Автор Тема: Капак за аквариум  (Прочетено 6536 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен anakreon

• Регистриран потребител
  • Публикации: 12
  • Нас. място: София
Капак за аквариум
« : сряда, 03 октомври 2012 г., 10:31 ч. »
Здравейте,
със сигурност има и друга такава тема в форума, но все пак реших и аз да споделя моя проект и завършека му.
Да започнем с купуването на дървесината която аз взех от Практикер. Повечето от от която бе на разпродажба на останали парчета от който се възползвах идеално.

След това беше ред да купя панти, дръжка и винтове който да съединя дървото (идеята със скоби ми дойде в последсвие, но бе късно :D )

1. Първо съединих горния капак с пантите (хубаво е да имате винтовер понеже си е доста завиване)

2.Правите лека преценка като наложите върху готовия капак парчетата и измерите вътрешното разстояние за да няма допълнителни главоболия.

3.Когато всичко е пресметнато и отрязано сглобявате основата която ще легне върху аквариума парче по парче. И не забравяйте да вземете летвички който да легнат на стъклото. В моя случай на около 2.5-3см от дървесината покрива предното стъкло (хубаво е летвите да ги сложите преди да съедините отделните стени)

4. Сглобили сме летвичките и се е образувал куфар който е хубаво да го наложим на аквариума за да видим, че всичко е точно преди да закрепим всичко към основния капак.

5. След закрепянето вече трябва да се получи нещо подобно

6. Тук идва момента в който трябва да се монтират и лампите вече избора е ваш дали да са лед или стандартни алуминисцентни лампи за аквариум. Аз купих за две по 22W едната червена другата бяла светлина.

7.Монтираме на Капака  и се получава нещо такова.

7. Крайния ефект при мен е това. Направих го малко по висок тъй като не бях сигурен колко място трябва да има от лампите до водата. В моя случай оставих 9-10см от лампи до вода, и около 2.5-3см който да покриват стъклото от външната страна.

Да допълня, че вентилатори... или отвори за въздух не съм правил за сега понеже в магазина ми казаха, че няма смисъл тъй като тези тела не нагряват изобщо... в последствие ще разбера дали е така наистина.

Допълнително може да се купят ленти които да крият вътрешността на дървото, но аз не намерих подходящи и за момента ще го оставя така.
ВАЖНО !!! задължително от задната страна си изрежете дупка през която да минат маркучите и кабелите, понеже както знаете всички не са малко при един среден на големина аквариум.
Това е от мен за момента ако имате въпроси може да питате. За момента съм със скромен опит, но пък за сметка на това много ентусиазиран :)

Като крайна сметка това което ми излезе бе около 18лв. за дървото , 3лв. панти , 2лв. дръжка,22лв. за две пури с механизмите общо,  2лв. за винтове и удоволствието да си направиш нещо сам.... Безценно  :clapping:

Неактивен mefisto

• Активен потребител
  • Публикации: 106
  • Нас. място: Пловдив
Отг: Капак за аквариум
« Отговор #1 : сряда, 03 октомври 2012 г., 10:54 ч. »
Поздравления колега станал е доста добре за тези пари.Изках да попитам не става ли мн тежък така от по дебело пдч и не пречи ли това на аквата.
Дръж ми дъвката,влизам в боя :):):)

Неактивен anakreon

• Регистриран потребител
« Отговор #2 : сряда, 03 октомври 2012 г., 11:02 ч. »
Да пречи, не съм сигурен, а за тежината е макс около 1.5кг-2кг. просто в магазина имаше само от това ПДЧ, всъщност имаше и други избори, но те бяха по скъпи или прекалено тънки в смисъл когато сложа няколко лампи капака овисва и затова реших да е от това ПДЧ дебелината му е 1.8-2см.

Неактивен mefisto

• Активен потребител
« Отговор #3 : сряда, 03 октомври 2012 г., 11:09 ч. »
С какви размери е капака за да е толкова лек?

Неактивен anakreon

• Регистриран потребител
« Отговор #4 : сряда, 03 октомври 2012 г., 11:17 ч. »
92см дължина на 47см широчина на 12см височина.

Неактивен ogogogo

• Активен потребител
  • Публикации: 716
  • Нас. място: софия
  • Огнян Пеев
« Отговор #5 : сряда, 03 октомври 2012 г., 11:34 ч. »
И защо го сглоби така че да се вижда некантираното ПДЧ отпред?
Семейният живот така закалява мъжа, че той престава да се бои от задгробния.

Неактивен bustama

• Активен потребител
  • Публикации: 1 606
« Отговор #6 : сряда, 03 октомври 2012 г., 11:42 ч. »
Имаш ли стъклен капак на аквариума? Колко са лампите и колко вата са?
Така както си го направил как ще охлаждаш капака?

Неактивен anakreon

• Регистриран потребител
« Отговор #7 : сряда, 03 октомври 2012 г., 11:46 ч. »
И защо го сглоби така че да се вижда некантираното ПДЧ отпред?

Защото ако не се виждаше отпред, щеше да се вижда отстрани...така или иначе има едни ленти който се взимат  и се лепят за да не личи точно това, но както написах и по горе все още не съм ги взел ;)
Имаш ли стъклен капак на аквариума? Колко са лампите и колко вата са?
Така както си го направил как ще охлаждаш капака?

да имам и стъклен капак, а отностно охлаждането мисля от задната страна да направя две дупки за да влиза въздух и ако не е достатъчно след това на дупките ще сложа вентилаторчета. А лампи все още не съм взел днес ще обиколя да разгледам... ще ми е полезно ако ми препоръчате каква светлина да сложа за 130лв. аквариум.

BTW след малко по прецизна проверка теглото е около 4кг. :)

Неактивен mefisto

• Активен потребител
« Отговор #8 : сряда, 03 октомври 2012 г., 11:49 ч. »
Ок мерси за точния отговор

Неактивен Борис

• Потребител
  • Публикации: 1 153
  • Нас. място: Враца, България
  • www.rainbowfishbg.com
    • Rainbowfish - Bulgaria
« Отговор #9 : сряда, 03 октомври 2012 г., 11:54 ч. »
ще ми е полезно ако ми препоръчате каква светлина да сложа за 130лв. аквариум.

Светлината не се определя от парите който и вложил за направата на аквариума и т.н.,а от обема му,също така и от това какви растения мислиш да гледаш в него: претенциозни или непретенциозни.Прочети тези теми: Общи препоръки при отглеждането на растения и За светлината

Неактивен anakreon

• Регистриран потребител
« Отговор #10 : сряда, 03 октомври 2012 г., 11:57 ч. »
Светлината не се определя от парите който и вложил за направата на аквариума и т.н.,а от обема му,също така и от това какви растения мислиш да гледаш в него: претенциозни или непретенциозни.Прочети тези теми: Общи препоръки при отглеждането на растения и За светлината

Извинявам се.... 130 литра имах предвид аквариум , а растенията в началото ще започна с малко по непретенциозни за да мога да се науча как да ги поддържам след това тъй като е достатъчно мястото на капака мисля, че мога да събера 4 големи пури или 5 малки :)

Неактивен mefisto

• Активен потребител
« Отговор #11 : сряда, 03 октомври 2012 г., 12:16 ч. »
 Някой може ли да каже от каде мога да си купя пвц като на тези капаци
 http://aquariumsandterrariums.blogspot.com/p/blog-page_19.html?m=1
Предполагам че са доста по леки като материал а и мн по издаржливи

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #12 : сряда, 03 октомври 2012 г., 12:33 ч. »
Доста по-леки са наистина, а и няма опасност от раздуване при овлажняване. Фирмата, която препоръчвам, е Виском БГ АД, в гугъл можеш да ги намериш като Geko. Новият адрес на фирмата е "Искърско шосе" №7. Работят бързо и прецизно.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен miroki

• Активен потребител
  • Публикации: 675
  • Нас. място: Варна
« Отговор #13 : сряда, 03 октомври 2012 г., 13:44 ч. »
Става и от ламиниран паркет.
Вече с ъгълчета при монтажа.
Или ако изпросите капаците на палета за ламиниран паркет, същата материя и цвят, но голямо парче, колкото да покрие палета. Аз поне си взех такова, но още не съм сглобил капака.
Лампата ми стърчи с по 2 см от пред и зад аквариумът и ми създаде трудности. ( стандартно осветително тяло за 2 пури по 60 см за открит монтаж и вече го ползвам вместо капак)
Изработка на уеб сайт за всеки: http://www.sitemiroki.net
Всичко за ездата: http://www.nomadendurance.eu

Неактивен anakreon

• Регистриран потребител
« Отговор #14 : сряда, 03 октомври 2012 г., 14:56 ч. »
Първия пост е променен с вече монтираните лампи и е добавена и цената която дадох за тях :) на който му е интересно.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.