Автор Тема: Въпрос за Дискуси  (Прочетено 20869 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен sensodine

• Активен потребител
  • Публикации: 620
  • Нас. място: Варна
  • My aquarium de Discus
Въпрос за Дискуси
« : събота, 01 август 2009 г., 20:56 ч. »
От толкова много аквариуми с дискуси в последно време кой от кой по красиви и аз започвам много сериозно да се запалвам и влюбвам в тези найстина красиви риби,и поради тази причина искам да питам в този аквариум в момента който имам,мога ли да гледам дискуси и най-важното каква бройка.И евентуално ще се наложи ли да се правят някакви промени по вътрешното оформление на аквариума,за рибите виждам че няма да се налага да ги сменям защото тези който имам виждам че са съвместими с дискусите..Очаквам вашите мнения. :)

Неактивен }|{opukc

• Заслужил потребител
  • Публикации: 437
  • Нас. място: София
  • Patience my friend !!!
    • wild discus
Отг: Въпрос за Дискуси
« Отговор #1 : събота, 01 август 2009 г., 21:07 ч. »
Не знам колко е голям аквариума ти, но за да имаш нормално гледани поне 4-5 бр дискуси ти е нужен 250-300л/това е минимума за група/. Ако е по-голям още по-добре.
Защо хората си мислят, че животните не трябва да чувстват? Животните трябва да чувстват, че хората не мислят!
Дивите дискуси

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #2 : събота, 01 август 2009 г., 21:11 ч. »
sensodine, моля те да спазваш разделите.
Местя темата в Цихлиди и оставям препратка, докато се ориентираш. После ще я махна.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен sensodine

• Активен потребител
  • My aquarium de Discus
« Отговор #3 : събота, 01 август 2009 г., 21:15 ч. »
Първо се извинявам за грешката,аквариума ми можеш да го видиш в профила ми дори ще се радвам ако си дадеш оценката за него.Ами за сега аквариума ми е едва 160л,което както виждам не е достатачно но нищо здраве да е,по нататък ще имам по-голям и ще си направя само аквариум за дискуси.

Неактивен valnata

• Активен потребител
  • Публикации: 96
« Отговор #4 : събота, 01 август 2009 г., 21:17 ч. »
Ами в 160 литра можеш да си гледаш 4 броя ;) Сменяш редовно водата, и нямаш ядове :dance3:

Неактивен }|{opukc

• Заслужил потребител
  • Patience my friend !!!
    • wild discus
« Отговор #5 : събота, 01 август 2009 г., 21:30 ч. »
Ами в 160 литра можеш да си гледаш 4 броя ;) Сменяш редовно водата, и нямаш ядове :dance3:

valnata, ще има ядове човека и то много - 160л е развъден аквариум. Покажи ми дискуси гледани в такъв обем, та дори и на голо дъно. Да не забравяме и дънната площ. Къде е тя при 160л??
Защо хората си мислят, че животните не трябва да чувстват? Животните трябва да чувстват, че хората не мислят!
Дивите дискуси

Неактивен nevidimite

• Активен потребител
  • Публикации: 94
  • Нас. място: Айтос
« Отговор #6 : събота, 01 август 2009 г., 21:39 ч. »

valnata, ще има ядове човека и то много - 160л е развъден аквариум. Покажи ми дискуси гледани в такъв обем, та дори и на голо дъно. Да не забравяме и дънната площ. Къде е тя при 160л??

Ще извиняваш Жорка но можеш да ги видеш тези дискуси в моя аквариум.Поне по голямата част 10-12 бр. от тях са отгледани в 140 литра.И размера им в момента е от 12 до 14 см.А иначе рибите са млади от година до година три месеца.

Неактивен sensodine

• Активен потребител
  • My aquarium de Discus
« Отговор #7 : събота, 01 август 2009 г., 21:47 ч. »
Все пак ако искате може да видите аквариума ми как точно изглежда в момента и евентуално да ми дадете препоръки за това как да се пригоди за дискуси..Просто много се влюбих в тези риби и искам савсем скоро да имам от тях,но поради това че са доста скъпи не искам да рискувам да ги купя и нещо да не е направено както трябва и да си идат от тоя свят :)

Неактивен valnata

• Активен потребител
« Отговор #8 : събота, 01 август 2009 г., 21:50 ч. »
Добре аз няма да споря. Той си решава все пак. :) Но аз се отказах да си взема дискуси моят аквариум е 200 литра, и много ме е яд, че бях решил да си взема 6 броя от един колега, който ги развъжда, и в тях ми каза че гледа 6 броя в 200 литра. Аз не взех, заради мнения от сорта тясно им е скучно им е когато са по-малко от 6. А взех скаларии, и преди две седмици видях при един познат 7 бройки в 200 литров аквариум да си живеят без проблем. Човека ги гледа вече три години и всички са добре. Ти в стария си аквариум колко броя имаше? Не си налагам мнението и няма да споря. Аз лично смятам да си взема 6 броя след време.Те хората в развъдниците гледат Астронотоси в 150 литра а ние имам чувството че много се превземаме понякога.

Това си е мое мнение. Това, че ще има ядове с четири броя в 160 литра за мен си е смешно :D

Колега кой кога ще си отиде гаранция няма. Питай в магазина от който пазариш да си кажат и те мнението, но според мен не се притеснявай да си вземеш четири броя за този литраж :grin:

Неактивен nevidimite

• Активен потребител
« Отговор #9 : събота, 01 август 2009 г., 21:55 ч. »
Аз имах 16 бр. и се развиваха идеално.Но така или иначе на толкова много риби след 6-7 месеца им стана много тясно и се наложи да им осигуря доста по голям аквариум.
 :up:   

Неактивен }|{opukc

• Заслужил потребител
  • Patience my friend !!!
    • wild discus
« Отговор #10 : събота, 01 август 2009 г., 22:00 ч. »
Стария ми аквариум беше 260, там имаше 11 дискуса - половината от тях отгледах в 140 литров. Много добре знам за какво говоря и за какво ще говорите вие. За да се подържа една група на ниво са нужни поне 4-5 бр. Това е невъзможно в 160 литров аквариум.

ПП Данчо ти що си смени аквриума? Нали всичко си ОК!!
Дивите дискуси

Неактивен raiko

• Raiko Slavkov
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 641
  • Нас. място: Благоевград
« Отговор #11 : събота, 01 август 2009 г., 22:01 ч. »
За да израстнат качествено дискусите (15-18см.) 160 литра няма да са подходящ обем. Не трябва да се сравняват условията в развъдниците и тези в любителските аквариуми.

Неактивен valnata

• Активен потребител
« Отговор #12 : събота, 01 август 2009 г., 22:01 ч. »
За 16 броя да. Ама колега говорим за 4 възрастни в 160 литра. :) Смятам че няма да са проблем, при положение че в 200 литра видях как си живуркат 7 големи рибета.

Автоматично съединени мнения: събота, 01 август 2009 г., 22:03 ч.
Е добре колеги. Няма да спориме сега.Щом казвате, че не може така да бъде няма да си гледаме дискуси тогава :drinks:

Неактивен nevidimite

• Активен потребител
« Отговор #13 : събота, 01 август 2009 г., 22:06 ч. »
Ами Жоре аз написах защо го смених.При мен рибите бяха доста.Но все пак не виждам никакьв проблем да се гледат 4 бр. в 160 л. с добра филтрация и подрьжка. :up:

Неактивен valnata

• Активен потребител
« Отговор #14 : събота, 01 август 2009 г., 22:06 ч. »
А малко въпросче извън темата за 5 астронотоса ми трябват 1000 литра или са малко?

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 219
  • Нас. място: Силистра
  • Аз говоря бавно...те ма мислат прос
« Отговор #15 : събота, 01 август 2009 г., 22:09 ч. »
Щях да кажа следното:
Задавайте си въпросите във форума. Тук има хора, които отглеждат риби от определен вид с години. Практиката ги е научила на неща, които не могат да се прочетат и в най-дебелите книги. Имате избор. Използвате информацията или не го правите. И в двата случая парите са ваши.
Жорикс и Райко се занимават с отглеждане и развъждане на дискуси отдавна. По някое време може да се включи и Орлин. Бих взел под внимание техните съвети.
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"
http://www.youtube.com/watch?v=jEp2jSD4xKc

Неактивен raiko

• Raiko Slavkov
  • Модератор на раздел
« Отговор #16 : събота, 01 август 2009 г., 22:12 ч. »
При мен израстнаха 17 риби в 300 литра аквариум до максимален размер, но това не означава, че два пъти по-малко риби ще могат да израстнат в два пъти по-малък обем до същите размери.

Неактивен }|{opukc

• Заслужил потребител
  • Patience my friend !!!
    • wild discus
« Отговор #17 : събота, 01 август 2009 г., 22:14 ч. »
Само ще покажа аквариума на един германец за група от десетина риби. Не знам пък на тоя що му е този обем, ама той си знае!!! :grin:

1500 Liter Aquarium

И да, Кратун е прав - всеки си решава сам за себе си!!
Дивите дискуси

Неактивен valnata

• Активен потребител
« Отговор #18 : събота, 01 август 2009 г., 22:15 ч. »
Но колега не само те гледат дискуси. И аз смятам, че в 160 литра 4 броя изобщо не са много. Аз не съм го чел някъде, че са гледали 7 броя в 200 литра а го виждам с очите си, и рибите са гледани с години пак.

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 1 554
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #19 : събота, 01 август 2009 г., 22:17 ч. »
Жорикс е абсолютно прав. Аз пробвах със 7 броя в 250 литра... Е, преместих ги в 400 литра и живнаха! До преди това все се криеха и потъмняваха. Практически опит е това.

Сега в 400 литра съм с 9 дискуса и мисля, че стига толкова. Да не забравяме, че обичат чистотата, а като го пренаселим много бързо се замърсява.

А иначе - противник съм да се гледат по по-малко от 6 дискуса - винаги единия от тях ще е сериозно притесняван от останалите. Ще умре. Остават 3. После от трите единия ще бъде пребит и т.н.

Неактивен valnata

• Активен потребител
« Отговор #20 : събота, 01 август 2009 г., 22:18 ч. »
Ок. Явно няма да се разберем и аз спирам да споря. Който както иска да си ги гледа, и когото иска да си слуша :drinks:

Неактивен nevidimite

• Активен потребител
« Отговор #21 : събота, 01 август 2009 г., 22:19 ч. »
Напьлно сьм сьгласен с това.Но все пак никога не се знае знае ли се.Затова че око някой има желание и амбиция за нещо нека опита.От опит глава не боли(всеки пьт)
А пьк в краина сметка докато не пробваш не можеш да разбереш дали ще се получи нали така?

Неактивен raiko

• Raiko Slavkov
  • Модератор на раздел
« Отговор #22 : събота, 01 август 2009 г., 22:23 ч. »
Това са тези 17 дискуса за които стана дума(в 300 литра):

Неактивен nevidimite

• Активен потребител
« Отговор #23 : събота, 01 август 2009 г., 22:24 ч. »
Както казваме Всяко правило си има изключения.Красиви риби си отгледал :bow:

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #24 : събота, 01 август 2009 г., 22:25 ч. »
Единственият умен офицер в казармата казваше - "Не ми е нужно да си бия главата у стената, за да разбера, че стената е по-твърда. Достатъчно е да видя как друг си е строшил главата". Беше отдавна, но съм го запомнил.
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"

Неактивен valnata

• Активен потребител
« Отговор #25 : събота, 01 август 2009 г., 22:26 ч. »
Седем броя в 250 литра :hmm: А четири в 160 защо да не си живеят нормално? С ежедневна смяна на вода. Защото и аз смятах да си взимам такива рибета и затова питам не го приемайте като заяждане. Колегата от който щях да ги вземам ми каза, че спокойно в 200 литра мога да гледам 6 броя :D

Неактивен kamos

• Активен потребител
  • Публикации: 439
  • Нас. място: Несебър
  • Антон Ганчев
    • Linux blog
« Отговор #26 : събота, 01 август 2009 г., 22:27 ч. »
Райко любопитно ми е с какво си ги хранил рибите и какви са били смените на водата ?
.Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...           (Кочетов С.М.)

Неактивен }|{opukc

• Заслужил потребител
  • Patience my friend !!!
    • wild discus
« Отговор #27 : събота, 01 август 2009 г., 22:29 ч. »
Надявам се Боби /дискус/ да се включи в тази тема за да разкаже как при 6 бр диви Хекели в 350л 4 от групата убиват 2-та по-лабилни в борба за храна и територия. Но докато човек не го види с очите си едва ли може да повярва на празни приказки в нета и "градски легенди" . От личният опит глава не боли, боли джоба. Но човек може да научи нещо и от грешките на другите!!
Дивите дискуси

Неактивен nevidimite

• Активен потребител
« Отговор #28 : събота, 01 август 2009 г., 22:29 ч. »
Докато не пипнеш водата не можеш да разбереш дали е мокра.Това пьк го казваше моя ротен командир.
Затова че................ :up:

Неактивен valnata

• Активен потребител
« Отговор #29 : събота, 01 август 2009 г., 22:31 ч. »
И сега на кой да вярвам? Трябва значи пак да се карам с жената, и да търся по-голям аквариум :D

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #30 : събота, 01 август 2009 г., 22:32 ч. »
И сега на кой да вярвам? Трябва значи пак да се карам с жената, и да търся по-голям аквариум :D

То това е неизбежно, така че колкото по-рано, толкова по-добре, :)
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #31 : събота, 01 август 2009 г., 22:33 ч. »
Правилно заключение! :up:

Неактивен valnata

• Активен потребител
« Отговор #32 : събота, 01 август 2009 г., 22:35 ч. »
Ми то преди едва месец приключи скандала за този. :) Сега ако почна да говоря за по-голям май към развод ще идат нещата. Но ако се окаже, че няма как да се гледат в този мой литраж няма да имам избор :crazy:

Неактивен raiko

• Raiko Slavkov
  • Модератор на раздел
« Отговор #33 : събота, 01 август 2009 г., 22:37 ч. »
За първите 8-10 месеца и този ще върши работа, но след това ще трябва да преговаряш за по-голям.

Неактивен }|{opukc

• Заслужил потребител
  • Patience my friend !!!
    • wild discus
« Отговор #34 : събота, 01 август 2009 г., 22:43 ч. »
Това е, защото нямаш подход, скандали не се правят!! :dance3:
В един филм се казваше така "За да получиш трябва да дадеш" - ако даваш в повече/макар, че за "врага" това е нормално/ би трябвало да получиш разбиране. Така съм омаял жената, че като направих новия аквариум та каза така -
 :hmm: - Май можеше да е по-голям. Ненаситна работа ей. Лакомия.  :fool:
Дивите дискуси

Неактивен raiko

• Raiko Slavkov
  • Модератор на раздел
« Отговор #35 : събота, 01 август 2009 г., 22:46 ч. »
Райко любопитно ми е с какво си ги хранил рибите и какви са били смените на водата ?

Храната- максимум разнообразна:гранули,хирономус(жив и замразен),артемия(замразена) и кайма(от сърце, риба, скариди,спанак и т.н.) Смяна на водата- 50% ежедневно.

Неактивен kamos

• Активен потребител
  • Антон Ганчев
    • Linux blog
« Отговор #36 : неделя, 02 август 2009 г., 06:44 ч. »
Благодаря за отговора. Явно избягваш живия тубифекс.
.Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...           (Кочетов С.М.)

Неактивен Divane

• Активен потребител
  • Публикации: 1 016
« Отговор #37 : неделя, 02 август 2009 г., 12:40 ч. »
и аз  да се изкажа.. :grin:

Принципно,ако те затворят в един килер с години,в който да ядеш,акаш,движиш някак..няма да умреш,но как ще живееш и дали няма да се отрази на психиката ти..замислете се за това.

Неактивен dok70

• Активен потребител
  • Публикации: 429
  • Нас. място: Свиленград
« Отговор #38 : неделя, 02 август 2009 г., 13:00 ч. »
и аз  да се изкажа.. :grin:

Принципно,ако те затворят в един килер с години,в който да ядеш,акаш,движиш някак..няма да умреш,но как ще живееш и дали няма да се отрази на психиката ти..замислете се за това.

Имаме си рибопсихолози тука...досега само врачки имаше...
Сравнението не е подходящо!
 :grin:
Луд умора няма, само се поти!

Неактивен valnata

• Активен потребител
« Отговор #39 : неделя, 02 август 2009 г., 13:11 ч. »
Щом ще се измъчват може да взема 6 малки, и да мисля за по-голям аквариум след време. И колегата да прави голям аквариум и готово. :) Възможно също да си остана със скалариите и те не са лоши.

Неактивен Wetdream

• Активен потребител -
  • Публикации: 173
  • Нас. място: Добрич
« Отговор #40 : неделя, 02 август 2009 г., 14:06 ч. »
След като прочетох изписаните страници и мнения реших и аз да изкажа мнение.
И така всеки излага становище моето е: той пича дискуси в 160 литра ще гледа , но дали ще се развиват добре - ще са му нужни всекидневни смени на водата по 50 %  може би бих казал и да се ограничи от други риби.Точно след 5-6 месеца на тези 4-5 красиви рибки които си е взел ще им бъде тясно защото ще са станали на по 10-12 см(при положение че сменя по 50 % всекидневно и храни най-малко по 3 пъти на ден) рибите ще навлязат в пубертета(който е между 9-13 месеца) ще се бият здраво ще се задели чифт и ще спука другите 2-3 риби от гонене и бой.
Заключение: Направи си по голям аквариум, за да им се радваш а не да се чудиш какво да правиш след 5-6 месеца.

Неактивен Divane

• Активен потребител
« Отговор #41 : неделя, 02 август 2009 г., 14:29 ч. »
Имаме си рибопсихолози тука...досега само врачки имаше...
Сравнението не е подходящо!
 :grin:

Някои хора сме учили интересни неща навремето..други пък се чудят само за какво да противоречат  :grin:

Неактивен dok70

• Активен потребител
« Отговор #42 : неделя, 02 август 2009 г., 19:03 ч. »
sensodine, добре си беше решил за растителен, по-добре не се пробвай с този аквариум и дискуси, че и растения! Изкушението е голямо, но не може всичко наведнъж, особено начинаещ.
 :beer: Пий една студена вода!
Някои хора сме учили интересни неща навремето..други пък се чудят само за какво да противоречат  :grin:

Мдааа, определено си от другите. Някои пък са учили, колкото е съзнателния ти живот и продължават.
Без лоши чувства!
 :rocknroll:
 :giverose:

Неактивен Divane

• Активен потребител
« Отговор #43 : неделя, 02 август 2009 г., 19:16 ч. »
Док,понякога си отегчителен.Без лоши чуства!  :grin:

Неактивен sensodine

• Активен потребител
  • My aquarium de Discus
« Отговор #44 : неделя, 02 август 2009 г., 19:26 ч. »
Не предполагах че ще се стигне чак до такива спорове с моята тема,вече се отказах след всички тези коментари за дискусите,поне за сега ще си продалжа с растенията и неоните а по нататък ще видиме как ще вървят нещата,но един ден и мойто време с отглеждане на дискуси ще дойде :),може би след 2-3 месеца да си направя едно малко стадо с скаларий,което ми изглежда по постижимо за този аквариум,сега разбира се няма да почвам нова тема от рода може ли в 160л аквариум да се гледам еди колко си скаларий че пак ще скарам някой потребители.Искам да се извиня ако с моята тема съм допринесъл за зараждане на караници и по остри спорове между потребителите не съм го направил с тази умисъл.Благодаря за вниманието :)...

Поздрави

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #45 : неделя, 02 август 2009 г., 19:35 ч. »
Не се тревожи, дискусията беше съвсем възпитана. Деси и Док май си имат закачка от друго място, но и двамата декларираха, че няма лоши чувства - значи всичко е наред.  :)
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Divane

• Активен потребител
« Отговор #46 : неделя, 02 август 2009 г., 19:51 ч. »
Да се върнеме към темата на момчето  :grin:
Скалариите стават също доста големички..около 20 см ,т.е. те също имат нужда от голям аквариум.Бях чела,че имат нужда от мин. 20 л ,но според моите наблюдения не е достатъчно. Ноо..мисля,че за 160 л няма проблем да си вземеш 4-5 скаларии ;)

Неактивен dok70

• Активен потребител
« Отговор #47 : неделя, 02 август 2009 г., 20:24 ч. »
 :love:
Нема се пуашиш само! :wink1:
Почнал си с неони и растения, бих ти препоръчал да се запознаеш и с други тетри.
Растителен аквариум с няколко големи пасажа тетри изглежда великолепно.
На твоя обем можеш да вкараш поне 5 вида тетри, добрата страна е, че са чисти и не закачат растенията.
Като се развие достатъчно може да добавиш малки скаларии, така растенията ще са дръпнали и
рибките нама да имат конфликт.
Все пак не се влияй толкова от чуждите мнения, а реши точно какъв аквариум искаш.
Лошото е, когато искаш всичко и бройката аквариуми расте постоянно.
Постоянно виждам такъв лудяга.
 :eyes:

Неактивен discusite

• Aquaportal експерт
  • Публикации: 127
  • Нас. място: Сoфия
    • discusite.com
« Отговор #48 : неделя, 23 август 2009 г., 08:37 ч. »
Взимаш два големи дискуса, най-добре чифт и си готов. Няма проблеми в пубертета, няма 50% смяна всеки божи ден, няма нужда да ги храниш повече от два пъти , за да дърпат. 160 л са достатъчни за две риби. Тук обаче трябва да се направи едно уточнение: хубаво е да престанем да говорим за обем. Примерно аквариум 40/40 висок 100 също е 160л!

Като цяло заблуда е да се смята, че за да стане голям дискуса се нуждае от голям аквариум. По-скоро логиката е обратна. В малък аквариум той хаби по-малко енергия и би могъл повече да трупа. За да стане максимален размер се нуждае първо от ген, второ да е от малко люпило и най-вече обилно и разнообразно хранене. Което отново ни връща на 50% всеки божи ден! Освен Райко познавам само още един човек, който сменя вода така. Развъдчиците в Азия сменят по 90% сутрин и вечер. Рибите им са наблъскани като сардини и с добър размер.
Това ли е целта. Все пак идеята е да е красиво и интересно. Дискуса  е цихлида и макар и не толкова агресивен като други свой събратя си е териториална риба с много интересно поведение. За да можем да му се насладим обаче трябва място. Иначе цялото му поведение се свежда до "борбата за ранъта" Според мен минимума е 120/40см при оптимална височина от 45. Взимат се 6 малки с надеждата да получим два чифта. Останалите две риби се подаряват. Ако се справим добре и дисцусите надхвърлят 12см, пак ще им е тясно.

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #49 : четвъртък, 27 август 2009 г., 10:09 ч. »
Абсолютно съм съгласен с казаното по-горе. Оптималната височина на аквариумите за мен е 45-50 см и е свързана с осветлението, манипулациите които се налагат при поддръжката му и т.н. Тогава се измерват максималните възможни дължина и ширина, които позволява помещението (или джоба). По този начин получаваме допустимата водна площ, а обемът си остава следствие на ограниченията. И аз смятам, че по-нисък и по-просторен аквариум е по-добрата алтернатива за всички видове риби в него.

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 641
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #50 : неделя, 20 септември 2009 г., 12:46 ч. »

Има начин да се качи снимка и направо от компютъра. Под полето на Отговор има надпис Прикачване на изображения, файлове и други допълнителни опции... Цъкаш, избираш файл и качваш.

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 641
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #51 : сряда, 23 септември 2009 г., 14:09 ч. »
Както виждаш опцията си работи.Снимки се прикачват без проблеми apovijan

Проба

apovijan.

• Гост
« Отговор #52 : сряда, 23 септември 2009 г., 14:42 ч. »
аз гледам 300 лт 16 дискъса а в друг акварим също 300 лт 13 папагала 2ва астронатоса 3 хопостомоса

Неактивен abv

• Регистриран потребител
  • Публикации: 9
  • Нас. място: Варна ,Океани и морета
« Отговор #53 : сряда, 23 септември 2009 г., 18:59 ч. »
Аз Гледам 8 дискуса в 200л(както е писано не литража а размера на аквата е по-важен) моя е 100д/40ш/50в рибите са на 8-9месеца и са 8-9см(само тялото) добре се развиват но им отесня и ги местя тея дни в 430л дъното е 150/50 .В началото бяха 10 риби но 2 заминаха.
Мисля си че ако дъното е примерно 150/40 и височина 40 (240л може да се гледат 5-6 рибки с малко компромиси) понеже както един от най големите професионалисти в БГ ми го е казал и знам че е така и се уверих.
Ето моите рибки преди да ги прехвърля снимката е от преди месец сега са малко по-големи.

Неактивен raiko

• Raiko Slavkov
  • Модератор на раздел
« Отговор #54 : сряда, 23 септември 2009 г., 20:56 ч. »
..... Което отново ни връща на 50% всеки божи ден! Освен Райко познавам само още един човек, който сменя вода така. Развъдчиците в Азия сменят по 90% сутрин и вечер. Рибите им са наблъскани като сардини и с добър размер.
Това ли е целта. Все пак идеята е да е красиво и интересно.......

Орлине, нормално е в един развъдник за дискуси целта да е такава: В минимален обем да могат да израстнат максимален брой риби до максимален размер и с добра кондиция. В развъдника идеята не е да е "красиво и интересно".
Трябва да се прави разлика между любителски аквариум и аквариум в развъдник.

Неактивен discusite

• Aquaportal експерт
  • Публикации: 127
  • Нас. място: Сoфия
    • discusite.com
« Отговор #55 : четвъртък, 24 септември 2009 г., 07:03 ч. »
Е да де.

apovijan.

• Гост
« Отговор #56 : четвъртък, 24 септември 2009 г., 15:09 ч. »
Ето и папагалите

apovijan.

• Гост
« Отговор #57 : четвъртък, 24 септември 2009 г., 15:10 ч. »
и още

Неактивен Divane

• Активен потребител
« Отговор #58 : четвъртък, 24 септември 2009 г., 15:19 ч. »
добре де, а на теб харесва ли ти като са натъпкани така?! :hmm:

Неактивен Ha7eR

• Активен потребител
  • Публикации: 265
  • Zoantid Lover
« Отговор #59 : четвъртък, 24 септември 2009 г., 15:40 ч. »
Дам и на мен не ми харесва така наблъскани...
Горките
Нямат място да се завъртят без да се сблъскат със себеподобен.

Неактивен valnata

• Активен потребител
« Отговор #60 : четвъртък, 24 септември 2009 г., 20:02 ч. »
На мене ми казаха че с 10 скаларии в 220 литра ще имам проблеми. :eyes:

Неактивен Wetdream

• Активен потребител -
« Отговор #61 : четвъртък, 24 септември 2009 г., 21:16 ч. »

Пич ти си толкова твърдоглав, че просто немога да ти се начудя.
Някой колеги казаха и повтореха, че не е невъзможно да ги гледаш а е не конфортно за рибите всеки прави това което иска с рибите си. И си решава дали да ги мъчи или да им предлага перфекни условия.

Неактивен kamos

• Активен потребител
  • Антон Ганчев
    • Linux blog
« Отговор #62 : четвъртък, 24 септември 2009 г., 21:41 ч. »

Всъщност колега ти казаха, че ще имаш проблеми с рибите като станат полово зрели и се оформят двойките. А ако искаш да ги докараш на максимален размер ще се побъркаш да сменяш вода/отлежала за предпочитане от друг аквариум без риби/ ама избора си е личен. Аз си гледам 9 скаларии в 240 литра и сменям доста вода седмично. Вече се замислям за ежедневна смяна.

Неактивен valnata

• Активен потребител
« Отговор #63 : петък, 25 септември 2009 г., 06:36 ч. »
Аз сменям често водата. На 4 дни сменям по 40 50 литра и сифонирам. Много ми е чудно как разбирате че се мъчат рибите? Има къде по-пренаселени аквариуми, и хора които не полагат грижи за тях. За мен това е мъчение.Като порастнат и се оформят на двойки, ще се наложи някои да се махнат. Сега са 10 за да могат да се отделят на двойки и да останат добре порастналите и хубави риби в бъдеще. А и в една групичка от 10 риби има винаги една две които изостават в разтежа, и не се развиват толкова бързо. Поради тази причина са 10 а по-нататък казах, че ще подаря ненужните риби. Не е нужно да ме набеждавате че ги измъчвам. Просто споменах че не мога в тези литри да гледам дискуси. казах за скалариите че са 10 и никой не попита на какъв размер са за напред не смятам ли да ги намаля. Започна се с това, че скоро ще имам проблеми че съм бил твърдоглав че ги мъча. Мъчение за мен е да се гледат 5 папагала и един астронотос в аквариум 120 литра и то не пълен. В аквариума има не повече от 80 литра вода. Това са рибите на един познат който гледа вече 4 години в тези мизерни условия. Казвам му постоянно че тези риби се мъчат но човека казва на мен ми харесват, а и щом ги гледам от толкова време и нищо им няма са добре. За мен това е твърдоглав човек и това е мъчение.

Много моля специалистите които смятат че мъча рибите,  и че им е страшно тясно в аквариум 110д 45ш 45в да не ми дават повече съвети. Нямам нужда.  :)

Неактивен Wetdream

• Активен потребител -
« Отговор #64 : петък, 25 септември 2009 г., 14:34 ч. »
Все пак ти си разбирача как може да ти дават съвети.

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #65 : петък, 25 септември 2009 г., 15:30 ч. »
Valnata помоли да не го хокаме за това, че отглежда твърде много риби на едно място. Нищо не пречи да уважим желанието му без да даваме квалификации.

Неактивен valnata

• Активен потребител
« Отговор #66 : петък, 25 септември 2009 г., 15:30 ч. »
 На какъв език да обясня? Да аз съм разбирача. Най-важна е практиката и тя учи най-добре. Както казах нямам нужда съвети взети от някоя енциклопедия за рибки. Съжалявам че писах броя на рибите, и че се стига до такива спорове. Трябваше да напиша че са 3 и тогава можеше да ме приемете за АКВАРИСТ. :) Аз досега не съм видял 200-300 литра аквариум с две три рибки. Имам огромен опит в отглеждането на скаларии, и не ми е нужно някой да ми обяснява как им е тясно и как се измъчват.  :surrendered:

Неактивен discus

• Активен потребител
  • Публикации: 139
« Отговор #67 : петък, 25 септември 2009 г., 15:55 ч. »
Аз досега не съм видял 200-300 литра аквариум с две три рибки. Имам огромен опит в отглеждането на скаларии, и не ми е нужно някой да ми обяснява как им е тясно и как се измъчват.  :surrendered:

Да ти пусна да видиш 630л с 5 риби(дискуси) и около 50 хемиграмус блехери. Гледай си рибите както искаш.

Неактивен valnata

• Активен потребител
« Отговор #68 : петък, 25 септември 2009 г., 16:15 ч. »
Да ще си ги гледам както искам. За 5-те дискуса в 650 литра е напълно възможно. Колко такива аквариума има?  Това че на 10 скаларии 6 7см им е тясно и се мъчат в 220 литра е неверно. И ти си гледай твоите както искаш. Всеки си има мнение по въпроса.  На мен не ми харесва аквариум 650 литра с 5 риби. Това, че е тясно и го пишело някъде е мнение на някой си. Моето е различно...

Неактивен kamos

• Активен потребител
  • Антон Ганчев
    • Linux blog
« Отговор #69 : неделя, 27 септември 2009 г., 20:29 ч. »
С какво предизвиках таква реакция? Писах, че ще има проблеми като станат полово зрели и че бройката води до сериозни смени на вода, които ще измъчват теб.

Неактивен UncleJohn

• Активен потребител
  • Публикации: 163
  • Нас. място: Troyan, Bulgaria, Europe, Earth
  • Диф балкански трол
    • Троянски новини
« Отговор #70 : понеделник, 28 септември 2009 г., 01:44 ч. »
Да ще си ги гледам както искам. За 5-те дискуса в 650 литра е напълно възможно. Колко такива аквариума има?  Това че на 10 скаларии 6 7см им е тясно и се мъчат в 220 литра е неверно. И ти си гледай твоите както искаш. Всеки си има мнение по въпроса.  На мен не ми харесва аквариум 650 литра с 5 риби. Това, че е тясно и го пишело някъде е мнение на някой си. Моето е различно...

Виж на Деси 250. литровият 'танк' с любоганевците вътре, и ми кажи, че ти изглежда ОК. Наистина изглежда добре, ама е пренаселен като консерва с копърка..(с дискове).

Неактивен valnata

• Активен потребител
« Отговор #71 : понеделник, 28 септември 2009 г., 07:18 ч. »
Дам аз махнах едната скалария чакам до ден два да вземат още една. Така остават 8 броя скаларии 3 анцитруса и 2 хипостомуса. Аквариума на Divane е хубав за това спор няма. Също е верно че е пренаселен. Щом на моите скаларии им е толкова тясно в 220 литра, се чудя как тези големи дискуси живеят в 250 литра. Едва ли 20 30 литра осигоряват такъв голям комфорт.  :) А и човека от който купих някои от рибите ми каза, че 10 броя могат да се гледат спокойно в моя аквариум докато порастнат, и се оформят на двойки. Вярвам на него защото развъжда тези риби и ги гледа от много години. Като са 8 9 броя поне се вижда, че има живот в аквариума. Ако бяха 2 голямо следене и търсене щеше да падне. Някъде пишеше че 20 литра са необходими на една скалария. За дискусите не знам.

Неактивен valnata

• Активен потребител
« Отговор #72 : понеделник, 28 септември 2009 г., 07:23 ч. »
С какво предизвиках таква реакция? Писах, че ще има проблеми като станат полово зрели и че бройката води до сериозни смени на вода, които ще измъчват теб.

С нищо колега. Разбрал си ме погрешно.

Неактивен Divane

• Активен потребител
« Отговор #73 : понеделник, 28 септември 2009 г., 10:18 ч. »
Аквариума на Divane е хубав за това спор няма. Също е верно че е пренаселен. Щом на моите скаларии им е толкова тясно в 220 литра, се чудя как тези големи дискуси живеят в 250 литра. Едва ли 20 30 литра осигоряват такъв голям комфорт.  :)

Ти не се ли усети,че поста на Чичо Джон НЕ е за да те "защити" или даде полезен съвет,а да се заяде с мен(щото това го обича най-много)? Я го пусни да пасе и  изобщо не го слушай!

Неактивен valnata

• Активен потребител
« Отговор #74 : понеделник, 28 септември 2009 г., 20:03 ч. »
Аз не искам някой да ме защитава. Големи изказвания имаше за моите 10 скаларии, че им е тясно и се мъчат а в същото време виждам същия литраж аквариум пълен с големи дискуси. Стана ми интересно как на дискусите им е широко а моите се измъчват. Не го примай като заяждане изобщо това не ми е целта. Ама не може да се твърдят такива небивалици. Според тебе не е ли тясно за тия дискуси които гледаш в 250 литра? Аз за 220 исках да взема 4 броя и ме обсипаха със съвети как трябвало да са в голям аквариум, че не е добре да се гледат в 200 литра. А сега излиза че може. Вземах скаларии сега и на тях им е тясно и се мъчат. :hmm: Има доста хора, които не са запознати с гледането на тези риби и дават птиворечиви мнения. Това за никого не е полезно.

А за 4 дискуса се пада по 50 литра на риба. Ама защо ли споря за това след като всичко е според човека. За един рибите са прекалено много а за друг не. Благодаря за мненията на всички и дано никой не се обижда. Защото дори и да не зная и съм нов не е приятно когато се появи някой и започне да изказва мнения от сорта- гледаш ги тези риби но за кратко и др. По-лесно е да обясниш като човек.

За мен е ясно че всеки може да си гледа рибите както иска, и ако реши всеки може да пусне 30 броя скаларии или дискуси в малък аквариум. Това обаче за броя на рибите наистина ме обърка. Дано някой разясни как стоят нещата.

Неактивен Divane

• Активен потребител
« Отговор #75 : понеделник, 28 септември 2009 г., 20:21 ч. »
ти май не четеш всичко или го правиш избирателно?! Да поясня може би за 10-ти път :
1. За дискусите е важна ШИРОЧИНАТА на аквариума! Твоя 72 см ли е?
2. При мен има 2 големи дискуса,останалите са бебешори.
3. Аквариумът е временен! Ще ги местя в 540 л.

Аа и още нещо .. имаше и 5 скаларии при тях,но щом минаха 6-7 см ги преместих в самостоятелен аквариум 120 л(също временно),скоро ще живеят в 250 л :grin:

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Публикации: 1 645
  • Нас. място: Пловдив
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #76 : понеделник, 28 септември 2009 г., 20:44 ч. »
Аз пък разбрах от всичко прочетено две неща:
1. Мечо Пух е бил прав... :lol:
2.Ако на рибите им е дискомфортно, няма да си покажат така боичките както в аквариума на Divane.Аз самият  в началото си мислех, че ще им е тясно/ниско/ ;),но явно не е така.

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #77 : понеделник, 28 септември 2009 г., 20:47 ч. »
От тази дискусия стана ясно, че:

1. Всеки от нас избира аквариума си - пари, пространство, знания, идеи - всичко е ограничено;
2. Освен избор на аквариум, всеки от нас си избира и на кого да се довери, както и какви въпроси да задава;
3. Когато получи отговорите, остава най-важното. Интерпретацията и осмислянето.

Никой на никого и за нищо не трябва да се чувства отговорен, освен за съветите и форумното си поведение. Как ще си гледаме рибите, костенурките, растенията - наша си работа. Имаме си ангажиментите и получаваме резултатите. Дали ще са кеф или проблеми - личен избор.

Неактивен UncleJohn

• Активен потребител
  • Диф балкански трол
    • Троянски новини
« Отговор #78 : понеделник, 28 септември 2009 г., 21:13 ч. »
.. 2.Ако на рибите им е дискомфортно, няма да си покажат така боичките както в аквариума на Divane.Аз самият  в началото си мислех, че ще им е тясно/ниско/ ;),но явно не е така.

Продължи си тезата де.. това означава ли, че дисковете ми наблъскани като сардини в консерва в 250 литров полутъмен, полузалесен съд ако са си 'пуснали боичките'  живеят в достатъчно просторен аквариум и обратното два 'диска' пуснати в цихлидарски 700 литров 'танк' стоящи безцветни на общият безцветен фон - са в недостатъчно голем съд? Нещо не виждам връзката, но знам как биха изглеждали и в двата варианта.

Неактивен Divane

• Активен потребител
« Отговор #79 : понеделник, 28 септември 2009 г., 21:21 ч. »
Биба,Бираа...разбирам напъна ти,но ще те помоля нещо най-културно  - престани с детинщините и се дръж като някакъв там мъж!

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Публикации: 1 645
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #80 : понеделник, 28 септември 2009 г., 21:22 ч. »
Продължи си тезата де.. това означава ли, че дисковете ми наблъскани като сардини в консерва в 250 литров полутъмен, полузалесен съд ако са си 'пуснали боичките'  живеят в достатъчно просторен аквариум и обратното два 'диска' пуснати в цихлидарски 700 литров 'танк' стоящи безцветни на общият безцветен фон - са в недостатъчно голем съд? Нещо не виждам връзката, но знам как биха изглеждали и в двата варианта.

Мисля, че Кратун много ясно обобщи, че няма теорема за тая работа ;)

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #81 : понеделник, 28 септември 2009 г., 21:26 ч. »

Аз знам, че има пряка връзка между оцветяването на рибата и нейната кондиция.
И тази връзка не е обратно пропорционална.

Неактивен RAKIM

• Активен потребител
  • Публикации: 1 117
« Отговор #82 : понеделник, 28 септември 2009 г., 21:27 ч. »
 :lol: :lol: :lol:забавни сте.....само да е в лафче темата

Неактивен abv

• Регистриран потребител
« Отговор #83 : понеделник, 28 септември 2009 г., 22:01 ч. »
Хора пак повтарям!
10 дискуса бебета на 2 или 3 незная точно месеца 2-2,5см живяха в 200л 95ш/40ш/55в 6-7 месеца сега са на размер 7-9см различни са има един по малък 7см другите са по големи.Но сега са 8.другите 2 умряха заради водата нещо водопровода не беше наред и вдигна нитрити и нитрати ..сменяхме но нямаше файда...Както и да е.
Сега тея 8 + 2 по малки ги гледам в 430л.
Това което знам и е много важно за дискуса е :
слагаш някаква височина 40-45см и оттам нататъка според това колко риби искаш да гледаш формулата е приблизително това:
5см риба 5квадратни дециметра площ за дъно(примерно)
10см приблизително 10 дециметра квадратни

15 -15дециметра...не е точно така но приблизително.
т.е някой хора правилно са казали искат си животните площ,а тя идва от по широкото дъно.
примерно аквариум 120д/100в/40ш=480л можеш да гледаш да кажем около 5 риби по големички.
обаче ако е 200см-д/70см-в и 45 висок=630л спокойно 12-13 риби дискуси може да се гледат и като литраж им се пада около 50л и като площ имат достатъчно място.
Представи си един аквариум 150д/80в/25ш ....че той дискуса ако стане с общо 17-18см цялото дискче не само тялото.едва ще се обръща...
Много е относително това 50литра на риба или толкова риби в такъв аквариум.
Като искаш дискуси взимай си 6-7  малки слагай в 200л вземи тестове за вода всички необходими смоли за нитрати и фосвати хубави филтри... и.т.н..... и ги гледай ще са добре до 1 година като поотраснат и ако се отдели 2-ка и хвърля хайвер ...е тогава правиш един аквариум 150л само за двете а другите 4-5 оставяш в 200л и си ОК.
Ами това е успех,взимай рибите и почвай.не умувай много пробвай сам.Дори и да не стане ще се увериш сам.С пробване става.
Всеки различно мнение ще даде.

Неактивен msp

• Активен потребител
  • Публикации: 301
« Отговор #84 : понеделник, 28 септември 2009 г., 22:18 ч. »
Нещата могат да ги разяснят хора с достатъчен опит в отглеждането на тези красиви риби - има доста от тях тук и, ако съм на твое място, спокойно бих се допитал до тях.

Но всеки има собствена визия и по-добре да си я следва.

Ето , в подкрепа на това и против доказалите се правила, един съд към 500 литра с 16 риби. Израснаха спокойно и без жертви, но не всички достигнаха желания размер.

--------------------
memento mori ...

Неактивен abv

• Регистриран потребител
« Отговор #85 : понеделник, 28 септември 2009 г., 22:28 ч. »
Цитат от: msp
Нещата могат да ги разяснят хора с достатъчен опит в отглеждането на тези красиви риби - има доста от тях тук и, ако съм на твое място, спокойно бих се допитал до тях.

Но всеки има собствена визия и по-добре да си я следва.

Ето , в подкрепа на това и против доказалите се правила, един съд към 500 литра с 16 риби. Израснаха спокойно и без жертви, но не всички достигнаха желания размер.

Имаш доста красиви риби измежду всички.
4 бр виждам от тях са малки с големи очи.знаем защо, ако бяха 10-11 щеше да е друго сигурно..но кой знае пак никой не може да каже.
Аз лично сега имам една риба ма...а им мръсна не оставя другите да се хранят изобщо ,ще я отделя сама да и дойде акъла много агресивна не съм виждал такова чудовище.Стои до храната и който иска да яде бой само.Само най големия яде по малко.и затова пускам на 3-4 места инъче ..ще останат гладни.

Неактивен drchristov

• Регистриран потребител
  • Публикации: 3
« Отговор #86 : понеделник, 28 септември 2009 г., 22:51 ч. »
 Преди 12-13 години възраждайки детската си краста бях наблъскал 3 дискуса ,5 скаларии,2-3 силвъра и не помня още какво в 200-литров.Нямаше форуми и всичко се учеше по пазара.Колкото и да е странно цялата компания се чустваше като депутатите в парламента-единия дискус беше бастисан-двата си заформиха цифт.Същото стана и със скалариите-остана един чифт ,поделиха си аквариума на ъгли и си изкараха до дълбока старост.Размера  на дискусите беше 17-18 см и си им беше добре.Като реклама-бях ги купил от един от пишещите във форума!!! Просто -добичетата си бяха яки!

Неактивен raiko

• Raiko Slavkov
  • Модератор на раздел
« Отговор #87 : понеделник, 28 септември 2009 г., 22:54 ч. »

....Аз лично сега имам една риба ма...а им мръсна не оставя другите да се хранят изобщо ,ще я отделя сама да и дойде акъла много агресивна не съм виждал такова чудовище.Стои до храната и който иска да яде бой само....

Това е и един от недостатъците на отглеждането на дискуси (и въобще цихлиди) в сравнително малки групи.Доминацията на някои риби над другите е по-изявена и се получават разлики в размера. При по-голям брой риби в аквариума, агресията не се изявява в такава степен и при добри други условия, рибите израстват равномерно.
Дори да отделиш въпросната риба в друг аквариум, нейното място в йерархията ще заеме друга риба и ситуацията ще се повтори.

Неактивен UncleJohn

• Активен потребител
  • Диф балкански трол
    • Троянски новини
« Отговор #88 : вторник, 29 септември 2009 г., 01:03 ч. »
...

Голяма консерва с 'дискове'! На фонът на тази снимка, на Деси аквариумът ми се вижда направо празен. :)
Все пак най-важното е да си доставяме удоволствие от гледката която ди предоставят нашите 'локви'. За това обаче не бива да сме пристрастни, когато публикуваме творенията си, ако получим и негативни реплики, защото никой не ни насилва да го правим. Факт е, че понякога някой от нас извежда на бял свят и отлични постижения в общото ни хоби, 'танкове' на които просто не може да им се намери кусур.
Сещам се за 'белоградчишките скали' на Живко (старозагорски), като един пример публикуван тук.
Деси също е един от феномените в българският акваскейп (нещо което продължавам да твърдя). Сега остава тя да се научи и да задържа творенията си за по-продължително време свежи.  :giverose:

Неактивен msp

• Активен потребител
  • Публикации: 301
« Отговор #89 : вторник, 29 септември 2009 г., 09:24 ч. »
Голяма консерва с 'дискове'! На фонът на тази снимка, на Деси аквариумът ми се вижда направо празен. :) Все пак най-важното е да си доставяме удоволствие от гледката която ди предоставят нашите 'локви'. За това обаче не бива да сме пристрастни, когато публикуваме творенията си, ако получим и негативни реплики, защото никой не ни насилва да го правим

Джони днес правилно расъждаваш, точно и за това пуснах снимката. :clapping:

Наздраве.
-----------------
Показаната снимка е на аквариума на мой приятел, харесва си рибите и си ги гледа с кеф.

--------------------
memento mori ...

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.