясни. Ако нещо друго се досетя ще питам. Сега само да намеря видовете в България.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.