Автор Тема: Гибел на сомове  (Прочетено 2960 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен kaloyandg

• Регистриран потребител
  • Публикации: 18
Гибел на сомове
« : вторник, 18 април 2017 г., 09:26 ч. »
Здравейте, за месец и полувина изпратих 2 гибицепса и един геринохелиус във вечните ловни полета, на каво се дължи това според вас колеги. Съжителстват с 2 мъжки и 1 женски анциструрс, 8 скаларии и 4 трихогастера, във 200 л аква . поддържам t от около 28 градуса , водата е  с нормални параметри, сифонирам и сменям 30 % на всеки 10 дни . Последно време им давам от този микс хапченца на tetra . Направо не знам как успях да уморя 3 сома за 2 месеца . Моля за мнения и съвети !!!

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 681
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
Отг: Гибел на сомове
« Отговор #1 : четвъртък, 20 април 2017 г., 21:20 ч. »
18 риби в 200 литров аквариум си е много. Вероятно е амонячно натравяне, но няма как да съм сигурен. Трябва да си направиш тестове, да видим какви са ти параметрите. Иначе от тези обяснения, трудно може да се даде диагноза.

Неактивен Fundulopanchax

• Активен потребител
  • Публикации: 116
« Отговор #2 : четвъртък, 27 април 2017 г., 10:00 ч. »
Ако анциструсите са големи, а другите сомове са малки възможно е, те да са ги убили или поне малтретирали достатъчно за да умрат. Аз имах подобен опит с десет сома в един аквариум. Най - големият просто разпердушинваше малките и те малко по малко измряха. След като разделих всеки вид в отделен аквариум всички останали сега живеят нормално. Никъде не се говори за агресията между плекосите, но тя е реална.

Неактивен dndechev

• Активен потребител
  • Публикации: 793
  • Нас. място: Русе
« Отговор #3 : четвъртък, 27 април 2017 г., 10:46 ч. »
Подкрепям горното мнение. В голям аквариум имам 3 Гибицепса и голям бой се бият и трите. Единственото което ги спасява е, че са на сходен размер и големината на съда (рядко се засичат, но когато се срещнат става чудо......).

Неактивен Lightning_boy

• Регистриран потребител
  • Публикации: 13
« Отговор #4 : вторник, 20 юни 2017 г., 09:21 ч. »
Ако анциструсите са големи, а другите сомове са малки възможно е, те да са ги убили или поне малтретирали достатъчно за да умрат. Аз имах подобен опит с десет сома в един аквариум. Най - големият просто разпердушинваше малките и те малко по малко измряха. След като разделих всеки вид в отделен аквариум всички останали сега живеят нормално. Никъде не се говори за агресията между плекосите, но тя е реална.

Аз лично съм чел, че при плекосите не е изключена междувидова агресия за територия. Предвид, че аквата е малка за тези сомове, според мен е нормално.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.