Автор Тема: Шкаф за аквариум!  (Прочетено 7609 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен sacky77

• Регистриран потребител
  • Публикации: 3
Отг: Шкаф за аквариум!
« Отговор #15 : сряда, 17 септември 2014 г., 16:32 ч. »
Не е тайна, препарата се казва Бохемит.

Благодаря за инфото колега  :drinks:

Неактивен Grey

• Модератор на раздел
  • Публикации: 701
  • Нас. място: Бургас
« Отговор #16 : сряда, 01 октомври 2014 г., 18:40 ч. »
 Малък ъпдейт - почти съм готов да го лакирам, събрал съм прилично количество снимки на отделните детайли. Минах и първия тест като го показах на дърводелец и противно на очакванията ми даже каза, че той не можел да го направи толкова добре заедно с няколко усмихнати упрека  - " много си си играл". Остава да сглобя вратичките и да го омацам с лака.

Неактивен niki_o

• Активен потребител
  • Публикации: 382
  • Нас. място: Хановер
« Отговор #17 : сряда, 01 октомври 2014 г., 21:37 ч. »
Абе и аз съм бил дърводелец и много ти се радвам на заигравката,както и ти свалям шапка за търпението :drinks:

Неактивен Franky

• Активен потребител
  • Публикации: 386
« Отговор #18 : петък, 03 октомври 2014 г., 09:54 ч. »
Айде снимки деее :)
Скоро ще правя и аз нещо като теб , но ще е тип "corner pentagon"  за около 400л аква и с филтрация съмп ( сладководен при това)

Неактивен Grey

• Модератор на раздел
« Отговор #19 : неделя, 05 октомври 2014 г., 19:59 ч. »
  Ето снимки на детайлите преди да лакирам всичко.
 Това е централната подпора от шперплат, понеже ще се вижда между вратичките на шкафа сложих лайсна от чам, за да не разваля визията. Но тя ще се види в следващите снимки.

Ето я и поставена във вече сглобения скелет.

Досвидя ми се да изрязвам канали във вече сглобените дъски и греди, за това разбичих няколко дълги  10 на 10мм летвички.  Избягвайки да ползвам пирон или винт на видими места, използвах бамбукови шишове за дюбели. Всяка дупка предварително пробита половин милиметър по-тясна от самия бамбук, не посмях повече, за да не се разцепи дървото.

След като изсъхне лепилото с остър нож подрязах от двете страни стърчащото парче и след това го минах с шкурка оставаща само малка точка.

Идеята ми беше просто да изрежа на точни размери панелите от шперплата и да лягат свободно срещу летвичките. Дори след като ги лакирам, всички панели ще могат да се свалят от шкафа, докато остане само основата.
 Ето какво имам предвид:

За краката, избрах да играят двойна функция и за това не можеше да бъдат купешки.  Направих отново квадратчета, като тези, с които скрих винтовете по горната и долната рамка, само че без да си играя да ги украсявам. На тях ляга свободното дъно.

Тук се вижда разположените на средно ниво 8мм дюбели предназначени да придържат рафта разделящ на половина отделенията.

Ето и с поставеното дъно

Това е близък кадър на дръжката на вратичката. Първият ми опит приличаше на кранче за претокване на вино и не изглеждаше на място, за това издялах с длето от 2 дебели трупчета нещо, което да прилича на цилиндър и ги минах на 3 различни шкурки докато станат гладки.

Така изглежда отделението с поставените странични панели и рафта.

Това е лайсната на плота, тук се постарах бамбуковите "пирони" да са на еднаква височина и разстояние, все пак е фасада,  въпреки това такова е положението и на останалите лайсни.

Толкова за сега, остава финално шкуркане и лакиране. Умишлено не показвам снимка на целия събран шкаф, за да може, когато го завърша да ги сложа редом с готовия вариант!

Неактивен hunter

• Активен потребител
  • Публикации: 227
« Отговор #20 : събота, 11 октомври 2014 г., 09:04 ч. »
Добре се е получило постарал си се.

Неактивен Grey

• Модератор на раздел
« Отговор #21 : неделя, 12 октомври 2014 г., 19:12 ч. »
 Лакирането мина успешно! До сега нищо не съм казал за шкуркане, а то си беше на ръка, всеки който се захване с подобно нещо, освен ако не е японски майстор дърводелец, шкуркането не му минава.  Хубави тренировки паднаха! Положих 2 слоя лак с един ден почивка между слоевете. Голяма отрова, голямо мацане. Оставих го 2 дни да изсъхне хубаво и до преди малко го шкурках. Защо ли, лакът не засъхва напълно гладък в моя случай, защото го полагах с четка, грешка която няма да повторя! Дори и с пистолет да беше полаган, пак щеше да иска изглаждане, но щеше да отнеме 4-5 пъти по-малко време пръскането. Изкарах възможно най-ситната шкурка, която можах да намеря, приготвих в малко легенче сапунена вода и се почна. Повърхностите не искаха повече от 2 леки движения на шкурката по тях, но много важно се оказа наличието на сапунената вода преди да ги докосне шкурката, по този начин всичко минава ... по вода. Мантрата беше следната "мокри, шкуркай, плакни шкурката, бърши със сух парцал" и така всичко стана гладко и приятно на допир.
 Утре, като пекне слънце ще му сложа "хардуера" представляващ 4 прости панти и 2 магнитчета за врати.
 Цялото действие по сглобяването се развиваше на долния празен етаж на къщата, защото наистина ми трябваше мястото, а малката ми работилница няма такова излишно, навъртял съм сигурно 6-7 километра изминавайки 60-те метра от етажа до работилницата, докато свърша с детайлите и отделните елементи.

Ето и обещаните снимки за сравнение "Преди"

Тук на десния рафт още не съм сложил лайсната и различните пластове на шперплата се виждат.

Ето и снимка на плота най-накрая.

Тук вратите са свободно поставени без да съм слагал пантите.

Очаквайте композицията "Сега"!

Неактивен niki_o

• Активен потребител
« Отговор #22 : неделя, 12 октомври 2014 г., 20:21 ч. »
Еми ади де :clapping:

Неактивен svgnsali

• Активен потребител
  • Публикации: 562
  • Нас. място: гр.Кърджали
« Отговор #23 : неделя, 12 октомври 2014 г., 20:26 ч. »
Някой ще рече луда работа, а аз любов към работата.
Поздравления за труда, старанието и желанието. Отчитам фактора наличие на място и работилница.
Аз като представител на новото поколение, с най-модерни комп, телефони и др., а нямам една отвертка. Е, имам, наложи ми се вчера да взема от пазара..
Та направо плакна очи по такава ръчна изработка.
Браво!  :drinks:
Хоби или тиха лудост?

Неактивен Grey

• Модератор на раздел
« Отговор #24 : вторник, 14 октомври 2014 г., 16:41 ч. »
  Ще ми се да кажа, че с един ръчен циркуляр, няколко стяги, фин ръчен трион, ръчно ренде и здрава маса може да се постигне същото... Уви, ще трябва много практика с рендето, за да се постигне равна повърхност с еднаква дебелина на материала навсякъде. Така че - да, работилницата е голям бонус. От долния етаж ползвах само кухнята, защото беше празна, 3 на 3.5 някъде.  Дърводелството не ми е професия, а едно от многото ми настоящи и бъдещи хобита.
 Вчера набързо сложих панти и магнити, но когато се сетих да го щракна батерията беше паднала и се мръкна.
  Ето след лака как изглежда завършен. Ще споделя и половин тайна, шкафа има 2 тайника.

Крайният резултат не съответства с първоначалните ми чертежи, но това му е хубавото на дърводелството - 95% от случаите грешките могат да се поправят с малко лепило и ситна стърготина, някое друго парче, много шкурка и никой няма да забележи :) В този случай декоративните квадратчета по краищата на "колоните" ограничават отварянето на вратичките до 90-95 градуса. Не е болка за умирне, колоните много ми харесват, просто урок за следващия път.

Ето как поставих и магнитите, нормално  би трябвало да са на горната дъска, където ще са по-малко видими, но това не беше предвидено в моя дизайн, за това ги "адаптирах". На долната рамка се вижда и причината, заради която ще добавя пирографията в списъка си със занимания за в бъдеще. Трае повече от графита. Подписах работата си 2 пъти на 2 различни места, единия с името, датата и подписа, другото се вижда на снимката. Естествено преди лака. Първоначално мислех да напиша на латински "Portatus vita" - носи живот, звучи добре, но целия шкаф съм го правил Аз, за това сметнах че и това трябва да е от мен. Когато показвах незавършения шкаф на роднина и той даде "акъл" защо не съм купил от магазина някакви пластмасови дръжки за вратичките, а съм правил тези ... това ми даде идеята какво точно искам да пише  "Нещата имат толкова смисъл, колкото им отдадем. Контекстът е всичко!"

Шкафът не изглежда много различен от снимката преди да се лакира, но статутът му е коренно променен - сега е завършен, сега е мебел! Снощи седнал на стола пред шкафа го гледах дълго време изпълнен с чувство на удовлетвореност и в един момент се размечтах за ситуация след половин век как  тупвам ръка по някоя от страните на шкафа още носещ аквариум върху себе си и започвам да разказвам на невръстни внуци как това е първата мебел, която някога съм правил...

Неактивен bustama

• Активен потребител
  • Публикации: 1 662
« Отговор #25 : вторник, 14 октомври 2014 г., 17:43 ч. »
Доста сполучлив шкаф си сътворил! :drinks:
Дръжките няма да коментирам... :grin:
Доколкото успях да прочета си с две ръце лак.  Да не се окажат малко! Никъде не прочетох за грунд и затова пиша.
Мисля, че тъмен на цвят - орех примерно, би изглеждал по-добре, но всеки си има вкус.

Неактивен Grey

• Модератор на раздел
« Отговор #26 : вторник, 14 октомври 2014 г., 18:18 ч. »
 Споменат е грунда/импрегнант, казва се бохемит. За 2-те ръце лак трябва да са достатъчни. Държах лакът да е безцветен, за да показва дървото, а не да придава нюанс и да заблуждава, че е нещо, което не е.

Неактивен svgnsali

• Активен потребител
  • Публикации: 562
  • Нас. място: гр.Кърджали
« Отговор #27 : вторник, 14 октомври 2014 г., 20:55 ч. »
Писах някакви суперлативи, изтрих ги.
Мислих, мислих и реших да бъда кратък - Впечатлен съм.
Не знам каква е професията ти колега. Няма значение работилницата, място, инструменти - желанието е пъровосилата, стимула. Е, в теб това го има. 
Аз единствено не харесах пантите и тоя магнит, ама го казвам ей така против уроки..
Хоби или тиха лудост?

Неактивен niki_o

• Активен потребител
« Отговор #28 : вторник, 14 октомври 2014 г., 20:57 ч. »
Е аз пък ще кажа  :bow: за изпълнението,за разбирането ,смисъла  и най-вече чувствата който му придаваш.Това трябва да е съвършенната мебел.

Неактивен dido1

• Активен потребител
  • Публикации: 415
  • Нас. място: София
« Отговор #29 : сряда, 15 октомври 2014 г., 08:09 ч. »
Шкафа е готов, сега ако спретнеш от дърво и аквариума всички ще ти пишем 6+  :P

Само да питам - дръжките за отваряне на вратичките не са ли прекалено дълги ?, ако минаваш близо до шкафа няма ли да се "хванеш" на тях ?
544 л. Малави Мбуна

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.