Автор Тема: Личен опит при лечение на ихтио (ichthyophthirius)  (Прочетено 58575 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен boro07

• Активен потребител
  • Публикации: 46
Отг: Личен опит при лечение на ихтио (ichthyophthirius)
« Отговор #90 : четвъртък, 19 ноември 2015 г., 11:49 ч. »
Имам съмнения че в аквата ми я имам бактерията.Има ли някакво профилактично лечение?
И дали моите настоящо обитатели са устоичиви на тази бактерия а като вкарам отвън нов рибок-той вземе че даде фира?

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
  • Нас. място: София
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
« Отговор #91 : четвъртък, 19 ноември 2015 г., 12:55 ч. »
Не е бактерия. Рибите имат различна степен на устойчивост към паразита, но никоя не е напълно защитена. Ако го имаш в аквариума, ще имаш и болни риби.
"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Неактивен boro07

• Активен потребител
« Отговор #92 : четвъртък, 19 ноември 2015 г., 16:38 ч. »
Не е бактерия. Рибите имат различна степен на устойчивост към паразита, но никоя не е напълно защитена. Ако го имаш в аквариума, ще имаш и болни риби.

т.е. да разбирам че ако се съмнявам за наличност на бактерия - или предприемам лечение или изчаквам да съм сигурен за наличие на болестта.Няма нещо като  препарат в някакво съотношение което да се сложи профилактично?

Неактивен boro07

• Активен потребител
« Отговор #93 : четвъртък, 19 ноември 2015 г., 21:05 ч. »
Тц ,вече нямам и съмнение.Като се прибрах едната емберка с такова голямо бяло петно се беше украсила.Вече са под лечение с нистатин.

Неактивен boro07

• Активен потребител
« Отговор #94 : вторник, 24 ноември 2015 г., 14:40 ч. »
2 поредни дни слагах нистатин по схемата 1 хапче на 25литра,като подменям по около 20тина процената от водата всеки ден
3тия и 4тия ден  пауза и като че ли се поизчистиха всички рибки.Тук таме едно две петънца.Незнам дали финално да сложа на 5-6ден последна доза нистатин или това да им е?
Също така може ли да използвам темата тук да попитам за превантивна защита от тази зараза ( и не само тя)Освен с нови риби неминали през карантинен аквариум,може ли да се появи примерно с ново растение,с нови охлюви или е задължително и те да преминат през карантина?От видовете храни също дали е възможно да се заразят рибите?

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 569
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #95 : сряда, 25 ноември 2015 г., 20:04 ч. »
С храна няма как да се вкара ихтиото. С растения от заразен аквариум - да, може.

Неактивен Geri

• Активен потребител
  • Публикации: 800
  • Нас. място: Несебър
« Отговор #96 : неделя, 13 декември 2015 г., 14:01 ч. »
Здравейте на всички които ме познават и на тези, с които все още не сме се запознали.
Искам да ви споделя нещо, което от една страна ме радва, а от друга натъжава.
Като млад акварист аз също се бях сблъскала с проблема "ихтио". Моят татко, беше от старата генерация акваристи. Тогава той ми беше казал начин по който да се справя с проблема, а думите му бяха "Направи го и рибите бързо ще се оправят." Аз обаче не се доверих, нали чичко Гугъл знае повече и всичко. Тогава лекувах с Костапур, метиленово синьо, Нистатин. Оправиха се наистина. Преди 2 дена, отново се сблъсках с това по невнимание. Пуснах 5 Геуфагус Суринаменсис дирекно след аклиматизация в общия аквариум. Бяха добре, но на 24 час -изненада. Ихтио. Късно вечер, нямах нищо под ръка. Сетих се за тати, който от 10 месеца..вече го няма между нас. Та той ми беше казал: На 10л. 1 с.л морска сол и 3 капки йод и температура около 31-33градуса. Направих го. Малко изтървах йода 5-6 капки. На 12-тия час, нямаше бели точки по рибите и се чувстваха добре. Тогава третирах така целия аквариум. За 330л. 33с.л.морска сол и около 130 капки йод
Рибите веднага спряха да се трият в корените и дъното. Нямат бели точки по тях, а днес е едва втория ден. Ще изчакам и после ще третирам още веднъж заради инкубационния период. Няма смъртен случай, всички се хранят и водата ми е чиста, с много лек жълто-кафяв отенък, както се получава от танина, отделян от корените. Дано ви бях полезна. След цялостното приключване пак ще ви информирам.
Поздрави!!! :)
500l Paludarium               
350l S.A. - Rio Nanay          
330l S.A. - Blue Diamond Discus

Неактивен asito

• Активен потребител
  • Публикации: 1 313
    • Моите аквариуми
« Отговор #97 : неделя, 13 декември 2015 г., 15:51 ч. »
Лесно,евтино и интересно лечение.Пиши моля те как се е отразило лечението на анциструсите,растенията и охлювите ако имаш такива.Предполагам,че за повторна доза трябва 50%от водата да се смени...

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 569
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #98 : неделя, 13 декември 2015 г., 23:23 ч. »
Ехееее Гери здравей и добре дошла отново тук. То ако не стане нещо няма да се сетиш за нас...  :)
Защо рискуваш, а не вземеш някакъв препарат и да третираш с него? JBL Пунктол си върши идеално работата. Ако го няма при вас, онлайн ще пристигне за 1 ден. Дано не е късно само.
Поздрави!

Неактивен Geri

• Активен потребител
  • Публикации: 800
  • Нас. място: Несебър
« Отговор #99 : понеделник, 14 декември 2015 г., 14:18 ч. »
Ехеее.. Привет на Варна :)
Цецо, те се оправиха с това и затова го написах, ако мога да помогна на някой. Понякога ситуациите ни сварват неподготвени и в неподходящо време. Верно, макар и да го знаех преди, не бях го пробвала, но сега знам че действа.
Asito, здравей и на теб ( някъде ми е изчезнал половината пост по трасето, ще редактирам)
Та... За трети път... Имам само едно коренче криптокорина, което за сега е добре. Нямам охлюви и анциструси за съжаление. Имам курипера, диамантена и конго тетра, въпросния геофагус суринаменсис и един чифт кили. Принципно сменям 80% вода на 2-3 дена. Сега обаче нямам идея колко и кога. Затова ще направя друго. Обичайна смяна на вода и няма да сложа нищо за да видя колко аджеба е ефективно всичко това. Ако не се появи нищо, ще добавя едно рибче за да видя какво ще стане.
Поздрави на всички
500l Paludarium               
350l S.A. - Rio Nanay          
330l S.A. - Blue Diamond Discus

Неактивен tini4ka

• Регистриран потребител
  • Публикации: 1
« Отговор #100 : понеделник, 16 януари 2017 г., 15:26 ч. »
Гери, сподели как да сменям водата и колко дълго продължава лечението, че не ми стана ясно. Благодаря предварително!

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.