Автор Тема: Болна ли е златната ми рибка  (Прочетено 4078 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен stilyana

• Регистриран потребител
  • Публикации: 10
Болна ли е златната ми рибка
« : петък, 16 септември 2016 г., 12:57 ч. »
Здравейте,
имам аквариум 60л с 1 златна рибка,
линк на аквариума:http://aquarium.bg/index.php?route=product/product&path=124_132&product_id=130(но съм махнала 2-ното дъно, защото задържаше мн мръсотия).
 Рибочето беше мн жизнерадостно(до сега толкова игрива рибка не съм имала), водата се сменя вс седмица.Бях на почивка и майка ми се грижеше 4 дни за рибката. Каза че я хранила 2 дни по 3 гранулки, след като се прибрах от почивка й смених водата, нахраних я и на следващия ден сутринта я намерих обърната на едната страна, във форуми съм чела, че е добре да се държи в изправено положение рибката като се наклони и това и направих колкото и смахнато да изглежда я държах около 1ч и се оправи, но нямаше все едно енергия да изплува нагоре. Направих процедура за 3 дни с FMC, смених водата и рибката беше в същото състояние. Нахраних отново и вечерта като я видях вече беше легнала на една страна и не мърдаше особено, повторих процедурата с държането, но този път нямаше ефект. Днес на обед прочетох че се дава грахче, за да спре да се обръща, дадох й и в действителност значително й намаля коремчето и вече стой изправена. Но още стой на дъното. Ще съм благодарна на всеки съвет.

PS.В снимките по-долу е сегашното състояние на рибката.

Неактивен bones

• Активен потребител
  • Публикации: 131
  • Нас. място: Видин
Отг: Болна ли е златната ми рибка
« Отговор #1 : петък, 16 септември 2016 г., 13:23 ч. »
Колега и при мен е така,в по долната  тема.Жалко за рибата.

Неактивен stilyana

• Регистриран потребител
« Отговор #2 : петък, 16 септември 2016 г., 13:42 ч. »
Прочетох и твоята тема, но до колкото разбрах при теб рибката е с подут корем(или поне на снимките изглежда така), а при мен не е бил толкова подут просто малко по-изразен, но след грахчето се върна в нормалното си състояние. Сега зора е да й се върне енергията.

Неактивен bones

• Активен потребител
« Отговор #3 : петък, 16 септември 2016 г., 13:54 ч. »
Моята съм я отделил в един съд,с един препарад за воднянка.От вчера е там.Ама не е много жизнена вече. :sorry:Не знам колко ще я бъде още.

Неактивен stilyana

• Регистриран потребител
« Отговор #4 : петък, 16 септември 2016 г., 17:45 ч. »
Дано да ти се оправи рибката, макар че ако е воднянка не съм прочела някой да си е излекувал рибата, но все пак е вероятно и да се оправи. Сега след като се прибрах видях, че на рибката ми корема все едно се е сплескал и нз дали да я нахраня дали изобщо е гладна или просто е някакъв симптом на някоя болест никаква идея  :dontknow: ?

Неактивен bones

• Активен потребител
« Отговор #5 : петък, 16 септември 2016 г., 17:48 ч. »
Четох за някакво лекарство aquafuran.Било много силно.

Неактивен RosiBosiE

• Активен потребител
  • Публикации: 211
  • Нас. място: София
  • Златар/ка
« Отговор #6 : събота, 17 септември 2016 г., 10:10 ч. »
 https://www.youtube.com/watch?v=eg00zupNHdw

http://www.aquaportal.bg/forum/index.php?topic=533.0

Без да претендирам, че мога да диагностицирам - това е само предположение.
Микобактериозата (Туберкулозата) има доста сходни симптоми свързани със загуба на равновесие, хлътване на стомаха, изкривяване на гръбнака и съответно изпъкване на костите, търсене на укрития, загуба на апетит и т.н. и т.н. Доколкото съм чела и наблюдавала снимки, напредналата фаза е свързана с външни рани.

Различни бактериални инфекци, които засягат вътрешните органи също имат подобни симптоми, но това е моето предположение, като се надявам да не е подвеждащо.

Rosi

Неактивен bones

• Активен потребител
« Отговор #7 : събота, 17 септември 2016 г., 10:19 ч. »
Моята си отиде :sorry:

Неактивен aquaworld

• Активен потребител
  • Публикации: 1 574
  • Нас. място: гр.София
    • Аква свят
« Отговор #8 : събота, 17 септември 2016 г., 10:33 ч. »
...водата се сменя вс седмица.

Не става много ясно какъв % вода сменяш, освен ако нямаш предвид 100%-на подмяна?
При златните риби частичната смяна на вода е добре да не превишава 50%, особено ако живеят в малък съд, което при теб не е така, и може да се сменя по 30-40% седмично. :)

Бях на почивка и майка ми се грижеше 4 дни за рибката. Каза че я хранила 2 дни по 3 гранулки...

Тази порция храна е подходяща за всякакъв вид дребни рибки, но в никакъв случай за златни. Рибите, които растат, изискват по-чести хранения, както и малко по-големи количества храна. Златните риби е желателно да се хранят по 3-4 пъти дневно с малки количества, поради което идват и изискванията им към по-голям обем на аквариума. В твоя случай рибката си живее "царски" в 60 л, за което е редно да получиш  :clapping:.

Неактивен RosiBosiE

• Активен потребител
  • Златар/ка
« Отговор #9 : събота, 17 септември 2016 г., 10:39 ч. »
Bones, може пък златната, ако е имала хайвер и не е успяла да го изхвърли, съответно и не го е резорбирала, да е получила нещо като "запичане" и това да е причината. В чуждестранните форуми го наричат "egg bound". В някоя от темите за златките, бяхме коментирали това като причина за смърт, както и факта, че понякога мъжките гонят женската много агресивно, до изтощение и това пак води до смърт. Твоята рибка е със сериозни охлузвания по корема, така ми се стори от снимката.
Rosi

Неактивен stilyana

• Регистриран потребител
« Отговор #10 : събота, 17 септември 2016 г., 21:26 ч. »
 aquaworld Благодаря за инфото. Сменям 1/3 от водата й вс седм с престояла вода 3 дни. Явно храната, с която съм я хранила нещо не съм го правила както трябва. В магазина ми предложиха гранули и ми казаха по 3 да й давам на ден. Предишните риби съм си ги хранила с люспи и реших тази да я хваня само с гранули. Ще съм мн благодарна за съвет за хранене ще се разтърся из форума да прегледам специално за храната. Но така или иначе рибката си замина.
Днес гледах, че рибите се хранят с гранули, но преди това се киснат в аквариумната вода и се изсипват на дъното на аквариума, да не се карат рибите да се качват до повърхността и да гълтат въздух. Аз не съм ги хранила така и явно там ми е била грешката. Надявам се със следващата ми рибка да случа на грижи.

Неактивен RosiBosiE

• Активен потребител
  • Златар/ка
« Отговор #11 : неделя, 02 октомври 2016 г., 08:51 ч. »
stilyana, здравей  :giverose:
Тъй като много любители на златните рибки, които тепърва започват да се грижат за вида, срещат редица проблеми в отглеждането им и твърде често тези проблеми са продиктувани от грешния начин на хранене, ще си позволя да споделя моя опит в храненето.
Общото правило е, че възрастна рибка следва да поема дневна доза храна равняваща се на/между 1,5-3 % от собственото й тегло, или иначе казано, ако гледаш рибка с тегло от 50 грама, то храната, която следва да поглъща на ден е между 0,7-1.5 грама дневна дажба. В случай че храниш с гранули или пелети, това са около три щипки.
Аз лично, за подрастващите препоръчвам повечко храна, но това е мое лично мнение и наблюдение и следва да се обръща внимание на подутостта на рибата, вида и количеството екскременти пр., за да се преценява индивидуално.
Храната за златни задължително трябва да бъде потъваща, за да не се получават проблеми с вътрешните органи поради поемане на твърде много въздух.
Колкото и да казват, че риба от глад не може да умре, това Не е точно така, т. като имунитета на недохранените риби пада, вкл. развитието на органите им, а оттам се появяват редица други проблеми- това е съвсем нормално за всяко живо същество. Отделно от горното, смятам, че макар и при спазване на общите правила, ако гранулите и пелетите, които са основна храна за рибката, НЕ СА качествени, отново се стига до проблеми с плавателния мехур. Ето защо е хубаво да се чете съдържанието на опаковките за храни и да не се пести от парички за качество.
Ето една много полезна таблица за необходимото съдържание на храната за златни:
TABLE I
Protein Requirements for Koi and Goldfish as a Percentage of Daily Food Ration at 64 to 75
Degrees Fahrenheit
Age Of Fish   Percentage of Protein
Up to 1 Year   40-45%
1 to 3 Years   35-40%
Over 3 Years   25-30%

Забележи, че има посочване на температурата във водата, като друго основно правило е, че при по-топла вода, се дава малко повече храна, а при по-студена - по-малко. Обяснението е свързано с активността на рибите,горенето на калории и т.н.
В редица книги и статии, ще срещнеш препоръка, освен гранулирана храна, 1 ден в седмицата да се дават червеи, 1 ден  в седмицата да се дават зеленчуци, та дори и цитруси, и 1 ден в седмицата да НЕ се храни рибката, за да изхвърли натрупаното количество храна, което може да доведе до запек или инфектиране на органи поради задържане на излишна храна.
Ами, май това е в общи линии. Надявам се да съм помогнала.
А, ето и едно актуално видео на моите златки, които както вече съм споделила, са на възраст от задоволителните 3 години:
https://www.youtube.com/watch?v=m2ZRxOsKCJs
Rosi

Неактивен bones

• Активен потребител
« Отговор #12 : понеделник, 03 октомври 2016 г., 18:32 ч. »
Олелеее,много са големи :o

Неактивен stilyana

• Регистриран потребител
« Отговор #13 : сряда, 12 октомври 2016 г., 08:46 ч. »
RosiBosiE, много благодаря за подробните съвети. Грешката ми вероятно е била в начина на хранене, сега вече имам 2 по-големи рибки и смених начина им на хранене. Храня ги по 1 път на ден, 1 ден ги оставям гладни,  и през 2 дни им давам грахчета, вече гранулите като им ги давам ги накисвам преди това и ги пускам към средата на аквариума. По-късно ще ги снимам и ще кача снимка. Отново ви благодаря!

Неактивен stilyana

• Регистриран потребител
« Отговор #14 : четвъртък, 13 октомври 2016 г., 21:42 ч. »
Ето това са ми новите рибки, идея си нямам колко грама са. Храня ги с гранули 3 щипки някъде им слагам, нз дали е достатъчна  ???

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.