Автор Тема: Проект за аквариум около 300 литра и живораждащи рибки  (Прочетено 18429 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен guergo

• Активен потребител
  • Публикации: 73
  • Нас. място: София
Здравейте, да ви се представя. Казвам се Георги Симеонов и съм машинен инженер. Като малък доста се зарибих с декоративните рибки и когато бях на 6 години, дядо ми ми подари 2 броя красиви Гупи. Постепенно зарибих и баща ми и след няколко години имахме около 10 000 красиви гупи и молинезии. Гледахме също скаларии и принцеси (златни рибки), но тях никога не сме ги размножавали успешно, а ги гледахме само за красота. Както и да е от много аквариуми стаята ми мухляса и бях принуден от майка да зарежа хобито си в 6-ти клас. Когато порстнах гледах немски овчарки, имал съм три, но смърта на всяка от тях е такава трагедия и се отказах и от това хоби. Сега съм намислил да се върна към рибките, при тях такива трагедии няма.
Ще гледам рибките за удоволствие, като си мисля че ще се получи много, много красив аквариум.
Аквариума съм го замислил с размери дължина 1320 mm ширина 420 mm и височина 650 mm. Мисля да изградя аквариума върху дъното. Наистина нямам място за по широк аквариум, за това ширината не мога да я променям. Мисля да използвам стъкло с дебелина 10 mm и да си взема камъчета от реката, които да изваря за да не купувам грунд.
За целта съм намислил да отида до Тетевен от където да взема камъните и да ги пресея през сито, за да са по - едри за грунда. Камъчета с какви размери са най - подходящи, за да го имам в предвид? Какъв ефект би се получил ако сложа зад аквариума огледало, което да му даде обем? И така, нещата са много променени в акваристиката, но се помъчих да се ориентирам за оборудването и си харесах следните неща:
Компресор Atman 540 L/h - 26 лв;
шлаух 5 метра - 5 лв;
Аериращо камъче - 30 см; - 5 лв;
Средство за прилепяне - 3 бр - 3 лв;
нагревател Jager 250 W с термостат и програмиране каква температура да поддържа 18-34 градуса през половин градус - 60 лв;
Сега, гледам има много модерни филтри се продават, нищо не разбирам от тях, какъв ще ми препоръчате?
Автоматична хранилка за хранене до 10 дни, за да мога спокойно да отсъствам, каква ще ми препоръчате?
Ще направя капак от неръждавейка на аквариума с 3 пури по 36 W достатъчно ли е и необходими ли са ми рефлектори които да насочват светлината, за да не ми зеленясват стъклата?
Ще отглеждам гупи и молинезии. Мисля да добавям по чаена лъжица сол на всеки 10 литра вода в аквариума. Какви растения бихте ми препоръчали, които да понасят солта да могат да се развиват в бракични води?  Макар и вече да е късно, какво мислите за растения взети от делтата на някоя река - демек взети от бракични води?
На  дъното ще отглеждам няколко сомчета. Задната стена и единия край на аквариума го искам с гъсти растения и така си го пресдставям, а предната страна  и другия край с открито дъно  за сомчетата. Въобще искам доста зеленина. Та пропоръчайте растения, непретенциозни, да издържат на солта и да се гледат лесно.
Общо взето, представям си един красив и зелен аквариум, но и с много рибки, който да ме успокоява и да наблюдавам живота в биотопа.
Не си падам по екзотични и скъпи и капризни рибки и растения.
Цените на стъклата ще ги напиша след като ги купя. За силиконите изчетох, но все пак, ако имате да препоръчате нещо специално, кажете го в тази тема. След като почна проекта, обещавам да направя снимки и да ги изложа тук.
Благодаря ви предварително.

Неактивен UncleJohn

• Активен потребител
  • Публикации: 163
  • Нас. място: Troyan, Bulgaria, Europe, Earth
  • Диф балкански трол
    • Троянски новини
Отг: Проект за аквариум около 300 литра и живораждащи рибки
« Отговор #1 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 00:24 ч. »
... Постепенно зарибих и баща ми и след няколко години имахме около 10 000 красиви гупи и молинезии.

Определено съм впечатлен от представянето. Само ни кажете в по-горният цитат дали не сте допуснали накаква грешка?! :)

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 654
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #2 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 00:34 ч. »
Първо здравей и добре дошъл!
Ще се помъча да ти отговоря набързо и поред.
Първо 65 см е малко висок аквариум.Трудно се обслужва, трудно се стига дъното и е труден за осветление. 55 см би било по-добър размер.
Сложи грунд вместо камъчета. 3 - 5 мм фракция е добре. Не го изварявай а го изплакни добре с вода.
огледалото не е добра идея. 42 см  си е добра широчина и с една игра с растения може да се получи предостатъчно дълбочина.
Относно оборудването. За този обем от 300 литра ще ти е необходим външен филтър (канистър) с обем поне 1200 литра на час.Аз бих сложил поне 1800. Нагревателят го смятай ват на литър. Разбира се зависи и от помещението за което си го предвидил. Дали е отоплено, изолации, охлаждане през лятото и т.н. При наличието на добър канистър не ти трябва никакво камъче, компресор и подобни въздушни "ефекти".За 300 литра ще трябва да прибавиш още една пура по 36 вата. Да станат 4х36. Моя съвет е да не слагаш сол в аквариума. На растенията няма да има хареса никак. А рибите са все пак сладководни.
За растенията ще говорим по нататък.

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #3 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 00:57 ч. »
Маломир,  
Много благодаря за отговорите.
Сменям нагревателя с 300 W и ще намаля височината на 600 мм с цел по - лесно обслужване на аквариума. Ще използвам и 4 пури по 36 W. До тук добре.
За филтъра, ще го имам предвид - 1800 L/h. Но все пак каква марка препоръчваш, хубав филтър, който да не е много скъп.
За солта, навремето когато гледах риби слагах по 1 чаена лъжичка на 10 литра вода, за да не се цепят плавниците на Гупите.  Сега прочетах че солта е вредна за растенията, добре, може и да не слагам. Ще мисля по въпроса, тъй като много харесвам "зелените" аквариуми с много растителност. Но все пак, няма ли растения които да понасят солта или пък изобщо да не им пречи?

Направо ме е обзело огромно желание за този проект.
С растенията нямам много опит. Навремето си вадех растения от реката и гледах тях. Но има много красиви растения и бих си купил, стига да се гледат лесно от начинаещи.
Благодаря предварително за всички мнения.

Анкъл Джон, може и да съм сгрешил с бройката, но това ми беше по спомен бройката, заедно с малките новородени риби. Възрастни риби сме имали няколко стотин. Както и да е, бройката е без значение. Важна е красотата, пък и сега не смятам да гледам толкова риби. Тогава имахме с татко един аквариум 400 литра, един 200 литра, един 150 литра, 3 аквариума по 100 литра, и 3 по 60 литра, 1-2 бр. 40 литрови. Баща ми ги гледаше основно, аз бях дете все пак. Както казах, бройката е без значение. Сега ще имам само този аквариум за който съм написал по - горе и риби точно колкото за него. Не искам да го пренаселвам, но все пак искам да се радвам на различни и красиви рибки.

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 654
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #4 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 01:56 ч. »
По принцип растенията не понасят сол. В нашите реки растенията не са тропически а пък и не се знае с него какво ще вкараш в аквариума си. Навремето не знам ама сега положението в реките ни не е розово. Затова има достатъчно видове които ще ти свършат работа но както казах има време да говорим за това. Първо си направи аквариума и ще те уредим. За филтър избора в момента е много голям. Всичко зависи колко пари си готов да отделиш. Както и с всичко останало на днешни времена де. Има по-скъпи и хубави филтри като Ehaim например за които всички казват, че са най-добрите. Има и по-евтини китайски марки за които отзивите са хмм твърде противоречиви ако мога да се изразя така.
Няма да е лошо и да напишеш в профила си откъде си за да знаем кой би могъл да ти помогне. Тук има хора от почти цяла България.
Поздрави!

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #5 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 09:07 ч. »
Добре дошъл и от мен!
По въпроса за капака от неръждавейка... не знам дали е много разумно. Ще стане тежък, а си решил да слагаш 10 мм стъкло и искаш голяма височина. Сега има всякакви материали, могат да се ползват алуминиеви профили, да се направи капак от ПДЧ... Помисли и за вариант капак от неръждавейка, но окачваем на пендели от тавана. За четирите пури не съм много съгласна - и 3 специализирани по 36W ще свършат работа, ако се сложат добри рефлектори и ако няма да се гледат много светлолюбиви растения. 
Виждам, че си от София - това ти улеснява търсенето и на оборудване, и на растения. Щом си отдавна в хобито не може да не знаеш за съботния пазар. Преди да тръгнеш да купуваш растения се огледай наоколо. Тук има много хора, които имат за раздаване.
Желая успех!
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #6 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 09:08 ч. »
Готово.
Ами лошото е, че заради икономическата криза, така желания от мен аквариум ще се забави. В момента се нанасяме в ново жилище, та за нищо не стигат парите. Имам пари да купя стъклата и силикона и да направя аквариума (стъклата ги взимам на цени на едро, заради фирмата в която работя), но това не е достатъчно и се чудя, дали да не изчакам да се опарича, за да мога да съм оборудван добре още от самото начало.
Що се отнася до растенията, разгледах каталога на тропическите растения от този сайт и много ми харесват. Що се отнася до растенията от нашите реки, и на времето си бяха грозни, а тогава просто нямаше от къде да се купят. Баща ми обикаляше пазарите и 400 литровия аквариум го купихме чак от Плевен, беше с немско лепило, та как сме го возили в колата чак до София, не питай. А колко бях щастлив тогава, само аз си знам. После подарихме всички аквариуми. Пак се отклоних. Та растенията които видях на вашия сайт са много красиви. Мога да напиша в тази тема по натам кои ми харесват, а пък вие да ми кажете лесно ли се гледат и подходящи ли са за мен. Сега чета форума и това ми помага, да се чуваствам все едно имам аквариум.
Поздрави!

Благодаря ти Виолета,
Разбира се че знам за съботния пазар в подуене. Въпреки че съм гледал риби някога, се считам за начинаещ акварист, защото нещата са се променили сериозно от тогава, пък и тогава бях с детски акъл, а сега съм много по сериозен. Все пак си мисля че ще ми е по лесно. Но нека първо направя аквариума, пък ако някой ми подари растение, ще е чудесно и ще съм много благодарен.
Капака ще го направя от 0,8 мм неръждавейка и всъщност ще е много лек, пък и разполагам с такъв материал във фирмата в която работя. Материала няма да го открадна, просто защото фирмата си е моя.  ;) Що се отнася до рефлекторите и пурите, ще се радвам ако ми помогнете. Ще разгледам какво има на пазара, от масовите, до специализираните и се надявам да намерия оптималното съотношение цена качество.

Харесах си следните растения:
Vallisneria spiralis "Tiger"
(Валиснерия спирална, тигрова)
И Ceratopteris thalictroides
(Дъбче).

Неактивен Благой

• Активен потребител
  • Публикации: 128
  • Нас. място: София, Lulin Sity
« Отговор #7 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 11:13 ч. »
Здравей и добре дошъл!
Валиснерията и дъбчето са лесни за отглеждане, а също така са подходящи за стартиране на нов аквариум.
Като направиш аквариума, ако все още имаш желание за дъбче, ще ти подаря.

70l, 2x18W

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #8 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 11:45 ч. »
Здравей Благой,
Много благодаря за топлото посрещане. Разбира се че ще искам дъбчето, но само и единствено ако това не е проблем за теб. Може да се окаже и така, че когато стана готов с аквариума, ти вече да си го подарил, така че нека първо да го направя пък ще видим. Ако се появи работа, ще мога да направя аквариума по бързо, но в момента заради кризата е доста трудно. Искам да кажа на всички едно огромно благодаря. Форума е страхотен и научих страшно много полезни неща. Продължавам да чета. Ще ви държа в течение с моя аквариум.

За стъклата ми дадоха цена, а именно:
Шлайфани стъкла за аквариум  с точни размери:
1320x600x10 mm – 2 бр;
400х600х10 mm – 2 бр;
1320х420x10 mm – 1 бр;
Ребра зашлайфани да не режат с размери:
1295 х10х10 – 2 бр;
За всичко това ми дадоха цена от 180 лв.
Добра ли е цената според вас?

Неактивен Благой

• Активен потребител
  • Публикации: 128
  • Нас. място: София, Lulin Sity
« Отговор #9 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 16:19 ч. »
Дъбчетата не са проблем, през 1-2 седмици имам.

70l, 2x18W

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Публикации: 1 645
  • Нас. място: Пловдив
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #10 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 16:47 ч. »
цената на стъклата е нормална.
имай впердвид, че само шлайфането ти идва към 60лв ;)
...но го препоръчват :)/машинното шлайфене ;)/
а съвсем скоро видях 2 аквариума правени  ПО ПОРЪЧКА,чиито ръбове бяха шлайфани като  ги  гледах ...на ръка,с шмиргел сигурно :diablo:

Неактивен foreigner

• Активен потребител
  • Публикации: 187
  • ВАРНА
« Отговор #11 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 17:46 ч. »
Здравей и от мен!Препоръчвам ти да намалиш височината с още 50 мм.Ще се опитам да ти дам няколко нагледни примера,но това е само моето скромно мнение.Предлагам ти добри не евтини неща и ти препоръчвам да не купуваш китайски боклуци.Да ме извинят китайците във форума/нищо лично :wink1:/

* bluextremeL.jpg (5.72 kB. 172x242 - видян 3173 пъти.)

Външен филтър BLUEXTREME 1500 - произведен от италианската фирма Ferplast - напълно оборудван с филтриращи материали и аксесоари за включване.

Подходящ за аквариуми до 500 литра - морски и сладководен

Размери 26 х 26 х 46H см
Дебит 1500 литра на час
Мощност на помпата 32 W
Обем на филтъра 11 литра
Обем на биологично-активните съставки 2,5 литра

Цена 265 лв

или

* EHEIMPro29.jpg (7.24 kB. 184x191 - видян 3159 пъти.)

Професионален филтър EHEIM Professional II - канистър от второ поколение, предлага иновативни технологични решения, изпипани до последния детайл.

Интегрирана автоматична система за лесен старт - за да напълните и стартирате филтъра, е достатъчно да натиснете един бутон
Интегрирано автоматично затваряне на клапите предотвратява протичане
Визуален контрол върху потока на водата;
Ръчка за автоматично освобождаване на клапите, с устройство за откачане на адаптера
Ако нещо затрудни цикъла на филтриране се задейства индикатор за поддръжка
Отделни филтърни отделения за филтриращите материали
Подарък - гъби за груба и фина филтрация;
Eheim осигурява оптимална филтрация, както и лесна и безпроблемна поддръжка, което прави този канистър най-технологично усъвършенстваният на пазара.

Сериозните акваристи винаги предпочитат EHEIM.

размери 210 х 210 мм; височина 375 мм
цена 350 лв

*********************************************************************************

* jager-p.jpg (4.74 kB. 95x158 - видян 2972 пъти.)

* jagerPack-p.jpg (4.5 kB. 70x238 - видян 2949 пъти.)

JAGER са световно известна марка висококачествени немски нагреватели с термостат, а новото поколение нагреватели Jager TS Series са абсолютен лидер на световния пазар на аквариумни нагреватели:

- водонепроницаеми, напълно потопяеми;

- използваното за направата им 2 милиметрово специално усилено стъкло марка Pyrex е два пъти по-яко от стъклото на повечето нагреватели и далеч по-здраво;

- удобният плъзгач позволява да зададете температурата в диапазона от 18 до 34 градуса Целзий с итерация от половин градус;

- нагревателите Jager са изработени от специално подсилено стъкло, подходящи са както за сладководни, така и за соленоводни аквариуми;

- вграденото устройство за защита от прегряване предотвратява счупване на стъклото, в случай че нагревателят остане включен извън водата;

- 180 см двойно изолиран кабел е защитен от радио и TV интерференции;

Ако използвате нагревател Jager, можете да сте сигурни, че скъпоценните обитатели на аквариума ви ще се чувстват комфортно при постоянната температура, която той ще поддържа.

Всички нагреватели JAGER имат 1 година гаранция

Цена 65 лева.

Цените са ориентировъчни.

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #12 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 18:59 ч. »
     Здравей Дафил,
Стъклата са машинно изрязани и шлафани. Само ребрата ще са шлайфани на ръка и при това само от едната страна. От другата ще е машинно, така ми обясниха. От фирмата ми обясниха, че могат и да закалят стъклата. Това необходимо ли е?

Форейнър здравей,
Харесал съм точно нещата които ми препоръчваш. Благодаря. Що се отнася до височината, мисля си че по - високите аквариуми са по красиви. Освен това последните 4 см няма да ги пълня с вода. А за обслужването, в дълбокия аквариум само саденето на растенията е по - трудно. Повече няма да намалям височината. Даже сега си мисля че е нисък аквариума, но ще го преглътна в името на по - лесното обслужване, защото знам че сте прави.

Неактивен foreigner

• Активен потребител
  • Публикации: 187
  • ВАРНА
« Отговор #13 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 19:15 ч. »
Това,че последните 4 см няма да ги напълниш с вода въобще не те спасява.Идеята е,че по-ниските слоеве на аквариума няма да могат да получат полагаемата им се светлина,респективно растенията ти,което ще попречи на фотосинтезата.

Неактивен mejdupraznika

• Активен потребител -
  • Публикации: 239
  • Нас. място: Добрич
« Отговор #14 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 20:50 ч. »
Здравей, искам да те уверя че няма да има нужда да слагаш сол в аквариума заради обитателите. Цената за стъклата е перфектна. За растенията не се тревожи, колегите от форума винаги биха помогнали. И за всяко нещо в което се съмняваш питай ще ти отговаряме .
Добрич/Хиподрума.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.