Автор Тема: Интересно/Странно явление при Оранда  (Прочетено 2548 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен RosiBosiE

• Активен потребител
  • Публикации: 211
  • Нас. място: София
  • Златар/ка
Интересно/Странно явление при Оранда
« : сряда, 07 септември 2016 г., 20:40 ч. »
Така,  стартирах новото аква за златките, всичко е ток и жица, мина повече от месец - азотния е зациклил, няма проблеми, рибите са игриви и лакоми както обикновено, сменям си водата по своя преценка - вече през 3-4 дни  и т.н. Тестове правя - всичко е точно.

Интересна промяна наблюдавам в шапката на орандата, обаче. От дясната страна в дълбочина има нещо като тъмно петно, все едно е вътрешно кръвонасядане, външно не се вижда нараняване. Освен него, се образува вдлъбнатина и ръбче, от снимките мисля, че се вижда ясно. Външния слой леко белее, но така или иначе й се случва понякога при отърквания леко да побелее участъка, който е "наранила" силно казано. Доколкото ми е известно тези риби страдат от тумори и други израстъци точно в тази част на главата, включително и от провисване на "шапката", така че да пречи на зрението им. Случаят не е такъв, но все пак ми е интересно дали някой има наблюдения в тази насока и на какво би могло да се дължи това вътрешно потъмняване, както казах прилича на вътрешен кръвоизлив, който изглежда като тъмно петно вътре в шапката, т.нар. WeN. Не ми се мисли да е туморно образувание, ама знае ли човек. Та...?
Rosi

Неактивен RosiBosiE

• Активен потребител
  • Златар/ка
Отг: Интересно/Странно явление при Оранда
« Отговор #1 : вторник, 20 септември 2016 г., 18:24 ч. »
Да си продължа темата. Доста се порових за причини и открих само два сходни случая, обяснени с механичен удар на шапката и кръвонасядане. Към днешна дата тъмното петно се превръща в бяла маса, която си е мъртва тъкан. Действително, при едно от сифониранията на аквариума (още в стария аквариум) имаше един бесен лупинг при който рибата си удари главата, но чак пък съсирек да се получи не ми се вярваше....
По-долу пускам линк към видео с промяната в шапката. Смяната на водата е регулярна - последните 10 -12 дни минах на 50 % смяна на всеки 5-ти ден. Активността на рибите е предоволна -  движение , ровене и хапване като прасета. Нищо от поведението и на самата Оранда не ми показва че не се чувства добре, жизнена и лакома си е както винаги. Няма други наранявания по нея, единствено тази част от Шапката.
ЕТО И ЛИНКА:

https://www.youtube.com/watch?v=ewRmGhSpCg8&feature=youtu.be

Предусещам как скоро мъртвата част ще премине към разпад в тази зона на Шапката и се чудя дали да не направя превантивно две бани с бактопур директ, какво ще кажете?
На кантар съм точно заради факта че "това чудо" си се развива от месец и повече без да обезпокоява самата риба, а не искам да прибързвам с антибиотик при положение че рибата може и сама да се справи със ситуацията.
Изобщо, хора, дайте някакво мнение, ще съм Ви благодарна.
Rosi

Неактивен adam

• Активен потребител
  • Публикации: 1 308
  • Нас. място: Северна Ирландия- Нюри
  • Don't worry, be happy!
« Отговор #2 : вторник, 20 септември 2016 г., 20:28 ч. »
Здравей Роси!
Гледам, че си наистина навътре материала за златните рибки. Не знам как си с английския, но ако искаш конструктивен отговор на твоя въпрос бих ти препоръчал ето този сайт http://www.kokosgoldfish.invisionzone.com/forum/
Бил съм потребител там и мога да те уверя, че има доста маниаци на златни, които са дълбоко в материята.

Неактивен RosiBosiE

• Активен потребител
  • Златар/ка
« Отговор #3 : вторник, 20 септември 2016 г., 20:42 ч. »
Хвала, Адам, и аз май имам някаква регистрация там отпреди години, ще ги тествам. Измерих рибока, 200 грама е ударила, 3 години не е боледувала от нищо и ако сега стане фал, ще се изям. Мислех да правя рекорд за най-здрава  и най-голяма оранда гледана в аквариумни условия ;). шегата настрани, ще видя какво ще кажат хамериканците.
Rosi

Неактивен RosiBosiE

• Активен потребител
  • Златар/ка
« Отговор #4 : сряда, 21 септември 2016 г., 08:12 ч. »
Ето две пресни снимки на "Рогоносеца":)
Rosi

Неактивен adam

• Активен потребител
  • Публикации: 1 308
  • Нас. място: Северна Ирландия- Нюри
  • Don't worry, be happy!
« Отговор #5 : сряда, 21 септември 2016 г., 09:27 ч. »
Най-вероятно си гледала това кратко филмче за златните, но за всеки случай го поствам https://youtu.be/7zvJEFuBAEw
Надявам се, че разбираш руски, защото има доста полезна информация.

Неактивен RosiBosiE

• Активен потребител
  • Златар/ка
« Отговор #6 : сряда, 21 септември 2016 г., 15:21 ч. »
adam, Многохубавичко си постнал видеото, полезно е най-малкото за начинаещи рибовъди. Доколкото ми е известно тази "желирана маса" по оранди, ранчу,лъвски глави и т.н., представлява основно мазнина, затова и не е особено чувствителна, но  пък казват че е доста податлива на бактерии и пр. Та, ако действително причината за тоз върховен цирей е удара и в момента мъртвата тъкан бива избутвана от растящата нова тъкан, тръпна в очакване в рамките на 4-5 дни, мъртвата да падне. Ще ъпдейтна, ако има развитие, за да не дрънкам напразно.
 :drinks:
Rosi

Неактивен bones

• Активен потребител
  • Публикации: 133
  • Нас. място: Видин
« Отговор #7 : сряда, 21 септември 2016 г., 18:07 ч. »
Не сте виждали моята червена шапка.Образуванието на главата,беше станало  много голямо.От едната страна,започна да се разклонява,беше като рог.Но след време се отдели,и падна(за рогчето говоря:) )Сега наблюдавам ,че отново се натрупва.Дано не е ,нещо сериозно.И рибката да е,жива и здрава.Мен  още ме е яд,за шишарката ми.Почти 2 години  я гледах,ама...dead-на.По закона на гадоста-винаги най хубавите  умират.

Неактивен RosiBosiE

• Активен потребител
  • Златар/ка
« Отговор #8 : сряда, 21 септември 2016 г., 18:52 ч. »
Бones, И още ще ти дадат фира ако не намалиш бройката до 6 -7 риби. Без да  ти ги "проклинам", само с най-мили и добри чувства към твойте хубавелки, обаче...много са ти рибите в аквариума... Те и мойте са големи за 120 литра, но компенсирам с много чести и големи смени на водата ( на две седмици се падат 3 смени поне по 60 %- рядко по 50%), пък и са ми само две. А иначе Шапока си е здрава като бик, тя ако не беше нямаше да е жива цял месец и половина, откакто за пръв път забелязах тромбчето. И не само че е жива ами изобщо не и дреме и си прави всички жизнени рибешки неща.
Просто споделям явлението, защото мисля доста рядко се среща. Така или иначе тази т.нар. Шапка е доста нечувствителна зона и основно представлява мазнина. Всъщност казват, че е много по-слабо кръвоснабдена и факта, че е мазнина (както твърдят разбиращите) водели именно и до по-лесното инфектиране, бактерийки, Wen Rot - разбирай гниене, до туморни образувания и прочее. В редица дискусии съм срещала и мнения, че оранди, които са отглеждани от производители чрез стероиди, много често при нарастване губят част от шапките си именно по начина, по който ти описа за твоята. Все едно се обелва част от нея, всъщност това би следвало да е мъртва тъкан и нормален процес на подмяна при форсиран растеж. Аз лично съм решила, че ако до един месец рогЪТ не падне сам, със сигурност ще я "подстрижа". Ето линк към едно много хубаво видео по въпроса:

https://www.youtube.com/watch?v=Trz3Dbxnvps

Rosi

Неактивен bones

• Активен потребител
« Отговор #9 : сряда, 21 септември 2016 г., 19:07 ч. »
Да,и аз съм гледал ,рибният фризьор.:) .Относно моите риби,знам че са много за аквата.Те най- старите ми бяха,1 черен телескоп,2 рюкина,и една шишарка.Трябваше да са ,само те.Но не се сдържам,като видя някой златен рибок.:)Искам да имам ,от всички видове,поне по една бройка.

Неактивен RosiBosiE

• Активен потребител
  • Златар/ка
« Отговор #10 : сряда, 21 септември 2016 г., 19:19 ч. »
bones, така е..всички са сладури. Аз обаче много се привързвам, колкото и Ха=Хо да звучи и отдавна предпочитам да Не си причинявам това, което си причинявах в първата една година от обучението си:), пък и в крайна сметка май е по-важно "качеството, а не количеството" :) Ти пак си помисли дали малко да не ги разредиш твоите с цел дълго да  се радваш на основните :)
Rosi

Неактивен bones

• Активен потребител
« Отговор #11 : сряда, 21 септември 2016 г., 22:09 ч. »
Да,по принцип имам и друг обурудван 150 л.аквариум.Пълен е с живородки и някое друго сомче.Имам и още 2..3 аквариума ,по 50..60 литра.Както и много филтри,аератори и обурудване.Аквариуми да искаш. :) :)Не е проблем да ги отделя.Но няма да мога да ги подържам всичките.

Неактивен RosiBosiE

• Активен потребител
  • Златар/ка
« Отговор #12 : вторник, 27 септември 2016 г., 20:41 ч. »
И те така, противно на очакванията ми, нищо не изпадна от тая шапка (жълтици чаках). Оправи се самостоятелно и се възстанови без да има "корозия". Като най-вероятна причина си остана механичен удар и вътрешен кръвоизлив. Тъканта се обнови изцяло. Салют!
Rosi

Неактивен RosiBosiE

• Активен потребител
  • Златар/ка
« Отговор #13 : сряда, 23 ноември 2016 г., 20:03 ч. »
Да си допълня поста с още едно израстъче. Представлява въздушен мехур който се самоотделя от шапката. Доколкото разбирам шапките са най-странната и деформираща се част при тези видове. В няколко различни публикации четох че за да се избегнат деформациите и образуванията от всякакъв характер било важно да се намали даването на високопротеинова храна, т. като тя ги стимулирала. Незнам дали е вярно, не виждам мн логика и по- скоро ми се струва проблем с обмена на вещества, но... знай ли чуек. Прилагам снимка.
Rosi

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.