Автор Тема: Подходящ грунд за Дискуси в растителен аквариум?  (Прочетено 7188 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
  • Публикации: 77
Здравейте;
От скоро имам аквариум, имам много въпроси на които си отговарям сам след доста четене и ровене в нета, но в момента съм пред дилема и ще съм благодарен за съвет.

Става въпрос за грунда в залесен аквариум с дискуси.

В момента е със обикновени светли камъчета, 3-4мм размер и след вече 2 месеца с дискуси и тяхното хранене, грунда почва да се затлачва доста, смени си цвета, зеленясва на места и вчера, докато го чистих и сифонирах, забелязах че има нематоди /малки тънки червейчета/. Въпреки че уж са безвредни /след ровене във форума се по успокоих/, но това преля чашата… След това видях още един във водата и една неонка го схруска много бързо…
Вече съм навит да сменя грунда, въпреки голямата хамалогия и главно стрес за рибите, въпроса е с какво? Още като вземах дискусите, ме посъветваха да си сложа JBL Manado, тъй като ще имам проблем с текущия ми за в бъдеще /както и става в момента/.
Целта е грунда да не се сифонира и има нужда от постоянно почистване, т.е. следва да действа като ефективен филтър и място за бактериите за да разграждат отпадъците и торят растенията, но и без да се затлачва и създава лоши анаеробни условия.

Предпочитам светло кафяви или червени, но може и светъл. Знам че последния е по-добър за дискусите заради мимикрията им, но на мен си ми харесват всякак… Важното е да им е добре и аквата да е в топ състояние.
От това което съм проверил в нета, най-подходящи за това задание са два;

JBL Manado – Покрива всички изисквания, виждал съм аквариуми с него и ми харесва и на вид. Недостатък е че е много лек, не знам дали анциструсите ми няма д аго ровят много, променя общата твърдост на водата първоначално и е доста мръсен. Последните две се оправят според нета, с промиване с гореща вода, няколко пъти и киснене няколко дни. Единствено ме притеснява лекотата му.

Втория е Seachem Flourish Red или Brawn  – популярен е на друг континент, като характеристики е подобен на манадото, т.е. също действа като ефективен филтър, никога не се сменя и е полезен за растенията. Положително е, че е и по-тежък, води се естествен, но никъде няма инфо каква поддръжка изисква и въобще как се представя /за разлика от манадото, което е популярно тук/.

Накратко за аквата;
180л, 100/40/45 размери, някакъв модел на Ехеим;
Стартиран средата на Януари тази година; Първите дребни рибки пуснах след две седмици; дискусите преди два месеца, общо е на 4 месеца;
Филстрацията е два канистъра, единия е Eheim Pro+ 4 250T /който се грижи и за температурата, едната кошница е пълна със Sera Siporax втората с Eheim SubstratPro/ и втори Eheim Pro+ 4 600 /долната кошница пълна със Seachem Мatrix, следващите две със Sera Siporax, последната с Eheim Substrat Pro, като след финната гъба има две пакетчета Seachem Purigen/. Големия филтър е пуснат преди две седмици, като последните две кошници са от установен вече филтър, първите две са с нова керамика.
Имам UV лампа, Eheim 500 свързана към изхода на малкия филтър, работи постоянно;
CO2 система на JBL proflora m603, като дифузера е JBL Proflora Direct монтиран на изхода на големия канистър. PH контролера е настроен на автоматичен режим, държи PH 6.52 /нормално без СO2 ми e 7.3 – 7.5/, като CO2 чекера е светло зелен, част от растенията кипят. Системата работи постоянно.
Има една помпичка за въздух, работи постоянно;
Температурата е 29 градуса. Сменям вода около 30-40% веднъж на седмица.
Растенията са микрозориуми, анубиаси, буцефаландия, ехинодоруси /имах и дъбчета, но ги махнах вчера, много бързо растат и изсмукват всичко и не остава за по-бавните – това са мои разсъждения… и ми се пречкаха много като пораснат/.

Рибки, знам че са прекалено за този обем, но защо и каква им е историята ще опиша подробно като си направя профил, за сега това е положението, опитвам се да се справя.
6 по-големи дискуса, около 10-12см.
3 малки сини, около 5-6см; добавени преди 2-3 седмици;
20 червени неона;
10 родостомуса;
9 звездни анциструса, 5 са много малки, 4 са около 4 – 6см; /релано не знам колко са, излизат само вечер толкова съм пуснал вътре/;
3 отоцинклуса;
7 охлюва неритина, също не знам колко са останали;
Две сини рамирезита, големи са, двойка;

Какво да кажа за рибките, фокуса са дискусите…ами учудващо за новак като мен, първите ми 6, големите, за 2 месеца пораснаха с поне по 2 см, хапват си стабилно, установиха си йерархия, малко са страхливи, но си идват само при мен сами…, изглеждат много добре, всеки си има индивидуалност. Нямам признаци, че нещо не им е наред. Малките са друга работа, скъсват се да се бият, но това е за профила, не тук или за друга тема.

Храня гио 4 пъти на ден – суха обед и следобед, Тетра, Хикари за дискуси. Вечер редувам замразена артемия и хирономус /кисна ги в Seachem GarlicGuard/ , преди лягане давам кубче тубифлекс да растат…. Между храненията все си искат още…, Два пъти слагам 1-2 хапчета за сомчетата, на Хикари, че ми опасаха един ехинодорус от глад. Обикновено дискусите ги гонят и им ги ядат, та пак си гладуват. Друго не храня.

Химия ползвам Seachem Prime, Stability, и една добавка за витамини и аминокиселини за дискуси;
Торове – в корените на ехинодорусите има по едно хапче на Денерле, слагам веднъж на седмица-две и по една таблетка желязо на Денерле /макар че няма смисъл с тази UV Лампа/
Всеки ден добавх по една доза 24 часовия тор на Eheim, микроелементи, веднъж на седмица доза калий на Seachem.

Пропуснах параметрите на водата; Амония 0, Нитрити 0, Нитрати 50.

Проблеми; преди седмица/две, ми се появи черна брада по част от анубиасите и буцефаландрата. Не мога да постигна баланса с торове, светлина /две пури ехеим Т5 по 39W светят по 7 часа на ден, от 15:30 до 22:30/ и CO2.
Тепърва се чудя какво да я прая тази брада,  с този излишък на хранителни вещества във водата и бавни растения. Тук също моля за съвет. Предполагам, че подмяната на грунда с по-качествен ще спомогне и за този проблем. Единственото, което мога д анаправя за проблема с водораслите е д асменям вода по два пъти в седмица, друго просто не знам.

И това е, надяма се не съм ви отекчил и някой може да ме посъветва. Снимките са още с дъбчетата, от миналата седмица, ще добавя актуални по-късно.
Благодаря предварително за помощта!

Неактивен Aronax

• Активен потребител
  • Публикации: 93
Отг: Подходящ грунд за Дискуси в растителен аквариум?
« Отговор #1 : сряда, 17 май 2017 г., 13:38 ч. »
Здравей,

Като за начало спри да слагаш всякаква химия освен дехлоринатор за водата. Ако плана ти е да гледаш само ехинодоруси като растения в грунда спри и торенето. Сложи топчета за корени и не се занимавай повече. Аз лично ползвам  хапчетата на тропика и съм много доволен, на всеки 2 месеца бутам в корените по едно хапче. За анубиасите и микрозорума може да си вземеш някакви микроелементи и да слагаш по малко.За грунд мен Орлин ме посъветва да сложа JBL Manado и от тогава нямам никакви проблеми. Грунда е много лек и се затлачва много трудно. Аз за година и половина нито веднъж не съм го сифонирал и когато и да бутна сифона в него почти не излиза мътилка. Другото което бих те посъветвал е да махнеш отосите от аквариума, аз имах проблем с отоси, които смучеха слузта от дискусите. Надявам се да съм ти бил полезен.  :drinks:

Неактивен Tony_JB

• Активен потребител
  • Публикации: 185
  • Нас. място: София
« Отговор #2 : сряда, 17 май 2017 г., 13:53 ч. »
Колегата те посъветва за растенията,но и много храниш което е също фактор. В малкия аквариум имах подобен проблем когато бутаха много манджа. И като се има предвид че си махнал бързо растящи които дърпат повече от излишъците е нормално да стане боза.
Мисля че можеш да храниш по два пъти на ден само без проблем,като само вечер пускаш както до сега кайма или артемия.
Не се шашкай няма да умрат от глад и ще си растът,но няма да се насища с излишък аквариума.
Пробвай с по чести смени и по малко храна за известно време да видиш как е.
УВ не знам защо постоянно да ти работи,но това си е твой избор.
700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
  70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

Неактивен Tony_JB

• Активен потребител
« Отговор #3 : сряда, 17 май 2017 г., 13:58 ч. »
И забравих да кажа че аз харесвам охлювите и при мен Мелании помагат че ровят в грунда,но пък бързо се размножават.
Сифонирам иначе на 1-2 месеца и Нитратите са ми под 50 при тест преди смяна на вода 1 път седмично.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #4 : сряда, 17 май 2017 г., 14:19 ч. »
Здравей,

Като за начало спри да слагаш всякаква химия освен дехлоринатор за водата. Ако плана ти е да гледаш само ехинодоруси като растения в грунда спри и торенето. Сложи топчета за корени и не се занимавай повече. Аз лично ползвам  хапчетата на тропика и съм много доволен, на всеки 2 месеца бутам в корените по едно хапче. За анубиасите и микрозорума може да си вземеш някакви микроелементи и да слагаш по малко.За грунд мен Орлин ме посъветва да сложа JBL Manado и от тогава нямам никакви проблеми. Грунда е много лек и се затлачва много трудно. Аз за година и половина нито веднъж не съм го сифонирал и когато и да бутна сифона в него почти не излиза мътилка. Другото което бих те посъветвал е да махнеш отосите от аквариума, аз имах проблем с отоси, които смучеха слузта от дискусите. Надявам се да съм ти бил полезен.  :drinks:

И мен Орлим ме посъветва да ложа манадо, но вече аквата бе на месец и не вярвах, че има такова значение. Сега съм убеден за съжаление. А и тогава от него за пръв път чух че има такъв...:)
По принцип моето торене е само микроелемнти, дневна доза и по една таблетка на Денерле в корените на ехинодорусите веднъж на месец, ако се сетя. Другата ми химия е само бактериите., които одбавям при смяна на вода, по предписание, на Seachem Stability, по принцип те не могат да се предозират.
Аз като сифонирах грунда след 3 седмици само обиран отгоре, излезе страшна мътилка, та тогава още ми светна някаква аларма.

Каква е процедурата за смяна? Няма ли да се шашнат много дискусите? Много са плашливи...:( Само мен ме "познават", не знам как го правят, идват да ги храня или се движат с мен и ме следят. От други хора или като сменям вод асе навират в корените яко и дремят там.

Аз си го представям така;
Вземам един бидон 120л или по-добре два по 60, пълня единия с вода от аквариума, местя дискусите вътре и слагам единия филтър с термостата да върти водата там и поддържа температурата;
Втория бидон също го пълня с вода от аквата и местя растенията и втория филтър да си върти вътре. Целтта е да не им прецакам полезните бактерии в тях, докато се мотам с аквариума.
Малките рибки ги местя в един малък 30л аквариум, който имам.
Махам стария грунд, почиствам всичко в аквата, без препарати, само с чешмяна вода и гъба, слагам новия и прехвърялм водата от втория бидон с растенията и декорацията, след като сложа манадото разбира се.
След това местя дискусите, и доливам с водата от първия заедно с необходимото количесто нова вода.
Връщам и малките рибки.

Процедура за около половин ден човъркане. Правилно ли си го представям?
преди това си кисна и промивам новия грунд около седмица?

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #5 : сряда, 17 май 2017 г., 14:32 ч. »
Колегата те посъветва за растенията,но и много храниш което е също фактор. В малкия аквариум имах подобен проблем когато бутаха много манджа. И като се има предвид че си махнал бързо растящи които дърпат повече от излишъците е нормално да стане боза.
Мисля че можеш да храниш по два пъти на ден само без проблем,като само вечер пускаш както до сега кайма или артемия.
Не се шашкай няма да умрат от глад и ще си растът,но няма да се насища с излишък аквариума.
Пробвай с по чести смени и по малко храна за известно време да видиш как е.
УВ не знам защо постоянно да ти работи,но това си е твой избор.

Ами Орлин ми препоръча, да ги храня 3 - 4 пъти на ден и видно си растат и изглеждат много добре. Мога да махна едното хранене с гранули през деня и останат само три. Ще сменям и вода по два пъти на седмица, да изкарва тези нитрати. Проблема тук е, че са много рибките в този размер аквариум, но за момента не мога просто да ги махна.
Бързорастящите растения, дъбчетата, практически ги маханх вчера, бозата си бе налична, по-скоро сега да стане по-голяма...:(

Иначе, диксусите много обичат да си хапват, и все искат още. Все още не мога да повярвам, как си знаят кога точно им се дава храна. Много са точни, 20мин преди хранилката да им пусне, всички са струпани под нея и си се вътрят там. 5мин преди часа, почват един по един да влизат буквално в кутията, през която им пада храната и проверяват дали има. Като влак са един след друг...:). Като падне храната става страшно, ловят ги в движение и после по грунда почва едно търсене и гонене... всчко изяждат.
Знаят и кога им идва лакомството, замразента, като се прибирам, чаакат в по-близкия ъгъл на аквата и докато обикалям из стята вървят вкупом след мен, не чакат под отвора, като за гранули, а плуват и ме следват мен.
Късно вечер, знаят къде им се слага кубчето и чакат там, ако не им е изкаран акъла от щерка ми разбира се. Ако са уплашени, като им го сложа кубчето, почвам да почуквам леко по-стъклото и след малко идват при мен и почват да ядат.
Дори и малките хулигани спират да се бият, докато се наядат и после продължават...

УВ-то, по принцип следва да си бачка постояно, иначе няма смисъл от него. Не минава цялата вода през него, та каквото помага да си го върши там...:)

Неактивен Tony_JB

• Активен потребител
« Отговор #6 : сряда, 17 май 2017 г., 14:38 ч. »
Аз УВ ползвам след  лечение примерно.
Иначе за хранене и 6-8 пъти да ги храниш пак ще ядът обаче и ще акат повечко хахахаха.
Както и да си говорим и рибите са доста и бая хранене знам ли пробвай ако искаш да сложиш пак бързи растения и разреди храненето,и малко намали добавките.

Неактивен Aronax

• Активен потребител
« Отговор #7 : сряда, 17 май 2017 г., 15:57 ч. »
Аз съм с 2 УВ лампи, които работят постоянно. Попринцип при торенето да има УВ не е много добре защото доколкото знам нещо там разгражда тора, това съм го чувал от Евгени и не мога да твърдя дали е така. Бактерии всеки път при смяна на вода няма защо да слагаш, те са в грунда и канистрите и при смяна не намаляват или намаляват много малко. Аз грунда го сменявах без да вадя рибите. С един дебел мъркуч изсмуках всичкия стар грунд като доливах вода постоянно в аквариума за да може да не падне до 0. След това даже и не промих манадото а изсипах 2 торби по 25 литра директно в аквариума (не те съветвам да го правиш). Моя съвет е да си изсмучеш стария грунд, да промиеш манадото и след това с едно бурканче леко полеко да го сипваш по дъното, имай впредвид, че пак ще се вдигне доста мътилка та изчакай няколко дни и изчисти филтрите. На рибите няма да им стане абсолютно нищо, най-много да се стресират малко. Също така може да сложиш коридораси да изяждат каквото остане от дискусите, ти казваш, че изяждат всичко но не е така. Винаги има останала храна някъде където не са я намерили.

Неактивен asito

• Активен потребител
  • Публикации: 1 314
  • Нас. място: Варна
    • Моите аквариуми
« Отговор #8 : сряда, 17 май 2017 г., 16:02 ч. »
Ако ще гледаш анциструси не слагай манадо.Грунда на сичем е по добър.Ползвах манадо две години поне,смених го с на сичем.Като махне големия анциструс с опашка и фърчи манадо из водата,хахаха.Виж ми в профила,виж също и как съм прехвърлял риби при смяна на аквариума.С бидон точно :) Няма смисъл от два бидона ако имаш кофа и леген.Аз храня три пъти и видимо са порастнали добичетата за месец и малко.

Неактивен Aronax

• Активен потребител
« Отговор #9 : сряда, 17 май 2017 г., 16:07 ч. »
Ако ще гледаш анциструси не слагай манадо.Грунда на сичем е по добър.Ползвах манадо две години поне,смених го с на сичем.Като махне големия анциструс с опашка и фърчи манадо из водата,хахаха.Виж ми в профила,виж също и как съм прехвърлял риби при смяна на аквариума.С бидон точно :) Няма смисъл от два бидона ако имаш кофа и леген.Аз храня три пъти и видимо са порастнали добичетата за месец и малко.

Само в началото е така, след време като манадото се "напои" така да се каже, изобщо не се вдига мътилка. Аз имам над 30 коридораса + 10на анцитруса и го нямам този проблем. Всъщо така имай впредвид че колкото е по-тъмен грунда, толкова повече дискуса си губи цвета. Сишема е черен... та смятай. :)
Асито, ти за това имаш толкова пепъринг по червените риби а на другите са им толкова тъмни раетата.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #10 : сряда, 17 май 2017 г., 16:25 ч. »

С бидони ще е, ясно е, дали един или два ще видя как ще се получи по-удобно, със сигурност един 120л ще е неудобно с двата канистъра, ще направят центрофуга вътре, дори и намалени.

Нямам намерение да се отказвам от анциструсите, много ме кефят звездните. Все още са малки и не се гонят много като обикновенните, излизат главно вечер. Обикновенни имах три, бяха станали по 12 санта зверове  и яко се гонеха, оказаха се мъжки. Даже разбутваха дискусите и им ядяха храната, та ги подарих на колега от форума. Звездните са по-спокойни, даже дискусите ги гонят и им крадат храната...:)

@Astio, Иначе сега обърнах внимание на снимките в профила ти, в контекста на грунда, той е кафевия на Seachem нали? По-тежък ли е от манадото? Аз някак си клоня към червения, но не знам дали не е прекалено червен, харесва ми кафяво/червения на манадото попринцип много. Сифонира ли се въобще или е като манадото, захваща бактерии и разгражда остатъците? Това търся в момента главно, на втори ред е да ми харесва. Защо реално махна манадото, само заради дънните рибки ли? Много въпроси, но ще ми помогнат в избора, не смятам да сменям грунд пак...:) Предполагам информацията ще е в полза и на други колеги във форума.

@Aronax, Относно UV-то, правих проучване относно влиянието му на торовете. Оказа се, че практически влияе само на желязото, от двувалентно го окислява и се утаява и то моментално, затова по-горе споменах, че слагам само за спорта, каквото хванат растенията докато мине през UV-то и изчезне.

Как така се изсмуква грунда? Това не го разбирам как ще стане, на сифон ефекта ли? Каква ще е тази тръба и колко вода да доливам, то ще стане като река. Грунда ми е тежичък в момента. Не мисля, че с моя малък обем на аквата, ще се получи, водата ще се смени няколко пъти докато успея да изсмуча всичко и пак ще останат мизерии.

Неактивен Aronax

• Активен потребител
« Отговор #11 : сряда, 17 май 2017 г., 16:56 ч. »
С бидони ще е, ясно е, дали един или два ще видя как ще се получи по-удобно, със сигурност един 120л ще е неудобно с двата канистъра, ще направят центрофуга вътре, дори и намалени.

Нямам намерение да се отказвам от анциструсите, много ме кефят звездните. Все още са малки и не се гонят много като обикновенните, излизат главно вечер. Обикновенни имах три, бяха станали по 12 санта зверове  и яко се гонеха, оказаха се мъжки. Даже разбутваха дискусите и им ядяха храната, та ги подарих на колега от форума. Звездните са по-спокойни, даже дискусите ги гонят и им крадат храната...:)

@Astio, Иначе сега обърнах внимание на снимките в профила ти, в контекста на грунда, той е кафевия на Seachem нали? По-тежък ли е от манадото? Аз някак си клоня към червения, но не знам дали не е прекалено червен, харесва ми кафяво/червения на манадото попринцип много. Сифонира ли се въобще или е като манадото, захваща бактерии и разгражда остатъците? Това търся в момента главно, на втори ред е да ми харесва. Защо реално махна манадото, само заради дънните рибки ли? Много въпроси, но ще ми помогнат в избора, не смятам да сменям грунд пак...:) Предполагам информацията ще е в полза и на други колеги във форума.

@Aronax, Относно UV-то, правих проучване относно влиянието му на торовете. Оказа се, че практически влияе само на желязото, от двувалентно го окислява и се утаява и то моментално, затова по-горе споменах, че слагам само за спорта, каквото хванат растенията докато мине през UV-то и изчезне.

Как така се изсмуква грунда? Това не го разбирам как ще стане, на сифон ефекта ли? Каква ще е тази тръба и колко вода да доливам, то ще стане като река. Грунда ми е тежичък в момента. Не мисля, че с моя малък обем на аквата, ще се получи, водата ще се смени няколко пъти докато успея да изсмуча всичко и пак ще останат мизерии.

Да ефекта на сифона точно, няма драма че ще се смени водата няколко пъти, пък и на теб дъното не ти е голямо. Сложи си в един бидон вода от аквариума където ще въртят канистрите, после ще си я върнеш. Относно грунда на Seachem да по тежък е и е едра фракция. Идеята на манадото е, че понеже е много леко се затлачва трудно. Щом Орлин ти го е казал вярвай му на него. Той е един от хората с най-много опит с тези риби.

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #12 : сряда, 17 май 2017 г., 18:21 ч. »
Само в началото е така, след време като манадото се "напои" така да се каже, изобщо не се вдига мътилка. Аз имам над 30 коридораса + 10на анцитруса и го нямам този проблем. Всъщо така имай впредвид че колкото е по-тъмен грунда, толкова повече дискуса си губи цвета. Сишема е черен... та смятай. :)
Асито, ти за това имаш толкова пепъринг по червените риби а на другите са им толкова тъмни раетата.

Не знам,при мен над две годишно манадо се разместваше и се издигаше във водата.Колко да се напоява още???
Сичема не е само черен,има червен има и микс,водят го само flourite.Но да,не е бял.Знам за мимикрията,не ми пречи.

Единия филтър може да върти в кофа,не се тормози с два бидона.Вкарвал ли си бидон в дневната :)Смущаващо е,хахаха
По тежък е сичема,като кварцов пясък е.Не съм сифонирал от как го имам и изглежда чист.Не хвърчи мътилка.За това махнах манадото-звездните променяха пейзажа,вдигаха мътилка,самото манадо се издигаше на 5 санта височина и падаше обратно.Манадото е за растителен аквариум с дребни риби.Сигурно става и за дискуси,само да не го объркат с гранулите на тетра и на сутринта да са го изяли :) Слагай сичема да нямаш ядове.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #13 : сряда, 17 май 2017 г., 18:24 ч. »
ОК, ще трябва да видя на живо сачема първо, по-скъп е и не ми се рискува, а и не ми харесва кафевия, по-скоро червения. Ще ми трябват три торби по 7.5кг, и ще остане, така казват калкулаторите.
Гранулите, намират ли ги дискусите, едните са ми кафяви, другите червени, и ги редувам, какво става ако цвета им съвпада с цвета на грунда?

Ще ползвам бидони и източване първо на водата, с почистване на кавата след това. Много е затлачен грунда ми. Мисля за два по-малки, че един 120л ще е доста обемен и труден за транспорт след това /ще си ги ползвам за други цели след това, джибри и т.н....:)/ Идеята е да запазя и ползвам около 100-120л от водата, ако е по-малко, примерно 80л няма ли да разбутам много цикъла  с добавяне на 100л нова вода?

Проблем ли ще е да сложа дискусите за половин ден в един 30л аквариум? И без това ще си изкарат акъла, ще стоят скупчени и на дъното. Всъщност всички рибки да ги сбутам там? Или дискусите да са в бидона?

И някой знае ли как да почистя лесно яйца от неритина? Тия охлюви са ги нацвъкали навсякъде и си стоят и още снасят, загрозяват корените.

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #14 : сряда, 17 май 2017 г., 19:06 ч. »
Ако си от Варна ела ми виж сичема,ще ти дам бидон и две кофи.Яйца от неритина изчистих като изхвърлих коренита.Иска мн чоплене и нямах нерви.:)
Няма разбуташ цикъла,за целта си запази половин кофа мътилка от стария грунд.Аз бих сложил дискусите в бидона.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.