Автор Тема: Подходящ грунд за Дискуси в растителен аквариум?  (Прочетено 8197 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен asito

• Активен потребител
  • Публикации: 1 350
  • Нас. място: Варна
    • Моите аквариуми
Отг: Подходящ грунд за Дискуси в растителен аквариум?
« Отговор #30 : петък, 19 май 2017 г., 07:40 ч. »
Честито.Сподели впечатления след време.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
  • Публикации: 79
« Отговор #31 : петък, 19 май 2017 г., 15:32 ч. »
Измих манадото, не бе чак толкова мръсно, колкото очаквах, само прахоляк. Оставих го в две кофи да се кисне, докато дойде момента. Не е чак толкова леко, колкото си преставях.

Взех и един бидон 70л, за дискусите и стара вода, надявам се да е достатъчен, заедно с малкия аквариум от 30л, за д ане се прецака съвсем цикъла. Много миришеше на пластмаса, та и него напълних с вода и оставих да се кисне. После ще я махна и директно от аквата в него.

Ако някой посъветв и може ли да сложа навсякъде от хранителната подложка на Денерле или само където ще има растения, ще е супер. Иска ми се да е навсякъде, та ако ми щукне да бодна някое растение после, да не му мисля. Винаги съм искал една малка полянка в единия ъгъл...:)

Неактивен RAKIM

• Активен потребител
  • Публикации: 1 122
  • Нас. място: Пловдив
« Отговор #32 : петък, 19 май 2017 г., 19:08 ч. »
Аз лично те съветвам да не слагаш подложка,подложката е за дъно с растения за килим.За аквариум с дискуси не мисля че е подходящ,просто ще хванеш още по бързо водорасли.Ти ще бодваш тук там нещо,дори да имат липси вкарваш даблетка или топче в корените и това е.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #33 : неделя, 21 май 2017 г., 16:22 ч. »
Да, звучи логично.

Как да почистя растенията от брадата и еленовите рога? Така и так ще ги вадя и махна от корените /ще опитам да почистя корените от яйцата на охлювите ако не става ще ги сменя/.
Четох, че се потапят в разствор на белина 1/20 , но за  колко време? Има ли друг начин?

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 681
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #34 : понеделник, 22 май 2017 г., 03:34 ч. »
Само ги преплакваш в този разтвор и после измиваш обилно с вода. Но да знаеш, че не се отразява добре на растенията този метод.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #35 : понеделник, 22 май 2017 г., 09:19 ч. »
Процедурата ще я приложа само за микрозориуми, анубиаси и буцефаландри. В нета се споменава да се държат между 2 и 4 минути, после обилно промиване с вода и се поставят в отделен съд с вода и добавен дехлоратор, в по-голяма доза.

Ще пробвам, ако не ще ги подменя. Ако им става нещо, това веднага ли си личи по растенията или след това?

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 681
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #36 : четвъртък, 25 май 2017 г., 00:51 ч. »
Черната брада пожълтява веднага.

Неактивен sevginsali

• Активен потребител
  • Публикации: 553
  • Нас. място: гр.Кърджали
« Отговор #37 : петък, 26 май 2017 г., 09:51 ч. »
Здравей колега.
Хубав аквариум. За техническото оборудване нямам коментар, там си 6+.
Искам да ти кажа, че черната брада НЕ МОЖЕ да се изчисти.
За еленовите рога, с четка за зъби.
Но по принцип всички гадории изчезват бързо и лесно в уравновесен аквариум.
Давам ти следният пример - имам два почти еднакви аквариуми. Само дето единият е без риби, а другият с хелери.
Първият, като го занемаря малко и хоп плъзва брадавица. Стягам се 2-3 седмици, чистя филтрите, сменям вода редовно и т.н всичко по учебник - хоп брадата изчезва..после малко мързел, работа и т.н. и пак плъзва.
Вторият, каквото да правя все имам брада, просто хелерите са множко, хапват си, водата за 3-4 дена почва да потъмнява.
Имам сериозен опит с Manado, много е лек. Ама много. Такива работи като манадо и анцитруси за мен са лудост, дори и всичко да ти е перфектно в аквата, само от летящите боклуци, пак ще имаш брада.
Та, за брадата в ония без рибки аквариум, сложих брадясали китки от комшийското дете и за месец изчезна. А в гаража си държа едни корени от дъб, от първите ми стъпки в хобито и да ти кажа и с четка не може да се изтърже.. Всевишният ги е измислил да не умират гадините лесно, т.е. в кофти условия яко виреят а в добри изчезват.
Та или махай брадясалите китки или си ги сложи без да ги третираш и при правилни условия ще се оправят.
Виждам че четеш доста, главното условие за дискуси е яка/честа смяна на вода. Същата причина, поради която никога немя да мога да ги гледам  :grin:

Хоби или тиха лудост?

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #38 : петък, 26 май 2017 г., 12:32 ч. »
Благодаря за съветите. Щетох в нета, че успешно се контролират водораслите и с разни продукти з апремахване на фосвати и силикати, някой ползва ли такива? Примерно Seachem PhosGuard или Sera Siporax Algovec?
Друго което препоръчват, с много примери, е да се обърне внимание на добрия поток в аквата, спомага много за контрол на водораслите и обикновенно се пренебрегва. Имам една помпа за поток, Eheim SreamOn+ 2000, с която ще пробвам да завъртя водата правилно, главно да я движи зад корените, по линия на задното стъкло.

Почнах да сменям вода по-често, намерих му цаката да е лесно и бързо с една помпа и маркуч, за половин час с мотането всичко приключва...:)

Иначе, утре е денят. От сега ми е жал за дискусите, толкова са плашливи, че направо после на санаториум тярбва да ги водя...:)

Понеже ще сменям корените и повечето китки, а там се мотам много, докато ги наглася да е както ми харесва минават часове, проблем ли е да сменя цялата вода на аквата? То така или иначе дискусите ги гледат повечето с пълни смени на вода, едва ли ще прецакам чак толкова азотния, все пак, двата канистъра са си зациклили вече и се справят добре, тях няма да ги отварям въобще?

Просто искам спокойно да си наредя всичко в аквата, да го напълня, включа и наглася техниката, ако трябва да коригирам нещо да мога спокойно да го направя, без 9 шизофренични дискуса да се блъскат по стъклата в опити да се скрият. Докато трае всичко, ще си стоят в бидона с 60л вода и аерация. Имам едно нагревателче 25 вата, ще го сложа да поддържа температурата, /след като махна канистъра с термостата от бидона, дотогав атой ще си държи температурата/.

Неактивен sevginsali

• Активен потребител
« Отговор #39 : петък, 26 май 2017 г., 13:07 ч. »
По въпросите за химиите, аз съм пас.
По другите въпроси, отговорите си ги намерил и са верни. Добре ще е, водата, която ще смениш е престояла и да е темперирана. Сменяш храбро и щедро, то във самата вода има най-малко бактерии, сравнено с пълнежи на филтри, грунд и т.н. До колкото разбрах имаш и тестове, нали, ще трябва да внимаваш за PH. Щото от аквариумна вода с CO2, 100% смяна на водата.. Все пак, едва ли са толкова гегави дискусите, мисля си че няма да имаш проблеми.
Тук във форума има много добра статия за U образното течение на водата. То е много важно и трудно за постигане. Ще трябва да пробваш. Ясно е, че ако ти се задържа някъде органика, трябват корекции. Дано да не стане много силно течението, че имаш доста фактори за кофти развитие..

Бих добавил, че когато приключиш със всичко и върнеш дискусите, може да не включваш осветление. Чак на другият ден.

Добавка - мислил ли си един от канистрите ти да е само със гъби, а другият само с керамика?
Хоби или тиха лудост?

Неактивен kasl

• Активен потребител
  • Публикации: 96
« Отговор #40 : петък, 26 май 2017 г., 13:27 ч. »
Ето и моето мнение аз лично съм го пробвал и го правя редовно,тъй като един аквариум го осветява слънчева светлина за няколко часа на ден.И там си се образуват разните му подробности.Пробвай това от клипчето и мъката ще спре :) https://www.youtube.com/watch?v=qB2ZPlVR4VU

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #41 : петък, 26 май 2017 г., 13:54 ч. »
По въпросите за химиите, аз съм пас.
По другите въпроси, отговорите си ги намерил и са верни. Добре ще е, водата, която ще смениш е престояла и да е темперирана. Сменяш храбро и щедро, то във самата вода има най-малко бактерии, сравнено с пълнежи на филтри, грунд и т.н. До колкото разбрах имаш и тестове, нали, ще трябва да внимаваш за PH. Щото от аквариумна вода с CO2, 100% смяна на водата.. Все пак, едва ли са толкова гегави дискусите, мисля си че няма да имаш проблеми.
Тук във форума има много добра статия за U образното течение на водата. То е много важно и трудно за постигане. Ще трябва да пробваш. Ясно е, че ако ти се задържа някъде органика, трябват корекции. Дано да не стане много силно течението, че имаш доста фактори за кофти развитие..

Бих добавил, че когато приключиш със всичко и върнеш дискусите, може да не включваш осветление. Чак на другият ден.

Добавка - мислил ли си един от канистрите ти да е само със гъби, а другият само с керамика?

Благодаря за потвърждението. За съжаление, нямам как да ползвам престояла вода. Слагам от чешмата направо с дехлоратор, като гледам да е със същата температура като в аквата по-принцип. Доста съм се специализирал...преди мерих с термометър и се мотах много, сега директно на ръка, отклонението ми е под половин градус...:)

Така ще направя, пълня си аквата с нова вода, акто на спокойствие си оправям и нагласям всичко. PH не ме притеснява, CO2 - то като го пусна му трябва час да го свали с 1 ако го засиля малко, което и е нормалното на което гледам.дискусите.

Относно канистрите, планирал съм ги за био главно. То ако не бяха те и то доста преоразмерени з аобема на аквата, доскега да съм ги изтровил дискусите. Преди да сложа големия, имаше малтк, 250 като втори, та той докато сработи керамиката му, имах голям и продължителен пик на нитрити, доста в червената зона на тестовете. Бях се притеснил, но от както сложийх големия, няма никакви амонии и нитрити, всичко е нула, снежно бяло...:)
Та, не искам д асменям този сетъп. Наясно съм, че ми трябва още малко механична филтрация. Не мога просто да го измисля как ще е най-лесно з аподдръжка, но и ефективно.

Имам място за още един канистър, малък с вата, на Ехеим класик 150 пълен само с гъби пасва иделано в шкафа, зад бутилката с СО2, но пък не мога да набутам тръбите му в аквата, отворите са запълнени от тръбите и кабеляците на текущата техника.

Търся си вътрешен филтър, да спомага с потока, да чисти механично и не мога да намеря хем малък, хем ефективен.
За момента имам една циркулационна помпа на AquaEl 500, смятам да и закача един префилтър на Ехеим /доста добре е направен/ и да пробвам да я скрия някъде. Ако някой може да препоръча качествен и ефективен малък механичен филтър, да каже, ще съм благодарен.

Неактивен sevginsali

• Активен потребител
« Отговор #42 : петък, 26 май 2017 г., 15:02 ч. »
Постът на kasl третира последиците, а причините? По важно е да се намерят причините.
По принцип съм твърдо против всякакви химии в аквариума. То са пари, риск при наличие на деца, др. животинки.. може да се изброи още.
Един аквариум се стартира по правилата, най-много някакви бактерии да сложим и после микро и макро за растенията. Който може и Co2 - DIY или под налягане.
Всичко друго е излишно усложнение.
Колегата asito е спец в дупченето на фирмени капаци  :D , не "мигна" и на Cayman с неговия супер готин капак.. В София все ще се намери някой можещ за да направи отвор в капака, а може и ти, ако имаш условия и инструменти. Само не знам дали ще побереш малкият каслик в шкафа.
За вътрешен филтър - ако държиш на "качеството" Ехайм е марката. Мериш височината на аквата над грунда, махаш 2-3 cm и това ти е размера. Отиваш в някой готин магазин и си избираш който и да е немски вътрешен филтър.

Ти ще разбереш сам, какво ще е с манадото и два Ехайма, особенно като са чисти. И анцитруси.
Но пък познавам един човек, който гледа елеохарис в манадо с дискуси и анцитруси и то мега успешно, така че невъзможни работи няма. Само трудни.

По принцип доста средства си вложиш в техника. А можеше да помислиш за съмп и да забравиш. Голям Съмп  :D .
С течение на времето, може да ти хрумне нещо друго, примерно по-голям аквариум. Тогава и дискусите ще са по-добре. И съмпа ще е задължителен.
Хоби или тиха лудост?

Неактивен asito

• Активен потребител
  • Публикации: 1 350
    • Моите аквариуми
« Отговор #43 : петък, 26 май 2017 г., 19:28 ч. »
Абе нали дискусите не харесвали течение????Аз моя стрийм 2000 го пратих в мазата заради дискусите.Вътрешен филтър не знам дали ще ти свърши работа.Имам два ехайм биопауър 240-най мощните и един 200,както и пик ъп 60 май беше.Ако искаш мога ти продам един ехайм на добра цена.На мен 12 ч по спомен ми отне подмяната на аквариум,приготви се за толкова горе долу.Режи капака смело  :) да минават маркучите.Днес смених вода на дискусите,преди три дена пак.Май почнах да им слугувам...

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #44 : петък, 26 май 2017 г., 20:50 ч. »
Не харесват, въобще, но ако е налично, без прекалено изразена струя, си го харесват. Носят се като кораби бавно или нарочно се бутат срещу него.
Първо взех една срийм помпа на Хидор, 1800л, направо ги издуха. Върнах я и взех на Ехеим, тя е 2000л, но може да се регулира и като е на най-ниска степен, насочена правилно много добре раздвижва водата без да нагнетява поток по определена траектория. Но си мисля, че две по 900л, дето са за нано аквариуми, ще е по-добре, правилно насочени.

Иначе взех един малък Ехеим класик, тръбите се събират, тествахме в магазина. Пълня го с вата и готово.
Повече от това тия глезльовци няма да получат...:)

Утре всичките "крале на аквариума" отиват на санаториум в бидона, да си премислят поведението....:)

Иначе, за смяна на вода, с тая помпа и маркуча, може и всеки ден да им правя, много е лесно, направо се чудя защо не го направих отначало, ми се мъча с тия кофи и сифони. А нали си падам техничар, такива порочни идеи ми идват за автоматизация на процеса, че ще ме изхвърлят от в къщи ако се заема....:)

Иначе от утре ще има охлюви неритина за подаряване, ако някой от темата иска ще е с предимство...:) не знам колко са...

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.