Автор Тема: Растителноядни скаларии/Развъждане  (Прочетено 4355 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен McLaut.

• Активен потребител
  • Публикации: 217
  • Нас. място: София
    • Моите скромни любимци
Растителноядни скаларии/Развъждане
« : сряда, 14 август 2013 г., 22:40 ч. »
Привет на всички,

Интересно, но факт е, да споделя.
Имам две скаларии, които хвърляха хайвер редовно, но все нищо не излизаше. Разбрах едва преди месец и половина, че са женски.  :o Затова си купих и мъжкар. Той си избра женска и другата сега е отделена. В аквата в която двойката остана забелязах преди време, може би откакто взех мъжкия, че хидрофилата е поопърпана. Скоро го забелязах, че си подръпва от нея.  >:( Тая вечер забелязах, че и двамата дърпат вече от нея та даже и от паричката.  :( Явно женската се е научила от него. Преди това с двете женски в същата аква не съм имал тоя проблем. Не съм и чувал скалариите да са растителноядни. Храня ги разнообразно. Ако греша поправете ме и коментирайте вашия опит.   
Дааа намерих тука инфо за тоя проблем. Не е нужно да се коментира тогава. Похапват си и други растения.  :)
Е да са ми живи и здрави и хайвера дето го положиха тая вечер да го опазят докрай та в другиден да развявам байрака. :pray:
Красивото винаги си заслужава.

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 632
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
Отг: Растителноядни скаларии
« Отговор #1 : четвъртък, 15 август 2013 г., 01:30 ч. »
Това е много неприятно. Има рапорти за атерини, които така нападат растения. При мен лично, никога не са го правили този номер. Лошото е, че веднъж почнат ли нямат спирка, услажда им се. Единствения съвет, който бих ти дал е да им намериш спирулина и да я включиш в менюто им. Белким по този начин заситиш глада им за растително меню. Другото е да сложиш само твърдолистни растения: Анубиаси, микрозорум, болбитис... Ще помоля и Райко да се изкаже ако има предположения по въпроса.

Неактивен Marimo

• Активен потребител
  • Публикации: 25
« Отговор #2 : четвъртък, 15 август 2013 г., 11:16 ч. »
Похапват си те растения.Давай им някаква храна с растителни добавки. А за хайвера е най добре  да се отделя че и него похапват.

Неактивен McLaut.

• Активен потребител
    • Моите скромни любимци
« Отговор #3 : четвъртък, 15 август 2013 г., 11:30 ч. »
Е аз скаларии съм развъждал преди много време и знам как става, но за това че си хапват растения сега ми се случва.
Ще помисля да им разнообразя храната и с растителна. Другата женска където е отделена има същите растения, но са непокътнати.
Тая двойка първия път изядоха хайвера, но бяха с другата женска още за да разбера как ще се оформят и вероятно са се стреснали нещо. Тая сутрин хайвера си беше налице и си го обслужваха съвестно вече 15 часа, но имаше вече към 30-40 побелели зрънца, та не се знае какво ще излезе. Ако мъжкара не си върши работата пак не е на добре.

Неактивен McLaut.

• Активен потребител
    • Моите скромни любимци
« Отговор #4 : четвъртък, 15 август 2013 г., 15:33 ч. »
Ахааа държиме фронта ощеее.  :clapping:
Докладвам:
24 часа след полагането всичкия хайвер е налице, а белите зрънца не са станали повече.  :) Останалите са си още прозрачни както вчера, но малко потъмнели, което е добре.  ;) Само дето не ги чистят тия белите, но пък няма мъхове тъй като си гледат явно работата.  :bow: Не съм добавял нищо във водата. 
Ммммм корекция към 19:30. Нищо няма да излезе и тоя път. С лупата гледах как женската чисти именно побелелите, но те се увеличават с минути и накрая нищо няма да остане. Явно мъжкия не си е свършил работата. :(

Неактивен raiko

• Raiko Slavkov
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 641
  • Нас. място: Благоевград
« Отговор #5 : четвъртък, 15 август 2013 г., 22:23 ч. »
Щом по-голямата част от хайвера на 24-ия час е била прозрачна и потъмняла явно мъжкият го е оплодил. Качеството на водата е по-вероятно да е причина да побелее хайвера. Иначе е напълно нормално скалариите да си похапват растителна храна. В каймата, която си приготвям за дискуси и скаларии аз добавям 5% спанак.

Неактивен McLaut.

• Активен потребител
    • Моите скромни любимци
« Отговор #6 : петък, 16 август 2013 г., 08:51 ч. »
Благодаря за мнението Райко.
Тая сутрин както се очакваше от снощи всичкия хайвер бе изяден освен едно зрънце. От неговото състояние заключих:
То беше все още прозрачно, леко тъмно, но разглеждайки с лупата видях все още бялото като запетайка петънце по него. По спомени, както казах съм ги развъждал скалариите преди доооста време (преди около 20 години може би) в Търговище а там водата е твърда. Та мога да кажа, че именно това петънце след полагането на хайвера с времето започва да потъмнява или така да се каже хайвера се развива. От петънцето стават очичките на рибето, а останалото е тялото и както си е като зрънце се разцепва и се разтваря и започва да шава. Това съм го гледал и много добре си го спомням. Така става и с хайвера на другите риби. Това останало зрънце показа, че хайвера не се развива и аз си мисля не е бил оплоден, но пък трябваше да побелее. На това ме довежда и факта, че мъжкия по време на полагането на хайвера не си беше извадил оная работа. Верно, когато се върнах след работа видях, че са го положили вече. Но както на женската яйцеполагалото така и неговия семенник остават доста време след това извадени. Не знам, озадачен съм доста къде е проблема. Но да кажа и следното, че може да е важно да се разнищи случая. Първата вечер след полагането му не изключих осветлението защото мислех, че така ще го охраняват по добре от анцитруса. Той не ги закача ама знае ли се. Снощи като разбрах какъв ще е изхода оставих осветлението под контрола на димера и то се изключи. Но преди да се изключи икрата беше 50% бяла и 50% прозрачна. Може би бяха останали по около 40-50 зрънца от двете групи. Затова ми се струва, че проблема е в мъжкаря. Не мога да кажа, че е възрастен вече и не става, но си го мисля понеже го купих от подуенския пазар доста едричък. Но пък и моите женски не са никак млади, има няма 6-7 годишни, но плодовити все още.
Когато ги развъждах в Търговище рибите си бяха млади, може би едногодишни, защото като малки си ги бях купил и отгледал, към 6 броя, и от тях се оформи двойката. Имал съм два чифта работещи и съм изкарвал по около 4-5 поколения от тях.
Ами в общи линии това е. Не бях си поставил за цел да ги развъждам пак ама откакто намерих форума искрата пак пламна. Започнах да отглеждам всичките си рибки пак както се полага и явно с подобряване на условията двете женски които от години имам стимулирайки се една друга взеха редовно да хвърлят хайвер и.......огъня се разгоря. :)

Неактивен raiko

• Raiko Slavkov
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 641
  • Нас. място: Благоевград
« Отговор #7 : събота, 17 август 2013 г., 20:12 ч. »
Не вярвам причината да е във възрастта на мъжкия. Моите наблюдения са, че мъжките скаларии имат по-дълъг полов живот в сравнение със женските. При някои мъжки риби (особено при дивите форми) семенника почти не се показва по време на оплождането. А и освен това е възможно хайвера да е бил положен доста преди да се върнеш от работа. Всичко е възможно.  Например някои женски сравнително бързо прибират яйцеполагалото (за часове), докато други могат да имат извадено яйцеполагало в продължение на седмица. Това, че хайверът е потъмнял ,а в същото време е бил прозрачен ме навежда на мисълта, че вече са започнали да се оформят личинките и на по-късен етап са загинали. Най-добрият вариант е да се отдели хайвера в отделна люпилня ваничка (около 10 литра) с чиста вода и да се добави някакъв препарат против гъби (например метиленово синьо).

Неактивен McLaut.

• Активен потребител
    • Моите скромни любимци
« Отговор #8 : събота, 17 август 2013 г., 20:29 ч. »
OK. Мерси, и това ще пробвам. Правил съм го навремето и имам съдове. Ще стане ясно може би на по късен етап къде е проблема. Това за възрастта на мъжкия ме успокои.

Неактивен McLaut.

• Активен потребител
    • Моите скромни любимци
« Отговор #9 : понеделник, 30 септември 2013 г., 22:52 ч. »
Привет Колеги,
Да се похваля.
Най сетне след дълги мъки успях да се справя с проблемните скаларии. :dance3:
Та случая е следния:
В сряда миналата седмица двойката ми скаларии хвърли хайвер. Когато се прибрах у дома към 15.30 го бяха вече положили. Та понеже още вторник вечерта видях, че женската подготвя и чисти листо от анубиаса приготвих едно 10л аквариумче с аераторно камъче и прясна вода от чешмата и пуснах въздуха да аерира. Накапах и трипафлавин за дезинфекция - на око. Та след като се прибрах от работа и видях, с една малка ракиена чашка бръкнах в аквата и съборих малко икра в чашката, която с водата преместих в 10л аквариумче. Икрата положих на пласмасово листо (има го на снимка в профила ми) и зачаках. До 36 час (срок който се дава за скалариите да се излюпват при темп. 28-29 градуса) родителите в другата аква пазеха и аерираха икрата, но накрая не издържаха и го излапаха. В малкия гледам развитие също нямаше на отделената икра, но я оставих. Всекидневно го преглеждах по един път. И бях загубил до преди малко надеждата. Но.......ненадейно ми хрумна да погледна с лупата и кво да видя. Мърдат към 10 тина опашчици с коремчета още. Лелеееее хвръкнах на седмото небе. Нейсе пак успях след толкова години и сегашни мъки. Интересното е да отбележа, че температурата и в двете акви беше 24-25 градуса. Не топля още аквите, че не е свил студа още, но май се задава и трябва да се подготвя.   
Та всичко това ме кара да мисля:
1. Рибите не са търпеливи родители, започват да нервничат и избързват и ми е ясно как трябва да действам нататък.
2. Срока за излюпване не е 36 часа, а повече, дори и при 29 градуса температура (забравил съм колко е бил като ги люпех навремето като ученик). Тоя път температурата беше 24-25, но предишните си беше 28-29 та дори и 30 в горещото лято. Въпреки това резултат за 36 часа не съм имал.
Та това е приятели.
А и да не забравя да благодаря специално на Райко. Той ми вдъхна още малко надежда и сили да се помъча с тях. Благодаря ти.

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 632
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #10 : вторник, 01 октомври 2013 г., 02:04 ч. »
Еми честито! Сега остава по-трудното, да ги захраниш. Успех.

Неактивен McLaut.

• Активен потребител
    • Моите скромни любимци
Отг: Растителноядни скаларии/Развъждане
« Отговор #11 : четвъртък, 03 октомври 2013 г., 22:23 ч. »
Към днешна дата личинките са 13 и все още са закачени по листото, а има едно на термометъра виси и две на дъното шават, които аз съборих по невнимание. Ако бях съборил повече икра в чашката щяха да бъдат прилична бройка. Ама тва вече другия път.  Жлъчните мехурчета са вече на привършване. Артемията се джурка. Продължаваме напред. Интересно, че развитието ми се вижда доста бавно. Може и да е нормално, забравил съм, а и записки не съм водил. :)

Неактивен McLaut.

• Активен потребител
    • Моите скромни любимци
Отг: Растителноядни скаларии/Развъждане
« Отговор #12 : неделя, 06 октомври 2013 г., 12:52 ч. »
Личинките проплуваха.  :) За съжаление артемията от калпава по калпава.  >:( Излюпи се съвсем малко и се чудя сега как да я отделя. Захраних сутринта с яйчен жълтък. Пуснал съм обява да купувам ама и тука да кажа.
Между другото чифта днес пак хвърли и половината го пренесох на листото при личинките.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.