Автор Тема: Нов аквариум 395 литра  (Прочетено 6211 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен dzimko

• Активен потребител
  • Публикации: 83
  • Нас. място: София
Нов аквариум 395 литра
« : сряда, 23 май 2012 г., 08:59 ч. »
Здравейте колеги.
Ще правя аквариум с размери 135х45х65  (Д х Ш х В) и във връзка с това имам няколко въпроса.

Дебелината на стъклата е 10 мм. Мисля да сложа разпънки долу на дъното по късите и дългите стени от същата дебелина. В горният край на аквариума ще сложа само надлъжни разпънки които няма да опират в страничните стъкла.
Как мислите нужно ли е да правя напречна разпънка в горната част на аквариума?
Надлъжните разпънки колко широки трябва да бъдат?
Моля дайте идеи за стъклен капак при тази дължина на аквариума.   

Неактивен famoza7

• Активен потребител
  • Публикации: 48
Отг: Нов аквариум 395 литра
« Отговор #1 : четвъртък, 24 май 2012 г., 20:31 ч. »
Здравей !!!

Ще се получи много добър аквариум :)  10 мм. стъкло е добре за този размер,но височината е доста голяма и е добре да има усилено ребро в горната част на аквариума на 2 см. от ръба на аквариума.Не трябва да докосва страниците на аквариума,това значи че трябва да е на дистанция минимум на 1 см. от ляво и от дясно.Предното и задното ребро трябва да е от 10 мм. стъкло и широко поне 2 см.Стъклата на аквариума е добре да са отрязани машинно и кантирани отвсякъде.Работната фуга при лепенето е задължителна.Не пести средства когато правиш аквариум с такъв голям обем,за да не плачат после съседите :grin: Помисли и на какво ще го поставиш ! Аквариума ще тежи приблизително 70-90 кг. Водата окло 380-400кг. Грунда и той около 50-70кг. Ще стане много тежест на площ около 1 кв.м. Въпросния шкаф трябва да е много добре нивелиран и много усилен,за да може да издържи на това натоварване.

Например моя шкаф е изработен от MDF с четри вертикални стени и на гърба от към фазера бях му завинтил една голяма плоскост от OSB за да е стабилен на осукване. Но се мина година,година и половино и ми направи впечатление,че са потдали страниците с 4мм. Направо като бъчва :eyes: и ми се наложи да източвам аквариума.После си направих вътре в двете вратички на шкафа от ляво и отдясно винкелови рамки.Рамките се вкарват вътре в шкафа и с помоща на заварена гайка и усилени болтове можеш да натягаш металната рамка вътре в шкафа.По този начин хем можеш прецизно до нивелираш горната плоскост на шкафа,хем е допълнително усилен.По този начин облекчаваш с 50 до 100% конструкцията на шкафа.

Моя аквариум е приблизително като този които искаш да правиш и ти давам съвет от опит,за да нямаш проблеми като моите.

Относно стъкления капак. Той е най лесен :)  Стъкло с вътрешния размер на аквариума нарязано но три.На трите стъкла си залепваш по една дръжка,за да можеш да си ги отваряш индивидуално.А те ще лежат върху разпънките в горния край на аквариума.

Ако има нещо друго,питай.Какво то мого ще ти кажа как съм го направил.

Неактивен dzimko

• Активен потребител
« Отговор #2 : четвъртък, 24 май 2012 г., 23:15 ч. »
Благодаря колега за изчерпателният отговор. Наистина ми беше полезен с някои насоки по които трябва да помисля, а именно : здравината на шкафа който предвиждам...
Относно разпънките, не разбрах трябва ли да има напречна разпънка или само надлъжните са достатъчни?
При теб каква е деформацията на стъклата в средата на аквариума?
Стъклата на капака не се ли приплъзват едно спрямо друго или просто ги махаш?

Неактивен famoza7

• Активен потребител
« Отговор #3 : петък, 25 май 2012 г., 09:11 ч. »
Явно нещо не съм Ти обясниил както трябва  :-[  или ти не можеш да ме разбереш.
Трябва ти само две ребра в горния край на предното и задното стъкло на аквариума ( широко 2 см. от 10 мм. стъкло с дължина 133см) Моя аквориум е с същата дължина,но е висок 45 см. и е направен от10мм. стъкло и издуването е много малко.Като опъна конец в горния край на стъклото,издуването е едва 2мм. което е абсолютно нормално и няма място за паника :D

Значи относно стъкления капак:Те са три стъкла с дръжки,които се вдигат и се махат от горните разпънки (не се плъзгат по разпънките,а лежи на тях)
Ако искаш можеш да си го направиш и да се плъзга капака.Не е проблем и този вариянт.На мен ми се вижда по практично изваждане на даден капак,за да имаш по-голям достъп до дъното на аквариума при евентуално подреждане,разместване и почистване да дъното (По достъпно е за работа и нямаш такова ограничение като при плъзгащия)

Сещаш ли се как съм го направил :D

Неактивен dzimko

• Активен потребител
« Отговор #4 : понеделник, 28 май 2012 г., 17:12 ч. »
Да колега разбрах те. Така ще го правя като теб, само стъкленият капак искам да е плъзгащ. Като храниш рибките всеки път ли вдигаш стъклата?

Неактивен famoza7

• Активен потребител
« Отговор #5 : понеделник, 28 май 2012 г., 18:13 ч. »
Не :)  Когато ги храня просто леко повдигам средния капак и го плъзгам настрани върху другия.Няма никаква философия и е доста удобно,е поне според мен е така и затова така съм го направил.Имам и други аквариуми с плъзгащи стъклени капаци и не са ми удобни за обслужване.Тясно ми е и когато правя разчистване на растения ми се налага да ги измушвам.По не практично ми се вижда.

Неактивен dzimko

• Активен потребител
« Отговор #6 : четвъртък, 05 юли 2012 г., 20:29 ч. »
Здравейте колеги. Аквариума още отлежава за съжаление въпреки, че ми е вече належащо да го направя. Стъклата ги поръчах и ми ги изрязаха точно по размер.Кантирани са от всички страни, но сега трябва да чакам силикона. В тази връзка някой от София дали не му се намират две туби dow corning 881 черен силикон? Ще си ги заплатя разбира се... Ходих до Провентус да си взема но черният им е свършил и очакват доставка след 10 дена...

Неактивен Franky

• Активен потребител
  • Публикации: 386
« Отговор #7 : четвъртък, 05 юли 2012 г., 21:20 ч. »
Колега всичко хубаво - но колегата Фамоза  в един от по-горните постове е написал , че не ти е нужна напречна разпънка - за тази височина аз мисля , че е задължителна !   Все пак от 45 до 65 си е почти на половина по-висок .
Ако не съм прав моля за извинение- но нека хората които се занимават с това да изкажат ПРОФЕСИОНАЛНО мнение .

Иначе и моят замисъл е за аква 130д50ш60в или 65в - и поне от съветите които съм получавал е задължително да има и напречна разпънка между лицевото и задното стъкло

Неактивен famoza7

• Активен потребител
« Отговор #8 : четвъртък, 05 юли 2012 г., 22:26 ч. »
Добре де ! Само едно не мога да ви разбера :dontknow:  Искате аквариума да ви е висок 60см.-65см.-70см.-80см. То  това е хубаво,ама за обслужване е отвратително.Трябва да се мокриш да рамото,а за по висок направо ти трябва шнорхил :lol:  Аз например обичам симетричните размери.Много силно издължен и височината да равна на ширината на аквариума.Става страхотна панорама :D  Имам идея за нов аквариум,само да навия жена ми да махнем секцията в хола.Идеята ми е нещо за дължина 2,80м. до 3,00м. височина 55см и ширина 50см. Според мен ще е нещо много хубаво.

Относно напречните ребра и въобще за оребряването на аквариума на колегата.
Ако стъклата са 10мм. и са качествени и добре са обработени и добре са залепени,то НЕ трябва да се притеснява за "погроми" и потопи.На доста приятели съм направил аквариуми с 10мм. стъкло от 160 литра до 310 литра и не си имали проблеми.Просто не трябва да се пестят финанси за изграждането на стъкленият съд.

А как ще си го направите,това си е Ваша работа.Просто изразявам мнението си.Има много акваристи в форума кото са правили различни аквариуми с различни обеми и стъкла и ТЕ могот също да изразят своето мение.

Неактивен ogogogo

• Активен потребител
  • Публикации: 716
  • Нас. място: софия
  • Огнян Пеев
« Отговор #9 : петък, 06 юли 2012 г., 06:03 ч. »
При 10мм и надлъжни ребра не е нужна напречна разпънка.
В Провентус я чакат тая доставка от сума ти време и все така отговарят(след 10 дни).
Две туби не са нужни,за този съд ще отиде по-малко от една туба.
Семейният живот така закалява мъжа, че той престава да се бои от задгробния.

Неактивен evgeni200

• Активен потребител
  • Публикации: 273
« Отговор #10 : петък, 06 юли 2012 г., 15:13 ч. »
При тези литри и този силикон върши работа:
Den Braven - Zwaluw Aqua-Silicone
Поне се намира по- лесно :)

Неактивен dzimko

• Активен потребител
« Отговор #11 : петък, 06 юли 2012 г., 21:37 ч. »
Колеги благодаря за изразеното мнение...
Относно силикона съм лепил един аквариум над 200 л и определено съм много доволен от Dow Corning 881.  Den Braven може и той да е добър но нека ако има хора лепили с него да си кажат мнението...

Неактивен dzimko

• Активен потребител
« Отговор #12 : петък, 06 юли 2012 г., 21:43 ч. »
Добре де ! Само едно не мога да ви разбера :dontknow:  Искате аквариума да ви е висок 60см.-65см.-70см.-80см. То  това е хубаво,ама за обслужване е отвратително.

Относно височината на аквариума- сегашният ми аквариум е 60 см висок и нямам никакъв проблем с обслужването. Вярно е, че като бъркаш се мокриш чак до рамото, но това не се прави много често. Иначе аквариума стои супер когато е висок, като картина е.

Неактивен dzimko

• Активен потребител
« Отговор #13 : петък, 06 юли 2012 г., 21:47 ч. »
При 10мм и надлъжни ребра не е нужна напречна разпънка.
В Провентус я чакат тая доставка от сума ти време и все така отговарят(след 10 дни).
Две туби не са нужни,за този съд ще отиде по-малко от една туба.

Като лепя обикновенно не жаля силикона и почти съм сигурен, че една туба няма да ми стигне...  На дъното ще слагам и оребрения които също гълтат много силикон. 

Неактивен evgeni200

• Активен потребител
« Отговор #14 : събота, 07 юли 2012 г., 10:47 ч. »
Ами относно Den Braven аквариум 150/55/55 една година не е мръднал ;)

Неактивен ogogogo

• Активен потребител
  • Огнян Пеев
« Отговор #15 : събота, 07 юли 2012 г., 15:46 ч. »
Като лепя обикновенно не жаля силикона и почти съм сигурен, че една туба няма да ми стигне...  На дъното ще слагам и оребрения които също гълтат много силикон.

Трябва ти фуга а,не оребрения но,ти си знаеш.

Неактивен dzimko

• Активен потребител
« Отговор #16 : събота, 07 юли 2012 г., 21:16 ч. »
Ами относно Den Braven аквариум 150/55/55 една година не е мръднал ;)

Колега, а черен ли е този силикон? Искам задължително да е с черен, стои по-хубаво.

Неактивен dzimko

• Активен потребител
« Отговор #17 : събота, 07 юли 2012 г., 21:21 ч. »
Трябва ти фуга а,не оребрения но,ти си знаеш.

Може би и без оребрения става, но най голямото напрежение според мен е именно в долната част на аквариума и затова предпочитам да ги има, пък дебелината на фугата също ще я направя поне 5-6 мм . Предпочитам да се презастраховам...
Някоя друга марка силикон да ми препоръчате?

Неактивен evgeni200

• Активен потребител
« Отговор #18 : събота, 07 юли 2012 г., 21:31 ч. »
Колега, а черен ли е този силикон? Искам задължително да е с черен, стои по-хубаво.

Само прозрачен е силикона.

Неактивен Franky

• Активен потребител
« Отговор #19 : понеделник, 09 юли 2012 г., 12:43 ч. »
Всичко ми е ясно но само едно не разбирам-кое му е толкова ”трудно”,”сложно” на обслужването- има дълги сифони ,магнитни чистачки , дълги пинсети и още куп сгоди!!!?
Ако има как и митър висок ще си направя -но немога.  :sorry:

Неактивен RAKIM

• Активен потребител
  • Публикации: 1 119
  • Нас. място: Пловдив
« Отговор #20 : понеделник, 09 юли 2012 г., 12:59 ч. »
Труден за бъркане и подреждане,камъни ,корени,растения и тн...декорации.А...колкото по дълбок толкова по трудно се гледат растения,трябва по силно светене.

Неактивен dzimko

• Активен потребител
« Отговор #21 : понеделник, 09 юли 2012 г., 21:18 ч. »
Това е така, но стои супер високият аквариум и си заслужава неудобството по обслужването му... А може би и за рибите е добре, особенно за по-високи, като дискуси или скаларии...

Rakim, твоят аквариум май беше доста висок, нали гледаш алтуми...

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 654
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #22 : понеделник, 09 юли 2012 г., 21:33 ч. »
Всичко ми е ясно но само едно не разбирам-кое му е толкова ”трудно”,”сложно” на обслужването- има дълги сифони ,магнитни чистачки , дълги пинсети и още куп сгоди!!!?
Ако има как и митър висок ще си направя -но немога.  :sorry:

Колега това е казано от опит. Единият ми аквариум е 60 см. и обслужването си му е много трудно, дори и за голям човек като мен. Има места, до които нямам достъп с голи ръце, а това понякога е доста досадно. А за метър висок аквариум, бих искал да гледам отстрани как се бърка вътре. :) . Особенно ако е на шкаф с височина около метър още.

Неактивен dzimko

• Активен потребител
« Отговор #23 : сряда, 11 юли 2012 г., 12:45 ч. »
При тези литри и този силикон върши работа:
Den Braven - Zwaluw Aqua-Silicone
Поне се намира по- лесно :)

Колега на този силикон Den Braven пише, че е за аквариуми до 60 см. Май не е подходящ...

Неактивен evgeni200

• Активен потребител
« Отговор #24 : вторник, 17 юли 2012 г., 11:51 ч. »
Аквариум 250 литра 70см висок е лепен с него.Тези 60 см може да са за максимален обем от 1000 литра.

Неактивен dzimko

• Активен потребител
« Отговор #25 : сряда, 18 юли 2012 г., 20:34 ч. »
Аквариум 250 литра 70см висок е лепен с него.Тези 60 см може да са за максимален обем от 1000 литра.

Така или иначе търся колега черен силикон. В Провентус имат прозрачен Dow Corning 881, но държа да е черен. Вчера им звънях и сега казаха, че другата седмица в понеделник да се обадя...
Ще чакаме, какво да се прави :)

Неактивен ogogogo

• Активен потребител
  • Огнян Пеев
« Отговор #26 : сряда, 18 юли 2012 г., 20:44 ч. »
Провентус от 2 месеца все така викат-в понеделник идва.
Техният работник в склада ми каза че май вече нямало да го внасят.
Така ми каза преди два месеца.Запасих се с един кашон но,свърши.

Неактивен dzimko

• Активен потребител
« Отговор #27 : четвъртък, 19 юли 2012 г., 06:54 ч. »
Добре де колеги, освен Dow Corning 881, друг черен силикон, подходящ за голями аквариуми няма ли?

Стъклата седят изрязани ще стане един месец...

Неактивен ogogogo

• Активен потребител
  • Огнян Пеев
« Отговор #28 : четвъртък, 19 юли 2012 г., 07:13 ч. »
Има на Бизон,церезит.

Неактивен exsploze

• Активен потребител
  • Публикации: 26
  • Нас. място: Стара Загора
« Отговор #29 : събота, 21 юли 2012 г., 21:40 ч. »
колега сега видях поста че нямах нет известно време само за сведвние   120/80/40  Ш/В/Д  от 10 мм стъкло с една напречна спънка на дъното и една напречна на горния краи вече 2 година никви ядове и никви издужания,течове и прочие. А относно обслужването които иска като седна пред него да гледа нещо хубаво то ....... едното компенсира  другото зависи колко си запален и дали ти се занимава и не забравяи да сложиш някои снимка като го пуснеш    поздрави

Неактивен Franky

• Активен потребител
« Отговор #30 : събота, 21 юли 2012 г., 21:49 ч. »
Колега с какво и как мислиш да правиш фугите между стъклата?
Днес видях една тема с наистина огромен аквариум на който фугите му бяха по 5мм и се пълнеше  силикон между стъклата директно - а не първо да слагат силикона на някое от стъклата и след това да се притиска с другото стъкло(както си се лепи  нормално)

Неактивен dzimko

• Активен потребител
« Отговор #31 : неделя, 22 юли 2012 г., 21:45 ч. »
5 мм според мен е прекалено голяма фуга. А и при този начин на лепене мисля, че ще остане въздух в силикона... Мое мнение е, че по-правилно е силикона да се слага на стъклата и след това да се притискат. Даже, аз мисля да не слагам нищо което да определя фугата.

Неактивен dzimko

• Активен потребител
« Отговор #32 : неделя, 22 юли 2012 г., 21:51 ч. »
колега сега видях поста че нямах нет известно време само за сведвние   120/80/40  Ш/В/Д  от 10 мм стъкло с една напречна спънка на дъното и една напречна на горния краи вече 2 година никви ядове и никви издужания,течове и прочие. А относно обслужването които иска като седна пред него да гледа нещо хубаво то ....... едното компенсира  другото зависи колко си запален и дали ти се занимава и не забравяи да сложиш някои снимка като го пуснеш    поздрави

Колега ще може ли някоя снимка на твоят аквариум? Интересува ме как си направил стъкленият капак с напречната разпънка.  Иначе и аз съм фен на високите аквариуми.
Още чакам Провентус да заредят прословутият силикон...

Неактивен tonino

• Активен потребител
  • Публикации: 97
  • Нас. място: Шумен
« Отговор #33 : понеделник, 23 юли 2012 г., 11:26 ч. »
Още чакам Провентус да заредят прословутият силикон...

Получили са силикон.Поне във Варна има.

Неактивен ogogogo

• Активен потребител
  • Огнян Пеев
« Отговор #34 : понеделник, 23 юли 2012 г., 11:56 ч. »
Получили са силикон.Поне във Варна има.

Ейййй,браво с лунния модул ли го транспортираха.

Неактивен tonino

• Активен потребител
  • Публикации: 97
  • Нас. място: Шумен
« Отговор #35 : понеделник, 23 юли 2012 г., 14:38 ч. »
Ейййй,браво с лунния модул ли го транспортираха.

Едва ли, с него щеше да  е тук отдавна.По-вероятно с наземен впряг.
А като се има впредвид,че в нормалната част на Европа големите фирми почиват този или другия месец,чак не е за вярване,че са получили.

Неактивен dzimko

• Активен потребител
« Отговор #36 : понеделник, 23 юли 2012 г., 22:31 ч. »
Да колеги. Днес звънях в Провентус и ми казаха, че го очакват да дойде към сряда в София.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.