Автор Тема: Подходящ грунд за Дискуси в растителен аквариум?  (Прочетено 7148 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
  • Публикации: 77
Здравейте;
От скоро имам аквариум, имам много въпроси на които си отговарям сам след доста четене и ровене в нета, но в момента съм пред дилема и ще съм благодарен за съвет.

Става въпрос за грунда в залесен аквариум с дискуси.

В момента е със обикновени светли камъчета, 3-4мм размер и след вече 2 месеца с дискуси и тяхното хранене, грунда почва да се затлачва доста, смени си цвета, зеленясва на места и вчера, докато го чистих и сифонирах, забелязах че има нематоди /малки тънки червейчета/. Въпреки че уж са безвредни /след ровене във форума се по успокоих/, но това преля чашата… След това видях още един във водата и една неонка го схруска много бързо…
Вече съм навит да сменя грунда, въпреки голямата хамалогия и главно стрес за рибите, въпроса е с какво? Още като вземах дискусите, ме посъветваха да си сложа JBL Manado, тъй като ще имам проблем с текущия ми за в бъдеще /както и става в момента/.
Целта е грунда да не се сифонира и има нужда от постоянно почистване, т.е. следва да действа като ефективен филтър и място за бактериите за да разграждат отпадъците и торят растенията, но и без да се затлачва и създава лоши анаеробни условия.

Предпочитам светло кафяви или червени, но може и светъл. Знам че последния е по-добър за дискусите заради мимикрията им, но на мен си ми харесват всякак… Важното е да им е добре и аквата да е в топ състояние.
От това което съм проверил в нета, най-подходящи за това задание са два;

JBL Manado – Покрива всички изисквания, виждал съм аквариуми с него и ми харесва и на вид. Недостатък е че е много лек, не знам дали анциструсите ми няма д аго ровят много, променя общата твърдост на водата първоначално и е доста мръсен. Последните две се оправят според нета, с промиване с гореща вода, няколко пъти и киснене няколко дни. Единствено ме притеснява лекотата му.

Втория е Seachem Flourish Red или Brawn  – популярен е на друг континент, като характеристики е подобен на манадото, т.е. също действа като ефективен филтър, никога не се сменя и е полезен за растенията. Положително е, че е и по-тежък, води се естествен, но никъде няма инфо каква поддръжка изисква и въобще как се представя /за разлика от манадото, което е популярно тук/.

Накратко за аквата;
180л, 100/40/45 размери, някакъв модел на Ехеим;
Стартиран средата на Януари тази година; Първите дребни рибки пуснах след две седмици; дискусите преди два месеца, общо е на 4 месеца;
Филстрацията е два канистъра, единия е Eheim Pro+ 4 250T /който се грижи и за температурата, едната кошница е пълна със Sera Siporax втората с Eheim SubstratPro/ и втори Eheim Pro+ 4 600 /долната кошница пълна със Seachem Мatrix, следващите две със Sera Siporax, последната с Eheim Substrat Pro, като след финната гъба има две пакетчета Seachem Purigen/. Големия филтър е пуснат преди две седмици, като последните две кошници са от установен вече филтър, първите две са с нова керамика.
Имам UV лампа, Eheim 500 свързана към изхода на малкия филтър, работи постоянно;
CO2 система на JBL proflora m603, като дифузера е JBL Proflora Direct монтиран на изхода на големия канистър. PH контролера е настроен на автоматичен режим, държи PH 6.52 /нормално без СO2 ми e 7.3 – 7.5/, като CO2 чекера е светло зелен, част от растенията кипят. Системата работи постоянно.
Има една помпичка за въздух, работи постоянно;
Температурата е 29 градуса. Сменям вода около 30-40% веднъж на седмица.
Растенията са микрозориуми, анубиаси, буцефаландия, ехинодоруси /имах и дъбчета, но ги махнах вчера, много бързо растат и изсмукват всичко и не остава за по-бавните – това са мои разсъждения… и ми се пречкаха много като пораснат/.

Рибки, знам че са прекалено за този обем, но защо и каква им е историята ще опиша подробно като си направя профил, за сега това е положението, опитвам се да се справя.
6 по-големи дискуса, около 10-12см.
3 малки сини, около 5-6см; добавени преди 2-3 седмици;
20 червени неона;
10 родостомуса;
9 звездни анциструса, 5 са много малки, 4 са около 4 – 6см; /релано не знам колко са, излизат само вечер толкова съм пуснал вътре/;
3 отоцинклуса;
7 охлюва неритина, също не знам колко са останали;
Две сини рамирезита, големи са, двойка;

Какво да кажа за рибките, фокуса са дискусите…ами учудващо за новак като мен, първите ми 6, големите, за 2 месеца пораснаха с поне по 2 см, хапват си стабилно, установиха си йерархия, малко са страхливи, но си идват само при мен сами…, изглеждат много добре, всеки си има индивидуалност. Нямам признаци, че нещо не им е наред. Малките са друга работа, скъсват се да се бият, но това е за профила, не тук или за друга тема.

Храня гио 4 пъти на ден – суха обед и следобед, Тетра, Хикари за дискуси. Вечер редувам замразена артемия и хирономус /кисна ги в Seachem GarlicGuard/ , преди лягане давам кубче тубифлекс да растат…. Между храненията все си искат още…, Два пъти слагам 1-2 хапчета за сомчетата, на Хикари, че ми опасаха един ехинодорус от глад. Обикновено дискусите ги гонят и им ги ядат, та пак си гладуват. Друго не храня.

Химия ползвам Seachem Prime, Stability, и една добавка за витамини и аминокиселини за дискуси;
Торове – в корените на ехинодорусите има по едно хапче на Денерле, слагам веднъж на седмица-две и по една таблетка желязо на Денерле /макар че няма смисъл с тази UV Лампа/
Всеки ден добавх по една доза 24 часовия тор на Eheim, микроелементи, веднъж на седмица доза калий на Seachem.

Пропуснах параметрите на водата; Амония 0, Нитрити 0, Нитрати 50.

Проблеми; преди седмица/две, ми се появи черна брада по част от анубиасите и буцефаландрата. Не мога да постигна баланса с торове, светлина /две пури ехеим Т5 по 39W светят по 7 часа на ден, от 15:30 до 22:30/ и CO2.
Тепърва се чудя какво да я прая тази брада,  с този излишък на хранителни вещества във водата и бавни растения. Тук също моля за съвет. Предполагам, че подмяната на грунда с по-качествен ще спомогне и за този проблем. Единственото, което мога д анаправя за проблема с водораслите е д асменям вода по два пъти в седмица, друго просто не знам.

И това е, надяма се не съм ви отекчил и някой може да ме посъветва. Снимките са още с дъбчетата, от миналата седмица, ще добавя актуални по-късно.
Благодаря предварително за помощта!

Неактивен Aronax

• Активен потребител
  • Публикации: 93
Отг: Подходящ грунд за Дискуси в растителен аквариум?
« Отговор #1 : сряда, 17 май 2017 г., 13:38 ч. »
Здравей,

Като за начало спри да слагаш всякаква химия освен дехлоринатор за водата. Ако плана ти е да гледаш само ехинодоруси като растения в грунда спри и торенето. Сложи топчета за корени и не се занимавай повече. Аз лично ползвам  хапчетата на тропика и съм много доволен, на всеки 2 месеца бутам в корените по едно хапче. За анубиасите и микрозорума може да си вземеш някакви микроелементи и да слагаш по малко.За грунд мен Орлин ме посъветва да сложа JBL Manado и от тогава нямам никакви проблеми. Грунда е много лек и се затлачва много трудно. Аз за година и половина нито веднъж не съм го сифонирал и когато и да бутна сифона в него почти не излиза мътилка. Другото което бих те посъветвал е да махнеш отосите от аквариума, аз имах проблем с отоси, които смучеха слузта от дискусите. Надявам се да съм ти бил полезен.  :drinks:

Неактивен Tony_JB

• Активен потребител
  • Публикации: 185
  • Нас. място: София
« Отговор #2 : сряда, 17 май 2017 г., 13:53 ч. »
Колегата те посъветва за растенията,но и много храниш което е също фактор. В малкия аквариум имах подобен проблем когато бутаха много манджа. И като се има предвид че си махнал бързо растящи които дърпат повече от излишъците е нормално да стане боза.
Мисля че можеш да храниш по два пъти на ден само без проблем,като само вечер пускаш както до сега кайма или артемия.
Не се шашкай няма да умрат от глад и ще си растът,но няма да се насища с излишък аквариума.
Пробвай с по чести смени и по малко храна за известно време да видиш как е.
УВ не знам защо постоянно да ти работи,но това си е твой избор.
700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
  70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

Неактивен Tony_JB

• Активен потребител
« Отговор #3 : сряда, 17 май 2017 г., 13:58 ч. »
И забравих да кажа че аз харесвам охлювите и при мен Мелании помагат че ровят в грунда,но пък бързо се размножават.
Сифонирам иначе на 1-2 месеца и Нитратите са ми под 50 при тест преди смяна на вода 1 път седмично.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #4 : сряда, 17 май 2017 г., 14:19 ч. »
Здравей,

Като за начало спри да слагаш всякаква химия освен дехлоринатор за водата. Ако плана ти е да гледаш само ехинодоруси като растения в грунда спри и торенето. Сложи топчета за корени и не се занимавай повече. Аз лично ползвам  хапчетата на тропика и съм много доволен, на всеки 2 месеца бутам в корените по едно хапче. За анубиасите и микрозорума може да си вземеш някакви микроелементи и да слагаш по малко.За грунд мен Орлин ме посъветва да сложа JBL Manado и от тогава нямам никакви проблеми. Грунда е много лек и се затлачва много трудно. Аз за година и половина нито веднъж не съм го сифонирал и когато и да бутна сифона в него почти не излиза мътилка. Другото което бих те посъветвал е да махнеш отосите от аквариума, аз имах проблем с отоси, които смучеха слузта от дискусите. Надявам се да съм ти бил полезен.  :drinks:

И мен Орлим ме посъветва да ложа манадо, но вече аквата бе на месец и не вярвах, че има такова значение. Сега съм убеден за съжаление. А и тогава от него за пръв път чух че има такъв...:)
По принцип моето торене е само микроелемнти, дневна доза и по една таблетка на Денерле в корените на ехинодорусите веднъж на месец, ако се сетя. Другата ми химия е само бактериите., които одбавям при смяна на вода, по предписание, на Seachem Stability, по принцип те не могат да се предозират.
Аз като сифонирах грунда след 3 седмици само обиран отгоре, излезе страшна мътилка, та тогава още ми светна някаква аларма.

Каква е процедурата за смяна? Няма ли да се шашнат много дискусите? Много са плашливи...:( Само мен ме "познават", не знам как го правят, идват да ги храня или се движат с мен и ме следят. От други хора или като сменям вод асе навират в корените яко и дремят там.

Аз си го представям така;
Вземам един бидон 120л или по-добре два по 60, пълня единия с вода от аквариума, местя дискусите вътре и слагам единия филтър с термостата да върти водата там и поддържа температурата;
Втория бидон също го пълня с вода от аквата и местя растенията и втория филтър да си върти вътре. Целтта е да не им прецакам полезните бактерии в тях, докато се мотам с аквариума.
Малките рибки ги местя в един малък 30л аквариум, който имам.
Махам стария грунд, почиствам всичко в аквата, без препарати, само с чешмяна вода и гъба, слагам новия и прехвърялм водата от втория бидон с растенията и декорацията, след като сложа манадото разбира се.
След това местя дискусите, и доливам с водата от първия заедно с необходимото количесто нова вода.
Връщам и малките рибки.

Процедура за около половин ден човъркане. Правилно ли си го представям?
преди това си кисна и промивам новия грунд около седмица?

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #5 : сряда, 17 май 2017 г., 14:32 ч. »
Колегата те посъветва за растенията,но и много храниш което е също фактор. В малкия аквариум имах подобен проблем когато бутаха много манджа. И като се има предвид че си махнал бързо растящи които дърпат повече от излишъците е нормално да стане боза.
Мисля че можеш да храниш по два пъти на ден само без проблем,като само вечер пускаш както до сега кайма или артемия.
Не се шашкай няма да умрат от глад и ще си растът,но няма да се насища с излишък аквариума.
Пробвай с по чести смени и по малко храна за известно време да видиш как е.
УВ не знам защо постоянно да ти работи,но това си е твой избор.

Ами Орлин ми препоръча, да ги храня 3 - 4 пъти на ден и видно си растат и изглеждат много добре. Мога да махна едното хранене с гранули през деня и останат само три. Ще сменям и вода по два пъти на седмица, да изкарва тези нитрати. Проблема тук е, че са много рибките в този размер аквариум, но за момента не мога просто да ги махна.
Бързорастящите растения, дъбчетата, практически ги маханх вчера, бозата си бе налична, по-скоро сега да стане по-голяма...:(

Иначе, диксусите много обичат да си хапват, и все искат още. Все още не мога да повярвам, как си знаят кога точно им се дава храна. Много са точни, 20мин преди хранилката да им пусне, всички са струпани под нея и си се вътрят там. 5мин преди часа, почват един по един да влизат буквално в кутията, през която им пада храната и проверяват дали има. Като влак са един след друг...:). Като падне храната става страшно, ловят ги в движение и после по грунда почва едно търсене и гонене... всчко изяждат.
Знаят и кога им идва лакомството, замразента, като се прибирам, чаакат в по-близкия ъгъл на аквата и докато обикалям из стята вървят вкупом след мен, не чакат под отвора, като за гранули, а плуват и ме следват мен.
Късно вечер, знаят къде им се слага кубчето и чакат там, ако не им е изкаран акъла от щерка ми разбира се. Ако са уплашени, като им го сложа кубчето, почвам да почуквам леко по-стъклото и след малко идват при мен и почват да ядат.
Дори и малките хулигани спират да се бият, докато се наядат и после продължават...

УВ-то, по принцип следва да си бачка постояно, иначе няма смисъл от него. Не минава цялата вода през него, та каквото помага да си го върши там...:)

Неактивен Tony_JB

• Активен потребител
« Отговор #6 : сряда, 17 май 2017 г., 14:38 ч. »
Аз УВ ползвам след  лечение примерно.
Иначе за хранене и 6-8 пъти да ги храниш пак ще ядът обаче и ще акат повечко хахахаха.
Както и да си говорим и рибите са доста и бая хранене знам ли пробвай ако искаш да сложиш пак бързи растения и разреди храненето,и малко намали добавките.

Неактивен Aronax

• Активен потребител
« Отговор #7 : сряда, 17 май 2017 г., 15:57 ч. »
Аз съм с 2 УВ лампи, които работят постоянно. Попринцип при торенето да има УВ не е много добре защото доколкото знам нещо там разгражда тора, това съм го чувал от Евгени и не мога да твърдя дали е така. Бактерии всеки път при смяна на вода няма защо да слагаш, те са в грунда и канистрите и при смяна не намаляват или намаляват много малко. Аз грунда го сменявах без да вадя рибите. С един дебел мъркуч изсмуках всичкия стар грунд като доливах вода постоянно в аквариума за да може да не падне до 0. След това даже и не промих манадото а изсипах 2 торби по 25 литра директно в аквариума (не те съветвам да го правиш). Моя съвет е да си изсмучеш стария грунд, да промиеш манадото и след това с едно бурканче леко полеко да го сипваш по дъното, имай впредвид, че пак ще се вдигне доста мътилка та изчакай няколко дни и изчисти филтрите. На рибите няма да им стане абсолютно нищо, най-много да се стресират малко. Също така може да сложиш коридораси да изяждат каквото остане от дискусите, ти казваш, че изяждат всичко но не е така. Винаги има останала храна някъде където не са я намерили.

Неактивен asito

• Активен потребител
  • Публикации: 1 313
  • Нас. място: Варна
    • Моите аквариуми
« Отговор #8 : сряда, 17 май 2017 г., 16:02 ч. »
Ако ще гледаш анциструси не слагай манадо.Грунда на сичем е по добър.Ползвах манадо две години поне,смених го с на сичем.Като махне големия анциструс с опашка и фърчи манадо из водата,хахаха.Виж ми в профила,виж също и как съм прехвърлял риби при смяна на аквариума.С бидон точно :) Няма смисъл от два бидона ако имаш кофа и леген.Аз храня три пъти и видимо са порастнали добичетата за месец и малко.

Неактивен Aronax

• Активен потребител
« Отговор #9 : сряда, 17 май 2017 г., 16:07 ч. »
Ако ще гледаш анциструси не слагай манадо.Грунда на сичем е по добър.Ползвах манадо две години поне,смених го с на сичем.Като махне големия анциструс с опашка и фърчи манадо из водата,хахаха.Виж ми в профила,виж също и как съм прехвърлял риби при смяна на аквариума.С бидон точно :) Няма смисъл от два бидона ако имаш кофа и леген.Аз храня три пъти и видимо са порастнали добичетата за месец и малко.

Само в началото е така, след време като манадото се "напои" така да се каже, изобщо не се вдига мътилка. Аз имам над 30 коридораса + 10на анцитруса и го нямам този проблем. Всъщо така имай впредвид че колкото е по-тъмен грунда, толкова повече дискуса си губи цвета. Сишема е черен... та смятай. :)
Асито, ти за това имаш толкова пепъринг по червените риби а на другите са им толкова тъмни раетата.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #10 : сряда, 17 май 2017 г., 16:25 ч. »

С бидони ще е, ясно е, дали един или два ще видя как ще се получи по-удобно, със сигурност един 120л ще е неудобно с двата канистъра, ще направят центрофуга вътре, дори и намалени.

Нямам намерение да се отказвам от анциструсите, много ме кефят звездните. Все още са малки и не се гонят много като обикновенните, излизат главно вечер. Обикновенни имах три, бяха станали по 12 санта зверове  и яко се гонеха, оказаха се мъжки. Даже разбутваха дискусите и им ядяха храната, та ги подарих на колега от форума. Звездните са по-спокойни, даже дискусите ги гонят и им крадат храната...:)

@Astio, Иначе сега обърнах внимание на снимките в профила ти, в контекста на грунда, той е кафевия на Seachem нали? По-тежък ли е от манадото? Аз някак си клоня към червения, но не знам дали не е прекалено червен, харесва ми кафяво/червения на манадото попринцип много. Сифонира ли се въобще или е като манадото, захваща бактерии и разгражда остатъците? Това търся в момента главно, на втори ред е да ми харесва. Защо реално махна манадото, само заради дънните рибки ли? Много въпроси, но ще ми помогнат в избора, не смятам да сменям грунд пак...:) Предполагам информацията ще е в полза и на други колеги във форума.

@Aronax, Относно UV-то, правих проучване относно влиянието му на торовете. Оказа се, че практически влияе само на желязото, от двувалентно го окислява и се утаява и то моментално, затова по-горе споменах, че слагам само за спорта, каквото хванат растенията докато мине през UV-то и изчезне.

Как така се изсмуква грунда? Това не го разбирам как ще стане, на сифон ефекта ли? Каква ще е тази тръба и колко вода да доливам, то ще стане като река. Грунда ми е тежичък в момента. Не мисля, че с моя малък обем на аквата, ще се получи, водата ще се смени няколко пъти докато успея да изсмуча всичко и пак ще останат мизерии.

Неактивен Aronax

• Активен потребител
« Отговор #11 : сряда, 17 май 2017 г., 16:56 ч. »
С бидони ще е, ясно е, дали един или два ще видя как ще се получи по-удобно, със сигурност един 120л ще е неудобно с двата канистъра, ще направят центрофуга вътре, дори и намалени.

Нямам намерение да се отказвам от анциструсите, много ме кефят звездните. Все още са малки и не се гонят много като обикновенните, излизат главно вечер. Обикновенни имах три, бяха станали по 12 санта зверове  и яко се гонеха, оказаха се мъжки. Даже разбутваха дискусите и им ядяха храната, та ги подарих на колега от форума. Звездните са по-спокойни, даже дискусите ги гонят и им крадат храната...:)

@Astio, Иначе сега обърнах внимание на снимките в профила ти, в контекста на грунда, той е кафевия на Seachem нали? По-тежък ли е от манадото? Аз някак си клоня към червения, но не знам дали не е прекалено червен, харесва ми кафяво/червения на манадото попринцип много. Сифонира ли се въобще или е като манадото, захваща бактерии и разгражда остатъците? Това търся в момента главно, на втори ред е да ми харесва. Защо реално махна манадото, само заради дънните рибки ли? Много въпроси, но ще ми помогнат в избора, не смятам да сменям грунд пак...:) Предполагам информацията ще е в полза и на други колеги във форума.

@Aronax, Относно UV-то, правих проучване относно влиянието му на торовете. Оказа се, че практически влияе само на желязото, от двувалентно го окислява и се утаява и то моментално, затова по-горе споменах, че слагам само за спорта, каквото хванат растенията докато мине през UV-то и изчезне.

Как така се изсмуква грунда? Това не го разбирам как ще стане, на сифон ефекта ли? Каква ще е тази тръба и колко вода да доливам, то ще стане като река. Грунда ми е тежичък в момента. Не мисля, че с моя малък обем на аквата, ще се получи, водата ще се смени няколко пъти докато успея да изсмуча всичко и пак ще останат мизерии.

Да ефекта на сифона точно, няма драма че ще се смени водата няколко пъти, пък и на теб дъното не ти е голямо. Сложи си в един бидон вода от аквариума където ще въртят канистрите, после ще си я върнеш. Относно грунда на Seachem да по тежък е и е едра фракция. Идеята на манадото е, че понеже е много леко се затлачва трудно. Щом Орлин ти го е казал вярвай му на него. Той е един от хората с най-много опит с тези риби.

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #12 : сряда, 17 май 2017 г., 18:21 ч. »
Само в началото е така, след време като манадото се "напои" така да се каже, изобщо не се вдига мътилка. Аз имам над 30 коридораса + 10на анцитруса и го нямам този проблем. Всъщо така имай впредвид че колкото е по-тъмен грунда, толкова повече дискуса си губи цвета. Сишема е черен... та смятай. :)
Асито, ти за това имаш толкова пепъринг по червените риби а на другите са им толкова тъмни раетата.

Не знам,при мен над две годишно манадо се разместваше и се издигаше във водата.Колко да се напоява още???
Сичема не е само черен,има червен има и микс,водят го само flourite.Но да,не е бял.Знам за мимикрията,не ми пречи.

Единия филтър може да върти в кофа,не се тормози с два бидона.Вкарвал ли си бидон в дневната :)Смущаващо е,хахаха
По тежък е сичема,като кварцов пясък е.Не съм сифонирал от как го имам и изглежда чист.Не хвърчи мътилка.За това махнах манадото-звездните променяха пейзажа,вдигаха мътилка,самото манадо се издигаше на 5 санта височина и падаше обратно.Манадото е за растителен аквариум с дребни риби.Сигурно става и за дискуси,само да не го объркат с гранулите на тетра и на сутринта да са го изяли :) Слагай сичема да нямаш ядове.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #13 : сряда, 17 май 2017 г., 18:24 ч. »
ОК, ще трябва да видя на живо сачема първо, по-скъп е и не ми се рискува, а и не ми харесва кафевия, по-скоро червения. Ще ми трябват три торби по 7.5кг, и ще остане, така казват калкулаторите.
Гранулите, намират ли ги дискусите, едните са ми кафяви, другите червени, и ги редувам, какво става ако цвета им съвпада с цвета на грунда?

Ще ползвам бидони и източване първо на водата, с почистване на кавата след това. Много е затлачен грунда ми. Мисля за два по-малки, че един 120л ще е доста обемен и труден за транспорт след това /ще си ги ползвам за други цели след това, джибри и т.н....:)/ Идеята е да запазя и ползвам около 100-120л от водата, ако е по-малко, примерно 80л няма ли да разбутам много цикъла  с добавяне на 100л нова вода?

Проблем ли ще е да сложа дискусите за половин ден в един 30л аквариум? И без това ще си изкарат акъла, ще стоят скупчени и на дъното. Всъщност всички рибки да ги сбутам там? Или дискусите да са в бидона?

И някой знае ли как да почистя лесно яйца от неритина? Тия охлюви са ги нацвъкали навсякъде и си стоят и още снасят, загрозяват корените.

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #14 : сряда, 17 май 2017 г., 19:06 ч. »
Ако си от Варна ела ми виж сичема,ще ти дам бидон и две кофи.Яйца от неритина изчистих като изхвърлих коренита.Иска мн чоплене и нямах нерви.:)
Няма разбуташ цикъла,за целта си запази половин кофа мътилка от стария грунд.Аз бих сложил дискусите в бидона.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #15 : сряда, 17 май 2017 г., 19:37 ч. »
Благодаря за поканата, но съм в София, иначе съм от Бургас...:)

Колко време и как го проми? Западняците яко реват от това, че бил много мръсен и много трудно се миел, после за седмица задръствал филтрите с мътилка, все пак е глина. Който се справи ръси само суперлативи. Все още не мога да разбера сифонират ли го въобще.

Обираш ли мръсотиите от повърхността?

Не искам да ползвам от мътилката от грунда, заради появилите се нематоди. Вчера един се мотаеше из водата, тъкмо го забелязах и една неонка си го гепи. Дребните рибки яко гладуват, нещо не са закръглени като преди, като ги хранех и нямаше дискуси. Сега я закачат нещо я не.

Неактивен uji

• Активен потребител
  • Публикации: 483
« Отговор #16 : сряда, 17 май 2017 г., 20:03 ч. »
Владо, хвърли едно око какво се предлага на Dennerle като субстрати и грундове - наистина няма да останеш разочарован.
Seachem-а изглежда много добре, но при него има разпад и ако сифонираш често, след време ще  трябва да добавяш още. А ако решиш да слагаш Manado не го плакни изобщо....
И послушай Аси за бидона.

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #17 : сряда, 17 май 2017 г., 21:04 ч. »
 Само да вметна,че съм чел че сичема няма разпад и може се ползва мнооого години.Ма дали е така не знам :) Много го мих човек,не помня точно колко време,ама останах без кръст,гъз и т.н. :) Обаче като го сложих водата беше кристал,ама мих 2/3 торба,за три торби не знам колко време ще отнеме.Ще ти се плаче в един момент,ще искаш се отказваш от грунда,ама ако устискаш ще се кефиш много.Бих те посъветвал да не бързаш,да промиваш по торба на ден,или торба за два дена.Ако имаш село или си в къща,в едно корито и да тече вода в него и разбъркваш от време на време.
В профила ми съм писал колко съм го мил,той профила ми е като дневник и примерно днес се зачудих откога точно ги имам тия дискуси-хоп,към пети април съм ги взел :) От коя повърхност да обирам мръсотии,нямам мръсотии никъде.
Моите неони пък много надебеляха нещо.Покрай дискусите яко хапват и те.Оня ден така бяха издули коремите,че се уплаших да не измрат от преяждане.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #18 : сряда, 17 май 2017 г., 21:09 ч. »
Загледах ги и на Денерле, главно кварцовия им пясък, но търся вариант да не се сифонира въобще, я при тях са си обикновенни инертни субстрати, просто с различен размер. Ползват ги като последен слой при хранителен долен, друг субстрат. Денерле си имат няколко.

Не знам при ситен пясък ,какво е положението. по принцип, там не следва да влизат и се разграждат боклуците, а следва да се почистват периодично със сифониране по-повърхността, и то с доста слаба струя.
Ако някой опише как се случват нещата  стакъв субстрат, с дискуси и растения, ще съм благодарен.

Сичема го обявяват като вечен, практически си е скала, макар и пореста, не се разпада и не следва да се подменя никога. Това си го описват от производителя като спецификации, също и в съпорт форума им и в FAQ на сайта, едва ли лъжат, не са гаражна марка и им вярвам. Манадото му дават около 5 години и после подмяна. Поне това съм открил до момента. Но е факт, че последното не се сифонира, просто абсорбира и складира храната, след като се преработи от бактериите.

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #19 : сряда, 17 май 2017 г., 21:24 ч. »
Ето какво съм писал по повод на сичем грунда:
"Да вметна,че рестартирах малкия аквариум с вода от стария и работещите филтри.Новия грунд е seachem flourite.Много е красив,ръбести са камъчетата.Среден размер 3-5мм,като има камъчета и на 7-8мм,както и 2мм.Тежи в сравнение с манадото,абе като обикновен грунд тежи.Кви бяха тези мнения в чуждите форуми,че трудно се садели растения не знам.Аз проблеми нямах,много лесно бучнах 4 криптокорини.Обаче...ми се разказа играта да го промивам.На два пъти в различни дни,че много трудоемко се оказа.Торбата от 7кг я промивах 2 часа,после на другия ден още 3.5 кила за един час.По-лесно става и бързо като е в по-малко количество.Но никакво замъгляване нямах,а пък днес водата е кристал.Ми това е.Да видим дали ще растат добре криптокорините... "
Подвел съм те в горния пост-торба и половина съм бил промил.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #20 : сряда, 17 май 2017 г., 21:47 ч. »
По чуждите форуми имат проблем с малките растения, това го оправят като сложат втори слой флурид, но пясъка, в който тревите се захващат по-добре. Но това е за главно растителен кавариум.

Ако червения прилича на мандото като цвят, сигурни ще е той. Не искам анциструсите да ми го разнасят навсякъде. Стига да го има в София в големи опаковки де. Червената гама лседва да е добра за големите ми дискуси, малките ще станат много странни, веднъж съм виждал такъв. Не че е грозен, но става особен по-скоро.

Утре ще сменя вода, да видим ще има ли ефект с водораслите и нитратите, от един път в седмицата на два пъти. Би следвало да помага и да е най-ефективното средство.

Иначе обмислям и други методи, като реактор със сичем денитрат /който е успял да го направи правилно, си е решил проблемите с нитратите генерално/  и/или оше пюриген директно във вътрешен филтър и двата продукта си имат особенности и начин на прилагане.
Много ме дразнят тези водорасли и вида на грунда. Спирам и торенето. СО2-то си е оптимално, контролера си знае работата.
Чудя се да сменя ли и времето на осветеност, никой не спомена нищо за това, а е един от основните фактори.

Ще ми отнеме още време докато избера грунда, промия го и главно уредя почивка на село на малката,че в деня на смяната ще ме побърка. Може и в бидона да влезе ако не внимавам. Та затова още мнения базирани на опит ще са много полезни.

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #21 : сряда, 17 май 2017 г., 22:00 ч. »
Ами от опит да ти кажа,да пратиш на почивка и голямата,че моята ако беше видяла ардауша в къщи,щях да приключа с хобито :) Издебни като е на работа или някъде другаде,шега звучи,но има и известна доза истина.Шокиращо е бидон в стаята,кофа с растения,тук там мокро,камъни и дървета на килима(на найлон,ама все пак),филтри...

Неактивен RAKIM

• Активен потребител
  • Публикации: 1 114
  • Нас. място: Пловдив
« Отговор #22 : сряда, 17 май 2017 г., 23:34 ч. »
Vlado - Аквариум с растения,цо2 и дискуси (камо ли подрастващи ) без водорасли не съществува,или поне не съм виждал аз.В аквариум с такива риби винаги има дребен летящ,,прах,, заради храненето им,или трябва да са големи и да се хранят минимално или аз не виждам как може да стане.Има хора сменят вода всеки ден и пак са им брадясали аквариумите.А това за не -сифонирането на такъв аквариум и да го видя ще ми е трудно да го повярвам,за 3 седмици в нас 5 малки дискуса произведоха детрит с който можех да застеля дъно на аквариум 120х40 сигурно.За това и докато са малки повечето хора ги гледат на голо дъно,като пораснат и ги храниш по малко вече и с други екстри ги гледаш.

Неактивен Tony_JB

• Активен потребител
« Отговор #23 : четвъртък, 18 май 2017 г., 06:37 ч. »
Според мен всеки аквариум си е индивидуално различен и няма универсално решение!
Относно Нитратите ако ги държиш до 50 не е лош вариант. За грунд ще ти кажа че имам приятел който е с Манадо и много растенията и пак беше хванал брада на 320 литров с 8 големи дискуса.
За осветлението също мисля че може да помислиш защото както си чел най вероятно трябва баланс между торове,въглерод и светлина за да работи добре.
Както споменах аз съм с обикновен грунд и нямам въглерод света от 14 до 23 часа като имам два кръга,един свети през цялото време а вторият от 16 до 21.
Също така в началото имах зелени точки,но когато пораснаха малко Дискусите и зацикли по добре аквата водата ми се поизчисти и растения се стабилизираха и сега няма големи драми.
За добре работещ цикъл иска повече време,а също така сам трябва да пробваш с наличното ако промениш кое как ще се отрази.
Ако ти харесва друг грунд чудесно,смени го,но първо потърси коя промяна може да реши проблема.
Намали храната,намали торовете, удължаване на часовете на осветлението,по честа подмяна на вода докато се постабилизира.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #24 : четвъртък, 18 май 2017 г., 09:06 ч. »
Vlado - Аквариум с растения,цо2 и дискуси (камо ли подрастващи ) без водорасли не съществува,или поне не съм виждал аз.В аквариум с такива риби винаги има дребен летящ,,прах,, заради храненето им,или трябва да са големи и да се хранят минимално или аз не виждам как може да стане.Има хора сменят вода всеки ден и пак са им брадясали аквариумите.А това за не -сифонирането на такъв аквариум и да го видя ще ми е трудно да го повярвам,за 3 седмици в нас 5 малки дискуса произведоха детрит с който можех да застеля дъно на аквариум 120х40 сигурно.За това и докато са малки повечето хора ги гледат на голо дъно,като пораснат и ги храниш по малко вече и с други екстри ги гледаш.

Да, така е, просто ми е първия сблъсък с брада /има и еленови рога на едно място/ и малко се притесних. Нематода /налко кръгло бяло червейче дето излезе от грунда като го сифонирах/ преля чашата, това е главната причина д ареша смяна на този грунд. Въпреки, че неонките ги хапват.

Има запрашеност в аквата, много дребни частици във водата, видими като с еприближа и на ярка светлина. Тов ане знам дали може да се филтрира и почисти. Явно канистрите не го обират.
Със сигурност, ще трябва почистване, но не и истинско дълбоко сифониране, или по-скоро то ще се налага много по-рядко с качествен порест грунд, отколкото с голите камъчета както съм сега, това е целтта ми и за това съм готов да инвестирам не малка сума, грунда ще е около 100лв. Със сигурност ще обирам остатъците по повърхността му, няма да го оставя да стане като тиня.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #25 : четвъртък, 18 май 2017 г., 09:10 ч. »
Според мен всеки аквариум си е индивидуално различен и няма универсално решение!
Относно Нитратите ако ги държиш до 50 не е лош вариант. За грунд ще ти кажа че имам приятел който е с Манадо и много растенията и пак беше хванал брада на 320 литров с 8 големи дискуса.
За осветлението също мисля че може да помислиш защото както си чел най вероятно трябва баланс между торове,въглерод и светлина за да работи добре.
Както споменах аз съм с обикновен грунд и нямам въглерод света от 14 до 23 часа като имам два кръга,един свети през цялото време а вторият от 16 до 21.
Също така в началото имах зелени точки,но когато пораснаха малко Дискусите и зацикли по добре аквата водата ми се поизчисти и растения се стабилизираха и сега няма големи драми.
За добре работещ цикъл иска повече време,а също така сам трябва да пробваш с наличното ако промениш кое как ще се отрази.
Ако ти харесва друг грунд чудесно,смени го,но първо потърси коя промяна може да реши проблема.
Намали храната,намали торовете, удължаване на часовете на осветлението,по честа подмяна на вода докато се постабилизира.

Вчера премерих нитратите с лентичка на JBL, цвета бе между 25 и 50, но в понеделник смених водата, и сигурно на това се дължи намаляното спрямо миналата седмица.

Много време светиш, нямаш ли зеленясване, ксенококус? Практически променяш и интезитета? не знам з амоя аквариум колко е нормалното.
Как влияе светлината на водораслите в случая? Ако увелича времето, това ще помогне ли на растенята да изпреварят водораслите?

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #26 : четвъртък, 18 май 2017 г., 09:22 ч. »
Зависи от силата на светлината.Аз светя общо 14 часа.6 часа на 55% са диодите,3 часа на 1%,останалите три на 10 и 20 %.Нищо не зеленясва така при мен.Бях вдигнал на 65% шестте часа и камъните почнаха да зеленясват и намалих пак процентите.

Неактивен bustama

• Активен потребител
  • Публикации: 1 530
« Отговор #27 : четвъртък, 18 май 2017 г., 13:28 ч. »
Брадата се появява в аквариуми с много органика, фината е голяма беля , като светлината само й помага. Ако съм разбрал правилно от първия пост - имаш два канистъра само с керамики и фина вата, която май е много малко. Трябва и добра механична филтрация. При мен метода с увеличаване на механичната филтрация винаги дава резултат. Чистил ли си филтрите, грунда старателно ли е промит? Малко са и растенията. Няма смисъл да ториш с микро при тези растения, че и со2.
В момента в аквариума/50л./  имам над 200 коренчета Ротали и микро слагам само желязо и магнезий. Бавно растящите няма да ги изброявам. Това го казвам само за пример.
Много е готин аквариума, аз не бих го бутал, то и без това е още млад, но пък и дискуси не гледам.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #28 : четвъртък, 18 май 2017 г., 16:01 ч. »
Канистрите си имат едрата гъба отговр, както и финната в последната кошница. Махнал съм само глупавите пластмасови кръгчета от първите кошници, една на 250 модела и две на 600, дето уж са за механична филтрация на едри частици, като съм добавил от Ехеимските пре-филтри на входовете им. Няма какво повече да им добавя. Заради префилтрите са доста чисти вътре, за разлика от преди когато бе пълно блато вътре след месец работа. Префилтрите си ги чистя при всяка смяна на вода, много е лесно и удобно. Все едно имам филтри с гъба вътре.

Исках да добавя още един канистър, от класичексата им серия, 150 модела, само с гъба, но няма как да набутам тръбите през отворите на капака, запълнени са почти.

СО2 слагам по две причини - нищо че растенията са бавни и не много, просто стават много красиви, има огромен ефект с и без него. Другата е да подкиселява водата, така държа PH много стабилно. Преди ми мърдаше с 0.3 - 0.5, така и не разбрах защо и какво в аквата втвърдява водата, /подозирам грунда/. Сега се дътржи стабилно на 6.52 с хистерезис от 0.05. Това е пак по препоръка от Орлин, рибите се чувстват добре, няма предозиране на CO2, винаги е едно нивото. Без контролера, за да се достигне препоръчителната доза с пускане и спиране със светлината, както го правят повечето, всеки ден PH щеше да ми мърда с около 1.5 нагоре - надолу, те това вече дискусите ще ги съсипе.

След работа ще отида да видя сичема на живо и ако не ми хареса ще взема манадото, него поне съм го виждал вече и ми харесва много.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #29 : петък, 19 май 2017 г., 06:10 ч. »
Ходих да видя субстрата, взех манадото. Сичема нещо не ми хареса, някак си разнороден е, доста по-едър от манадото и е по-тежък.

Взех и една подложка, субстрат на Денерле, да сложа под манадото на местата където ще засадя ехинодорусите. Препоръчаха ми го  вмагазина. Това нали не е проблем за манадото и дискусите? Всъщност може ли да го разстеля навсякъде под манадото, нещо ще пречи ли ако няма растения над него?

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #30 : петък, 19 май 2017 г., 07:40 ч. »
Честито.Сподели впечатления след време.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #31 : петък, 19 май 2017 г., 15:32 ч. »
Измих манадото, не бе чак толкова мръсно, колкото очаквах, само прахоляк. Оставих го в две кофи да се кисне, докато дойде момента. Не е чак толкова леко, колкото си преставях.

Взех и един бидон 70л, за дискусите и стара вода, надявам се да е достатъчен, заедно с малкия аквариум от 30л, за д ане се прецака съвсем цикъла. Много миришеше на пластмаса, та и него напълних с вода и оставих да се кисне. После ще я махна и директно от аквата в него.

Ако някой посъветв и може ли да сложа навсякъде от хранителната подложка на Денерле или само където ще има растения, ще е супер. Иска ми се да е навсякъде, та ако ми щукне да бодна някое растение после, да не му мисля. Винаги съм искал една малка полянка в единия ъгъл...:)

Неактивен RAKIM

• Активен потребител
  • Публикации: 1 114
  • Нас. място: Пловдив
« Отговор #32 : петък, 19 май 2017 г., 19:08 ч. »
Аз лично те съветвам да не слагаш подложка,подложката е за дъно с растения за килим.За аквариум с дискуси не мисля че е подходящ,просто ще хванеш още по бързо водорасли.Ти ще бодваш тук там нещо,дори да имат липси вкарваш даблетка или топче в корените и това е.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #33 : неделя, 21 май 2017 г., 16:22 ч. »
Да, звучи логично.

Как да почистя растенията от брадата и еленовите рога? Така и так ще ги вадя и махна от корените /ще опитам да почистя корените от яйцата на охлювите ако не става ще ги сменя/.
Четох, че се потапят в разствор на белина 1/20 , но за  колко време? Има ли друг начин?

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 592
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #34 : понеделник, 22 май 2017 г., 03:34 ч. »
Само ги преплакваш в този разтвор и после измиваш обилно с вода. Но да знаеш, че не се отразява добре на растенията този метод.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #35 : понеделник, 22 май 2017 г., 09:19 ч. »
Процедурата ще я приложа само за микрозориуми, анубиаси и буцефаландри. В нета се споменава да се държат между 2 и 4 минути, после обилно промиване с вода и се поставят в отделен съд с вода и добавен дехлоратор, в по-голяма доза.

Ще пробвам, ако не ще ги подменя. Ако им става нещо, това веднага ли си личи по растенията или след това?

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 592
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #36 : четвъртък, 25 май 2017 г., 00:51 ч. »
Черната брада пожълтява веднага.

Неактивен sevginsali

• Активен потребител
  • Публикации: 537
  • Нас. място: гр.Кърджали
« Отговор #37 : петък, 26 май 2017 г., 09:51 ч. »
Здравей колега.
Хубав аквариум. За техническото оборудване нямам коментар, там си 6+.
Искам да ти кажа, че черната брада НЕ МОЖЕ да се изчисти.
За еленовите рога, с четка за зъби.
Но по принцип всички гадории изчезват бързо и лесно в уравновесен аквариум.
Давам ти следният пример - имам два почти еднакви аквариуми. Само дето единият е без риби, а другият с хелери.
Първият, като го занемаря малко и хоп плъзва брадавица. Стягам се 2-3 седмици, чистя филтрите, сменям вода редовно и т.н всичко по учебник - хоп брадата изчезва..после малко мързел, работа и т.н. и пак плъзва.
Вторият, каквото да правя все имам брада, просто хелерите са множко, хапват си, водата за 3-4 дена почва да потъмнява.
Имам сериозен опит с Manado, много е лек. Ама много. Такива работи като манадо и анцитруси за мен са лудост, дори и всичко да ти е перфектно в аквата, само от летящите боклуци, пак ще имаш брада.
Та, за брадата в ония без рибки аквариум, сложих брадясали китки от комшийското дете и за месец изчезна. А в гаража си държа едни корени от дъб, от първите ми стъпки в хобито и да ти кажа и с четка не може да се изтърже.. Всевишният ги е измислил да не умират гадините лесно, т.е. в кофти условия яко виреят а в добри изчезват.
Та или махай брадясалите китки или си ги сложи без да ги третираш и при правилни условия ще се оправят.
Виждам че четеш доста, главното условие за дискуси е яка/честа смяна на вода. Същата причина, поради която никога немя да мога да ги гледам  :grin:

Хоби или тиха лудост?

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #38 : петък, 26 май 2017 г., 12:32 ч. »
Благодаря за съветите. Щетох в нета, че успешно се контролират водораслите и с разни продукти з апремахване на фосвати и силикати, някой ползва ли такива? Примерно Seachem PhosGuard или Sera Siporax Algovec?
Друго което препоръчват, с много примери, е да се обърне внимание на добрия поток в аквата, спомага много за контрол на водораслите и обикновенно се пренебрегва. Имам една помпа за поток, Eheim SreamOn+ 2000, с която ще пробвам да завъртя водата правилно, главно да я движи зад корените, по линия на задното стъкло.

Почнах да сменям вода по-често, намерих му цаката да е лесно и бързо с една помпа и маркуч, за половин час с мотането всичко приключва...:)

Иначе, утре е денят. От сега ми е жал за дискусите, толкова са плашливи, че направо после на санаториум тярбва да ги водя...:)

Понеже ще сменям корените и повечето китки, а там се мотам много, докато ги наглася да е както ми харесва минават часове, проблем ли е да сменя цялата вода на аквата? То така или иначе дискусите ги гледат повечето с пълни смени на вода, едва ли ще прецакам чак толкова азотния, все пак, двата канистъра са си зациклили вече и се справят добре, тях няма да ги отварям въобще?

Просто искам спокойно да си наредя всичко в аквата, да го напълня, включа и наглася техниката, ако трябва да коригирам нещо да мога спокойно да го направя, без 9 шизофренични дискуса да се блъскат по стъклата в опити да се скрият. Докато трае всичко, ще си стоят в бидона с 60л вода и аерация. Имам едно нагревателче 25 вата, ще го сложа да поддържа температурата, /след като махна канистъра с термостата от бидона, дотогав атой ще си държи температурата/.

Неактивен sevginsali

• Активен потребител
« Отговор #39 : петък, 26 май 2017 г., 13:07 ч. »
По въпросите за химиите, аз съм пас.
По другите въпроси, отговорите си ги намерил и са верни. Добре ще е, водата, която ще смениш е престояла и да е темперирана. Сменяш храбро и щедро, то във самата вода има най-малко бактерии, сравнено с пълнежи на филтри, грунд и т.н. До колкото разбрах имаш и тестове, нали, ще трябва да внимаваш за PH. Щото от аквариумна вода с CO2, 100% смяна на водата.. Все пак, едва ли са толкова гегави дискусите, мисля си че няма да имаш проблеми.
Тук във форума има много добра статия за U образното течение на водата. То е много важно и трудно за постигане. Ще трябва да пробваш. Ясно е, че ако ти се задържа някъде органика, трябват корекции. Дано да не стане много силно течението, че имаш доста фактори за кофти развитие..

Бих добавил, че когато приключиш със всичко и върнеш дискусите, може да не включваш осветление. Чак на другият ден.

Добавка - мислил ли си един от канистрите ти да е само със гъби, а другият само с керамика?
Хоби или тиха лудост?

Неактивен kasl

• Активен потребител
  • Публикации: 96
« Отговор #40 : петък, 26 май 2017 г., 13:27 ч. »
Ето и моето мнение аз лично съм го пробвал и го правя редовно,тъй като един аквариум го осветява слънчева светлина за няколко часа на ден.И там си се образуват разните му подробности.Пробвай това от клипчето и мъката ще спре :) https://www.youtube.com/watch?v=qB2ZPlVR4VU

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #41 : петък, 26 май 2017 г., 13:54 ч. »
По въпросите за химиите, аз съм пас.
По другите въпроси, отговорите си ги намерил и са верни. Добре ще е, водата, която ще смениш е престояла и да е темперирана. Сменяш храбро и щедро, то във самата вода има най-малко бактерии, сравнено с пълнежи на филтри, грунд и т.н. До колкото разбрах имаш и тестове, нали, ще трябва да внимаваш за PH. Щото от аквариумна вода с CO2, 100% смяна на водата.. Все пак, едва ли са толкова гегави дискусите, мисля си че няма да имаш проблеми.
Тук във форума има много добра статия за U образното течение на водата. То е много важно и трудно за постигане. Ще трябва да пробваш. Ясно е, че ако ти се задържа някъде органика, трябват корекции. Дано да не стане много силно течението, че имаш доста фактори за кофти развитие..

Бих добавил, че когато приключиш със всичко и върнеш дискусите, може да не включваш осветление. Чак на другият ден.

Добавка - мислил ли си един от канистрите ти да е само със гъби, а другият само с керамика?

Благодаря за потвърждението. За съжаление, нямам как да ползвам престояла вода. Слагам от чешмата направо с дехлоратор, като гледам да е със същата температура като в аквата по-принцип. Доста съм се специализирал...преди мерих с термометър и се мотах много, сега директно на ръка, отклонението ми е под половин градус...:)

Така ще направя, пълня си аквата с нова вода, акто на спокойствие си оправям и нагласям всичко. PH не ме притеснява, CO2 - то като го пусна му трябва час да го свали с 1 ако го засиля малко, което и е нормалното на което гледам.дискусите.

Относно канистрите, планирал съм ги за био главно. То ако не бяха те и то доста преоразмерени з аобема на аквата, доскега да съм ги изтровил дискусите. Преди да сложа големия, имаше малтк, 250 като втори, та той докато сработи керамиката му, имах голям и продължителен пик на нитрити, доста в червената зона на тестовете. Бях се притеснил, но от както сложийх големия, няма никакви амонии и нитрити, всичко е нула, снежно бяло...:)
Та, не искам д асменям този сетъп. Наясно съм, че ми трябва още малко механична филтрация. Не мога просто да го измисля как ще е най-лесно з аподдръжка, но и ефективно.

Имам място за още един канистър, малък с вата, на Ехеим класик 150 пълен само с гъби пасва иделано в шкафа, зад бутилката с СО2, но пък не мога да набутам тръбите му в аквата, отворите са запълнени от тръбите и кабеляците на текущата техника.

Търся си вътрешен филтър, да спомага с потока, да чисти механично и не мога да намеря хем малък, хем ефективен.
За момента имам една циркулационна помпа на AquaEl 500, смятам да и закача един префилтър на Ехеим /доста добре е направен/ и да пробвам да я скрия някъде. Ако някой може да препоръча качествен и ефективен малък механичен филтър, да каже, ще съм благодарен.

Неактивен sevginsali

• Активен потребител
« Отговор #42 : петък, 26 май 2017 г., 15:02 ч. »
Постът на kasl третира последиците, а причините? По важно е да се намерят причините.
По принцип съм твърдо против всякакви химии в аквариума. То са пари, риск при наличие на деца, др. животинки.. може да се изброи още.
Един аквариум се стартира по правилата, най-много някакви бактерии да сложим и после микро и макро за растенията. Който може и Co2 - DIY или под налягане.
Всичко друго е излишно усложнение.
Колегата asito е спец в дупченето на фирмени капаци  :D , не "мигна" и на Cayman с неговия супер готин капак.. В София все ще се намери някой можещ за да направи отвор в капака, а може и ти, ако имаш условия и инструменти. Само не знам дали ще побереш малкият каслик в шкафа.
За вътрешен филтър - ако държиш на "качеството" Ехайм е марката. Мериш височината на аквата над грунда, махаш 2-3 cm и това ти е размера. Отиваш в някой готин магазин и си избираш който и да е немски вътрешен филтър.

Ти ще разбереш сам, какво ще е с манадото и два Ехайма, особенно като са чисти. И анцитруси.
Но пък познавам един човек, който гледа елеохарис в манадо с дискуси и анцитруси и то мега успешно, така че невъзможни работи няма. Само трудни.

По принцип доста средства си вложиш в техника. А можеше да помислиш за съмп и да забравиш. Голям Съмп  :D .
С течение на времето, може да ти хрумне нещо друго, примерно по-голям аквариум. Тогава и дискусите ще са по-добре. И съмпа ще е задължителен.
Хоби или тиха лудост?

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #43 : петък, 26 май 2017 г., 19:28 ч. »
Абе нали дискусите не харесвали течение????Аз моя стрийм 2000 го пратих в мазата заради дискусите.Вътрешен филтър не знам дали ще ти свърши работа.Имам два ехайм биопауър 240-най мощните и един 200,както и пик ъп 60 май беше.Ако искаш мога ти продам един ехайм на добра цена.На мен 12 ч по спомен ми отне подмяната на аквариум,приготви се за толкова горе долу.Режи капака смело  :) да минават маркучите.Днес смених вода на дискусите,преди три дена пак.Май почнах да им слугувам...

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #44 : петък, 26 май 2017 г., 20:50 ч. »
Не харесват, въобще, но ако е налично, без прекалено изразена струя, си го харесват. Носят се като кораби бавно или нарочно се бутат срещу него.
Първо взех една срийм помпа на Хидор, 1800л, направо ги издуха. Върнах я и взех на Ехеим, тя е 2000л, но може да се регулира и като е на най-ниска степен, насочена правилно много добре раздвижва водата без да нагнетява поток по определена траектория. Но си мисля, че две по 900л, дето са за нано аквариуми, ще е по-добре, правилно насочени.

Иначе взех един малък Ехеим класик, тръбите се събират, тествахме в магазина. Пълня го с вата и готово.
Повече от това тия глезльовци няма да получат...:)

Утре всичките "крале на аквариума" отиват на санаториум в бидона, да си премислят поведението....:)

Иначе, за смяна на вода, с тая помпа и маркуча, може и всеки ден да им правя, много е лесно, направо се чудя защо не го направих отначало, ми се мъча с тия кофи и сифони. А нали си падам техничар, такива порочни идеи ми идват за автоматизация на процеса, че ще ме изхвърлят от в къщи ако се заема....:)

Иначе от утре ще има охлюви неритина за подаряване, ако някой от темата иска ще е с предимство...:) не знам колко са...

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #45 : петък, 26 май 2017 г., 22:19 ч. »
За смяната на вода аз ползвам aqua in out на jbl.По лесно е отколкото с помпа.За фините частици май най перфектно се махат с пясъчен филтър,ама не съм виждал да се продават.Замисли ме с тая помпа за течение :) Но ако я сложиш близо до дъното да върти по дължина,ще вдига мътилка от дъното ,а и храната на дискусите.Хубаво е да си вземеш някакви охлюви да ядат остатъците-ампуларии,тиломелании,че даже и планорбиси.Айде утре по леко да мине и да снимаш процеса :)

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #46 : петък, 26 май 2017 г., 23:45 ч. »
Имам го това на jbl, не става за батерията в кухнята, само за тази в банята, а тя е далече и е неудобно с много дълъг маркуч. Смао веднъж съм пробвал. По-бавно засмуква от помпата и има един недостатък, който ме отказа, получават се прекалено много микробалончета като пълня с него, такива все едно пълниш аквата за пръв път напълно. Трябват им 3-4 часа да се разтворят, чак полепват по рибките, не е добре за тях, става като кесонна болест.

С помпата, понеже я слагам в кофа от която смуче, а в кофата от чешмата си тече. Явно от самото падане на водата и разбиването й в кофата, преди да я засмуче помпата, балончетата са минимални и практически няма като привърша, още на изхода си излизат на повърхостта, не полепват навсякъде по аквата и рибите. И една помпа с маркуч е по-ефтина от чудесията на jbl...:) и върши работата по-бързо и чисто.

Благодаря за пожеланията, ще снимам, и споделя резултата, нали затова е форума...:)

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #47 : събота, 27 май 2017 г., 11:31 ч. »
Наистина доста газ се вкарва директно от чешмата.Понеже лично на мен не ми се занимава да опъвам кабел за да включа глава да смуче,ми хрумна снощи да пробвам да пъхна дунапренена гъба в сифона,може би така няма да има мн балончета из аквариума.Ще пробвам при следващата смяна на вода да видим.
Ако месинговата приставка(адаптер) не става за батерията,може стругар да ти направи.На един приятел му направи за 15мин,15лв плати...

Неактивен kasl

• Активен потребител
« Отговор #48 : събота, 27 май 2017 г., 21:17 ч. »
Дано не излиза че променям темата но я следя и през пост има за течението и дискусите.От самото начало имам wavemaker 2000л/ч + 5 дискуса единствения проблем който дори не е особенно голям е че гонят храната 2 секунди повече.Друг проблем немога да преценя дали има дискусите си се държат по един и същи начин.Също за смяната на водата започнах един ремонт тука протекоха едни тръби и понеже не съм отпуска в момента работя по ремонта когато имам време.Почти месец не бях сменял водата в аквариума не съм забелязал промяна в поведението.Онзи ден смених водата толкова много задачи имам на главата че съм забравил да включа нагревателя.Три дена са били на 23-25 градуса без да забележа промяна в поведението.Сина ми нещо пипаше аквариума и каза че бил студен и тогава забелязах че не съм го включил.С всичко написано искам да кажа че по мое наблюдение не са чак толкова капризни риби и са си доста корави.Имам навик като се прибера от работа към 18:20 обикновенно до 19:00 когато спират лампите да си ги гледам иначе няма кога..и не съм забелязал промяна в поведението им на ниската температура.Пак си се гонят пак си ядат като прасета незнам може би пак е някакъв стрес но казвам какво съм забелязал.

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #49 : събота, 27 май 2017 г., 22:36 ч. »
Някъде бях чел,че това че живеят на течение,не означава че са щастливи.Също и че като има течение хабят повече калории и по-бавно растат,това малко относително,но има логика.Аз лично не смятам да слагам помпа за течение.Ако беше 400 и нагоре литра може би щях да сложа,но на 250л с два канистъра не виждам смисъл.А и формата на тялото им-диск не предполага течение,няма я аеродинамичната форма като при атерините примерно.
То може и да няма признаци ако не се сменя както трябва водата,но може да се пресекат ако стане кофти водата.В твоя случай предполагам няма такава опасност,защото ти е голям аквариума,а дискусите са 5.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #50 : неделя, 28 май 2017 г., 09:11 ч. »
Сърши се...смених грунда, направо кавата е нова, целия скейп се смени. Някак си стана по-минималистичен дизайна, напомня ми нещо японско...:)
Голяма хамалогия е, 12 часа се мотах. Най-много с китките и скейпа. Яйцата от неритина нямат чистене от корените и част от камъните, добре че взех нови корени. Всички са уникални и доста трудно може да си ги представя като ги купувах, та се почна едно мерене, слаганме, махане цъкане с език, и наново...:)

Финално ми харесва как се получи, дискусите имат много повече място за плуване, в момента обикалят и оглеждат всичко.
Опитват се да изядат манадото....същото е като Хикари гранулите, които пбичат, май няма даим давам от тях повече, няма д амогат да ги намерят на дъното. Жалко тъй като са с доста протеин и растат от тях.
В същото време има и китки достатъчно, без да е претрупан. Ще пробвам д анаправя хубава снимка с рибките вътре за да споделите мнение.

За течението, нямам против да се дискутира, част от темата е с проблема с водорасли в много натоварен с органика аквариум.
С това манадо, май няма да мога да ползвам моята помпа на Ехеим, ще го издуха. Или поне докато не се напои още. Все още има плаващи частици, и въздух в грунда, макар че го ръчках доста. Това  е от цялата нова вода и мокробалончетата, които се образуваха. Метода ми с помпа и маркуч не постига голям резултат при нова вода изцяло, макар да са доста по-малко от първото ми пълнене на аквата като нова.
За момента успях да сложа един допълнителен малък канистър на Ехеим класик 150, пълен само с гъби, за механична филтрация. В магазина изтормозих продавача да тестваме на един изложен аквариум като моя, тръбите се събраха в отворите на капака до милиметър, стана много добре. Големите канистри са си чисти, светнах с едно фенерче вътре като ги извадих да чистя тръбите. Тези префилтри на Ехеим вършат страхотна работа.

Иначе големи боклуци имаше в стария грунд, направо като гъба е и с моя предишен слейп, реално съм сифонирал само половината, другата част никога заради корените и камънака. Нищо чудно, че се появиха проблеми.

Дискусите какъв страх браха, а и постудуваха малко, нагревателя не бе достатъчен и към края си седяха на 25 градуса.
Нищо им няма, само по-мудни стават. Преди няколко дни исках да изключа УВто и обърках кабелите и изключих нагревателя на канистъра. След три дни забелязах, че са по-мудни такива, крият се само и като погледнах температурата, 26, като се вдигна живнаха бързо и искаха да ядат...:)

Ето снимки от процеса, финално как стана, щепостна по-късно;

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #51 : неделя, 28 май 2017 г., 09:16 ч. »
Ето следващата партида снимки;

Неонките ми гладуват, с прибрани кореми, една умря. Все се опитват да ядат от храната на дискусите, но не могат да я изядат реално. Има две-три, които са нормални, но те са по-нагли и съм ги наблюдавал как успяват да изядат по нещо. Как ги храните тези рибки като се гледат с дискуси? Като вземах дискудите, ми казаха да спра да давам на малките рибки въобще. Сега са все още в малкия аквариум и ще ги храня там да видим дали ще се оправят. Родостомусите ми са ОК, тях ги виждам как си отмъкват по нещо винаги.

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #52 : неделя, 28 май 2017 г., 12:05 ч. »
Прекрасни аквариум,шкаф и техника  :up: Ама като гледам имаш място и за по-голям аквариум :) При мен неоните всеки ден се издуват до пръсване от храната.Храня с люспа,гранула и замразена.Май гранулата им идва голяма(тетра дискус) ,но се пробват и на нея.Ако твоите са с хлътнали кореми не вярвам да е от глад.Дано,но като гледам как е при мен...Като ги взех имаше една с плосък корем,веднага я забелязах,ама след седмица стана като другите.Не храня отделно неоните-квото докопат.
Хамалогия е смяната на грунд,но пък аквариума се променя изцяло.Струва си :) Ако е към по-добро и не мн често :)Какви са тези гранули на Хикари?Линк щ еможе ли или снимка на храната.Добре се е получил аквариума.Сега е и подходящ момент за добавяне на дискуси-като е разместен скейпа няма старите да тормозят новите или по-малко ще ги закачат.Ама ти нямаш нужда от нови :)
ПП:Тези лили пайпове на ехайм мн се набиват на очи,аз за товаги махнах моите

Неактивен vanko77777

• Активен потребител
  • Публикации: 600
  • Нас. място: гр.Казанлък
« Отговор #53 : неделя, 28 май 2017 г., 16:30 ч. »
 Да, и на мен ми се набиват на очи лилипайма на Ехайм , много са големи, мислех да си купувам от тях но на dennerle са по добри
Това е нечовешко! - викаха канибалите, четейки вегетарианско меню.
20l.-Скаридарник
40l.
207l.
462l.-Чифт Астронотуси, 7 бр. Myletes rubripinnis (Сребърен долар) и сом Птеригоплихт гибицепс

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #54 : неделя, 28 май 2017 г., 19:53 ч. »
Мда, виждат се доста, особенно този който е насочен по задната страна на аквата, след като му сложих удължение с коляно, за да влиза СО2то по-добре. Аз им се радвам, не намерих други подходящи за накрайниците на Ехеим. Преди, с флейтите ставаше много силна струята и набиваше всичко в задната част на аквата, не успяваше да се засмуче от входовете на канистрите.

На Денерле са за малки аквариуми и най-вече канистри, с моите на пълня мощност, все едно съм ги оставил на тръба само. Ехеимите си имат дифюзер в зелената част, който намаля силата на струята и после самия лили пайп я разпръсква като равномерен почти ламинарен поток. Така не се вкарват балончета в аквата, много я загрозяват, все едно е пълно с боклуци вътре. А и на Денерле са много скъпи, 22 евро за една удебелена тръба не си струва.
Планирам да скрия с някакъв корен тази, има възможност, но искам да е хубав и да намеря кака да го закрепя на стъклото там, като го покрия с малки анубиаси бонзай...:)

Относно неонките, и при теб има една на снимките с хлътнал корем, горе в ляво на първата снимка, казаха ми че стават така като хвърлят хайвер. В малкия са още, ще ги наблюдавам. Забелязах че една има някакво образувание отстрани, та така стана по-добре.
Слагам една снимка на моите, за сравнение.
Също и една на резултата от белината. Брадата побеля, това е най-засегнатото растение, явно има ефект. Гледам отосите в голямата аква вече почнаха да ядат остатъците.
Добавих 4 САЕ-та, да има за всеки случай...:)

И малко снимки в завършен вид, не са с добро качество, но за момента толкова. По-късно с голямото фото.

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #55 : неделя, 28 май 2017 г., 20:14 ч. »
Моята ти изглежда хлътнала,но е от снимката нещо,нямам с хлътнал корем.Но твоите ок изглеждат,една само по плоска,но здрава ми изглежда.На денерле пайпчето е 8 евро,даже поръчах и за малкия.По добре е от само тръба,но е по силен потока от на ехайма.Не вкарва балончета,ако е достатъчно потопена.Не знам,аз най сетне мирясах с тези пайпове.Имам два броя ехайм,единия неразпечатан,имам от атман два броя и двата на денерле :)Както и на jbl струйниците ...

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #56 : понеделник, 29 май 2017 г., 06:08 ч. »
Дай линк за пайпчето на Денерле моля, аз намирам само едно от 22 евро, и е за тръба 9/12, много малък отвор за голям канистър. За 8 евро мога д апоробвам и аз как ще е потока при мен.

Забравих за храната на Хикари, ето линк, на запад я водят като йан-добрите гранули за дискуси, и растат от тях;
http://www.hikariusa.com/diets/discus-bio-gold/

Иначе при мен, анциструсите много харесват манадото, вече са си изровили пещера под единия корен...:) Май трябва да им сложа едно от керамичните тръби-укрития.

Дъното ми стои доста статично сега, като е толкова открито, какви коридодуси мога да сложа при дискусите на 29 градуса? Четох че само едни, бандит се казват..:), държат без проблеми при по-високи температури? Исма да щъка нешщо по дъното през деня.

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #58 : понеделник, 29 май 2017 г., 10:44 ч. »
Интересно, пише че е за 16/22 тръби, ще поръчам да пробвам, и без тов ами трябват няколко други дребни неща.

По темата с грунда, забиха ми въпрос, защо не съм сложил термо кабел под манадото...не можах да отговоря, не знаех...:)
Спомагал за циркулацията в грунда, практически в моя случай става като голям био филтър. С малка мощност е и няма да пречи на общото отопление. Някой ползва ли такава комбинация?

И по-интересното, как да го сложа сега, като вече съм сложил грунда ако реша? То един кабел може да се набута/зарови, но не знам вакумчетата, които го държат ще мога ли да ги захвана добре на дъното. Манадото постоянно щада и ще заравя дупката докато ги слагам?

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #59 : вторник, 30 май 2017 г., 14:01 ч. »
За архива, водораслите, както са побелели, ги нападнаха отосите и днес вече няма нищо в аквата....:)

За съжаление САЕ-тата са от разглезените, само дебнат дискусите да им ядат храната...:(

Неактивен kasl

• Активен потребител
« Отговор #60 : вторник, 30 май 2017 г., 17:06 ч. »
Казах ти аз че този метод кърти :)

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #61 : понеделник, 05 юни 2017 г., 14:33 ч. »
След седмица, всичко изглеждаше ОК, докато не се прибрах в неделя, сед два дни отсъствие. На един анубиас, няколко буцефаландрии им бяха окапали листата, намерих ги на повърхността. Също любимия ми микрозориум изглежда доста зле, не е така "рошав" и част от листата загниват в основата.

Предполагам това се получав аот пълната смяна на вода и липсата на торене през тази седмица?

Взех торове на Денерле, течни са, с помпичка и добри отзиви в нета, S7 и V30. Първият го дават две пръскания на 100л всяка седмица,  а втория по 2 на 100л на месец. Това е при смяна на вода на две седмици. При седмична смяна дават да се добавя по половин доза при вскяа смяна, но аз смянам два пъти в седмица, та въпросът ми е ако добавям по половин доза при всяка смяна, мога ли да предозирам?
Не искам при толкова мъки пак да се окажа цъфнал с брада...:(

Портчал съм и един течен на Тропика, дават го за малко растения /бавни/ и много риби, без нитрати и фосфати, но още не е пристигнал та за това взех на Денерле, не искам да си загубя растенията след толкова труд.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #62 : четвъртък, 08 юни 2017 г., 10:39 ч. »
Дойдоха лилитата на Денерле. Много с амалки, не стават за мощни канистри. Иначе са доста красиви, но са з анано аквариуми, с филтри максимум 500-600л/ч.

Като ги монтирах, заради малки яим диаметър, течението стана много силно. Дискусите ги отнесе, дремеха само на дъното, и се ошашкаха като ги хранех, не могат да хванат хранта, само се блъскаха и бягаха.
Може да с еползват в по-голям аквариум, където самия размер ще обере течението, но и тогава няма смисъл от такива дребосъци в голяма аква, самото им предназначение да правят разпределен поток не с еполучава при голяма мощност на струята.

Лилитата са за конектрор 12/16, като вътрешняи диаметър при коляното е още по-малък, около 10мм. Може да се сложат и на тръба 16/22, но ефекта ще е никакъв заради малкия вътрешен диаметър.

при мен, най-добре с еполучава като махна самите лилита на Ехеим, но оставя зелените им накрайници. Формата им и стопера в тях, който ограничава струята, се оказаха най-подходящи за размера на аквата ми. Хем потока е достатъчно силен и върти водата добре, хем не е прекален и прави центрофуга вътре, нито вкарва балончета.  А и не се виждат чак толкова, трябва да се наведеш за да ги забележиш.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #63 : четвъртък, 22 юни 2017 г., 09:51 ч. »
За архива, смятам интервенцията със замяната на грунда за много успешна. От както съм го сменил, водата е кристална, грунда изглежда чист, дори и като го разбутам се вдигат само много дребни частици, които бързо се изчистват. Като цяло и изглежда много по-добре.

Ето няколко снимки, с не добро качество, но поне става ясно как се е получило. Имам само едно-две места, където смятам да сложа още някое растение, но без да претрупвам.
За протокола, не дръжте микрозориуми и буцефаландри повече от 1-2 минути в раствор на белина, повреждат се. Микрозориумите особенно не потапяйте ризомата и корените въобще, само листата. Наложи се да заменя повечето. От три големи стръка, само единия се възстановява, другите два ги извърлих. Най ме е яд за буцефаландрите, бяха станали много красиви. Анубиасите нищо им няма и 10мин да стоят.

И нещо малко тъжно, но любопитно. Един родостомус вчера, някак си е успял да се натика в чекера за СО2, как е успял, не знам, но там си и умрял, забелязах чак като сменях водата вечертта. Не предполагах, че е възможно...хубава рибка беше.

Неактивен Franky

• Активен потребител
  • Публикации: 386
« Отговор #64 : четвъртък, 22 юни 2017 г., 11:18 ч. »
Колега това камерка ли е в дясно в аквариума? За какво я използавш ?

Иначе браво за техниката и и аквариума , който си направил !

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #65 : четвъртък, 22 юни 2017 г., 11:33 ч. »
Не е камера, термометър е, много сполучлив и точен. Иначе и камера ще си взема, но по-нататък, след обстойно проучване, като дойде време за отпуска.

Благодаря за оценката...:)

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.