Автор Тема: Въпрос за болна златна  (Прочетено 1205 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен paradox

• Регистриран потребител
  • Публикации: 3
Въпрос за болна златна
« : петък, 30 септември 2016 г., 23:06 ч. »
Здравейте колеги, имам 1  въпрос и се надявам да намеря отговор тук. Гледам златни рибки от повече от година вече и до сега съм загубил 4 от тях... от 6 общо.. леко съм обезкуражен. Набирам сега сили да купя нови.

По конкретно искам да ви попитам за 1 от тях, защото нейната смърт и до този момент е загадка за мен.

Рибката оцеля при мен 3 месеца, беше разкошно ранчу. Всички живееха в аквариум 170 литра (5 златни) и си им беше супер.. те и не бяха големи 4-6 см. Един ден видях че на въпросното ранчу са избили 3 червени петна на шапката, те както знаете са със цялостна шапка като лайън хед. И трите бяха в долната част на главата. Освен петната никакви други симптоми не успях да открия. Петната бяха в дълбочина през ВЕН-а и се виждаха като 3Д. След няколко дена се появи още едно на челото, което вече ме накара да се замисля, че лечението е крайно наложително. Все пак.. никакви други симптоми, нито промяна в поведението, нито унилост.. нито липса на апетит, жива и игрива рибка, но с тези кървави петна, които между другото бяха малки.. не повече от 0.5-1мм в диаметър и на дълбочина през ВЕН а 2-3мм. Но все пак. След още 2 седмици нямаше промяна. Нито нови петна нито промяна в старите. Но като че ли започваха да избиват към поърхността на кожата. Реших че ще лекувам с метронидазол.. 125мг на 20 л. Пуснах карантинния сложих въздух, лекарство, същата температура като на главния аквариум, рибката пуснах. в началато всичко беше на ред шаваше и играеше весело, но постепенно намали движенията. Рекох си стресирана е.. ще прекара вечерта и на сутринта ще видя как е.. е да но на сутринта рибата вече беше аут. Аз ли я убих с метрото или просто нещо друго сбърках. ..

П.С. Болеста диагностицирах като анаеробни паразити..

Мерси за мненията.

Неактивен RosiBosiE

• Активен потребител
  • Публикации: 211
  • Нас. място: София
  • Златар/ка
Отг: Въпрос за болна златна
« Отговор #1 : събота, 01 октомври 2016 г., 09:01 ч. »
Здравей, а можеш ли да опишеш как приложи лечението с метронидазол? Обем на карантинния аквариум, количество лекарство, смени на водата по време на лечението, температура и т.н.?
Относно основния ти аквариум, можеш да споделиш кога си го стартирал, каква филтрация използваш, канистър ,вътрешен филтър, колко често сменяш вода, параметрите какви са и т.н. Знаеш, тук ще те питат/ме за тези неща.
През какъв интервал от време си изгубил 4-те рибки и какви са били симптомите ако помниш? Слагал ли си лекарства в главния аквариум и пак през какъв интервал( в случай че си прецакал азотния цикъл), и те такива ми ти работи.
Rosi

Неактивен paradox

• Регистриран потребител
« Отговор #2 : събота, 01 октомври 2016 г., 09:39 ч. »
Здравей, а можеш ли да опишеш как приложи лечението с метронидазол?
- 1/2 ра таблетка флажил стрита на прах, разтворена в 1 чаша вода и след това разбъркана в карантинния, който пък е 20 литра.

Обем на карантинния аквариум,  - 20 литра

количество лекарство 125 мг.,

смени на водата по време на лечението - 0. Рибата умря за 12 часа.

Температура. - 25 гр. Като на основния аквариум. Прясна вода. Въздух с камъче.

Относно основния ти аквариум, можеш да споделиш кога си го стартирал - 1 месец преди да пусна рибката вътр е работил празен, за да се завърти цикъла.

каква филтрация използваш - филтрацията е поверена на външен филтър с дебит 800 литра мисля беше. Сложил съм керамика и активен въглен + гъбите

колко често сменяш вода - на 3 дена по 25% ок. 45 литра

параметрите какви. - отлични. Нитрити и амоняк са 0. Малко нитритите ми се завишиха последните дни но минимално.

През какъв интервал от време си изгубил 4-те рибки и какви са били симптомите ако помниш?

Ами първата беше в друг аквариум преди повече от половин година, пълна мистика.. Пращеше от здраве и умря за 10 секунди. Не знам кво и стана.

2рата си беше обречена - огромна опашка и пречеше да плува и просто си беше увредена, накрая я удари мощна бактериялна инфекция и въпреки лечението с хлорнитромицин не успя да се пребори.

3та та описах по горе..

4тат умря в сряда.. Малко беше унила последните дни ..вяла и бам обърна корема.. Мисля пак бактериална инфекция.

Явно бъркам нещо но кое?

Слагал ли си лекарства в главния аквариум и пак през какъв интервал( в случай че си прецакал азотния цикъл), и те такива ми ти работи. - никаква химия не съм слагал в главния освен някви нитро бактерии в началото.

Неактивен RosiBosiE

• Активен потребител
  • Публикации: 211
  • Нас. място: София
  • Златар/ка
« Отговор #3 : събота, 01 октомври 2016 г., 10:31 ч. »
A PH  и твърдост, нитрати?
С престояла вода ли сменяш  и колко време престояла, или обработваш с подобрител?
От колко време работи големия аквариум - примерно от 2 месеца, 6 месеца, 1 година и т.н.?
Откога са задомени рибите в него?
От колко време стои активния въглен в канистъра? Как почистваш и почиствал ли си канистъра?
Имаш ли вътрешен филтър или глава за задвижване повърхността на водата, съответно аератор?
Сифонираш ли дъното когато сменяш вода?
Извини ме че съм досада и задавам много въпроси, но може да се окаже че макар да си чакал месец преди да пуснеш рибите, все пак да нямаш изграден цикъл.... Както ще срещнеш и в други теми, ако си го стартирал без никакъв източник на амоняк, ако ще и един тон нитрифициращи да си излял вътре, файда няма.
Лично аз съм твърдо против активен въглен, който да е с постоянно присъствие във филтъра на аквата, т.като считам че се получава ефекта на бумеранга.
Rosi

Неактивен paradox

• Регистриран потребител
« Отговор #4 : петък, 07 октомври 2016 г., 16:21 ч. »
Ph, Нитрити, амоняк и другите показатели са в норма.. само Пх то е малко ниско. Интересно ми е дали някой успява да различи по първото мнение болестта, която е беше засегнала.

С престояла вода ли сменяш  и колко време престояла, или обработваш с подобрител? - с прясна директно от чешмата, без подобрител.
От колко време работи големия аквариум - примерно от 2 месеца, 6 месеца, 1 година и т.н.? - 4 месеца
Откога са задомени рибите в него? - 3 месеца
От колко време стои активния въглен в канистъра? Как почистваш и почиствал ли си канистъра? - 1 месец, да всяка седмица.
Имаш ли вътрешен филтър или глава за задвижване повърхността на водата, съответно аератор? - да има.
Сифонираш ли дъното когато сменяш вода? - да всяка седмица.

Ето и една снимка на последните 2 обитателя... 

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.