Автор Тема: Капак с Т5 направи си сам  (Прочетено 7043 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Илиян Илиев™

• Активен потребител
  • Публикации: 253
  • Нас. място: Италия
Капак с Т5 направи си сам
« : четвъртък, 04 април 2013 г., 20:32 ч. »
Капака на аквариума ми е трудно податлив на добавяне на допълнително осветление. С триста зора успях да добавя една пура Т5, но ми се искаше още една. И така попаднах на темата на dok70 за капак от фибран.

Веднага ми допадна идеята и се захванах за работа. Естествено трябва да спомена, че не гонех чак толкова красив дизайн като на оригиналния тетра капак, но пък и не ми харесват високи правоъгълни капаци. Идеята за скосена вратичка също взех от dok70.

За сега не е довършен, но реших да започна темата, защото за пълното довършване ще са нужни поне още 1-2 седмици. Важното е че сега светя вече с три пури Т5, а не с една както беше оригиналния капак.

Неактивен Илиян Илиев™

• Активен потребител
Отг: Капак с Т5 направи си сам
« Отговор #1 : четвъртък, 04 април 2013 г., 23:27 ч. »
Ето така се почва. Малко фибран, стара антена, силикон и много други неща видими и невидими в царството на творческия безпорядък.

Не се плашете. Тази маса за мен е супер подредена и празна. Специално я освободих за сглобяването на капака. :grin:

Неактивен Илиян Илиев™

• Активен потребител
« Отговор #2 : петък, 05 април 2013 г., 11:01 ч. »
Следващата операция беше 3 пъти мери 1 режи. Обиконовено при мен е 1 мери и 3 пъти режи и накрая все късо излиза.

След като поизрязах грубо парчетата ги сглобих с хартиено тиксо за проба на сухо.

Неактивен Илиян Илиев™

• Активен потребител
« Отговор #3 : петък, 05 април 2013 г., 11:28 ч. »
На другия ден монтирах алуминиевата рамка от стара антена с винтове за гипсокартон. Между рамката и фибрана също сложих силикон.

Сега е момента да кажа, че там където се слагат винтовете е добре да се сложат 1-2 пласта хартиено тиксо за да не потъват лесно главите. Аз не го направих, защото се усетих късно.

Неактивен Илиян Илиев™

• Активен потребител
« Отговор #4 : петък, 05 април 2013 г., 11:43 ч. »
След това със специален електронен уред с компютърно управление тип 5-Axis CNC router Orion 5D за пилене и шкурене подравних тук таме стърчащите ръбчета и загладих основата, така че да ляга плътно на всякъде. Не че се вижда, ако не ляга плътно, защото влиза във фабричния ръб, но си го запилих и те така.

После издълбах леглата за пурите и каналите за кабелите. В тях сложих маркучета за улесняване при бъдеща смяна на пура, но си може и без тях. И без това пурата няма как да се свали без да се отвори от към дупките където се поставят.

Неактивен Илиян Илиев™

• Активен потребител
« Отговор #5 : петък, 05 април 2013 г., 11:55 ч. »
Дойде време и за вътрешната облицовка. Използвах паромембрана с лъскаво покритие. Не знам точно име или марка, просто ми изпадна малко остатък от една ролка и си резнах 1 метър.

Първоначално мислех да ползвам рефлектор, но заема повече място, защото имам такъв от Т8. Освен това щеше да стигне само за 2 пури и за това реших да сложа мембраната. Все пак при 3 пури на 60 литро.в аквариум едва ли има значение колко ефективно е отражението на светлината.

За залепване на мембраната този път ползвах лепило на пръчки и пистолет от бай китай, защото на силикона му трябва повече време и имаше риск да се размести. А и не ми се чакаше до другия ден, макар че с повече внимание и търпение със силикона щеше да стане по-добре.

Неактивен Илиян Илиев™

• Активен потребител
« Отговор #6 : петък, 05 април 2013 г., 12:10 ч. »
Последва монтиране на пурите и кабеляците. Тази част малко ми куца, но се оправям за сега.

Понеже чифт купешки непромокаеми фасунги струват около 15 евро, проверих из нета за домашно производство. От намерените варианти този най-много ми допадна. Беше за Т8, но става и за Т5.

Въпросните сиви тръбички не знам как се казват, но се ползват за външни инсталации. Имат си гумено уплътнение, което ляга перфектно на пурата. От другата страна отрязвам резбата, защото иначе не се събира в капака. За свързване с кабелите разрязвам лустер клема, като между двете парчета капвам от великото изобретение топло лепило за да съм сигурен, че няма да ги изкривя и да се докоснат по време на монтажа. След като свържа кабелите и сложа търбичките с уплътнението запълвам от другата страна със силикон или вълшебно лепило с пистолет от бай китай.

По този начин материалите за един чифт излизат около 1 евро. Отделно кабели, но аз имах парчета от преди.

Неактивен Илиян Илиев™

• Активен потребител
« Отговор #7 : петък, 05 април 2013 г., 12:25 ч. »
Пурите и кабелите са си на мястото.Сега тябваше и да подготвя електронен баласт за третата пура. Оригиналния капак имаше само една пура. Аз бях добавил наскоро още една.

Тук електронните баласти са много трудни за намиране и са доста солени при това. Из нета намерих инфо за икономично решение, което ако не остане за постоянно, то поне ще закърпи положението до идването на по-добри времена.

От бай китай купуваме енерго спестяваща лампа и отстраняваме стъклената част. На останалите 4 жички запояваме нашите жици. Няма да влизам в подробности, само ще спомена че съм много бос в запояването и за това само ги омотах(всъщност това е и оригиналния метод при сглобяването във фабриката) и за да съм сигурен, че няма да мърдат капнах върху омотаното от чудодейното лепило.

Всъщност май е важно кое краче на пурата с кой кабел ще свържете. За това е добре да намерите инфо из нета, защото аз едва ли ще го обясня разбираемо.

Неактивен Илиян Илиев™

• Активен потребител
« Отговор #8 : петък, 05 април 2013 г., 12:40 ч. »
За сега изглежда така. Предстои да направя капак за баластите и кабелите. Намислил съм да е заоблен отпред. обмислям дали да се отваря целия или само от страни. Втория вариант ще е по-замаскиран, но по-неудобен при смяна на нещо. Там където са дупките за пурите също ще затворя, ще бъде нещо във вид на дръжка, залепено с няколко капки от вълшебното лепило. Вече направих опит и установих, че лепи достатъчно здраво за да не падне при повдигане, но в същото време елемента може да се премахне без да има щети при евентуална смяна на пура.

Днес или утре ще направя вратичката за хранене.

Темата определено ще има развитие, защото съм намислил в отделението за баластите да вмъкна таймер за пурите, а само дисплея и бутоните му да бъдат видими. Освен това искам да сложа и термометър с дисплей. Естествено и за два вентилатора ще трябва да помисля, макар те да са най-трудните за вмъкване предвид размерите на капака.

Неактивен Илиян Илиев™

• Активен потребител
« Отговор #9 : петък, 05 април 2013 г., 12:55 ч. »
Всъщност в последствие установих, че капака може да се направи още по-нисък, но не ми се преправя. Светлината достига до дъното и така. Може би при направа на следващ капак ще го имам предвид. Получи се малко по-висок от идеала ми за капак, защото се презапасих със сантиметри за да не опира пурата във вътрешния филтър. По принцип може да се свали поне с около 2 сантиметра и то при ползване на същите материали. Ако се смени материала, може и още.

В момента капака тежи 1107 грама с пури, баласти и кабели. Оригиналния тежи 1307 грама без пури, баласти и кабели. Освен това съм рязал от него за да добавя втора пура.

Неактивен mboku

• Активен потребител
  • Публикации: 44
  • Нас. място: Бургас
« Отговор #10 : петък, 05 април 2013 г., 18:40 ч. »
проекта ти за капак е хубав,иска малко корекции но като за първо време е добре.Може би следващия опит ще е по прецизен заради опита.Успех  :up:

Неактивен Илиян Илиев™

• Активен потребител
« Отговор #11 : петък, 05 април 2013 г., 18:51 ч. »
Кажи за корекциите. Критики и съвети приемам всякакви. Капака не е завършен, така че търпи преработка по принцип.

Неактивен miroki

• Активен потребител
  • Публикации: 675
  • Нас. място: Варна
« Отговор #12 : петък, 05 април 2013 г., 21:33 ч. »
 :up:
Браво за старанието и творчеството.
Както и да му се каже, където и да е, е ... Българин!
Изработка на уеб сайт за всеки: http://www.sitemiroki.net
Всичко за ездата: http://www.nomadendurance.eu

Неактивен Христо

• Активен потребител
  • Публикации: 76
« Отговор #13 : петък, 05 април 2013 г., 22:40 ч. »
Пурите няма ли да понагреят тоя стиропор и да стане някоя белЪ? Защо не ползва пдч примерно?

Неактивен Илиян Илиев™

• Активен потребител
« Отговор #14 : събота, 06 април 2013 г., 17:03 ч. »
След 5 часа светене си държа спокойно ръката на пурите. Не мисля, че са по-топли от 40 градуса.

ПДЧ е по-трудно за обработка и е по-тежко. От към нагряване едва ли е по-издръжливо.

Неактивен miroki

• Активен потребител
« Отговор #15 : събота, 06 април 2013 г., 17:50 ч. »
Те пурите греят по-малко от баласта. Там огледай добре, ако е необходимо го изолирай от фибрана.

Неактивен Илиян Илиев™

• Активен потребител
« Отговор #16 : неделя, 07 април 2013 г., 18:44 ч. »
Баластите от китайски крушки са със стайна температура, не се усеща абсолютно никаква топлина. Оригиналния баласт е леко топъл, но определено е по-студен от самите пури.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #17 : неделя, 07 април 2013 г., 23:43 ч. »
Поздравления за ентусиазма - както да се справиш с всичко това, така и да го споделиш с описание и снимки. Имам и разни въпроси, но ще ги задавам утре, че стана късно.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Илиян Илиев™

• Активен потребител
« Отговор #18 : неделя, 14 април 2013 г., 19:34 ч. »
Понеже довършителните работи по капака мога да ги продължа след вместването на вентилаторите, та съм в лек застой.

Сега съм се вгледал в едни евтини вентилатори, които всъщност не знам как точно да захраня и ми се иска да помогне някой.

Значи колебая се между тези четирите:

http://dx.com/p/cooling-fan-for-vga-video-display-card-4cm-4cm-15564

http://dx.com/p/4010s-dc-12v-0-1a-brushless-cooling-fan-4-x-4-x-1cm-147989

http://dx.com/p/pc-chipset-cooling-fan-5cm-5129

http://dx.com/p/4-7cm-vga-display-video-card-chipset-cooling-fan-15503

А въпроса ми е, каква е разликата в захранването при положения, че единия е с 3 кабела, а другите с 2 кабела? Адаптер все ще намеря, гледам са все на 12 волта.

Неактивен miroki

• Активен потребител
« Отговор #19 : неделя, 14 април 2013 г., 20:37 ч. »
Вземи си с 2 кабел, да не се тормозиш.
Гледай оборотите да са до 4500 по нагоре се чува бръмченето.
3 ти я кабел е т.н. земя, понеже е компютърен.
Както и повечето нови кабели имат по 3.
Другото е до марка.

Неактивен Илиян Илиев™

• Активен потребител
« Отговор #20 : неделя, 14 април 2013 г., 21:18 ч. »
Благодаря ти.

Марката е бай китай, както е видно от линка. По-маркови ще сложа, ако намеря някой компютър на боклука тези дни. А за оборотите не знам, на тези от линковете май не пише.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #21 : четвъртък, 18 април 2013 г., 23:06 ч. »
Бързооборотни са.
Не се притеснявай от третото кабелче. Просто пробваш коя двойка ще включи вентилаторчето, а излишния го отрязваш.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен uboy

• Регистриран потребител
  • Публикации: 1
« Отговор #22 : петък, 19 април 2013 г., 17:06 ч. »
червен, черен, жълт
червен - 5-12v
черен - минус
жълт го игнорираш

Неактивен Илиян Илиев™

• Активен потребител
« Отговор #23 : вторник, 23 април 2013 г., 13:18 ч. »
Преди малко поръчах 2 вентилатора. Като дойдат продължавам.

http://dx.com/p/cooling-fan-for-vga-video-display-card-4cm-4cm-15564

Предполагам, че ще вършат работа.

Неактивен dok70

• Активен потребител
  • Публикации: 429
  • Нас. място: Свиленград
« Отговор #24 : вторник, 23 април 2013 г., 14:10 ч. »
Кога викаш ще черпиш? :wink1: :burp:
Луд умора няма, само се поти!

Неактивен Илиян Илиев™

• Активен потребител
« Отговор #25 : вторник, 23 април 2013 г., 19:52 ч. »
Като го завърша и евентуално, ако се видим - никакви ядове. :beer:

Неактивен dok70

• Активен потребител
  • Публикации: 429
  • Нас. място: Свиленград
« Отговор #26 : вторник, 23 април 2013 г., 20:44 ч. »
Важното е желание да има...Препоръчвам ти на отваряемата част да си налепиш гъвкава ЛЕД лента! Това, ако ще е растителен, иначе и така е добре. :drinks:
Луд умора няма, само се поти!

Неактивен Илиян Илиев™

• Активен потребител
« Отговор #27 : вторник, 23 април 2013 г., 21:53 ч. »
По принцип обичам разнообразието. За сега имам кабомба каролиниана, явански мъх на задното стъкло като стена, елеохарис ацикуларис, ехинодорус бертии, който изкарва тъмно червени листа и кладофора. Вървят достатъчно добре след добавянето на двете лампи и СО2 плюс капки PMMD. Утре ще гледам да пусна и снимка. Гигантската валиснерия я махнах почти веднага след засаждането, а дидиплис диандра почерня преди да добавя изредените неща и от тогава не можа да се съвземе та махнах и него. Дори и новите издънки почерняваха няколко дни след появата си.

За сега осветлението няма да го пипам, че се появиха зелени точки на стъклото. Лента ще добавя, ако се наложи, след окончателното завършване на капака. Няма да е трудно предвид материала от който е направен.

За съжаление довършването ще се удължи и поради непредвидено преместване през месец май. Ще се местя на 45 километра и те така. Те да дойдат вентилаторите - все ще открадна няколко часа, та може и вместо да се забавя, да се ускорят нещата.

Неактивен Илиян Илиев™

• Активен потребител
« Отговор #28 : сряда, 24 април 2013 г., 20:14 ч. »
Ето и обещаната снимка.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.