Автор Тема: Система за смяна на вода  (Прочетено 5874 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен defekt

• Активен потребител
  • Публикации: 36
  • Нас. място: СОФИЯ
Система за смяна на вода
« : неделя, 05 юли 2009 г., 22:02 ч. »
Ще правя голям аквариум и ме притеснява ежеседмичната смяна на вода! Ще съм безкрайно благодарен на всеки, който ми помогне със схеми, чертежи и т.н . за направа на ВИК система, при която няма да ми се налага да мъкна кофи и маркучи! 
700л.         
Labidochromis caeruleus      
Melanochromis auratus
Pseudotropheus sp. "Elongatus Mpanga"   
Pseudotropheus sp. "Red Top" (Ndumbi)
Pseudotropheus crabro
Pseudotropheus flavus
250l
Metriaclima zebra chilumba katale
Labidochromis kakusa

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 1 554
  • Нас. място: София
  • Станислав Бояджиев
Отг: Система за смяна на вода
« Отговор #1 : неделя, 05 юли 2009 г., 23:29 ч. »
Решението се нарича проточен аквариум. Много добро решение, особено за риби, които искат честа смяна на вода. Само че, за да се получи, се изисква предварително съобразяване на водопровода и стъклото на аквариума, на което трябва да има отвор за вливане и отвор за оттичане на вода (преливник).
Т.е. наблизо трябва да има водопровод и канал + ВиК специалист + стъклар.

Неактивен defekt

• Активен потребител
« Отговор #2 : понеделник, 06 юли 2009 г., 20:59 ч. »
Отивам в нов апартамент и ВИК инсталацията не е проблем да се преустрои напълно. При всички положения ще избегна маркучи и кофи.
700л.         
Labidochromis caeruleus      
Melanochromis auratus
Pseudotropheus crabro
Pseudotropheus flavus
250l
Labidochromis kakusa

Неактивен Цецо

• Активен потребител
  • Публикации: 150
  • Нас. място: София,Мусагеница
« Отговор #3 : вторник, 07 юли 2009 г., 07:51 ч. »
Аз източвам водата с маркуч 3/4 директно в банята и не го намирам за кой знае какъв проблем.Пълненето е по същият начин- става бързо.
Ако го направиш автоматизирано, примерно с помпа ще имаш проблем при пълненето.Все пак това е аквариум, а не варел :down:

Неактивен defekt

• Активен потребител
« Отговор #4 : вторник, 07 юли 2009 г., 08:08 ч. »
Аз източвам водата с маркуч 3/4 директно в банята и не го намирам за кой знае какъв проблем.Пълненето е по същият начин- става бързо.
Ако го направиш автоматизирано, примерно с помпа ще имаш проблем при пълненето.Все пак това е аквариум, а не варел :down:

В момента ползвам същата техника и не ми допада особенно :down:
700л.         
Labidochromis caeruleus      
Melanochromis auratus
Pseudotropheus crabro
Pseudotropheus flavus
250l
Labidochromis kakusa

Неактивен Barabata

• Активен потребител
  • Публикации: 104
  • Нас. място: Варна
« Отговор #5 : петък, 10 юли 2009 г., 19:26 ч. »
Спомням си вариант с тръби и кранове след канистъра с "Т" образно разклонение и по два крана водата се пренасочва към канала  - ползва се тласкателната сила на канистъра за избутване на водата към канала и като прецениш че е достатъчно завърташ крановете така че от водопровода директно във аквариума през флейтата влиза новата вода премесена частично със въртящата се от канистъра вода. А може да се прави и с 2 тръби - едновременно пълнене и празнене, но ако има разлика в дебита и няма преливник може да се получи преливане - неприятно.
С други думи схемата е

- При нормална работа на аквариума Кран 1 е отворен , а останалите кранове са затворени. Канистъра върти водата в аквариума.
- При източване на водата отваряме кранове 3, после кран 2 и спираме кран 1 - цялата изпомпвана вода от аквариума след канистъра се изтласква към канала.
- Когато решим че сме източили достатъчно вода и трябва да започнем доливане - отваряме кран 1, след това затваряме кран 3 и отваряме кран 4 . Водата от водопровода започва да влиза през флейтата и зависи от това колко отворим крана тя ще се смесва частично със водата която се върти от канистъра. Ако отворим крана изцяло то канистъра може и да върти на празен ход , а водата доста студена да се изсипе в аквариума.
- Връщането в стандартно положение - затваряне на крановете 4 и 2 - отворен е само кран 1 .

Като му свикнеш не е проблем и в интерес на истината не е много сложно. Само една тръба се пуска до помещението в което е аквариума. Най-лесно това става във замазката преди полагането на настилките (паркет, плочки или друго). Ако такива вече има може да се пусне през стена (особено ако е гипсокартон).

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
« Отговор #6 : петък, 10 юли 2009 г., 19:31 ч. »
Следя от известно време темата и си мисля, че ползата от такава система е силно надценена - в аквариуми с риби, които цапат много, сифонирането е не по-малко важно от смяната на водата. Нито една подобан система не може да го осигури, а от друга страна личният ми опит показва, че само докато "изсмуча" основната маса боклуци, половината вода вече е източена. Не мисля, че има голям смисъл от това като цяло или че ефектът върху отделените за аквариума време и усилия ще е кой знае какъв.
"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Неактивен Barabata

• Активен потребител
« Отговор #7 : петък, 10 юли 2009 г., 20:08 ч. »
Зависи колко голям аквариум имаш, по колко вода сменяш и какво гледаш вътре в аквариума.
Примерно както гледам малко риби и много растени и не оставям много листна маса да гние вътре вече рядко сифонирам - на 2 или 3 смени веднъж сифонирам и то не много старателно.
А в големия аквариум който е пуснат преди 2 месеца още нито веднъж не съм сифонирал и не мисля че скоро ще започвам. А недай си боже да се налагат чести и големи смени на вода ( борба с водорасли примерно) това е неоценимо предимство. Пък и понякога наличието на такава система може да премахне отрицателните доводи на половинката за съществуването на голям аквариум в апартамента. Все пак инвистицията е една тръба скрита някъде и малко кранове ... - изобщо нищо кой знае какво още в момента на подготовка на новия апартамент за нанасяне - стига да знаем къде точно ще бъде аквариума.
Аз мисля че за хората които не ги мързи една такава системи ги улеснява страшно много и дори могат да научат по незапознати хора как да правят смяната на водата.

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
« Отговор #8 : петък, 10 юли 2009 г., 20:33 ч. »
Пък и понякога наличието на такава система може да премахне отрицателните доводи на половинката за съществуването на голям аквариум в апартамента

Мда, водата по пода в хола задължително предизвиква ако не скандал, то поне мрънкане у нас. :)

Аз мисля че за хората които не ги мързи една такава системи ги улеснява страшно много и дори могат да научат по незапознати хора как да правят смяната на водата.

А това е много, много ценна идея.

Да, с тези два довода ме спечели за идеята току що. :)
"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Неактивен defekt

• Активен потребител
« Отговор #9 : събота, 11 юли 2009 г., 10:36 ч. »
Започна се!!!

700л.         
Labidochromis caeruleus      
Melanochromis auratus
Pseudotropheus crabro
Pseudotropheus flavus
250l
Labidochromis kakusa

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Публикации: 1 645
  • Нас. място: Пловдив
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #10 : събота, 11 юли 2009 г., 11:12 ч. »
успех!
и да не забравиш да снимаш крайния резултат

Неактивен bat_rambo

• Регистриран потребител
  • Публикации: 11
  • Нас. място: Русе
« Отговор #11 : събота, 11 юли 2009 г., 23:18 ч. »
Ако целта е пълно автоматизиране на процеса по подмяна на вода решението е просто в твоя случай (нов апартамент- преустройството на ВиК не е проблем):
1. източване на вода - таймер включва помпа с определен лимит за определен момент в определено време.
2. Допълване на аквариума - поплавкова система като при тоалетните казанчета.
От тук нататкък вариациите са много, но конкретната реализация трябва да избереш сам в зависимост от възможностите и предпочитанията си. Ако го изпълниш прецизно от техническа гледна точка няма да се занимаваш със смяна на вода никога, но къде отива удоволствието от хобито !!! :)

Неактивен Barabata

• Активен потребител
« Отговор #12 : неделя, 12 юли 2009 г., 12:19 ч. »
Напълно автоматизираните системи изискат и автономно захранване и защити от грешно изпълнение на процедурите. Най-добре е да направляваш процеса сам и всичко ще става по начина по който ти искаш.

Ако става въпрос за начин на изпълнение на автоматизирана система с електронен таймер може да зададеш един ден от седмицата в който да стартира процедурата (една платчица с един PIC и малко чаркалак) като се захрани платката включва помпата (или някакъв електромагнитен клапан ) за източване на водата . Източването продължава докато поплавъка достигне до определено положение при което се подава сигнал на PIC-а да започне пълнене. Пълненето продължава докато поплавъка стигне до горно положение при което се спира процедурата.
Цялата процедура ако отнема 15 минути се задава таймера да работи или 20 минути или 30 минути за всеки случай , след което се спира захранването. При следващото включване на таймера пак се завърта програмата до като свърши или отпадне захранващото напрежение. Естествено трябва да се дублират позициите за ниски и високо ниво по някакъв начин.
Единствено проблем би се получи ако приключи празненето и започне пълнене при което спре тока. Тогава при идване на тока пак ще почне да изпразва след което да пълни. За едно прекъсване - не е проблем просто малко по-голяма смяна на вода, но ако се случи по неподходящото време аквариума може а остане не напълнен до горе. понеже има само 30 минути време за циклите. Ако се остави по-голямо време за изпълнение пък при спиране и пускане на тока може да се смени доста по-голямо количество от предвиденото...

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 1 554
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #13 : понеделник, 13 юли 2009 г., 04:34 ч. »
За да няма проблем с препълване се прави преливник - колкото се напълни, толкова изтича!
Ако се допусне вливане на вода постоянно с не много голям дебит, преливника ще отлива постоянно толкова, колкото е доляно. И така ще си имаме надеждна система за постоянна смяна на вода.

Удоволствието от чистенето на аквариума ще се изразява в сифониране веднъж в месеца. Това е проблемът с цапането, а който спомена Боби. След сифониране няма нужда да се долива вода - системата сама ще си напълни аквариума до преливника.

Неактивен IORDANHP

• Активен потребител
  • Публикации: 32
  • Нас. място: Благоевград
« Отговор #14 : неделя, 26 юли 2009 г., 09:28 ч. »
Здравейте,искам да ви попитам дали така директно вода от водопреносната мрежа не е вредно за рибките.Мислех че във водата има някакво минимално количество хлор и трябва да се оставя да престой известно време за да се изпари хлора.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.