Автор Тема: Проект за аквариум около 300 литра и живораждащи рибки  (Прочетено 19289 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен guergo

• Активен потребител
  • Публикации: 73
  • Нас. място: София
Здравейте, да ви се представя. Казвам се Георги Симеонов и съм машинен инженер. Като малък доста се зарибих с декоративните рибки и когато бях на 6 години, дядо ми ми подари 2 броя красиви Гупи. Постепенно зарибих и баща ми и след няколко години имахме около 10 000 красиви гупи и молинезии. Гледахме също скаларии и принцеси (златни рибки), но тях никога не сме ги размножавали успешно, а ги гледахме само за красота. Както и да е от много аквариуми стаята ми мухляса и бях принуден от майка да зарежа хобито си в 6-ти клас. Когато порстнах гледах немски овчарки, имал съм три, но смърта на всяка от тях е такава трагедия и се отказах и от това хоби. Сега съм намислил да се върна към рибките, при тях такива трагедии няма.
Ще гледам рибките за удоволствие, като си мисля че ще се получи много, много красив аквариум.
Аквариума съм го замислил с размери дължина 1320 mm ширина 420 mm и височина 650 mm. Мисля да изградя аквариума върху дъното. Наистина нямам място за по широк аквариум, за това ширината не мога да я променям. Мисля да използвам стъкло с дебелина 10 mm и да си взема камъчета от реката, които да изваря за да не купувам грунд.
За целта съм намислил да отида до Тетевен от където да взема камъните и да ги пресея през сито, за да са по - едри за грунда. Камъчета с какви размери са най - подходящи, за да го имам в предвид? Какъв ефект би се получил ако сложа зад аквариума огледало, което да му даде обем? И така, нещата са много променени в акваристиката, но се помъчих да се ориентирам за оборудването и си харесах следните неща:
Компресор Atman 540 L/h - 26 лв;
шлаух 5 метра - 5 лв;
Аериращо камъче - 30 см; - 5 лв;
Средство за прилепяне - 3 бр - 3 лв;
нагревател Jager 250 W с термостат и програмиране каква температура да поддържа 18-34 градуса през половин градус - 60 лв;
Сега, гледам има много модерни филтри се продават, нищо не разбирам от тях, какъв ще ми препоръчате?
Автоматична хранилка за хранене до 10 дни, за да мога спокойно да отсъствам, каква ще ми препоръчате?
Ще направя капак от неръждавейка на аквариума с 3 пури по 36 W достатъчно ли е и необходими ли са ми рефлектори които да насочват светлината, за да не ми зеленясват стъклата?
Ще отглеждам гупи и молинезии. Мисля да добавям по чаена лъжица сол на всеки 10 литра вода в аквариума. Какви растения бихте ми препоръчали, които да понасят солта да могат да се развиват в бракични води?  Макар и вече да е късно, какво мислите за растения взети от делтата на някоя река - демек взети от бракични води?
На  дъното ще отглеждам няколко сомчета. Задната стена и единия край на аквариума го искам с гъсти растения и така си го пресдставям, а предната страна  и другия край с открито дъно  за сомчетата. Въобще искам доста зеленина. Та пропоръчайте растения, непретенциозни, да издържат на солта и да се гледат лесно.
Общо взето, представям си един красив и зелен аквариум, но и с много рибки, който да ме успокоява и да наблюдавам живота в биотопа.
Не си падам по екзотични и скъпи и капризни рибки и растения.
Цените на стъклата ще ги напиша след като ги купя. За силиконите изчетох, но все пак, ако имате да препоръчате нещо специално, кажете го в тази тема. След като почна проекта, обещавам да направя снимки и да ги изложа тук.
Благодаря ви предварително.

Неактивен UncleJohn

• Активен потребител
  • Публикации: 163
  • Нас. място: Troyan, Bulgaria, Europe, Earth
  • Диф балкански трол
    • Троянски новини
Отг: Проект за аквариум около 300 литра и живораждащи рибки
« Отговор #1 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 00:24 ч. »
... Постепенно зарибих и баща ми и след няколко години имахме около 10 000 красиви гупи и молинезии.

Определено съм впечатлен от представянето. Само ни кажете в по-горният цитат дали не сте допуснали накаква грешка?! :)

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 736
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #2 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 00:34 ч. »
Първо здравей и добре дошъл!
Ще се помъча да ти отговоря набързо и поред.
Първо 65 см е малко висок аквариум.Трудно се обслужва, трудно се стига дъното и е труден за осветление. 55 см би било по-добър размер.
Сложи грунд вместо камъчета. 3 - 5 мм фракция е добре. Не го изварявай а го изплакни добре с вода.
огледалото не е добра идея. 42 см  си е добра широчина и с една игра с растения може да се получи предостатъчно дълбочина.
Относно оборудването. За този обем от 300 литра ще ти е необходим външен филтър (канистър) с обем поне 1200 литра на час.Аз бих сложил поне 1800. Нагревателят го смятай ват на литър. Разбира се зависи и от помещението за което си го предвидил. Дали е отоплено, изолации, охлаждане през лятото и т.н. При наличието на добър канистър не ти трябва никакво камъче, компресор и подобни въздушни "ефекти".За 300 литра ще трябва да прибавиш още една пура по 36 вата. Да станат 4х36. Моя съвет е да не слагаш сол в аквариума. На растенията няма да има хареса никак. А рибите са все пак сладководни.
За растенията ще говорим по нататък.

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #3 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 00:57 ч. »
Маломир,  
Много благодаря за отговорите.
Сменям нагревателя с 300 W и ще намаля височината на 600 мм с цел по - лесно обслужване на аквариума. Ще използвам и 4 пури по 36 W. До тук добре.
За филтъра, ще го имам предвид - 1800 L/h. Но все пак каква марка препоръчваш, хубав филтър, който да не е много скъп.
За солта, навремето когато гледах риби слагах по 1 чаена лъжичка на 10 литра вода, за да не се цепят плавниците на Гупите.  Сега прочетах че солта е вредна за растенията, добре, може и да не слагам. Ще мисля по въпроса, тъй като много харесвам "зелените" аквариуми с много растителност. Но все пак, няма ли растения които да понасят солта или пък изобщо да не им пречи?

Направо ме е обзело огромно желание за този проект.
С растенията нямам много опит. Навремето си вадех растения от реката и гледах тях. Но има много красиви растения и бих си купил, стига да се гледат лесно от начинаещи.
Благодаря предварително за всички мнения.

Анкъл Джон, може и да съм сгрешил с бройката, но това ми беше по спомен бройката, заедно с малките новородени риби. Възрастни риби сме имали няколко стотин. Както и да е, бройката е без значение. Важна е красотата, пък и сега не смятам да гледам толкова риби. Тогава имахме с татко един аквариум 400 литра, един 200 литра, един 150 литра, 3 аквариума по 100 литра, и 3 по 60 литра, 1-2 бр. 40 литрови. Баща ми ги гледаше основно, аз бях дете все пак. Както казах, бройката е без значение. Сега ще имам само този аквариум за който съм написал по - горе и риби точно колкото за него. Не искам да го пренаселвам, но все пак искам да се радвам на различни и красиви рибки.

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #4 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 01:56 ч. »
По принцип растенията не понасят сол. В нашите реки растенията не са тропически а пък и не се знае с него какво ще вкараш в аквариума си. Навремето не знам ама сега положението в реките ни не е розово. Затова има достатъчно видове които ще ти свършат работа но както казах има време да говорим за това. Първо си направи аквариума и ще те уредим. За филтър избора в момента е много голям. Всичко зависи колко пари си готов да отделиш. Както и с всичко останало на днешни времена де. Има по-скъпи и хубави филтри като Ehaim например за които всички казват, че са най-добрите. Има и по-евтини китайски марки за които отзивите са хмм твърде противоречиви ако мога да се изразя така.
Няма да е лошо и да напишеш в профила си откъде си за да знаем кой би могъл да ти помогне. Тук има хора от почти цяла България.
Поздрави!

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #5 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 09:07 ч. »
Добре дошъл и от мен!
По въпроса за капака от неръждавейка... не знам дали е много разумно. Ще стане тежък, а си решил да слагаш 10 мм стъкло и искаш голяма височина. Сега има всякакви материали, могат да се ползват алуминиеви профили, да се направи капак от ПДЧ... Помисли и за вариант капак от неръждавейка, но окачваем на пендели от тавана. За четирите пури не съм много съгласна - и 3 специализирани по 36W ще свършат работа, ако се сложат добри рефлектори и ако няма да се гледат много светлолюбиви растения. 
Виждам, че си от София - това ти улеснява търсенето и на оборудване, и на растения. Щом си отдавна в хобито не може да не знаеш за съботния пазар. Преди да тръгнеш да купуваш растения се огледай наоколо. Тук има много хора, които имат за раздаване.
Желая успех!
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #6 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 09:08 ч. »
Готово.
Ами лошото е, че заради икономическата криза, така желания от мен аквариум ще се забави. В момента се нанасяме в ново жилище, та за нищо не стигат парите. Имам пари да купя стъклата и силикона и да направя аквариума (стъклата ги взимам на цени на едро, заради фирмата в която работя), но това не е достатъчно и се чудя, дали да не изчакам да се опарича, за да мога да съм оборудван добре още от самото начало.
Що се отнася до растенията, разгледах каталога на тропическите растения от този сайт и много ми харесват. Що се отнася до растенията от нашите реки, и на времето си бяха грозни, а тогава просто нямаше от къде да се купят. Баща ми обикаляше пазарите и 400 литровия аквариум го купихме чак от Плевен, беше с немско лепило, та как сме го возили в колата чак до София, не питай. А колко бях щастлив тогава, само аз си знам. После подарихме всички аквариуми. Пак се отклоних. Та растенията които видях на вашия сайт са много красиви. Мога да напиша в тази тема по натам кои ми харесват, а пък вие да ми кажете лесно ли се гледат и подходящи ли са за мен. Сега чета форума и това ми помага, да се чуваствам все едно имам аквариум.
Поздрави!

Благодаря ти Виолета,
Разбира се че знам за съботния пазар в подуене. Въпреки че съм гледал риби някога, се считам за начинаещ акварист, защото нещата са се променили сериозно от тогава, пък и тогава бях с детски акъл, а сега съм много по сериозен. Все пак си мисля че ще ми е по лесно. Но нека първо направя аквариума, пък ако някой ми подари растение, ще е чудесно и ще съм много благодарен.
Капака ще го направя от 0,8 мм неръждавейка и всъщност ще е много лек, пък и разполагам с такъв материал във фирмата в която работя. Материала няма да го открадна, просто защото фирмата си е моя.  ;) Що се отнася до рефлекторите и пурите, ще се радвам ако ми помогнете. Ще разгледам какво има на пазара, от масовите, до специализираните и се надявам да намерия оптималното съотношение цена качество.

Харесах си следните растения:
Vallisneria spiralis "Tiger"
(Валиснерия спирална, тигрова)
И Ceratopteris thalictroides
(Дъбче).

Неактивен Благой

• Активен потребител
  • Публикации: 128
  • Нас. място: София, Lulin Sity
« Отговор #7 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 11:13 ч. »
Здравей и добре дошъл!
Валиснерията и дъбчето са лесни за отглеждане, а също така са подходящи за стартиране на нов аквариум.
Като направиш аквариума, ако все още имаш желание за дъбче, ще ти подаря.

70l, 2x18W

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #8 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 11:45 ч. »
Здравей Благой,
Много благодаря за топлото посрещане. Разбира се че ще искам дъбчето, но само и единствено ако това не е проблем за теб. Може да се окаже и така, че когато стана готов с аквариума, ти вече да си го подарил, така че нека първо да го направя пък ще видим. Ако се появи работа, ще мога да направя аквариума по бързо, но в момента заради кризата е доста трудно. Искам да кажа на всички едно огромно благодаря. Форума е страхотен и научих страшно много полезни неща. Продължавам да чета. Ще ви държа в течение с моя аквариум.

За стъклата ми дадоха цена, а именно:
Шлайфани стъкла за аквариум  с точни размери:
1320x600x10 mm – 2 бр;
400х600х10 mm – 2 бр;
1320х420x10 mm – 1 бр;
Ребра зашлайфани да не режат с размери:
1295 х10х10 – 2 бр;
За всичко това ми дадоха цена от 180 лв.
Добра ли е цената според вас?

Неактивен Благой

• Активен потребител
  • Нас. място: София, Lulin Sity
« Отговор #9 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 16:19 ч. »
Дъбчетата не са проблем, през 1-2 седмици имам.

70l, 2x18W

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Публикации: 1 645
  • Нас. място: Пловдив
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #10 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 16:47 ч. »
цената на стъклата е нормална.
имай впердвид, че само шлайфането ти идва към 60лв ;)
...но го препоръчват :)/машинното шлайфене ;)/
а съвсем скоро видях 2 аквариума правени  ПО ПОРЪЧКА,чиито ръбове бяха шлайфани като  ги  гледах ...на ръка,с шмиргел сигурно :diablo:

Неактивен foreigner

• Активен потребител
  • Публикации: 187
  • ВАРНА
« Отговор #11 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 17:46 ч. »
Здравей и от мен!Препоръчвам ти да намалиш височината с още 50 мм.Ще се опитам да ти дам няколко нагледни примера,но това е само моето скромно мнение.Предлагам ти добри не евтини неща и ти препоръчвам да не купуваш китайски боклуци.Да ме извинят китайците във форума/нищо лично :wink1:/

* bluextremeL.jpg (5.72 kB. 172x242 - видян 3209 пъти.)

Външен филтър BLUEXTREME 1500 - произведен от италианската фирма Ferplast - напълно оборудван с филтриращи материали и аксесоари за включване.

Подходящ за аквариуми до 500 литра - морски и сладководен

Размери 26 х 26 х 46H см
Дебит 1500 литра на час
Мощност на помпата 32 W
Обем на филтъра 11 литра
Обем на биологично-активните съставки 2,5 литра

Цена 265 лв

или

* EHEIMPro29.jpg (7.24 kB. 184x191 - видян 3200 пъти.)

Професионален филтър EHEIM Professional II - канистър от второ поколение, предлага иновативни технологични решения, изпипани до последния детайл.

Интегрирана автоматична система за лесен старт - за да напълните и стартирате филтъра, е достатъчно да натиснете един бутон
Интегрирано автоматично затваряне на клапите предотвратява протичане
Визуален контрол върху потока на водата;
Ръчка за автоматично освобождаване на клапите, с устройство за откачане на адаптера
Ако нещо затрудни цикъла на филтриране се задейства индикатор за поддръжка
Отделни филтърни отделения за филтриращите материали
Подарък - гъби за груба и фина филтрация;
Eheim осигурява оптимална филтрация, както и лесна и безпроблемна поддръжка, което прави този канистър най-технологично усъвършенстваният на пазара.

Сериозните акваристи винаги предпочитат EHEIM.

размери 210 х 210 мм; височина 375 мм
цена 350 лв

*********************************************************************************

* jager-p.jpg (4.74 kB. 95x158 - видян 3007 пъти.)

* jagerPack-p.jpg (4.5 kB. 70x238 - видян 2982 пъти.)

JAGER са световно известна марка висококачествени немски нагреватели с термостат, а новото поколение нагреватели Jager TS Series са абсолютен лидер на световния пазар на аквариумни нагреватели:

- водонепроницаеми, напълно потопяеми;

- използваното за направата им 2 милиметрово специално усилено стъкло марка Pyrex е два пъти по-яко от стъклото на повечето нагреватели и далеч по-здраво;

- удобният плъзгач позволява да зададете температурата в диапазона от 18 до 34 градуса Целзий с итерация от половин градус;

- нагревателите Jager са изработени от специално подсилено стъкло, подходящи са както за сладководни, така и за соленоводни аквариуми;

- вграденото устройство за защита от прегряване предотвратява счупване на стъклото, в случай че нагревателят остане включен извън водата;

- 180 см двойно изолиран кабел е защитен от радио и TV интерференции;

Ако използвате нагревател Jager, можете да сте сигурни, че скъпоценните обитатели на аквариума ви ще се чувстват комфортно при постоянната температура, която той ще поддържа.

Всички нагреватели JAGER имат 1 година гаранция

Цена 65 лева.

Цените са ориентировъчни.

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #12 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 18:59 ч. »
     Здравей Дафил,
Стъклата са машинно изрязани и шлафани. Само ребрата ще са шлайфани на ръка и при това само от едната страна. От другата ще е машинно, така ми обясниха. От фирмата ми обясниха, че могат и да закалят стъклата. Това необходимо ли е?

Форейнър здравей,
Харесал съм точно нещата които ми препоръчваш. Благодаря. Що се отнася до височината, мисля си че по - високите аквариуми са по красиви. Освен това последните 4 см няма да ги пълня с вода. А за обслужването, в дълбокия аквариум само саденето на растенията е по - трудно. Повече няма да намалям височината. Даже сега си мисля че е нисък аквариума, но ще го преглътна в името на по - лесното обслужване, защото знам че сте прави.

Неактивен foreigner

• Активен потребител
  • Публикации: 187
  • ВАРНА
« Отговор #13 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 19:15 ч. »
Това,че последните 4 см няма да ги напълниш с вода въобще не те спасява.Идеята е,че по-ниските слоеве на аквариума няма да могат да получат полагаемата им се светлина,респективно растенията ти,което ще попречи на фотосинтезата.

Неактивен mejdupraznika

• Активен потребител -
  • Публикации: 239
  • Нас. място: Добрич
« Отговор #14 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 20:50 ч. »
Здравей, искам да те уверя че няма да има нужда да слагаш сол в аквариума заради обитателите. Цената за стъклата е перфектна. За растенията не се тревожи, колегите от форума винаги биха помогнали. И за всяко нещо в което се съмняваш питай ще ти отговаряме .
Добрич/Хиподрума.

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #15 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 21:20 ч. »
За стъклата, да ги закалявам или не? От стъкларската фирма ми препоръчват закалени. Вие какво ще ме посъветвате?

Неактивен discus

• Активен потребител
  • Публикации: 139
« Отговор #16 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 21:25 ч. »
Цитат
1320x600x10 mm – 2 бр;
400х600х10 mm – 2 бр;
1320х420x10 mm – 1 бр;

Не си оставил никаква дебелина на силиконовия шев.Можеш да намалиш страниците или да увеличиш дъното.
Няма нужда от закаляване.

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #17 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 21:38 ч. »
Много благодаря, ще увелича дъното. 2-3 мм стигат ли?

Неактивен discus

• Активен потребител
« Отговор #18 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 21:42 ч. »
Много благодаря, ще увелича дъното. 2-3 мм стигат ли?

Напълно достатъчни са 2 мм.

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #19 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 23:21 ч. »
Коригирах всичко. Благодаря още веднъж.
А ето го и самия аквариум в 3 D модел М1:1

А това е фотореалистична рендвана картинка на модела:

Неактивен msp

• Активен потребител
  • Публикации: 301
« Отговор #20 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 23:26 ч. »
Имам усещането , че в толкова ситен грунд (2mm)ще е добре да имаш и повечко мелании.

Успех с хубавия проект, дано по-скоро се реализира.

П.С. Някой от пишещите ползва ли канистър от по-големите атмани. Защо така лесно се отхвърлят като едно приемливо бюджетно решение.

--------------------
memento mori ...

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #21 : четвъртък, 10 септември 2009 г., 23:46 ч. »
МСП,
Благодаря! Така съм се запалил, че при първа възможност ще започна да го реализирам. Все още не сме купили хладилник и пералня, та жената ако разбере какво съм намислил, ще ми трие сол на главата. Но се надявам да се оправят нещата. Вчера бях в Милано, на гости на колеги също от машиностроителна фирма. И те са го закъсали здраво, дори си опразват единия цех, за да го дават под наем. Това хич не е добре, щом кризата тресе здраво Европа, дори и в този момент, какво остава за нас. Както и да е, отклоних се. Дано да се оправим, а и такъв мерак и желание са ме обзели за този аквариум, че направо полудявам. Мисля и шкафа да проектирам на компютъра и осветлението, а рефлекторите ще направя от огледална неръждавейка. Ще си купя само специализираните аквариумни пури. А и нещо друго, голямо желание и удоволствие ще ми е да сглобя всичко сам. То това е хобито, да се занимава човек с нещо и да забрави за проблемите.
Надявам се скоро да тръгне цяла Европа напред и нагоре. А ние не сме никак по лоши от останалите европейци.

Неактивен msp

• Активен потребител
« Отговор #22 : петък, 11 септември 2009 г., 00:05 ч. »
Дано!
А колкото до стопанката на дома първо трябва да и подсигуриш максимално удобства и внимание за да не те притеснява когато се занимаваш с хобито си.

Фондацията "и аз съм човек" я знаеш предполагам  ;)

--------------------
memento mori ...

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #23 : петък, 11 септември 2009 г., 00:14 ч. »
Разбира се че я знам.  ;) Пък и втори човек ми напоня за нея.  :D Наистина и аз съм човек. ;) И заслужавам един аквариум. Хихи, какво му трябва на човек.

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #24 : петък, 11 септември 2009 г., 00:20 ч. »
Абе внимавай! И аз така смятах. Какво е един аквариум? Станаха 2, 12, 22, вече наближават 102. Крастата е лоша работа.

Неактивен Lan

• Активен потребител
  • Публикации: 150
« Отговор #25 : петък, 11 септември 2009 г., 07:54 ч. »
За направа на рефлектори има тънка (О,3 mm) огледална алуминиева ламарина, която е около три пъти по-лека от неръждаема стомана със същата дебелина. Ако разполагаш с абкант, можеш да купиш само ламарина (разкроена или не), а не готови рефлектори. Вероятно ще са необходими нв повече от десетина лева.
Виждам, че по проект аквариумът е напълно затворен, което ще облекчи режима на работа на лампите (по-малко влага), но е добре горните стъкла да не са залепени, а да могат да бъдат сваляни. По две причини: по-лесно обслужване (чистене, засаждане на растения, аранжировка...) и чистене на стъклата от налепи и варовикови отлагания, за да не намаляват светлината. Вероятно си мислил по въпроса, но го казвам за всеки случай понеже дотук не стана дума за това.
И накрая: коя версия на "Solid Works" зползваш? Не че има значение - обикновено любопитство.
О, неразумний и юроде, поради что се срамиш да се наречеш болгарин и не четеш и пишеш на своя език?
Паисий Хилендарски "История славянобългарска"

Разликата между почти точната и точната дума е като разликата между светулката и светкавицата.
Марк Твен

Неактивен BOJO

• Заслужил потребител
  • Публикации: 1 760
    • Sciaenochromis fryeri, Placidochromis milomo
« Отговор #26 : петък, 11 септември 2009 г., 08:38 ч. »
Разбира се че я знам.  ;) Пък и втори човек ми напоня за нея.  :D Наистина и аз съм човек. ;) И заслужавам един аквариум. Хихи, какво му трябва на човек.

Дам , Маломир е прав: Един , втори , трети :)
.....................................................................

Не си предвидил отвори в капаците за филтрация.

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #27 : петък, 11 септември 2009 г., 08:59 ч. »
            Лан здравей,
      Естествено че ще се свалят стъклата за ежедневно измиване. За това и съм разделил горното стъкло на три части. На всяко стъкло ще има и по една дръжка, за да може лесно да се свалят. Ами 2006 използвам. В ТУ - София имаме и 2008, но много бавно върви дори и на зверски компютър. 2006 е Ок.
Имам и 0.5 огледална неръждавейка за рефлекторите. Мисля да я ролковам в една фирма. Алуминиевата ламарина няма ли да потъмнее от влагата?

Божо здравей,
     За каква фитрация става въпрос? Имаш предвид да минават тръбите на филтъра нали?
Както ви казах, нищо не разбирам от тези новите и модерни филтри. Какви отвори ще са ми необходими и къде да ги разположа?

Неактивен Ha7eR

• Активен потребител
  • Публикации: 265
  • Zoantid Lover
« Отговор #28 : петък, 11 септември 2009 г., 09:34 ч. »
В двата задни ъгъла на стъклените капаци.
Ще са ти за външния канистров филтър.
През единия входа (флейтата) през другия изхода (бастуна)

Неактивен BOJO

• Заслужил потребител
« Отговор #29 : петък, 11 септември 2009 г., 09:42 ч. »
За съжаление нямам по добра снимка . При мен са два външни филтъра / канистър/ и в един отвор са по една входяща тръба /смукател/ и изходяща/ флейта/ . Отворите са в двата задни странични края на капаците.

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #30 : петък, 11 септември 2009 г., 09:46 ч. »
Това е най-общо показано. Не можах да намеря по хубави изображения в нета но и от тези се разбира за какво става въпрос. Фи-то на всеки филтър е различно.

Неактивен BOJO

• Заслужил потребител
« Отговор #31 : петък, 11 септември 2009 г., 09:55 ч. »
Имам усещането , че в толкова ситен грунд (2mm)ще е добре да имаш и повечко мелании.

Успех с хубавия проект, дано по-скоро се реализира.

П.С. Някой от пишещите ползва ли канистър от по-големите атмани. Защо така лесно се отхвърлят като едно приемливо бюджетно решение.

Колега от цихлид форума ползва подобен атман 3338. Доволен е и според него е достатъчно обезшумен. Лично аз ползвам и "китайци" и ехаим.  И от двата модела съм доволен.

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #32 : петък, 11 септември 2009 г., 09:57 ч. »
Ориентировъчно какво е фи -то? От какъв порядък? Сега дълго мислих и ще променя малко конструкцията на аквариума. Двете панорамни стъкла ще ги пусна от двете страни на дъното. Така и така са шлайфани стъклата и ще са точни размери. Така поне ще се огъват по дължина по малко. Ще избегна оребряването по дъното по този начин. Довечера ако имам време ще направя нова "снимка" На аквариума. Пък и си мисля че ще е много по красиво. От конструктивна гледна точка, ми харесва повече това решение.

Неактивен BOJO

• Заслужил потребител
« Отговор #33 : петък, 11 септември 2009 г., 10:17 ч. »
Пусни и страничните тогава.

Фи на един маркуч е най често 1/2 . При по големите външни филтри мисля е 3/4. Предвиди в един отвор да минават 2 маркуча.

Неактивен msp

• Активен потребител
« Отговор #34 : петък, 11 септември 2009 г., 11:25 ч. »
Колега от цихлид форума ползва подобен атман 3338. Доволен е и според него е достатъчно обезшумен. Лично аз ползвам и "китайци" и ехаим.  И от двата модела съм доволен.

В интерес на истината ще споделя за единствения "проблем" който се случи с него преди двайсетина дни някъде. Счупи се перката на ротора - сцепи се на две парчета по дължина - явно пластмасата от която е направена старее. Казах си нормално за близо седем години работа, стига му толкова , сега филтри да искаш... Но се оказа ,че в магазина на  Discus.bg имат резервни китове  за тези филтри. Срещу 19 кинта си взех нов ротор комплект и всичко си тръгна нормално.

guergo

Не разбрах горните капаци дали ще са поставени така, че външно да са на нивото на четирите стени а долната им повърхност да е под тях, т.е. конденза от водата да не се стича на вън.

--------------------
memento mori ...

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #35 : петък, 11 септември 2009 г., 12:19 ч. »
Добре отворите ще ги съобразя с 3/4. Благодаря.
Капаците са разпложени така че долната им повърхност да е под нивото на четирите стени, така че конденза да се стича обратно в аквариума.
Сега ме шашкат от фирмата за стъклата. Твърдят, че е по добре да са закалени, защото иначе можели да ми отрежат краката ако ги изпусна. А иначе ставали на топчета. Със закалени стъкла цената е 225 лв. Закалените например, издържат на удар от градушка и били по здрави.
Разликата не е голяма 45 лв. Но дали това не са грешни пари?

Страничните стъкла си остават върху дъното, все пак ако избяга някой размер няма да е фатално. А те са по - малки и леки, пък и немския аквариум дето имахме - 400 литровия, точно така беше направен по спомени. Сега мисля да направя чертежите и ще ги пусна тук във форума с кратки обяснения към тях, колкото повече очи гледат, толкова по добре.
А литража се получава точно 350 литра, което е от значение единствено за оборудването на аквариума де.
Визуално стана страхотен аквариум.

И чакам какво ще ме посъветвате за закаляването.

P.S. Пускайки двете странични стъкла отстрани на дъното, не само че самите те се уребряват, ами се свалят напреженията от стъклото на дъното.Защото стъклото не носи много с дебелината си, а по дължина носи много, в това направление където има много материал. Така е при всички материали. ;)

Чертежа е готов. Как да кача PDF файла?

Неактивен discus

• Активен потребител
« Отговор #36 : петък, 11 септември 2009 г., 13:47 ч. »
По-добре е да са две отварящите се части на капаците, т.е. две капачета. Така от центъра няма да е удобно обслужването.

Неактивен discus

• Активен потребител
« Отговор #37 : петък, 11 септември 2009 г., 14:01 ч. »
При дължина от 1,3 м, няма нужда от две разпънки горе, една в средата е достатъчна като размер можеш да я пуснеш 10-12 см и от двете и страни вкарваш два капака като нарисувания.

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #38 : петък, 11 септември 2009 г., 14:05 ч. »
Разпънки нямам, имам по едно ребро на всяко панорамно стъкло. Реброто ще пречи на стъклото да се огъва. Разпънки на 400 литровия немски аквариум нямаше. А той беше с тези габарити, само че по - широк. А и разпънките ще пречат на обслужването на аквариума.
От вън съм намислил да облепя четирите ръба във височина с ъглови пластмасови лайсни. Ще ги залепя с силикон за аквариуми и тях, така ще съм сигурен че стъклата няма да се разлепят, защото ще съм увеличил контактната площ на лепилото многократно. Така ще стане хем, красиво, хем по - здраво, хем няма да ми пречат разпънки разни. ;)
Сега се чудя и още нещо.
нали знаете че обикновенното стъкло не пропуска UV лъчите. Незнам аквариумните пури в какъв спектър излъчат, но струва ли си да се направят капаците или поне част от тях от кварцово стъкло, което да пропуска ултравиолетовите лъчи?
Ето снимка след като преправих аквариума:

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #39 : петък, 11 септември 2009 г., 18:52 ч. »

Това е чертежа във вид на картинка. Имам го и на PDF на който ще се види по - добре. Ако има желаещи мога да им го пратя.

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #40 : петък, 18 септември 2009 г., 14:47 ч. »
Поиграх си малко на компютъра и посмятах. Разрушаващото напрежение при стъклата варира от 19,2 MPa до 27 МPa, a при термообработени (закалени стъкла) тази граница се вдига от 50 до 100 МPa в зависимост от качествата на стъклото. Без разпънка няма да мине. Също така изследвах и как се отразяват и различните ребра, както и дебелината на стъклата.
На компютъра се смята по метода на крайните елементи и се получават ей такива графики:
Графика на напрежението:

Какви са резултатите?
При дебелина на стъклото 12 мм и без разпънка по средата на аквариума, максималните напрежения са 12,7 МPa.
При добавяне на разпънка широка 100 мм по средата на акварима - напреженията паднаха на 6,7 MPa.
Увеличих ширината на разпънката на 200 мм и о чудо 5,6 МPa.
Увеличих ширината на разпънката на 300 мм и напреженията паднаха на 4,7 МPa.
Добавих две ребра при основата и напреженията паднаха на 3,36 MPa, а максималната деформация се получи 0,155 мм.
Добавих по еднио ребро в горния край на късите страници и напреженията се вдигнаха на 5,53 МPa. Аха, ясно, конструкцията с тях се преопределя, махам ги.
Вече правилно оребрения аквариум му промених дебелината на стъклата от които е направен на 10 мм
Максималните напрежения се получиха 4,797 MPa, a максималната деформация 0,257мм.
Графика на деформациите:

Изводи: разпънка по средата е необходима и при това по широчка (300 мм)
Уребрен аквариум от 10 мм стъко е толкова як, колкото такъв от 12 мм само че не уребрен.
С ребрата не трябва да се прекалява, конструкцията се преопределя и напреженията почват да се качват.
много е важно в каква посока се поставят ребрата.
И така, коефициента на сигурност за моя аквариум ако използвам не закалени стъкла ще бъде 4 ако използвам 10 мм стъкло, а ако използвам 12 мм стъкло, коефициента на сигурност скача на 5,7. Това при оптимално оребрен аквариум с разпънка.
Използването на закалени стъкла повишава многократно този коефициент, но има и един неприятен ефект, при счупване стъклото става на сол, както автомобилните.
А ето така изглежда и един оптимално оребрен аквариум:

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #41 : петък, 18 септември 2009 г., 15:29 ч. »
Използването на закалени стъкла повишава многократно този коефициент, но има и един неприятен ефект, при счупване стъклото става на сол, както автомобилните.

Така е... ако успееш да го счупиш. Преди около 2 години в старата ми работа получихме доставка 2000 закалени стъкла от китайска фирма. Дадохме едно от тях за изследване в ХТУ, оказа се, че закалката е перфектна. Опитахме да го счупим на паркинга пред фирмата - оставихме го на земята (нямаше асфалт, а чакъл) и го замеряхме с камъни. Накрая получихме само белези в местата на ударите, стъклото остана цяло.
Бързам да кажа и друго.
Първо - в България ГАРАНТИРАНО няма кой да произведе стъкло с толкова качествена закалка.
Второ - говоря за стъкло за халогенен прожектор, кръгло с диаметър около 150 мм (по спомени).
Трето - за осветителната техника тези стъкла трябва да бъдат закалени, защото прожекторът работи на открито, нагрява се до 250 градуса, а може навън да вали сняг, т.е. стъклото трябва надеждно да понася голяма температурна разлика.
За аквариумните стъкла няма такива изисквания и предвид горните аргументи използването на закалени стъкла става абсолютно безсмислено.

За останалото си прав... това очевидно го знаят и майсторите стъклари, аквариумите се изработват с подобни разпинки.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #42 : петък, 18 септември 2009 г., 16:18 ч. »
Трябваше да сметнеш, с колко ще падне напрежението,ако  разпънките долу са залепени на дъното с широката си страна, а не  на лицето и гърба на аквариума.
така е малко грозно :-[
Браво за труда :up:

Неактивен dok70

• Активен потребител
  • Публикации: 429
  • Нас. място: Свиленград
« Отговор #43 : петък, 18 септември 2009 г., 16:23 ч. »
Докато правеше виртуални тестове, щеше да го лепнеш тоя гьол от
10мм обикновено стъкло и да продължиш нататък. :ok:
Луд умора няма, само се поти!

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #44 : петък, 18 септември 2009 г., 16:26 ч. »
Трябваше да сметнеш, с колко ще падне напрежението,ако  разпънките долу са залепени на дъното с широката си страна, а не  на лицето и гърба на аквариума.
така е малко грозно :-[
Браво за труда :up:

Сметнах ги и по този начин, не само че не пада, ами се качва напрежението. Точната стойност не я записах, но може да сметна пак и да пиша. А така както съм го направил, мисля си че като се засипе с грунд, няма да е чак толкова грозно.
Така, ако завъртя ребрата легнали върху дъното, максималното напрежение се качва от 3,36 МPa на 4,372 МPa. А деформацията се изменя така 0,1551 за изправените ребра и отива на 0,1984 за полегналите ребра. Ако тези ребра се сложат полегнали върху дъното, почти няма ефект напрежението без тях е 4,7 МPa - ефекта от ребрата е много малък.

Неактивен discus

• Активен потребител
« Отговор #45 : петък, 18 септември 2009 г., 16:42 ч. »
Сметнах ги и по този начин, не само че не пада, ами се качва напрежението. Точната стойност не я записах, но може да сметна пак и да пиша. А така както съм го направил, мисля си че като се засипе с грунд, няма да е чак толкова грозно.

Като не желаеш да слушаш как точно да го залепиш, смятай на воля.

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #46 : петък, 18 септември 2009 г., 16:50 ч. »
При дължина от 1,3 м, няма нужда от две разпънки горе, една в средата е достатъчна като размер можеш да я пуснеш 10-12 см и от двете и страни вкарваш два капака като нарисувания.

Дискус, ето за това беше прав, не може без разпънка и една по средата е добре. При 10 см има ефект, но при 30 см ширина на разпънката, ефекта е по добър.
Аз до сега едно нещо не бях сметнал, и се наложи да го преправям. Та сега всичко смятам.

Неактивен discus

• Активен потребител
« Отговор #47 : петък, 18 септември 2009 г., 16:54 ч. »
Дискус, ето за това беше прав, не може без разпънка и една по средата е добре. При 10 см има ефект, но при 30 см ширина на разпънката, ефекта е по добър.
Аз до сега едно нещо не бях сметнал, и се наложи да го преправям. Та сега всичко смятам.

Ела да ти го покажа в къщи и без разпънки от 12 мм. Приятно смятане.

Неактивен }|{opukc

• Заслужил потребител
  • Публикации: 437
  • Patience my friend !!!
    • wild discus
« Отговор #48 : петък, 18 септември 2009 г., 16:56 ч. »
Не знам с каква програма смяташ, но напрежението пада върху външните ъгли на аквариума и средната част на челните стъкла. Това е така, защото водата като течност се опитва да заема най-добре обема, в който се намира.
За 300л ако направиш аквариума от 10мм стъкло не се ти нужни дори оребряващи стъкла. Нужна е само разпънка горе, която ще пречи на раздуването.
Защо хората си мислят, че животните не трябва да чувстват? Животните трябва да чувстват, че хората не мислят!
Дивите дискуси

Неактивен doncamillo

• Активен потребител
  • Публикации: 313
  • Нас. място: Свищов
« Отговор #49 : петък, 18 септември 2009 г., 17:16 ч. »
Така, ако завъртя ребрата легнали върху дъното, максималното напрежение се качва от 3,36 МPa на 4,372 МPa. А деформацията се изменя така 0,1551 за изправените ребра и отива на 0,1984 за полегналите ребра. Ако тези ребра се сложат полегнали върху дъното, почти няма ефект напрежението без тях е 4,7 МPa - ефекта от ребрата е много малък.

Излишно си усложняваш живота,обема не е толкова голям за толкова притеснения.Тук има доста хора,които са лепили по-големи аквариуми без "виртуални програми".
Долната "разпънка"  се слага не за да се подсили стъклото,а да се подсили шева,тоест той да стане двоен и се слага точно легнала на дъното.
Успех.
422l Malawi Utaka
 - Copadichromis borleyi (Kadango)
 - Copadichromis sp. tanzania"Yellow fin"
 - Otopharynx lithobates (Zimbawe)
 - Placidochromis sp. "Phenochilus Tanzania"
 - Sciaenochromis fryeri (Maleri Is.)
 - Fossorochromis rostratus
 - Protomelas Boadzulu

Неактивен theater

• Активен потребител
  • Нас. място: Sofia, Bulgaria
  • http://
« Отговор #50 : петък, 18 септември 2009 г., 17:55 ч. »
Аз лично намирам за доста интересни графиките от симулациите.
Добре е да има не само практически опит, а и малко теория, подкрепена със симулации.
Мисля, че темата ще е интересна именно в тази си част.

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #51 : петък, 18 септември 2009 г., 19:05 ч. »
Аквариума ще стане 370 литра чисто водата която ще наливам в него. А програмата не е виртуална, а реална, една от най - добрите в света. Проверявал съм я, като съм смятал на ръка и резултатите от програмата и тези които съм направил на ръка съвпадат. Аквариума е доста сериозен, понеже е висок 650 мм.  Без разпънката по средата ще издържи аквариума при коеф. на сигурност 1.8. Твърде малък коеф на сигурност, а деформацията ще е 0,45 мм.  Максималните напрежения без разпънка се получават  в горните ъгли, но с разпънка положението е друго.
Данните са интересни защото по този начин исках да покажа как влияе дебелината на стъклото и ребрата върху вътрешните напрежения.
Що се отнася до ребрата, исках да покажа как те влиаят върху напреженията, ориентацията на ребрата, както и какво става когато се сложат повече ребра от необходимото (повечето ребра увеличават вътрешните напрежения при натоварване, тъй като конструкцията е необходимо да диша, т.е да се деформира в определено направление.
И сега важна информация, която бях забравил да я споделя с вас. Разиграх използването на различни дебелини на стъклата и се получиха следните резултати:
Най - ниски напрежения се получават когато дъното и двете панорамни стъкла са от еднаква дебелина. Ако дъното е от по дебело стъкло, това не се отразява по никакъв начин на напреженията. Ако дъното е от по - тънко стъкло, напреженията нарастват. Та моята препоръка към всички, когато дъното е вписано между страничните стъкла е то да бъде същата дебелина като панорамните стъкла.
Двете малки странични стъкла могат да бъдат и от по тънко стъкло. Напреженията не се завишават минимално. Например ако всички стъкла са от 12 мм, както казах напреженията са 3,36 МPa. Aко двете малки странични стъкла са от 10 мм, напреженията стават 3,43 МPa, т.е. повишават се минимално.
Друг е въпроса обаче, че ако и те са дебели 12 мм е по добре за лепилото, тъй като контактната площ на която ще действа лепилото ще е по - голяма.

P.S Дон Камило, прав си , за долното ребро, че увеличава контактната площ на лепилото. Но ако се изправи както аз съм показал на картинката, това се отразява положително върху напреженията, т.е. напреженията падат с цяла единица. Което си е сериозно постижение, при това само от ориентацията на едно ребро. А по голямата контактна площ на лепилото не се губи. ;)

Неактивен nikiK

• Активен потребител
  • Публикации: 275
  • Николай Колев
« Отговор #52 : петък, 18 септември 2009 г., 19:37 ч. »
Тази тема все повече започва да ми напомня,на една българска народна приказка- ,,Нероден Петко,,. Абе важното е лаф да става!  :drinks:
450 лт. / 180-50-50/ - Геофагуси/бразилски/ , Цихлазоми/Октоф./ , Скаларии /Манакапуру/ Андиакари/ пулхер/.......

260 лт.  / 130-50-40/ - Трихогастери / леери, жълти , синьо-мраморни/

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #53 : петък, 18 септември 2009 г., 19:46 ч. »
Тази тема все повече започва да ми напомня,на една българска народна приказка- ,,Нероден Петко,,. Абе важното е лаф да става!  :drinks:

по-добре "нероден", отколкото "наводнен".
има полезна информация

Неактивен mejdupraznika

• Активен потребител -
« Отговор #54 : петък, 18 септември 2009 г., 21:00 ч. »
Архитектите си разработват на такива програмки всичко и прилагат различни природни стихии да видят кое как и защо, невиждам защо да не може да се вярва на тази програма.
Добрич/Хиподрума.

Неактивен discus

• Активен потребител
« Отговор #55 : петък, 18 септември 2009 г., 21:14 ч. »
Няма нищо лошо да се смята и да се пускат симулации в разни програмки, въпросът е че в случаят е ненужно, тези програми обикновено са леко "консервативни"(запаса за здравина е в повече). Другото е че човекът решил да прави аквариума още не са му ясни даже размерите, пита за едни,смята за други. Та така, аз повече не мисля да се моря да пиша в темата.

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #56 : петък, 18 септември 2009 г., 21:31 ч. »
Човека за това изчаква с аквариума. А програмата с която работя е от най - сериозните в света. Ще видите и аквариума. Пък нали знаете приказката за Мечо Пух? Колкото повече, толкова повече. Аз все пак се радвам че доста хора четат и пишат в моята тема. Пък и ние, дето си нямаме все още аквариум, не пречи да се занимаваме с нещо свързано с хобито и да си губим времето, нали? 
Пък дали знам какво искам или не, важното е че аз знам, че знам какво искам и че си намирам занимание. А пък останалото няма значение.:beer:

Неактивен valnata

• Активен потребител
  • Публикации: 96
« Отговор #57 : петък, 18 септември 2009 г., 21:39 ч. »
Нямам търпение да видя аквариума, който изработен с помоща на такава сериозна програма. Трябва да е нещо невероятно. :) След колко време смяташ да го лепиш?

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #58 : петък, 18 септември 2009 г., 21:48 ч. »
Аквариума ще си е аквариум. Вярно че ще е мераклийски. Ами като проимам пари. Нещо тази криза много зле ми се отразява. Онзи ден похарчих парите за аквариума, за въздуховоди за абсорбатора и ВИК арматура. После идва ред на хладилника и пералнята и чак след това аквариума. Може и по рано да го почна, но ако ме надуши жената, лошо ми се пише. :D
За това като инженер човек, реших малко симулации да направя и да си поиграя пред компютъра, пък и да навляза малко от към теорията на нещата. Иначе имам огромно желание за аквариума. Сега участвам в хобито с форума. Чета статии за живородките в нета, ходих даже на съботния пазар, но не успях да видя Стас. Може и по зоомагазините да тръгна да гледам какво и къде има, но гледам да не го правя, че такова желание ще ме обземе. Направо полудявам. Едвам се владея.  Луд ставам с това хоби. И вие ли сте така като мен?  :D

Неактивен msp

• Активен потребител
Отг: Проект за аквариум около 300 литра и живоl
« Отговор #59 : петък, 18 септември 2009 г., 22:00 ч. »
... Направо полудявам. Едвам се владея.  Луд ставам с това хоби. И вие ли сте така като мен? 

Ааа, не! :crazy:
Аз си взимам редовно хапчетата 
 :drinks:

--------------------
memento mori ...

Неактивен }|{opukc

• Заслужил потребител
  • Публикации: 437
  • Patience my friend !!!
    • wild discus
« Отговор #60 : петък, 18 септември 2009 г., 22:01 ч. »
ходих даже на съботния пазар, но не успях да видя Стас.

Ако се завъртиш утре около сергия №58 към 11:30 вероятността да да го срешнеш по мойта програма варира над 90%
Евгени да каже едно мерси за рекламата.
Защо хората си мислят, че животните не трябва да чувстват? Животните трябва да чувстват, че хората не мислят!
Дивите дискуси

Неактивен msp

• Активен потребител
« Отговор #61 : петък, 18 септември 2009 г., 22:16 ч. »
Утре към обяд при чичо Евгени явно ще има обилно просъствие.  :)

--------------------
memento mori ...

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #62 : петък, 18 септември 2009 г., 22:25 ч. »
Ще взема и аз да дойда, хем да се запозная с вас. :P Пък и да рагледам.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #63 : петък, 18 септември 2009 г., 22:30 ч. »
Предвиди и малко време за мероприятие след пазар. 11:30 е добра оферта. :)
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #64 : петък, 18 септември 2009 г., 22:40 ч. »
Със сигурност ще предвидя. Пък и аз нищо няма да купувам, а само ще гледам.

Неактивен theater

• Активен потребител
  • Нас. място: Sofia, Bulgaria
  • http://
« Отговор #65 : събота, 19 септември 2009 г., 07:37 ч. »
 :spam:  "Хапчетата" против тая лудост се купуват обикновено от пазара, разните магазинчета за акваристика, а като спрат а помагат започваш да търсиш разни вносни.... абе не е лесно.   :drinks:

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #66 : събота, 19 септември 2009 г., 12:49 ч. »
Искам да уточня нещо. Не съм сглобил аквариума не защото ме е страх, а както казах по - горе, поради финансови причини. Теорията която представих по горе беше, защото си мислех че ще е интересна. ;)

Неактивен msp

• Активен потребител
Отг: Проект за аквариум около 300 литра и живоl
« Отговор #67 : събота, 19 септември 2009 г., 13:12 ч. »
Искам да уточня нещо. Не съм сглобил аквариума не защото ме е страх, а както казах по - горе, поради финансови причини. Теорията която представих по горе беше, защото си мислех че ще е интересна. ;)

Да, интересна е защото дава представа и за научни анализи при направата на аквариум.
Ся, съвсем друг е въпросът, дали е необходимо до такива детайли да се изпада. Но, няма лошо щом ти е кеф, хубаво си си поиграл с програмата.
Въпреки леките закачки от моя страна, показаното от теб е вид нов подход и си медитирай с него щом в момента не можеш да направиш аквариума. Все пак удоволствията от хобито са безкрайно индивидуални.

Успех в начинанието.

--------------------
memento mori ...

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #68 : събота, 19 септември 2009 г., 13:18 ч. »
Сори за спама,ама кефа за добре свършена работа от самия теб е един път :)
Аз също с удоволствие си лепнах и съда, и капака с осветлението и вентилаторите, че и 3Д фона :D

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #69 : събота, 19 септември 2009 г., 13:19 ч. »
Няма лошо да намесим новите технологии в старото хоби.
Мисля си дали да не помолим Жоро да го оформи в статийка с тема - обяснение защо аквариум се лепи по този начин... или нещо подобно. Това е съвсем нов поглед, хем далече от занаятчийския, хем съвсем близо.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #70 : събота, 19 септември 2009 г., 14:02 ч. »
Ами то дали се лепи така или иначе е въпрос на личен избор и вкус. Защото всичко е разумен компромис.  Мога утре да направя нещо като статия, където да опиша подробно и  с картинка за всяко едно изследване, гарфиките с напреженията. Аз като докторант в ТУ - София, съм свикнал да правя изследвания и да отсявам съществените от несъществените неща. А кой, как и с какво ще си направи аквариума, е въпрос на личен избор. Един ще се задоволи с коефициент на сигурност 4 (което е един добър коеф.), друг ще се прицели в коеф. на сигурност 6. Трети не му пука дори да му е 2,5 - 3 този коефициент. Някой колега ще предпочете, аквариума да е от по - дебело стъкло, но без ребра които да го загрозяват. Друг ще предпочете по-евтин, но същевременно здрав аквариум с ребра и разпънки, които има десетки начини да се скрият и замаскират. Това относно здравината на стъклата. Освен за здравина, ребра могат и най - често се слагат за да увеличат контактната площ на лепилото, а колкото по - голяма е тя, толкова по - здраво залепени са стъклата.

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 1 554
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #71 : събота, 19 септември 2009 г., 21:35 ч. »
Аз пък си имам друга теория - за всяка работа си има специалисти. Защо да си губя времето да правя нещо, в което не съм толкова добър, като през това време мога да си върша своята работа и да изкарам доста повече пари да речем. Пък и за качеството на работата - ако сравняваме това как аз ще си залепя аквариума и как ще го направи професионалист...  Е, няма какво да го коментираме!

Ако ме няма в събота след 11 на пазара, то значи явно не съм в София. Предните две седмици бях в чужбина и затова ме нямаше. Сори.

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #72 : събота, 19 септември 2009 г., 23:39 ч. »
Аз пък съм на мнение, че никой друг не може да ми свърши работата толкова добре, колкото мен самия. Инженер конструктор съм. До сега макар и да изглеждам млад, съм контруирал десетки видове машини, като фирмата си я направих сам. Почнах абсолютно сам. Сега имам трима работници които работят за мен, но мога да работя и на струга и на фрезата, мога и да заварявам, сам си  сглобявах първоначално и абсолютно всичко. Т.е мога всичко което могат и работниците ми. Имам 5 автомобила, които си оправям сам и от както си ги оправям сам и те спряха да се развалят. ;) Принудих се от зор да си ги оправям, понеже ми писна от майстори. Апартамента си ремонтирах сам, като си смених и цялата ел. инсталация, мебелите в къщи си ги сглобих и монтирах пак сам. Обичам да се занимавам с нещо. Докато си оправям колата например, съм сам в гаража с колата единствено. Мисля си конкретно за проблема и за автомобила и забравям за всичко друго, за хилядите проблеми в работата, няма я жената да ми дудне, чувствам се чудесно. В началото жената ми твърдеше, че човек не можел да разбира от всичко. Ами вярно е, но и не съществуват проблеми с които човек да не може да се справи. Стига да не са здравословни.
Та си мисля, че ще си направя аквариума достатъчно добре и че част от хобито е да си направиш нещата сам. На мен това ми е основното хоби. Не че не можех да си извикам майстори например.
Аз в началото извиках. Бях купил всичко необходимо и му показвам на главния майстор какво искам да направи. И той ми вика, знаеш ли какво, като дойда утре, искам да ми е постлан найлона. Моля? Искам да ми е постлан найлона ми вика наглеца. И аз му казах, виж какво, недей да идваш. И той ме гледа учудено. Ако трябва да ти слугувам, аз ще си свърша всичко и сам. Довиждане и го отрязах. На другия ден ми идват други майстори и ми казват. За да иззидаме този балкон, да му сложим изолация и да обърнем ъгълчетата на дограмата, ще ти струва 2000 лв. Аз им казах, може ама друг път. За една сутрин си изидах балкона с итонг, следобяд го измазах, а на следващия ден си сложих и изолацията. Направих си го така както аз искам и вече 6 години нямам проблеми с това което съм направил. Така всичко в новия апартамент сам си го правих. А каквото не ми харесва, се сърдя на себе си. И друго нещо, докато го правих този ремонт вече 1 година и няколко месеца си почивах от всички проблеми. Та ремонта на жилището го свърших вече и за това рибарството и декоративните рибки ще ми дойдат добре. Забравих да спомена. Целия апартамент си го направих в 3Д. След това си конструирах и мебелите в 3 Д и им направих 2 Д чертежи след това. Дърводелците ги направиха по моите чертежи и бяха много доволни, казаха ми - един човек, който знае какво иска. А една част от мебелите си купих готови дъски от Бриколаж и си ги направих сам.
Аквариума сам ще си го правя, за това съм инженер конструктор. Ако не мога един аквариум да си направя, за къде съм :P

P.S. Сега жена ми е на нокти, че щял да протече аквариума, щяло да стане наводнение и т.н.  Е, ще я опровергая отново. :D

Неактивен mejdupraznika

• Активен потребител -
« Отговор #73 : неделя, 20 септември 2009 г., 00:02 ч. »
Моляте снимай апартамента стана ми много интересно това което каза 3д и мебелите 2д.  :eyes: :yahoo: :yahoo: :yahoo: Браво за всичко. И все пак ще чакаме снимки  на стените  и там каквото искаш да ни покажеш :P
Добрич/Хиподрума.

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #74 : неделя, 20 септември 2009 г., 00:39 ч. »
В 3 Д се правят всички чертежи, за да видиш как ще изглеждат нещата. След това работните чертежи са в 2 Д. 3 Д чертежите са просто картинки, ако ме разбираш какво се опитвам да ти кажа. Утре ще снимам какво съм направил. Много съм горд със себе си. И на всичките си приятели показвам апартамента в 3 Д и длед това реално как е направен. На жената сестра и е архитект. Тя не вярваше че ще се справя. Обаче я опровергах, пък и го направих така, както на мен ще ми е удобно. Все пак аз ще живея там. Та всичко е въпрос на вкус. А като студент работих 1 година в строителна фирма. Там правех разни офиси и апартаменти в 3 Д да ги гледат разни баровци за да добият представа как ще изглеждат преди да си ги поръчат. Та си докарвах по някоя пара, като тогава работех по максимум 2 дена в седмицата, единия от които събота. Щото през другото време в ТУ.  После работих като конструктор на машини в една фирма за нестандартни машини, а след това си направих и собствена фирма. И така, като направих апартамента в 3 Д си припомних студентските години.

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 1 554
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #75 : неделя, 20 септември 2009 г., 01:37 ч. »
Добре, кадърно момче си явно!
Само едно не разбирам - как така ти стига времето за всичко?

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #76 : неделя, 20 септември 2009 г., 02:11 ч. »
Ами не стигаше особено преди. Ремонтите на колите си ги правя вечер, след работа. За това ми помага и факта че имам осветен гараж и много инструменти. За колите открих, че губя по - малко време и нерви от колкото ако ходя по майстори. А защо имам 5 ли? Работна служебна, представителна служебна, лична, колата на жената и петата я спечелих от тотото. Не ми трябваше реално (ех, колко добре щеше да ми дойде една шестица вместо колата), но късмета на друг не си го давам.  Личната я подарих на баща ми, но пак аз я подържам. Ремонта на апартамента също го правя след работа. Като прибавим че имах и немска овчарка преди, а тя ми разходваше по 2-3 часа на ден. Истината обаче е че не съм почивал от както направих фирмата. В началото е много трудно, после човек свиква на гърча и дори когато няма какво да прави, все си намира какво да прави, превръща се в болест това. Ходихме миналата година за 5 дена с жената в Турция и това от както направих фирмата. И то аз не исках, но жената ме изнасили да ходим и всичките ми роднини са на нейна страна. Частната фирма не търпи отпуски. От както наех работници, имам и повече време за университета и докторантурата, защото преди нямах. Помага ми и факта че имам много печени преподаватели, те ми помагат с едно, аз им помагам с друго. А работниците по един път на ден ги виждам, виждам какво са свършили и им поставям задачите за следващия ден, на другия ден искам да са свършили каквото съм им поставил като задача, не им следя работното време, важното е работата да върви. Печени са, до сега са ми казвали веднъж само че дадено нещо не може да стане, тогава седнах и им показах че може и как се прави. И от тогава, нямам проблеми с тях. Знаят, че ако не са си свършили работата, аз ще я свърша, а това не е никак хубаво щото излиза че са излишни (един дето го мързеше и кръшкаше го уволних, а на другите им вдигнах заплатите за да ги мотивирам и нямам проблеми с тях от тогава). А и камерите ми помагат да разбера дали някой от тях не носи някой друг на гърба си и това да е несправедливо. Отделно им давам и премия на всяка завършена в срок машина и много ме слушат и се уважаваме взаимно. По някога е доста трудно и доста често се е случвало жената да заспи по столовете, докато аз работя в апартамента (често съм бачкал до 12 - 1 през ноща). В тази кризавата година обаче, работата във фирмата ми намаля и сега имам и свободно време даже. Благодарение на този факт, успях да довърша апартамента, така че да стане годен за живеене и то с материалите които бях купил преди кризата. Сега довършвам дребни, но пипкави неща, които не струват толкова пари.
Ако не се беше задала кризата, нямаше да мога сам да довърша апартамента, защото щях да имам много работа и сигурно щях да наема майстори, колкото и да не ми се иска, но както е казал народа, всяко зло за добро.
P.S. Един ден когато имаме дете с жената, времето изобщо пък няма да ми стига. И ще трябва да се разделя с някое от хобитата ми, но с рибките няма. Иска ми се да направя аквариум като на Михаил, който да не отнема по много време. :)

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #77 : понеделник, 21 септември 2009 г., 00:57 ч. »
Знаете ли какво ми хрумна? Когато направя аквариума, да вържа към един UPS 2000 VA нагревателят и филтра. какво ще кажете? Така ще съм сигурен че параметрите ще се запазят, в случай че спре тока през зимата.

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #78 : понеделник, 21 септември 2009 г., 01:10 ч. »
Скоро и аз говорих с един човек за тази идея :)
Неговия коментар беше, че ups-a не е добре да се използва при машинки с въртящи части като филтъра.
Аз го контрирах че и компа има вентилатор, но той отговори, че преди да стигне до него все пак тока минавал през захранването, което му дооправяло незнам си кво... :-[
просто схванах идеята-не казвам, че го разбрах на 100%

Неактивен RAKIM

• Активен потребител
  • Публикации: 1 135
« Отговор #79 : понеделник, 21 септември 2009 г., 01:57 ч. »
Извинявам се за спама,но не се здържам да отбележа....абе как винаги шефовете работят най много,винаги изнасят всичко на свой гръб,не са си взимали почивен ден от еди колко си там време.guergo не ме разбирай погрешно не се заяждам,нито имам нещо против теб.Просто това което изписа за работата и всичко останало го слушам поне за 10 път от нечия шефска уста,а изобщо не го вярвам.А от шефове и фирми съм патил патил....само като си помисля ме избива на агресия за съжаление.Извинявам се пак за спама ако искаш го изтрий ;)

Неактивен nikiK

• Активен потребител
  • Николай Колев
« Отговор #80 : понеделник, 21 септември 2009 г., 05:34 ч. »
Разбрахме ти цялата автобиография, ама аз ако имах шеф (слава на бога, че нямам) който не може да отдели някакви си 500-600лв. за аквариум, доста бих му се посмял! Нища лично, ама всичко започва да ме избива на хумор!  ;)
450 лт. / 180-50-50/ - Геофагуси/бразилски/ , Цихлазоми/Октоф./ , Скаларии /Манакапуру/ Андиакари/ пулхер/.......

Неактивен valnata

• Активен потребител
  • Публикации: 96
« Отговор #81 : понеделник, 21 септември 2009 г., 06:45 ч. »
Ако човека не наглежда работниците си, и не им дава съвети настава пълна анархия. Всеки ще започне да се скатава и работата не върви. Затова ако искаш да ти вървят нещата си по-ангажиран дори от работника. Понеже не всеки има голяма фирма, че да си позволи назначаване на управител, който да следи за реда.

Неактивен vali74

• Активен потребител
  • Публикации: 49
  • Нас. място: Видин
« Отговор #82 : понеделник, 21 септември 2009 г., 08:16 ч. »
dafil UPS-ите дето са за циркулационните помпи за парно нали за това са направени,там помпата пак се върти на същия принцип като на филтъра,а и тези UPS-и са с по мощни акумолатори и може да им се сложат по големи,мисля че те са по добрия вариант за аквариум.
495 L Malawi M,buna
Metriaclima greshakei (Albino)
Metriaclima sp."msobo" Magunga
Pseudotropheus flavus
Melanochromis interruptus
Melanochromis cyaneorhabdos (Maingano)
Labeotropheus trewavasae (Mpanga red)
Labidochromis sp. "Hongi" (SRT)

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #83 : понеделник, 21 септември 2009 г., 09:32 ч. »
Никиник,
Ами сигурно, щеше да ти е по хубаво, да те изрита шефа ти от работа или да не ти плаща заплатата. Аз съм имал шеф, който ми каза, ето ти половин заплата, защото отивам на албена.
Не мога да отделя пари за аквариума, защото за мен не остава нищо от известен период на време, а и имам и по - важни разходи по апартамента. Освен това си плащам на работниците, наема, тока, телефоните и т.н.
И да, повечето шефове са такива, особено тези, дето са си направили фирмата с честен труд и сами. Знаете ли колко трудно се откриват работни места? А как работи държавната администрация?
Раким, направи си една фирма ти, да те видим какъв шеф ще си. Особено по време на криза, да ти бавят всички плащания, банките да те притискат за парите си, да няма нови клиенти и поръчки и да имаш готови машини на склад, които не можеш да продадеш? Освен това да имаш много готови възли и детайли. И в един момент се озоваваш, с много задължения самия ти, с много вземания и без поръчки.
А ако не си там всеки ден, за да наглеждаш работата, работата просто спира. А работниците не могат да вземат решение, те не могат да поемат отговорноста и риска, да направят нещо или не. И така и трябва. И така ако те няма, работата спира. За това и повечето фирми излизат август месец в купом цялата фирма в отпуска. Говоря за малките фирми. При големите разбира се това не е така.
Понякога си мисля че е по - хубаво да си работник в някоя голяма фирма, отколкото да си шеф на своята фирма. Ако си работник, получаваш си заплатата на време, никаква отговорност не носиш или поне не цялата, а ако сбъркаш, го правиш с чужди пари. Най - много да останеш без работа, ако си некадърен.

P.S. Отделял съм по 100 лв на ден по доктори, когато кучето ми имаше нужда от това. Обаче сега в този труден момент, колкото и да ми се иска, не бих похарчил последните си пари например за аквариум. Като отмине кризата и когато си взема голямо вземане, ще имам и аквариум. ;)

Неактивен Barabata

• Активен потребител
  • Публикации: 104
« Отговор #84 : понеделник, 21 септември 2009 г., 10:46 ч. »
guergo,
колкото и да ти е неприятно това е най-добрият сценарий. Имаш желанието , но нямаш възможността да го направиш веднага. Това ще те накара да четеш повече и да научиш повече неща в детайли което пък ще ти помогне да си избистриш идеята и да разбереш какво точно и как да направиш. Много от нас са е хвърляли да правят разни работи или да купуват каквото има в магазина в момента заради пустото нетърпение и в крайна сметка покрай нещата които имаме и ползваме ни се намират и доста неща за които сме давали пари и не ползваме.
Аз така си правих големия аквариум (250 литра за мен голям , за други малък). Имах парите , имах желанието , но стисках зъби, четях и търсих информация и така почти 1 година докато го сглобя и напълня. Не съжалявам да ти кажа - единствения излишен разход ми дойде един реактор за ЦО2 - стъклен балон с пореста керамика който закупих заради нетърпение и сега си стои в шкафа понеже бутилка от кола и малко силикон се оказаха по ефективни от реактор за 25 лева ...

Неактивен nikiK

• Активен потребител
  • Николай Колев
« Отговор #85 : понеделник, 21 септември 2009 г., 11:03 ч. »
guergo,
колкото и да ти е неприятно това е най-добрият сценарий. Имаш желанието , но нямаш възможността да го направиш веднага. Това ще те накара да четеш повече и да научиш повече неща в детайли което пък ще ти помогне да си избистриш идеята и да разбереш какво точно и как да направиш. Много от нас са е хвърляли да правят разни работи или да купуват каквото има в магазина в момента заради пустото нетърпение и в крайна сметка покрай
нещата които имаме и ползваме ни се намират и доста неща за които сме давали пари и не ползваме.
Аз така си правих големия аквариум (250 литра за мен голям , за други малък). Имах парите , имах желанието , но стисках зъби, четях и търсих информация и така почти 1 година докато го сглобя и напълня. Не съжалявам да ти кажа - единствения излишен разход ми дойде един реактор за ЦО2 - стъклен балон с пореста керамика който закупих заради нетърпение и сега си стои в шкафа понеже бутилка от кола и малко силикон се оказаха по ефективни от реактор за 25 лева ...
А според мен всичко става с практика, нормално е човек да обърка нещо(и това си има своя чар), даже и да не е начинаещ. Само с четене се влиза в СУ, примерно с история!
Незнам какъв е проблема на някой да почне с аквариум-50лит. и най-необходимото за него оборудване, излиза към 40-50лв. Говоря за по-евтиния вариант.

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #86 : понеделник, 21 септември 2009 г., 11:40 ч. »
dafil UPS-ите дето са за циркулационните помпи за парно нали за това са направени,там помпата пак се върти на същия принцип като на филтъра,а и тези UPS-и са с по мощни акумолатори и може да им се сложат по големи,мисля че те са по добрия вариант за аквариум.

Няма да споря :)
Аз просто  тогава попитах дали като си купя юпиес  заради компютъра,мога да включа и филтъра към него

Неактивен Barabata

• Активен потребител
  • Публикации: 104
« Отговор #87 : понеделник, 21 септември 2009 г., 22:01 ч. »
Зависи от филтъра - моя не се включва с кабел от главата на филтъра направо към 220 волта , а с импулсен адаптер (като на лаптопите) който дава максимум 24 Волта 2 Ампера и с жак се включва във главата на филтъра. Дето се вика с една схемичка с два малки акумулатора (даже може и с забавяне да приключва за да не сработва при разни пикове без нужда). Елементарна логика от рода на има 220 волта - релетата са в нормално положение при което подават напрежение от адаптера към филтъра. За 2 секунди отпада захранващото напрежение сработват релето/тата приключват на двата акумулатора и така докато не се върне захранващото напрежение или напрежението на акумулаторите не падне на еди си колко ( защита да не се разредят съвсем акумулаторите или да се развали конролера във филтъра.)

За целта може да се ползва и инвертер за кола (car inverter) от 12 Волта ДЦ да прави 220 Волта АЦ и се връзва какъвто имаш акумулатор. Отделно трябва да му осигуриш заряд или да го правиш ръчно от време на време.

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #88 : вторник, 22 септември 2009 г., 05:00 ч. »
Ще ви помоля да се придържате към темата, а именно:  Проект за аквариум около 300 литра и живораждащи рибки. Аз лично очаквах, че ще се самомодерирате след 6 страници по темата ама ...не би. Анализи за икономическото положение в страната и света, ръководства за управление на фирма, за живота и извън него на немските овчарки като такъв и за ремонт на автомобили смятам, че нямат нищо общо в случая и аз лично приемам това като най-чиста форма спам. Нещо което е забранено в този форум а още повече извън секцията "лафче". Припомням на всички, че има начин да продължите гореспоменатите теми посредством Лични съобщения или в "Лафче",  а тук да останат коментарите по темата, която съм убеден, че ще е полезна и на други потребители.  Те (Личните съобщения) са добър начин за изясняване на спорни моменти без да ангажират вниманието на всички. Всъщност Личните съобщения са направени именно с такава цел. Уважавам всички и не бих искал всичко това да прозвучи като размахване на голям пръст. Убеден съм, че ще ме разберете правилно ако хвърлите едно око назад и прочетете какво се е изписало а пък за какво става въпрос.
 Благодаря на всички за разбирането!

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #89 : сряда, 23 септември 2009 г., 10:59 ч. »
Окончателните размери на аквариуама ще са 1300мм дължина, 500 мм ширина и 650 мм височина. Това прави 422 литра. Реално водата в него ще бъде обаче 365 литра.

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #90 : сряда, 23 септември 2009 г., 11:16 ч. »
Сега наново трябва оразмеряваш осветление,филтрация, отопление :)
...и аз в началото мислих да скачам на 140/60/70в,но се замислих, че при положение, че не съм зе занимавал от доста време и имам доста да изчета св кротнах на 240 литров.

засега ;)

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #91 : сряда, 23 септември 2009 г., 11:28 ч. »
Ами помещението ми е топло, та си мисля че всичко ще си остане същото. За филтъра изчетох много добри отзиви за Атман 3338. А осветлението за сега ще го оставя същото. После ако е недостатъчно, винаги мога да добавя една пура.

Неактивен gre6nik

• Активен потребител
  • Публикации: 36
  • Нас. място: Айтос
« Отговор #92 : вторник, 22 декември 2009 г., 21:14 ч. »
Няма да споря :)
Аз просто  тогава попитах дали като си купя юпиес  заради компютъра,мога да включа и филтъра към него

Понеже се занимаван с компютри и мрежи - да кажа и аз нещо за UPS-ите. Ако си вземете евтин - на изхода напрежението не е синусуидално което не се харесва на двигателите. Обаче има и качествени, на които може да сложите външни акумулатори (не стартерни а тягови) и на изхода им да закачите каквото си пожелаете. Скъпички са - така че стои въпроса - заслужава ли си и толкова ли е нужно непрекъсваемото захранване ...

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.