Автор Тема: Нов аквариум  (Прочетено 698 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен cloud

• Регистриран потребител
  • Публикации: 4
Нов аквариум
« : събота, 23 ноември 2013 г., 16:01 ч. »
Здравейте акваристи,

Казвам се Петър и съм от Пловдив. В детските години /80-те на миналия век/ гледах рибки, в един момент имах три аквариума, техниката беше една руска помпичка за аериране "Скаларий", нагреватели без термостат и филтри от дунапрен. Книжката Акваристика http://www.elixiria.bg/%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0 ми беше станала настолна, но почти нищо описано в нея не можеше да се намери в БГ. Минаха години и наскоро малко случайно попаднах в един зоомагазин /срещу синдикалния дом/ и старата тръпка отново се събуди.
Набързо изчетох полезната информация тук и започнах да си правя планове за стартиране на аквариум. Но имам много въпроси и чуденки. Първото нещо е мястото. Единствено възможно в къщи е зад вратата, в ъгъла на стаята.

Максималните размери на свободното пространство са 100 см дължина плътно до стената и 50 см до касата на вратата. Подходящо ли е мястото и какъв размер да е аквариума. Бих желал да се получи красив и стилен аквариум, обрасъл с растения, като всякаква техника да се скрие в шкаф. Единствено като че ли не съм склонен да се занимавам със CO2. В магазина ми рекламираха някакъв нов холандски препарат /течност/ за CO2, но предполагам, че ефекта не е по-различен от хапчетата. Та ето какво ми предложиха:
Аквариум 200л 100х40х50 + шкаф + капак с 2х18w осветление /абсолютно недостатъчно от това което четох/. За около 40-50 лв. можело да се преработи и увеличи. Всичко това за 400лв
Външен канистър Sun Sun /1000 или 1200л/ + зареждане за 188лв
Нагревател - 20лв
Таймер за осветление - 8лв.
Въздушна помпа + стена за 45лв
Грунд - 30кг х 2лв.
Моля за мнения и съвети коя е най-удачната система за мен.

Неактивен geshi

• Активен потребител
  • Публикации: 1 453
  • Нас. място: Враца
  • Ъ ъ ъ кво пипнах,че тръгна?
Отг: Нов аквариум
« Отговор #1 : събота, 23 ноември 2013 г., 16:25 ч. »
колега, аз съвети не мога да ти дам, но ми се наби на очи дръжката на вратата, ако се отвори вратата и не се задържи ще стане беля.

Неактивен Pac

• Био-топчест биролей
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 2 017
  • Нас. място: София / Враца
  • Станислав Пац
« Отговор #2 : събота, 23 ноември 2013 г., 23:44 ч. »
Проблемът с дръжката на вратата е лесно решим с ограничител добре закрепен на пода. Един от моите аквариуми е точно зад холната врата. Мястото си е съвсем ок. Прецени колко голяма аквариум можеш да побереш там и действай.

Неактивен cloud

• Регистриран потребител
« Отговор #3 : понеделник, 02 декември 2019 г., 19:13 ч. »
Здравейте 6 години по-късно. Най-накрая /благодарение на детето/ се реших да взема аквариум. Спрях се на бюджетен вариант - AquaEl Leddy 75 - 105 литра. Добавих само втора лед лампа Leddy Tube - 16w. и така има 3300 лумена. Светя 7 часа. Като начинаещ искам да направя прилично залесен аквариум но без много химии. Затова сложих обикновен грунд, без хранителна подложка. При стартирането преди три дни по препоръка сложих 25ml Biotopol на JBL и 10 ml Denitrol на същата фирма. По принцип съм търпелив и не бързам с рибите. На третия ден по корена се появи бяла слуз / третата снимка/, която би трябвало да е бактериална ципа. Имам два въпроса. Какво да правя с ципата и по-важното правилно ли съм разбрал, че докато няма риби не трябва да сменям водата?

За съжаление не ми се получава добавянето на снимки.

Неактивен cloud

• Регистриран потребител
« Отговор #4 : понеделник, 02 декември 2019 г., 19:23 ч. »
Май се получи

Неактивен niki_o

• Активен потребител
  • Публикации: 371
  • Нас. място: Хановер
« Отговор #5 : понеделник, 02 декември 2019 г., 20:36 ч. »
Сменяй вода защото растенията ти неконсумират много сега.Ципата и слузта по корена преминават сами с времето.
Не свети по седем часа от старта след като си засилил осветлението.Започни с 5 часа и качвай по половин час седмично.

Неактивен cloud

• Регистриран потребител
« Отговор #6 : вторник, 03 декември 2019 г., 12:46 ч. »
Благодаря за мнението, а по каква схема да сменям водата - 30 % на седмица?

Неактивен niki_o

• Активен потребител
  • Публикации: 371
  • Нас. място: Хановер
« Отговор #7 : вторник, 03 декември 2019 г., 20:26 ч. »
Първите три седмици сменяй по 2 пъти седмично по 30% ,а после по веднъж.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.