Автор Тема: Стартиране на нов аквариум за дискуси  (Прочетено 7904 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен plamstefanov

• Регистриран потребител
  • Публикации: 7
  • Нас. място: varna
Стартиране на нов аквариум за дискуси
« : петък, 18 януари 2013 г., 20:45 ч. »
Здравейте, нов съм във форума..Бих искал да стартирам нов аквариум за дискуси с размери 200д-35ш-58в.Колко дискуса мога да отглеждам в този аквариум, какви водорасли е най-добре да има и най-важното - какво трябва да е осветлението / по възможност LED / и дали някой може да ми го направи със всичките необходими допълнения,както и на каква цена?Какъв филтър е най-добре да използвам като търся добра цена спрямо добро качество.Добре ли е да има и други рибки като неони и сомчета или е по добре да са сами за да може да се предпази здравословното им състояние?Благодаря предварителнол

Неактивен shano1987

• Активен потребител
  • Публикации: 82
  • Нас. място: Хасково
Отг: Стартиране на нов аквариум за дискуси
« Отговор #1 : петък, 18 януари 2013 г., 23:07 ч. »
Здравей колега това е 408 литров аквариум идеален ще е за дискуси,като бройка 10бр малки дискуса може  да сложиш и 2 сомчета и до там .Като растения си подбери такива който издържат и виреят добре на 29 -30 градуса може да им разгледаш профилите тук във Форума и да добиеш представа.Като филтър ти трябва канистър(външен филтър) 2000л/ч поне.Нагреватели мисла че 2бр по 200W ще са достатачни,а за осветлението нека специалистите си кажа думата .Успех  :)
Трудно се живее в страна където е модерно да си прост ..

Неактивен Stafix

• Активен потребител
  • Публикации: 20
  • Нас. място: Стара Загора
« Отговор #2 : събота, 19 януари 2013 г., 07:57 ч. »
Провери с тези размери как ще го вкараш у вас.Защото това нещо тежи близо 150кг.

Неактивен Karaboev

• Активен потребител
  • Публикации: 42
  • Нас. място: Горна Оряховица
« Отговор #3 : събота, 19 януари 2013 г., 10:08 ч. »
Веднага да се включа и аз по "болната" Ми тема. Как стоят нещата при мен: Аквата ми е 140 50 60 подобна на твоята. Стартирана преди година. Грунда ми е 10см много фин кварц. За разстенията съм садил какво ли не, но най-добре ми върви Нимфея лотос, а и дискусите се чувстват добре, защото става голяма и те се крият под листата и, а е много красиво разстение. Пуснах 10 малки от които ми останаха 6 на макс размер другите умряха. Имам няколко анцитруса и коридораса по дъното. За филтрацията имам два канистъра по 2000л/ч с юв лампа (sun sun hw 304b) и вътрешен филтър 800л/ч, за допълнителна аерация. Смяна правя през 3дни по 40% от водата, и храня по 3-4 пъти само с тетра дискус. Сега се радвам дори на поколение. Надявам се да съм помогнал.

Неактивен plamstefanov

• Регистриран потребител
« Отговор #4 : неделя, 20 януари 2013 г., 12:28 ч. »
Благодаря за съветите.Ще се радвам ако някой ми помогне и за осветлението.

Неактивен phantomas

• Регистриран потребител
  • Публикации: 6
« Отговор #5 : неделя, 20 януари 2013 г., 14:30 ч. »
Веднага да се включа и аз по "болната" Ми тема. Как стоят нещата при мен: Аквата ми е 140 50 60 подобна на твоята. Стартирана преди година. Грунда ми е 10см много фин кварц. За разстенията съм садил какво ли не, но най-добре ми върви Нимфея лотос, а и дискусите се чувстват добре, защото става голяма и те се крият под листата и, а е много красиво разстение. Пуснах 10 малки от които ми останаха 6 на макс размер другите умряха. Имам няколко анцитруса и коридораса по дъното. За филтрацията имам два канистъра по 2000л/ч с юв лампа (sun sun hw 304b) и вътрешен филтър 800л/ч, за допълнителна аерация. Смяна правя през 3дни по 40% от водата, и храня по 3-4 пъти само с тетра дискус. Сега се радвам дори на поколение. Надявам се да съм помогнал.

Здравейте - на Карабоев и на  пусналия темата ;-)
         Аз също мисля да пускам аквариум с дискуси. Моя обаче е доста по малък - 100х45х50(височина). Знам, че за дискуси е малък - но аз и не планирам да слагам повече от 4 до 6 малки + малко други риби. Кажете какво друго вирее с тях (знам че са капризни риби и не обичат много компанията - но за моя  обем около 230 л - какво друго мога да сложа. Нямам претенции да развъждам - просто да наравя едно зелено местенце в хола.
    За момента е с 2 Т8-ци х 30W - мисля да сменя осветлението и се чудя колко вата трябва да добавя като цяло - или по скоро да сменя Т8-ците с Т5-ци + ЛЕД. Ще следя темата защото се надявам да пусна аквариума до месец или 2.

Карабоев - може ли да дадеш малко снимков материал :) както и ако имаш описание на растенията които си слагал или които имаш в момента.

Ако някой може да помогне с връзки - нещо не мога да се ориентирам в търсачката още - сорри нов съм тук.

поздрави на всички и благодаря предварително

Неактивен Karaboev

• Активен потребител
  • Публикации: 42
  • Нас. място: Горна Оряховица
« Отговор #6 : неделя, 20 януари 2013 г., 17:25 ч. »
Привет колеги!!! Моето осветление е 4пури т8 по 36 вата. Иначе със нимфеята гледам на заден план гигантска Криптокорина и по корените имам Анубиас. Иначе компания на Дискусите ми правят два хипостомуса единия е над 50см. и един Гибицепс към 25см засега, три Трихогастера Лиери и три Коридорас Джули, три Боции клоун, няколко Анцитруса, едно Лабео,Отоцинкус и едно Земноводно, но не му знам името, проблеми със съжителството нямам, Не торя защото сомовете торят повече от достатъчно. Извинявам се за качеството на снимките, защото някой са правени с гсм.
П.С. Ще следя темата и ще помягам с каквото мога !!!

Неактивен plamstefanov

• Регистриран потребител
« Отговор #7 : сряда, 23 януари 2013 г., 22:53 ч. »
Ако все пак някой може да ми направи подходящо LED осветление за моя аквариум с всичко необходимо и ми даде информативно някаква приблизителна цена / за да мога да преценя дали ще мога да си го позволя / ще съм изключително признателен.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #8 : сряда, 23 януари 2013 г., 23:39 ч. »
Здравей!
Сега я виждам темата. Съдът е голям, ако искаш осветление само с диоди, цената няма да е ниска. Защо искаш LED осветление за този аквариум?
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен plamstefanov

• Регистриран потребител
« Отговор #9 : четвъртък, 24 януари 2013 г., 12:48 ч. »
Струва ми се, че с диоди картината на аквариума изглежда невероятно добре. Забелязах, че се занимаваш професионално с осветление и ще съм ти много благодарен ако можеш да ми дадеш варианти за осветление / само диоди, диоди и пури, само пури / с някакви приблиэителни цени /включващи всички допълнителни неща /. Аквата ще е вградена в кухненския ми бар-плот като разстоянието между водата и плота / на който вероятно от долната страна ще е закрепено осветлението / е 30см. Рибите ще са дискуси а растениятя ще избирам да са въэможно най-невзискателни. Самия аз все още не съм сигурен как ще изглежда, но засега това ми се върти в главата.

Неактивен kanazirov

• Активен потребител
  • Публикации: 22
  • Нас. място: Русе
« Отговор #10 : четвъртък, 24 януари 2013 г., 15:22 ч. »
Аквариума е 400 л. по 30 лумена(минимум) на литър е 12 000 лумена. За диодно осветление около 250 лева само материалите. Това е по мои сметки защото планирам и аз да си правя. Виолета е осветител във форума и тя може да ти каже по добре как стоят нещата.
270l
180l
100l
60l
50l
40l

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #11 : четвъртък, 24 януари 2013 г., 17:23 ч. »
Материалите... ама без захранванията. Не можем да влезем в 250 лв по никакъв начин.
Ако колегата иска да правим сметки - нека каже има ли капак, има ли стъклен капак и дали иска само електрическата част.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен kanazirov

• Активен потребител
  • Публикации: 22
  • Нас. място: Русе
« Отговор #12 : четвъртък, 24 януари 2013 г., 17:59 ч. »
Материалите... ама без захранванията. Не можем да влезем в 250 лв по никакъв начин.
Ако колегата иска да правим сметки - нека каже има ли капак, има ли стъклен капак и дали иска само електрическата част.

Така е хубавите работи не са евтини :)
270l
180l
100l
60l
50l
40l

Неактивен plamstefanov

• Регистриран потребител
« Отговор #13 : петък, 25 януари 2013 г., 00:16 ч. »
Има стъклени капаци върху аквата, но както писах моята мисъл е осветлението да е закрепено от долната страна на плота. Ако всичко необходимо за LED ми излезе в рамките  на около 300лв +/-50лв бих могъл да си помисля да рискувам. Просто ако е възможно ми дайте оферта за най-доброто и най-евтиното за да мога да преценя кое си заслужава повече. Много благодарности предварително.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #14 : петък, 25 януари 2013 г., 10:22 ч. »
Има и такъв вариант - в рамките на определен бюджет да се направи максимално възможното. Попитах за стъклен капак, защото е добре да свалиш осветлението по-ниско по някакъв начин, особено ако ще е недостатъчно. Този аквариум - http://www.aquaportal.bg/forum/magazini/%27astario%27-vsichko-za-akvariumnoto-osvetlenie/msg96892/#msg96892 има смесено осветление, мога да ти предложа да помислим за LED-модул като този там (виж на следващата страница). Предполагам, че ще е достатъчна светлината за непретенциозни растения, а визията ще е е отлична.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.