Автор Тема: Въпрос за Дискуси  (Прочетено 20871 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Divane

• Активен потребител
  • Публикации: 1 016
  • Нас. място: София
Отг: Въпрос за Дискуси
« Отговор #75 : понеделник, 28 септември 2009 г., 20:21 ч. »
ти май не четеш всичко или го правиш избирателно?! Да поясня може би за 10-ти път :
1. За дискусите е важна ШИРОЧИНАТА на аквариума! Твоя 72 см ли е?
2. При мен има 2 големи дискуса,останалите са бебешори.
3. Аквариумът е временен! Ще ги местя в 540 л.

Аа и още нещо .. имаше и 5 скаларии при тях,но щом минаха 6-7 см ги преместих в самостоятелен аквариум 120 л(също временно),скоро ще живеят в 250 л :grin:

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Публикации: 1 645
  • Нас. място: Пловдив
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #76 : понеделник, 28 септември 2009 г., 20:44 ч. »
Аз пък разбрах от всичко прочетено две неща:
1. Мечо Пух е бил прав... :lol:
2.Ако на рибите им е дискомфортно, няма да си покажат така боичките както в аквариума на Divane.Аз самият  в началото си мислех, че ще им е тясно/ниско/ ;),но явно не е така.

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 219
  • Нас. място: Силистра
  • Аз говоря бавно...те ма мислат прос
« Отговор #77 : понеделник, 28 септември 2009 г., 20:47 ч. »
От тази дискусия стана ясно, че:

1. Всеки от нас избира аквариума си - пари, пространство, знания, идеи - всичко е ограничено;
2. Освен избор на аквариум, всеки от нас си избира и на кого да се довери, както и какви въпроси да задава;
3. Когато получи отговорите, остава най-важното. Интерпретацията и осмислянето.

Никой на никого и за нищо не трябва да се чувства отговорен, освен за съветите и форумното си поведение. Как ще си гледаме рибите, костенурките, растенията - наша си работа. Имаме си ангажиментите и получаваме резултатите. Дали ще са кеф или проблеми - личен избор.
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"
http://www.youtube.com/watch?v=jEp2jSD4xKc

Неактивен UncleJohn

• Активен потребител
  • Публикации: 163
  • Нас. място: Troyan, Bulgaria, Europe, Earth
  • Диф балкански трол
    • Троянски новини
« Отговор #78 : понеделник, 28 септември 2009 г., 21:13 ч. »
.. 2.Ако на рибите им е дискомфортно, няма да си покажат така боичките както в аквариума на Divane.Аз самият  в началото си мислех, че ще им е тясно/ниско/ ;),но явно не е така.

Продължи си тезата де.. това означава ли, че дисковете ми наблъскани като сардини в консерва в 250 литров полутъмен, полузалесен съд ако са си 'пуснали боичките'  живеят в достатъчно просторен аквариум и обратното два 'диска' пуснати в цихлидарски 700 литров 'танк' стоящи безцветни на общият безцветен фон - са в недостатъчно голем съд? Нещо не виждам връзката, но знам как биха изглеждали и в двата варианта.

Неактивен Divane

• Активен потребител
  • Публикации: 1 016
« Отговор #79 : понеделник, 28 септември 2009 г., 21:21 ч. »
Биба,Бираа...разбирам напъна ти,но ще те помоля нещо най-културно  - престани с детинщините и се дръж като някакъв там мъж!

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Публикации: 1 645
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #80 : понеделник, 28 септември 2009 г., 21:22 ч. »
Продължи си тезата де.. това означава ли, че дисковете ми наблъскани като сардини в консерва в 250 литров полутъмен, полузалесен съд ако са си 'пуснали боичките'  живеят в достатъчно просторен аквариум и обратното два 'диска' пуснати в цихлидарски 700 литров 'танк' стоящи безцветни на общият безцветен фон - са в недостатъчно голем съд? Нещо не виждам връзката, но знам как биха изглеждали и в двата варианта.

Мисля, че Кратун много ясно обобщи, че няма теорема за тая работа ;)

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 219
  • Нас. място: Силистра
  • Аз говоря бавно...те ма мислат прос
« Отговор #81 : понеделник, 28 септември 2009 г., 21:26 ч. »

Аз знам, че има пряка връзка между оцветяването на рибата и нейната кондиция.
И тази връзка не е обратно пропорционална.
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"
http://www.youtube.com/watch?v=jEp2jSD4xKc

Неактивен RAKIM

• Активен потребител
  • Публикации: 1 117
« Отговор #82 : понеделник, 28 септември 2009 г., 21:27 ч. »
 :lol: :lol: :lol:забавни сте.....само да е в лафче темата

Неактивен abv

• Регистриран потребител
  • Публикации: 9
  • Нас. място: Варна ,Океани и морета
« Отговор #83 : понеделник, 28 септември 2009 г., 22:01 ч. »
Хора пак повтарям!
10 дискуса бебета на 2 или 3 незная точно месеца 2-2,5см живяха в 200л 95ш/40ш/55в 6-7 месеца сега са на размер 7-9см различни са има един по малък 7см другите са по големи.Но сега са 8.другите 2 умряха заради водата нещо водопровода не беше наред и вдигна нитрити и нитрати ..сменяхме но нямаше файда...Както и да е.
Сега тея 8 + 2 по малки ги гледам в 430л.
Това което знам и е много важно за дискуса е :
слагаш някаква височина 40-45см и оттам нататъка според това колко риби искаш да гледаш формулата е приблизително това:
5см риба 5квадратни дециметра площ за дъно(примерно)
10см приблизително 10 дециметра квадратни

15 -15дециметра...не е точно така но приблизително.
т.е някой хора правилно са казали искат си животните площ,а тя идва от по широкото дъно.
примерно аквариум 120д/100в/40ш=480л можеш да гледаш да кажем около 5 риби по големички.
обаче ако е 200см-д/70см-в и 45 висок=630л спокойно 12-13 риби дискуси може да се гледат и като литраж им се пада около 50л и като площ имат достатъчно място.
Представи си един аквариум 150д/80в/25ш ....че той дискуса ако стане с общо 17-18см цялото дискче не само тялото.едва ще се обръща...
Много е относително това 50литра на риба или толкова риби в такъв аквариум.
Като искаш дискуси взимай си 6-7  малки слагай в 200л вземи тестове за вода всички необходими смоли за нитрати и фосвати хубави филтри... и.т.н..... и ги гледай ще са добре до 1 година като поотраснат и ако се отдели 2-ка и хвърля хайвер ...е тогава правиш един аквариум 150л само за двете а другите 4-5 оставяш в 200л и си ОК.
Ами това е успех,взимай рибите и почвай.не умувай много пробвай сам.Дори и да не стане ще се увериш сам.С пробване става.
Всеки различно мнение ще даде.

Неактивен msp

• Активен потребител
  • Публикации: 301
« Отговор #84 : понеделник, 28 септември 2009 г., 22:18 ч. »
Нещата могат да ги разяснят хора с достатъчен опит в отглеждането на тези красиви риби - има доста от тях тук и, ако съм на твое място, спокойно бих се допитал до тях.

Но всеки има собствена визия и по-добре да си я следва.

Ето , в подкрепа на това и против доказалите се правила, един съд към 500 литра с 16 риби. Израснаха спокойно и без жертви, но не всички достигнаха желания размер.

--------------------
memento mori ...

Неактивен abv

• Регистриран потребител
  • Публикации: 9
  • Нас. място: Варна ,Океани и морета
« Отговор #85 : понеделник, 28 септември 2009 г., 22:28 ч. »
Цитат от: msp
Нещата могат да ги разяснят хора с достатъчен опит в отглеждането на тези красиви риби - има доста от тях тук и, ако съм на твое място, спокойно бих се допитал до тях.

Но всеки има собствена визия и по-добре да си я следва.

Ето , в подкрепа на това и против доказалите се правила, един съд към 500 литра с 16 риби. Израснаха спокойно и без жертви, но не всички достигнаха желания размер.

Имаш доста красиви риби измежду всички.
4 бр виждам от тях са малки с големи очи.знаем защо, ако бяха 10-11 щеше да е друго сигурно..но кой знае пак никой не може да каже.
Аз лично сега имам една риба ма...а им мръсна не оставя другите да се хранят изобщо ,ще я отделя сама да и дойде акъла много агресивна не съм виждал такова чудовище.Стои до храната и който иска да яде бой само.Само най големия яде по малко.и затова пускам на 3-4 места инъче ..ще останат гладни.

Неактивен drchristov

• Регистриран потребител
  • Публикации: 3
« Отговор #86 : понеделник, 28 септември 2009 г., 22:51 ч. »
 Преди 12-13 години възраждайки детската си краста бях наблъскал 3 дискуса ,5 скаларии,2-3 силвъра и не помня още какво в 200-литров.Нямаше форуми и всичко се учеше по пазара.Колкото и да е странно цялата компания се чустваше като депутатите в парламента-единия дискус беше бастисан-двата си заформиха цифт.Същото стана и със скалариите-остана един чифт ,поделиха си аквариума на ъгли и си изкараха до дълбока старост.Размера  на дискусите беше 17-18 см и си им беше добре.Като реклама-бях ги купил от един от пишещите във форума!!! Просто -добичетата си бяха яки!

Неактивен raiko

• Raiko Slavkov
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 641
  • Нас. място: Благоевград
« Отговор #87 : понеделник, 28 септември 2009 г., 22:54 ч. »

....Аз лично сега имам една риба ма...а им мръсна не оставя другите да се хранят изобщо ,ще я отделя сама да и дойде акъла много агресивна не съм виждал такова чудовище.Стои до храната и който иска да яде бой само....

Това е и един от недостатъците на отглеждането на дискуси (и въобще цихлиди) в сравнително малки групи.Доминацията на някои риби над другите е по-изявена и се получават разлики в размера. При по-голям брой риби в аквариума, агресията не се изявява в такава степен и при добри други условия, рибите израстват равномерно.
Дори да отделиш въпросната риба в друг аквариум, нейното място в йерархията ще заеме друга риба и ситуацията ще се повтори.

Неактивен UncleJohn

• Активен потребител
  • Публикации: 163
  • Нас. място: Troyan, Bulgaria, Europe, Earth
  • Диф балкански трол
    • Троянски новини
« Отговор #88 : вторник, 29 септември 2009 г., 01:03 ч. »
...

Голяма консерва с 'дискове'! На фонът на тази снимка, на Деси аквариумът ми се вижда направо празен. :)
Все пак най-важното е да си доставяме удоволствие от гледката която ди предоставят нашите 'локви'. За това обаче не бива да сме пристрастни, когато публикуваме творенията си, ако получим и негативни реплики, защото никой не ни насилва да го правим. Факт е, че понякога някой от нас извежда на бял свят и отлични постижения в общото ни хоби, 'танкове' на които просто не може да им се намери кусур.
Сещам се за 'белоградчишките скали' на Живко (старозагорски), като един пример публикуван тук.
Деси също е един от феномените в българският акваскейп (нещо което продължавам да твърдя). Сега остава тя да се научи и да задържа творенията си за по-продължително време свежи.  :giverose:

Неактивен msp

• Активен потребител
  • Публикации: 301
« Отговор #89 : вторник, 29 септември 2009 г., 09:24 ч. »
Голяма консерва с 'дискове'! На фонът на тази снимка, на Деси аквариумът ми се вижда направо празен. :) Все пак най-важното е да си доставяме удоволствие от гледката която ди предоставят нашите 'локви'. За това обаче не бива да сме пристрастни, когато публикуваме творенията си, ако получим и негативни реплики, защото никой не ни насилва да го правим

Джони днес правилно расъждаваш, точно и за това пуснах снимката. :clapping:

Наздраве.
-----------------
Показаната снимка е на аквариума на мой приятел, харесва си рибите и си ги гледа с кеф.

--------------------
memento mori ...

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.