Автор Тема: Нов за мен, но стар аквариум съвети  (Прочетено 1826 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Ivan_ti

• Регистриран потребител
  • Публикации: 4
Нов за мен, но стар аквариум съвети
« : понеделник, 26 ноември 2018 г., 17:10 ч. »
Здравей,

Разгледах в нета и видях, че най- обективните и пълни мнения идват от този форум и реших да се включа.

Малко на шега и доста импулсивно се зарибих по темата акваристика и така  купих аквариум 180л, заедно с рибките(живородки, Зебровидна цихлазома, 5 скаларии), няколко охлювчета, помпичка с вътрешен филтър и аерация и няколко изкуствени растения вътре. До колкото разбрах, а и така ми каза предния собственик, че не е добре рязка смяна на средата, затова източихме 2/3 от водата другата 1/3 си я взех в туби, а рибките отделно по време на транспорта. След това изсипахме водата, рибките и 2/3 нова вода.

Аквариума е доста голям почти куб с дебело кантирано стъкло 1см. с доста дебели силиконови фуги, както и подложка 2 см от стиропор. Притеснява ме нещо като люспа или пукнатина в единия от ъглите , за сега аквариума е пълен до половина и не ми създава проблем, няма теч или някакъв вид неравност- стъклото е напълно гладко отвън.

Другото нещо, което ме притеснява е стабилността на бюрото върху, което съм го сложил в момента, подсилил съм го с метални планки, а утре ще монтирам и 2 допълнителни крачета под лявата част на аквариума за допълнителна стабилност, тъй като плота се е огънал с около 1мм там. Това може ли да повлияе негативно на аквариума- да се сцепи или спука стъклото.

Храня рибките около (около 20тина) 2 пъти на ден с по две щипки чернодробна храна, държа около 25 градуса на водата и съм пуснал аерацията. Филтъра ще го пера веднъж седмично, а на 2 седмици ще сменям 2/3 от водата с престояла такава.

Имали нещо друго, което може да ме посъветвате специфично и трябва ли да се притеснявам за проблемите посочени по- горе.

Поздрави на всички...

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 543
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
Отг: Нов за мен, но стар аквариум съвети
« Отговор #1 : понеделник, 26 ноември 2018 г., 20:10 ч. »

Здравей и добре дошъл,
На правилното място си. Кажи сега какво имаш предвид пера гъбата. Как го правиш. Гъбата се преплаква само във водата от аквариума. Като изкараш малко от нея при смяна, я изплакваш внимателно без да се стараеш много. Иначе завъдените бактерии в нея умират и все едно, че нищо не правиш. 2/3 вода е много. Вода се сменя по 30-40 % всяка седмица. Не повече. Иначе ще развалиш създадения азотен цикъл вътре. Забрави за чернодробната храна. Вземи си някаква суха на някоя от водещите фирми. Tetra, Sera, JBL... Храниш веднъж дневно. Слагаш Толкова, колкото да могат да го изядат за 2 минути. Веднъж седмично глад. Махни изскуствените растения, засади някакви истински. Въпреки, че с тези цихлазоми малко трудно ще тръгнат. Аквариума трябва да се напълни догоре. За всички тези риби. Трябва си литраж. За счупеното не мога да кажа нищо. По принцип си е опасно. Няма да е лошо да го подлепиш и отвън с малко силикон. Не, че ще е успокоение, но поне е нещо.
Ами това е засега.  :drinks:

Неактивен Ivan_ti

• Регистриран потребител
« Отговор #2 : вторник, 27 ноември 2018 г., 09:17 ч. »

Ето това щях да правя неправилно, мислех че тази гъба обира боклуците и после трябва да се пере извън аквариума на мивката, но ще се коригирам. Също ще се съобразя с препоръките ти за хранене. Има ли някакви по- издръжливи на цихлазомите растения. Вчера поразгледах малко повече рибките и ми направи впечатление, че едната скалария е с леко нахапа опашка и понякога се удрят с другите като козички, какво мога да направя. Също набелязах няколко бъдещи майки молинези. Има една рибка, която не мога да разпозная каква е, тази по- голямата жълта- прилича на златна рибка- с рошави перки. За момента мисля да не добавям нищо друго освен няколко сомчета чистачи, да мият стъклата, че двата охлюва трудно смогват.

Неактивен Ivan_ti

• Регистриран потребител
« Отговор #3 : вторник, 27 ноември 2018 г., 10:43 ч. »
Ето тази рибка, имам още една такава но доста по- дребна, тази е почти колкото скалариите и по- голяма от молинезиите.

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 543
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #4 : вторник, 27 ноември 2018 г., 15:45 ч. »
Това също е мулинезия, но с по-воални перки просто.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.