Автор Тема: Съвет за съжителство на рибки  (Прочетено 1475 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен jorkata04

• Регистриран потребител
  • Публикации: 15
Съвет за съжителство на рибки
« : четвъртък, 28 март 2019 г., 11:18 ч. »
Здравейте колеги,

Закупих аквариум 200л с размери : Д-100см,В-54см,Ш-42см., те първа предстои смяната на капака с ново осветление, закупуване на филтър и т.н.

До сега в едно малко аквариумче(9л) съм гледал само 2 златни и 3 неонки и сега ми останаха само 1 златна и 1 неонка, които направиха 1 година и са живи още. При положение, че нямам нито филтри, нито въздух, само сменям водата на 1 седмица и така...Това до тук. Явно няма да мога да я гледам златната с тези от вида цихлиди, за това мога да си я оставя в малкия, а новият ще бъде за тези новите.

От един сайт, най-много ми допаднаха по снимки Цихлидите, та се спирам на някои от тях: Астронотус червен тигров, Астронотус червен, Рамирезе, Рамирезе балонно и Ред малборо.

Какво мислите, могат ли да се съчетаят или да премахна някоя. По-принцип мисля да взема по 1 мъжка и 1 женска от тези 5 вида. Дали няма да е тясно за 10 рибки?

Ако ли не, помагайте.  *HELP* *HELP*

Благодаря!

Неактивен asito

• Активен потребител
  • Публикации: 1 311
  • Нас. място: Варна
    • Моите аквариуми
Отг: Съвет за съжителство на рибки
« Отговор #1 : четвъртък, 28 март 2019 г., 12:37 ч. »
Астронатус в 200л не е удачно.Става голяма риба и ще му отеснее,даже един да е само.По-добре само рамирезета си вземи.Не съм имал астронатуси,но ми се струва ,че ще изядат малките рибки и трябва да се гледат с подобен размер риби само.Златната я мъчиш в 9л аквариум,подари я на някой.

Неактивен jorkata04

• Регистриран потребител
« Отговор #2 : четвъртък, 28 март 2019 г., 15:05 ч. »
Астронатус в 200л не е удачно.Става голяма риба и ще му отеснее,даже един да е само.По-добре само рамирезета си вземи.Не съм имал астронатуси,но ми се струва ,че ще изядат малките рибки и трябва да се гледат с подобен размер риби само.Златната я мъчиш в 9л аквариум,подари я на някой.

Добре колега.
Жалко, доста ми харесаха тези Астронатуси, но ще бъде в бъдеще...евентуално.

А тези рамирезета, според тебе колко на брой мога да взема за този капацитет аквариум и ако може да ми предложиш с какво друго мога да ги съчетая евентуално.

Благодаря!

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #3 : четвъртък, 28 март 2019 г., 19:11 ч. »
Ами аз бих сложил 5-7 рамирезета,20-25 червени неона,два анциструса и 5-6 коридораса.

Неактивен jorkata04

• Регистриран потребител
« Отговор #4 : четвъртък, 28 март 2019 г., 22:53 ч. »
Ами аз бих сложил 5-7 рамирезета,20-25 червени неона,два анциструса и 5-6 коридораса.

Благодаря ти много за съвета.

Малкия доста ще се радва, като види толкоз мнгого риби  :) :) 

Ако не те затруднява, може ли да ми предложиш и някоя друга комбинация за 200л, с рибки които да растат по-големи (помня, като малки гледах рибки в един голям съд близо 200-300л и имах една акулка, която беше достигнала 22-23см, имах близо 10-12 рибки, някои от тях бяха пак с големи размери, обаче нямам спомен какви са били).

Предварително Благодаря!

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #5 : петък, 29 март 2019 г., 01:10 ч. »
В 200л ,няма голям избор от големи риби.Може да гледаш чифт дискуси,но с перфектна филтрация и честа смяна на вода.Чифт скаларии е друг вариант.Може една мъжка аулонокара с няколко женски.Или да пробваш 15 лабидохромиса или демасонита,като на един мъжки се падат три женски.5-6 златни рибки също е вариант

Неактивен jorkata04

• Регистриран потребител
« Отговор #6 : петък, 29 март 2019 г., 12:43 ч. »
В 200л ,няма голям избор от големи риби.Може да гледаш чифт дискуси,но с перфектна филтрация и честа смяна на вода.Чифт скаларии е друг вариант.Може една мъжка аулонокара с няколко женски.Или да пробваш 15 лабидохромиса или демасонита,като на един мъжки се падат три женски.5-6 златни рибки също е вариант

Сега погледнах тези лабидохромиси и демасонита. Какво ще кажеш ако ги съчетая и двата вида по 7-8 бройки от вид или по 10 примерно? Мисля, че четох някъде в интернет, че могат да живеят заедно?

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #7 : петък, 29 март 2019 г., 13:13 ч. »
Може да ги съчетаеш.Обаче се стреми да имаш по 1-2 мъжки само.Растения няма да ти трябват.Много хубаво стои цихлидарник само с пясък и камъни.Детето със сигурност много ще им се радва на тези риби :)Може добавиш и чифт хемихромис лифалили-за червен цвят.Обаче ако си с тези риби,филтрацията трябва да е на високо ниво-два външни филтъра с хубав обем за биологична филтрация.В добавка един хубав вътрешен филтър ще е ощо по-добре.

Неактивен jorkata04

• Регистриран потребител
« Отговор #8 : петък, 29 март 2019 г., 15:43 ч. »
Може да ги съчетаеш.Обаче се стреми да имаш по 1-2 мъжки само.Растения няма да ти трябват.Много хубаво стои цихлидарник само с пясък и камъни.Детето със сигурност много ще им се радва на тези риби :)Може добавиш и чифт хемихромис лифалили-за червен цвят.Обаче ако си с тези риби,филтрацията трябва да е на високо ниво-два външни филтъра с хубав обем за биологична филтрация.В добавка един хубав вътрешен филтър ще е ощо по-добре.

Мислех си само за 1-2 растения за украса, нещо от сорта като мъх, но сигурно не се съчетават с рибките. И без туй не съм много по цветята(не искам да правя ботаническа градина :D :D).
Относно филтъра, за момента бюджета ми е около 200лв, и в другия форум ме посъветваха да взема SunSun 304B, май беше. Аз се бях нагледал на EHEIM,но този модел който бях харесал за 200лв, казаха, че е доста слаб за този аквариум.
Ти какво мислиш този SunSun достатъчен ли ще бъде и ако не, какъв да взема за вътрешен.

И аз винаги съм си го представял аквариума само с пясък и камъни. Фен съм на Римската история, и мислех малко римско да вкарам вътре, като фигурки и т.н., но това ще го мисля.

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #9 : петък, 29 март 2019 г., 21:20 ч. »
Аз лично не съм фен на китайското производство.Но пък има много хора доволни.Вземи си,но 304а,без ув лампа е.Чел съм че ув лампите им спират да работят,увреждат и пластмасата около тях.Но съвета ми е да вземеш два външни филтъра.Освен ме филтрацията ще е два пъти по-добра,при авария на единия няма да ти се загуби азотния цикъл,също пак ще имаш филтрация.Понеже за жалост всички зависим от бюджет-първо стартирай с един филтър и после при възможност добави втори.Излизат добри оферти втора ръка,особено тези сън сън са евтини втора употреба-към 80-100лв.Но пък е риск да се купува втора ръка,освен ако не е от познат или някой уважаван член на форум или фейсбук група.За вътрешен -най добрия според мен е jbl cristalprofi.Вземи i100 или i200.Ползвал съм на много фирми върховите модели и този е най добрия за мен-безшумен,лесно се чисти,ъглов е,черен-слива се с фона на аквариума,лесно се чисти,не изтичат боклуци като се вади,събира доволно количество медиа,не се задръства бързо.
Минуса му е,че е скъп в сравнение с китайските.

Неактивен geshi

• Активен потребител
  • Публикации: 1 411
  • Нас. място: Враца
  • Ъ ъ ъ кво пипнах,че тръгна?
« Отговор #10 : събота, 30 март 2019 г., 04:06 ч. »
Ако ще е цихлодарник с малавийци не взимай дамасони, защото те се гледат в голяма група (10-15бр). За да имаш повечко видове вземи лабидохромиси, мангано, ацеи и да речем саулосита. По 5бр, едно момче на 4 момичета. Ще е шаренко и ще радват детето. За растения обаче с тези риби забрави, (ще ги папкат).

Неактивен jorkata04

• Регистриран потребител
« Отговор #11 : събота, 30 март 2019 г., 11:59 ч. »
Благодаря ви много колеги.

Относно филтрите, за момента ще взема един сън сън 304Аи един вътрешен jbl i100 или i200(както ме посъветва asito) .

Ще взема повече рибки да има повече разнообразие. При тях не е нужно много светлина предполагам, защото моя приятел има дърводелски цех и той ще ми прави капака, и ми предложи с лед ленти в ъглите. Вие какво мислите? Или да си използвам 2-те пури от стария капак.

А относно рибките, разглеждах няколко сайта, които продават онлайн. Ще проверя дали ги има тези видове, дано да ги има от един сайт да поръчам всичко. Може да ми предложите и вие, ако сте пазарували онлайн, и сте доволни, ще бъде по добре за мен.

То детето ще се радва, ама нали знаете при децата това ще трае няколко дни, но като гледам май май аз ще се радвам повече.  :dontknow: :dontknow: :) :)

Благодаря!

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #12 : събота, 30 март 2019 г., 13:16 ч. »
Чудесно за филтрите,според мен много правилен избор :)За цихлиди има група във фейса-Африкански цихлиди-България.Там има хора да продават,провери.
Светлината от пурите ще е напълно достатъчна,няма смисъл да применяш нещо.Ако държиш на радтение-пробвай някой анубиас,привържи го към камък,но не знам дали ще оцелее.

Неактивен geshi

• Активен потребител
  • Публикации: 1 411
  • Нас. място: Враца
  • Ъ ъ ъ кво пипнах,че тръгна?
« Отговор #13 : събота, 30 март 2019 г., 14:26 ч. »
А ти от каде си?

Неактивен jorkata04

• Регистриран потребител
« Отговор #14 : събота, 30 март 2019 г., 14:33 ч. »
А ти от каде си?

Сандански.  Тук е пълна "скръб" в зоо-магазините. Ако можеш да ме насочиш от някъде, където мога да ги взема всички на куп (лабидохромиси, мангано, ацеи и  саулосита) ще е най - добре. По 1мъжка и 4женски от тези. Ще пробвам и в тази страницата във фейсбук.

Надявам се тази седмица или идната да завършим капака, да измия аквариума, че не е в много добро състояние от предния собственик. И живи и здрави до 1-2 седмици да купя рибките, че вече нямам търпение.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.