Автор Тема: Помощ от цихлидари  (Прочетено 2985 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен germanteam

• Активен потребител
  • Публикации: 209
  • Нас. място: София
    • FB
Помощ от цихлидари
« : сряда, 09 април 2014 г., 10:44 ч. »
Здравейте, може ли някой цихлидар да ми пише на лично съобщение да поговорим за тези рибки. Защото имам няколко въпроса и ако може да ми отдели малко време - ще съм много благодарен. Най вече хората които се занимават с американски, африкански или цихлиди-джуджета.
Благодаря предварително!

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
Отг: Помощ от цихлидари
« Отговор #1 : сряда, 09 април 2014 г., 11:30 ч. »
...Най вече хората които се занимават с американски, африкански или цихлиди-джуджета...

Че те други популярни цихлиди не останаха. :)

Недей разчита, че някой ще се занимава да обсъжда всичко за цихлидите на лични съобщения (защото явно искаш да ги гледаш, а не знаеш много за тях).
По-добре поразрови из форума и съответните раздели - има доста изписано. След това си задай въпросите тук и ще им отговряме според силите и времето си. :)
"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Неактивен germanteam

• Активен потребител
    • FB
« Отговор #2 : сряда, 09 април 2014 г., 12:09 ч. »
сведох бройката до минимум, но може да съм пропуснал някои, така че ще кажа "изискванията" си към рибката, който искам да отглеждам  :D защото ще е в дома на майка ми, а тя няма да има много време за занимавка, но както и да е .. Така:
1. слабо осветление, ако може дори и от стаята да стига само (знам че тва не е възможно де, ама нищо ...)
2. иска ми се да сложа светъл грунд, може растителността да е малко, но в никакъв случай да не е много
3. нямам претенция към филтрация
4. да не виреят на много висока температура, стаята е топла и дори си мисля, че може да не ми се наложи да ползвам нагревател, до сега рибите които съм гледал минаха без него
5. да могат да живеят с други риби и задължително с дънни риби - да речем коридароси и др.
6. не ми се иска да взимам няколко риби, които да оформят двойка и после да се чудя кво да правя другите рибета ... (знам че в списъка по-надолу има такива риби)

П.С Знам, че повечето точки са неизпълними, но ще избера може би рибата, която отговаря на най-много.

Списък:

Танганайци:
1. Юлидохромис марлиери

Други Цихлиди:
1. Хемихромис лифалили

Американци:
1. Зебровидна цихлазома
2. Цихлазома мееки

Цихлиди джуджета:
1. Жълта зебровидна цихлазома
2. Анамалохромис томази
3. Апистограмите - какаду; борели; нийсени; виейта; макмастери; хонгслой.

Това са рибните, може и да съм пропуснал някоя.
Благодаря на колегите, които биха си направили труда - мерси и поклон пред тези хора.

Неактивен Grey

• Модератор на раздел
  • Публикации: 701
  • Нас. място: Бургас
« Отговор #3 : сряда, 09 април 2014 г., 14:02 ч. »
 Мееки-тата в този обем са само за двойка. Но са и може би най-подходящи според мен. Вземаш 6 малки, като станат 10-11 сантиметра ще се отдели чифт или два, избираш най-ярките и кротки. ( Мееки са по-кротки от зебровидната цихлазома, която не е цихлазома). За коридорас ме съмнява при мееки, но един анцитрус би свършил работа. Оставяш само един чифт задължително трябва да сложиш и буфер риби - 1 мъжки хелер със 3-4 женски, за да може мееки-тата да се чувстват спокойни и да плуват из аквариума без да се крият. Можеш да сложиш Echinodorus bleheri за китка, не е капризна. Хубав корен разклонен за да имат укритие, един гладък камък за размножаване и всичко друго ситен пясък - до 2мм. Филтрацията можеш да нямаш претенции за нея, но рибите ще имат. Канистър sunsun 302 със флейтата насочена хоризонтално по повърхността на водата, защото мееки не харесват течение. Какъвто и филтър да избереш , трябва да върти водата 4-5 пъти и да не създава течение. Наблегни на биологичната филтрация. Информация колкото щеш, само някой да я прочете.
 Мееки нямат нищо против слаба светлина, както и препоръчаната китка.  Но трябва да има светлина над аквариума, за да осветява и показва рибите в най-добрите им цветове все пак, иначе няма смисъл от цялото упражнение!

Апистограмите искат залесен аквариум, някой може да спори, биотопен аквариум за тях може да бъде без много растения и с много корени. ( не слагай листа, много играчка) Те също ще са претенциозни за качеството на водата така, че и при тях трябва да се поддържа добра филтрация и редовна смяна на водата. От тях можеш да гледаш максимално две двойки , за което се иска наистина много скривалища и препречващи пряка видимлост от единия ъгъл на аквариума на другия, за да няма свади. Отново слагаш 7-8 младока и чакаш да се заформят 2 двойки. При тях също можеш да сложиш буферни риби и така аквариумът ще изглежда не толкова празен. Обикновен неон, групичка коридораси. 
 Тези два варианта се плодят. Не знам защо си ги избрал щом не искаш да се множат. Като знаеш, че има измежду това което си изброил, това което искаш бъди по-точен, аз не го виждам. За да няма размножаване трябва да са или само от един пол( ходи ги отсявай) или само една риба което е тъжно. Изясни си точно какво искаш и чети, защото изискванията ти не съвпадат с никоя от изброените видове риби!
 След като това ще бъде при майка ти предполагам ти поемаш отговорността за грижите по аквариума, като се наемаш с редовните смени, всекидневното хранене и съблюдаване за здравето и развитието на обитателите. Ако смяташ тя да се занимава с това, начинанието е обречено още от сега.

Неактивен germanteam

• Активен потребител
    • FB
« Отговор #4 : сряда, 09 април 2014 г., 15:17 ч. »
Благодаря ти колега. Моя е явно грешката, не си ме разбрал правилно, както може би и другите дето са чели статията. Искам да имам поколение от рибките, но от тези рибки, които айде не всеки, но по-голяма част биха взели, за да не се чудя накрая кво да ги правя. И второ, друго имах предвид това с двойката - не искам да взимам няколко риби и да чакам да оформят двойка, защото след тва може да станат агресивни към себеподобни, и ДРУГИТЕ риби няма да има къде да ги дяна.
Благодаря ти за изчерпателната информация. А иначе майка ми съм сигурен, че ще се грижи дори по-добре от мен за тях . Няма само да се занимава да отделя риби, това имах предвид под това, че няма да и е до занимавка.
С вътрешен филтър няма да стане ? Не искам външен, щото трябва да мисля друго място за аквариума май, ще видим.

Неактивен Grey

• Модератор на раздел
« Отговор #5 : сряда, 09 април 2014 г., 18:01 ч. »
 За нежеланите любимци беше пускал тема да питаш дали ще ги приемат зоомагазините.  Мисля, че това ти решава проблема с мястото, но без допълнителен 60 литров за отглеждане на малките докато станат 3-4 сантиметра, годни за зоомагазина няма как да стане.
 Рибите се плодят независимо дали го искаш или не. Това и трябва да те радва, щом се плодят значи си предоставил благоприятни условия и се чувстват добре. Няма друг начин да оставиш оформена двойка в аквариума освен да изчакаш сами да се харесат.  Вземането на оформен чифт ще си е по-скъпо естествено.  За мееки-тата мисля че няма да успееш готов чифт да вземеш, но за апистограмите е възможно за сметка на цената. Иска търсене.
 Мееки като млада оформена двойка ще снесат 60-70 яйца и първите няколко пъти няма да има поколение, но като пораснат още броя на яйцата ще се увеличи до 250-300. Ако всички те се излюпят оцелелите биха били между 50-100. Мееки са добри родители и може и повече да оцелеят. Можеш да ги гледаш при тях докато растат, но ще усетиш кога да ги вадиш, като започнат родителите да ги гонят ( готвят се наново да снасят) Не знам периода колко е точно, казват че е горе долу като зебровидната цихлазома, а тя на какъв интервал се плоди - проучи!
 За апистограмите би могъл по-лесно да ги пласираш по зоомагазините и на обяви, защото тук са по-популярни и при тях яйцата са по-малко.  Накрая може да има към 20-50 оцелели, като пак зависи, не съм ги гледал всичко си е от много четене, какво споделят другите.
 Не съм фен на вътрешните филтри, но ако чудото има флейта и я направиш така, че да не прави много течение на дъното ... може и да стане. Ако не искаш канистър пробвай с висящ филтър. 2 такива примерно http://zoomagazin.eu/bg/kategorii/sunsun-26135/sunsun-hbl-701-vynshen-filtyr-s-okatshvane-za-akvariumi-do-100-litra-27864. За висящите филтри се иска да въртят водата повече от канистърите, заради по-малкия обем на кошниците си. На тези специално махаш активния въглен от предните касетки, зад тях има гъби, и или слагаш гъба заемаща цялата кофичка или залепяш тънка едропореста от двете страни на голата касетка, ако го вземеш ще разбереш какво имам предвид. Касетките с активния въглен са ненужни.
 Трябват два, едно защото не вярвам на обема, който реално прехвърлят и 2 защото ти трябва да въртят водата 6-7 пъти, за да вършат приблизително същата работа като канисър.
 Вторият можеш да напълниш с някаква самопочистваща се био медиа на ехайм. Пластмасовите спирали ми идват на ум.
Има също на ферпласт вътрешни кофи с място за нагревател в тях, но идва соленичко http://shop.zoomania.org/Akvaristika/Filtri/Vutreshni-filtri/66107017-ferplast-BLUWAVE-07-FILTER.html   и заема доста място. Ти си решаваш.

В допълнение мисля, че четох някъде за комбинацията мееки + хелери взаимно се решава проблема с излишните малки рибета. Ако тръгнеш по този път сподели резултата.

Неактивен germanteam

• Активен потребител
    • FB
« Отговор #6 : сряда, 09 април 2014 г., 19:11 ч. »
Ами ще ми се да не рискувам на мееките с хелери, защото в описанието на рибата тук в сайта, пише че по малките риби - са пътници.
А иначе огромно благодаря за цялата иформация, със сигурност ще я взема предвид. Ще черпя, ако реша да се занимавам с цихлиди!
Благодаря, благодаря!

Неактивен Grey

• Модератор на раздел
« Отговор #7 : сряда, 09 април 2014 г., 19:22 ч. »
 Мееки + хелер имам предвид, че едните изяждат малките на другите. Хелерите  са от една среда с Thorichthys meeki. Често се срещат даже и в един биотоп. Хелерите са достатъчно големи и мееки не могат да ги схрускат - новородени рибета са друга работа.

Неактивен Julyan

• Активен потребител
  • Публикации: 112
« Отговор #8 : вторник, 09 юни 2015 г., 14:55 ч. »
Здравейте колеги, отдавна не съм писала във форума, но сега искам да попитам нещо. Чудех се в коя тема, т.к. не смятам, че си струва да отварям специална.
До сега 4-5 години сме отглеждали златни рибки, скалари и различни видове сомчета.
През януари взехме 7 малавийчета в 200 л. аквариум, с три анцитруса /единият- звезден/. Аз мислех, че са малки още, но преди около 3 седмици видях... да щъкат 5 малки риблета- цихлидчета и се сетих, че видят едната ми рибка да се крие и с подута гушка. Първо си мислех, че е болна, купих витамини, давах редовно, после гушката й "спадна" и на следващия ден видях рибките. Едва тогава ми "светна", че била всъщност не болна, ами мама.
Обаче все ме гложди мисълта не трябва ли да ги отделя и могат ли да ги изядат големите. До сега си щъкат и петте мъника в аквариума. Преди не можех да си мисля да ги ловя, т.к. бяха много миниатюрни и се завираха под камъните, но сега са около 1.00- 1.5 см. и бих могла. Има ли смисъл, обаче? Ядат си от храната, която давам на големите- виждам ги- отбират си по- малки парченца и си ги завират по скривалищата. Много са подвижни и изглеждат добре, но ме притеснява да не ги поразя нещо или да ги излапат онези, големите. Че вече бебоците се показват и повече и по- за дълго.

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
« Отговор #9 : вторник, 09 юни 2015 г., 18:01 ч. »
Щом са оцелели досега, няма да ги изядат тепърва според мен. Остави ги и ги гледай как растат при големите. :)  :drinks:
"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Неактивен Julyan

• Активен потребител
  • Публикации: 112
« Отговор #10 : сряда, 10 юни 2015 г., 08:20 ч. »
Благодаря ти.
Те си се крият под камъните, когато видят нечия сянка. Иначе при пускане на храна веднага пристигат, грабват си по нещо и се покриват. По едното рибче дори вече си личат ивички, другите 4 са прозрачни с лек розово- жълт оттенък.
Като ги гледам големите с какви устища са... :D
Самите големи за няма и три месеца много пораснаха. Взех ги уж почти бебешори, а то какво стана... Въобще не очаквах. Много бързо расте тоз свят.  :)

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.