Автор Тема: Проект външен филтър (канистър) за 360 литра аквариум  (Прочетено 6326 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Terix

• Активен потребител
  • Публикации: 82
  • Нас. място: София
Здравейте колеги,

В момента обмислям и събирам необходимата информация за външен филтър който да сложа в новият аквариум който ще стартирам след 12 дни, който също трябва да го проектирам и създам но това в друга тема. Понеже много обичам да творя, имам необходимите условия като инструменти машини тям подобни съм решил да си направя филтъра сам. Имам много въпроси на които съм убеден че ще ми помогнете да намерим отговорите. Първият ми въпрос е какво е отношението на тефлоните в аквариумната среда. Възможно ли е да се използва тефлон за направата на корпуса (тяло, кошници, капак и т.н. ) на филтъра. ясно е че трябва да се сложат и уплътнения, както и да е обмислено добре обслужването. Също така ме интересува каква да бъде формата отвън и от вътре (има ли значение дали е цилиндрична формата или квадратна с заоблени върхове). Какъв е препоръчителният обем на филтриращите елементи спрямо обема на аквариума (това е проектният аквариум) Какъв дебит е добре да има помпата. Дали е добра идеята в самия филтър да направя отделение за нагревателя (не съм сигурен дали не трябва да са 2 по сметките на калкулатора са ми необходими 440 вата нагревател за 10 градуса разлика) и има ли смисъл да мисля UV стерилизатор? Това са въпросите, които изникват в главата ми преди да започна проектирането понеже трябва да знам форма, размери, материал и консумативи преди да почна да измислям как ще го изпълня. Много ми е важно отношението на тефлона към обитателите дали не е вреден за тях? Приемам всякакви съвети критики и други с цел да излезе истината за качествено домашно направен канистър.

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
Отг: Проект външен филтър (канистър) за 360 литра аквариум
« Отговор #1 : петък, 04 октомври 2013 г., 16:48 ч. »
Аз не съм много на ти със самоделните проекти, но възниква един въпрос - защо самоделен канистър? На пазара има доста удачни варианти, включително и за не толкова много пари.
От друга страна усилията, времето и материалите, които ще вложиш, ще ти стигнат за един прекрасен съмп с дебит колкото Ниагара (е, в зависимост каква помпа си намериш) и обем колкото имаш място. Защо не обмислиш втория вариант?
"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Неактивен Terix

• Активен потребител
« Отговор #2 : петък, 04 октомври 2013 г., 16:52 ч. »
Ми идеята е добра но не съм запознат с теорията на съмпа. Трябва ми повече време да сдъвча инфото преди да се впусна в проектиране. Не ми прави толкова кеф нещо да ида да го купя от магазина като мога да си го направя. Обичам да правя сам нещата. Така съм много по удовлетворен от това което съм постигнал понеже е мое дело.

Тук ще помоля някой компетентен колега да ме просветли относно съмп филтъра че доста гледах и много въпроси остават без отговор.

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 654
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #3 : петък, 04 октомври 2013 г., 18:54 ч. »
много въпроси остават без отговор.

Е питай де.  :)

Неактивен Terix

• Активен потребител
« Отговор #4 : петък, 04 октомври 2013 г., 19:47 ч. »
Ами като за начало колко литъра ще е необходимo да е. Какво оборудване ми трябва освен помпа (колко литра на час трябва да е помпата). Какви филтриращи елементи е добре да са вътре с оглед на това че е сладководен аквариум. За сега гледам схема с 1 помпа. Но идеята за цената на Сипоракс направо ме отказва от съмпа. Трябва ли ми скимер. Каква е ролята му във филтъра. Трябва ли да завъждам растения в него. Тук вече идва и задължителният шкаф, който за сега е пригоден за проектният аквариум, но не е предвидено място за съмп. Все такива чуденки дето ми се виждат много сложни.   

Неактивен Penta

• Активен потребител
  • Публикации: 398
« Отговор #5 : събота, 05 октомври 2013 г., 14:36 ч. »
Хубаво ти пускат мухата за съмп, но реално за сладководен аквариум е твърде много проблеми  с много  малко преимущества. Цялата хамалогия с пробиване на стъкла, преливни колони, мерки за безопасност при спиране на тока...за какво ? До съмп се прибягва когато е необходима много, много добра филтрация - за соленоводен аквариум или супер претенциозни скариди например....
Общо взето ако те влече да създаваш нещо със собствените си ръце, може да направиш съмп само за да видиш че можеш..

В акваристиката може да се ползват всякакви материали нереагиращи с водата - сигурен съм че тефлона е такъв. Не напразно всички тръбопроводи са с кръгло сечение, а не с кавадратно - ако е възможно прави канистъра цилиндричен. М/у другото бих ти препоръчал да използваш направо елементи от система за мръсна (а.к.а. "обратна" ) вода  -тръби, муфи, ревизии и прочие - доказано добър резултат за външен филтър.

П.П. Съмнявам се да получиш две еднакви мнения по твоя въпрос    :P

Неактивен Terix

• Активен потребител
« Отговор #6 : събота, 05 октомври 2013 г., 14:43 ч. »
За можене-мога. Но наистина не смятам че ми е нужен за сладководен аквариум след като мисля поне една година да гледам непретенциозни рибки (живородки). Ще ползвам тефлон и ще се организирам да направя проекта за канистър преди да го сглобя :) Благодаря за съветите и идеите на всички. Като изготвя плановете ще ги пусна за коментари критики и препоръки.

Неактивен Penta

• Активен потребител
« Отговор #7 : събота, 05 октомври 2013 г., 15:21 ч. »
За можене-мога. Но наистина не смятам че ми е нужен за сладководен аквариум след като мисля поне една година да гледам непретенциозни рибки (живородки). Ще ползвам тефлон и ще се организирам да направя проекта за канистър преди да го сглобя :) Благодаря за съветите и идеите на всички. Като изготвя плановете ще ги пусна за коментари критики и препоръки.

Имаше един период в който бях безработен и имах време да си майсторя разни неща като канистър, дифузер, външен проточен реактор... беше много приятно.

Неактивен Terix

• Активен потребител
« Отговор #8 : вторник, 08 октомври 2013 г., 15:05 ч. »
Замислих се колко ми хареса работата с разпенено PVC  и се чудя не бих ли могъл да го използвам използвам за направата на канистъра :)

Неактивен dido1

• Активен потребител
  • Публикации: 415
« Отговор #9 : вторник, 08 октомври 2013 г., 15:33 ч. »
Замислих се колко ми хареса работата с разпенено PVC  и се чудя не бих ли могъл да го използвам използвам за направата на канистъра :)

В тоя случай направо си направи един топ-филтър в/у капаците на аквариума и си готов, това си е съмп в умален размер, който се разполага не под аквариума, а над него.
544 л. Малави Мбуна

Неактивен benzol

• Активен потребител
  • Публикации: 45
  • Нас. място: Пловдив
    • Аквариуми и Палудариуми
« Отговор #10 : вторник, 08 октомври 2013 г., 18:03 ч. »
а също така може да си направиш вътрешен съмп и забравяш за проблемите с тока,и като цена ще излезне доста по евтино от канистър (купешки или самоделен) ,единствен минус е че заема място вътре в аквариума.
Продавам SeraSiporax-16лв/1л

Неактивен Terix

• Активен потребител
« Отговор #11 : вторник, 08 октомври 2013 г., 18:32 ч. »
Колеги, бихте ли ми препоръчали циркулационна помпа която да е с дебит над 1500л/ч и да е максимално безшумна и надеждна, пък ако може и за без пари :)

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #12 : вторник, 08 октомври 2013 г., 19:25 ч. »
Ако намериш, вземи и за мен няколко.

Неактивен Terix

• Активен потребител
« Отговор #13 : вторник, 08 октомври 2013 г., 19:35 ч. »
Ако не ме хванат ще взема и за теб обещавам ;)

Понеже ми се върти в главата вградена ултравиолетова лампа моля препоръчайте ефективна лампа и място от където да я закупя. Също така ми се иска да вграда нагревател (ите) вътре в корпуса на филтъра се чудя как би било по - удачно преди или след филтриращата медия водата да минава през нагревателя и ултравиолетовата лампа. 
За помпа съм се спрял за сега на няколко модела
http://www.shop.zoomagazini.com/dynamic/viewProduct/12776/sicce-syncra-silent-1-5-visokotehnologichna-pompa-za-kislorod-s-debit-1350-litra-chas.html
http://www.shop.zoomagazini.com/dynamic/viewProduct/12894/eheim-compact-plus-pump-2000-moshtna-kompaktna-potopjaema-pompa-s-upravljaem-izhod.html
http://www.shop.zoomagazini.com/dynamic/viewProduct/4337/ferplast-blupower-1200-potopjaema-pompa-za-osvejavane-na-vodata-1200-litra-na-chas.html
но се чудя коя да е. Дали да наблегна на високата цена или да гледам по евтин вариант

Неактивен Борис

• Потребител
  • Публикации: 1 153
  • Нас. място: Враца, България
  • www.rainbowfishbg.com
    • Rainbowfish - Bulgaria
« Отговор #14 : вторник, 08 октомври 2013 г., 20:45 ч. »
Понеже ми се върти в главата вградена ултравиолетова лампа моля препоръчайте ефективна лампа и място от където да я закупя.

Аз съм с вътрешен филтър с UV лампа 9W от този модел.
Доволен съм от нея, но ако забележиш е за без пари.  :lol: Много внимавай да не спукаш предпазното стъкло при слагане, когато притягаш черният цилиндър скриващ стъклото! Желателно е също да си купиш друга UV лампа със същата мощност и цокъл, защото китайската не е ефективна! Ако не намериш такава се обърни към Виолета. Аз съм купувал от нея лампа на Osram със същата мощност (до момента съм с нея и я пускам за 1-2 часа при смяна на вода).

UV лампата можеш да я сложиш след медията

Неактивен Terix

• Активен потребител
« Отговор #15 : вторник, 08 октомври 2013 г., 21:27 ч. »
Чудесно. Благодаря за инфото ;)
Сега остана да измисля вида и количествата филтрираща медия. Тук моля за комбинация която изпитано работи.
Мисля за:
Sera Siporax Mini;
Sera Siporax;
Топчета пластмасови
2 вида пореста гъба
Както и вата.
Моля кажете марки и примерни количества с идеята че канистъра го правя с възможност да обслужва и по голям от началния аквариум. За сега съм се спрял на 5 кошнички по 3 литра :)

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #16 : вторник, 08 октомври 2013 г., 21:43 ч. »
Сипоракс мини е за малки филтри. Вземи си нормална керамика. Ако имаш пари си вземи Ехайм Субстрат про.

Неактивен Terix

• Активен потребител
« Отговор #17 : вторник, 08 октомври 2013 г., 22:09 ч. »
Ето така реших да подредя медията. Описвам вида и в ред по който ще минава водата през тях:
1. Eheim Fix 2 литра
2. Eheim Synth 2 литра
3. Eheim Mechpro 2 литър
4. Eheim Biomech 2 литър
5. Eheim Substrat Pro 3 литра
Ето така мисля че ще е най - добре.
Моля ако нещо бъркам в реда или комбинацията да ме поправите.

Неактивен bustama

• Активен потребител
  • Публикации: 1 606
« Отговор #18 : сряда, 09 октомври 2013 г., 20:36 ч. »

Не те съветвам да го ползваш за филтър - въобще да бъде в контакт с водата.

Неактивен Terix

• Активен потребител
« Отговор #19 : сряда, 09 октомври 2013 г., 22:01 ч. »

Това малко ще усложни нещата понеже нямам такова ф тефлон от което искам да направя филтъра, а да го купувам излиза доста скъпо понеже цената му е 48 лева за килограм. Парчето което искам ще дойде малко над 5 килограма :) а след това трябва да го фрезовам :( и ще иде доста фира :( Най - голямото ф дето имам е ф 190 а ми се иска да е поне ф 320 но.......... ще променя концепцията. Ще го правя като кларинет :lol: или трябва да се откажа от вградения нагревател, но дори и тогава пак ще е тясно :( Заложил съм размер ф 240мм за медията и от страни на медията отделения за лампа и нагревател. Като медията си има собствен цилиндър в който живее и водата влиза най - долу след като мине през нагревателите.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #20 : четвъртък, 10 октомври 2013 г., 15:54 ч. »

Защо?
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Terix

• Активен потребител
« Отговор #21 : четвъртък, 17 октомври 2013 г., 19:35 ч. »
Здравейте колеги,
След дълго проектиране и мислене си купих готов канистър  :crazy: Sun Sun HW-304B. Не ми стигнаха нервите да обикалям за материали и други подобни за самоделно направен филтър. Медията която сложих е следната: Ще ги подредя по ред спрямо водата.
Кошниците са 4.
Първата я напълних с 1 литър Eheim Fix
Втората кошница 1 литър Eheim Mechpro и над него лист от ватата с която си идва филтъра.
Третата кошница на дъното и сложих пак лист от ватата с която си идва филтъра и над нето 1 литър Eheim Biomech
Четвъртата кошница на дъното и сложих 2 см от Eheim Synth и до горе 2 литра Eheim Substrat Pro.  Тук добавих и една таблетка Tetra Bactozym
Най-горната решетка сложих 1 см  от фината синтетична вата като в четвъртата кошница.
Пуснах го да работи в стария аквариум заедно със стария вътрешен филтър на аквариума че да се заселват бактериите и се чудя след колко време ще е работещ вече и да го пренасям в другия аквариум.

Неактивен Penta

• Активен потребител
« Отговор #22 : четвъртък, 17 октомври 2013 г., 20:04 ч. »
Честито! След време като ти се затлачи ватата  я махаш, оставяш си Eheim Fix най-долу, слагаш една финна фина гъба най-горе и другото го пълния със Сипоракс  :tongue2:

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.