Автор Тема: Подходящ грунд за Дискуси в растителен аквариум?  (Прочетено 7943 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен asito

• Активен потребител
  • Публикации: 1 349
  • Нас. място: Варна
    • Моите аквариуми
Отг: Подходящ грунд за Дискуси в растителен аквариум?
« Отговор #45 : петък, 26 май 2017 г., 22:19 ч. »
За смяната на вода аз ползвам aqua in out на jbl.По лесно е отколкото с помпа.За фините частици май най перфектно се махат с пясъчен филтър,ама не съм виждал да се продават.Замисли ме с тая помпа за течение :) Но ако я сложиш близо до дъното да върти по дължина,ще вдига мътилка от дъното ,а и храната на дискусите.Хубаво е да си вземеш някакви охлюви да ядат остатъците-ампуларии,тиломелании,че даже и планорбиси.Айде утре по леко да мине и да снимаш процеса :)

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
  • Публикации: 79
« Отговор #46 : петък, 26 май 2017 г., 23:45 ч. »
Имам го това на jbl, не става за батерията в кухнята, само за тази в банята, а тя е далече и е неудобно с много дълъг маркуч. Смао веднъж съм пробвал. По-бавно засмуква от помпата и има един недостатък, който ме отказа, получават се прекалено много микробалончета като пълня с него, такива все едно пълниш аквата за пръв път напълно. Трябват им 3-4 часа да се разтворят, чак полепват по рибките, не е добре за тях, става като кесонна болест.

С помпата, понеже я слагам в кофа от която смуче, а в кофата от чешмата си тече. Явно от самото падане на водата и разбиването й в кофата, преди да я засмуче помпата, балончетата са минимални и практически няма като привърша, още на изхода си излизат на повърхостта, не полепват навсякъде по аквата и рибите. И една помпа с маркуч е по-ефтина от чудесията на jbl...:) и върши работата по-бързо и чисто.

Благодаря за пожеланията, ще снимам, и споделя резултата, нали затова е форума...:)

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #47 : събота, 27 май 2017 г., 11:31 ч. »
Наистина доста газ се вкарва директно от чешмата.Понеже лично на мен не ми се занимава да опъвам кабел за да включа глава да смуче,ми хрумна снощи да пробвам да пъхна дунапренена гъба в сифона,може би така няма да има мн балончета из аквариума.Ще пробвам при следващата смяна на вода да видим.
Ако месинговата приставка(адаптер) не става за батерията,може стругар да ти направи.На един приятел му направи за 15мин,15лв плати...

Неактивен kasl

• Активен потребител
  • Публикации: 96
« Отговор #48 : събота, 27 май 2017 г., 21:17 ч. »
Дано не излиза че променям темата но я следя и през пост има за течението и дискусите.От самото начало имам wavemaker 2000л/ч + 5 дискуса единствения проблем който дори не е особенно голям е че гонят храната 2 секунди повече.Друг проблем немога да преценя дали има дискусите си се държат по един и същи начин.Също за смяната на водата започнах един ремонт тука протекоха едни тръби и понеже не съм отпуска в момента работя по ремонта когато имам време.Почти месец не бях сменял водата в аквариума не съм забелязал промяна в поведението.Онзи ден смених водата толкова много задачи имам на главата че съм забравил да включа нагревателя.Три дена са били на 23-25 градуса без да забележа промяна в поведението.Сина ми нещо пипаше аквариума и каза че бил студен и тогава забелязах че не съм го включил.С всичко написано искам да кажа че по мое наблюдение не са чак толкова капризни риби и са си доста корави.Имам навик като се прибера от работа към 18:20 обикновенно до 19:00 когато спират лампите да си ги гледам иначе няма кога..и не съм забелязал промяна в поведението им на ниската температура.Пак си се гонят пак си ядат като прасета незнам може би пак е някакъв стрес но казвам какво съм забелязал.

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #49 : събота, 27 май 2017 г., 22:36 ч. »
Някъде бях чел,че това че живеят на течение,не означава че са щастливи.Също и че като има течение хабят повече калории и по-бавно растат,това малко относително,но има логика.Аз лично не смятам да слагам помпа за течение.Ако беше 400 и нагоре литра може би щях да сложа,но на 250л с два канистъра не виждам смисъл.А и формата на тялото им-диск не предполага течение,няма я аеродинамичната форма като при атерините примерно.
То може и да няма признаци ако не се сменя както трябва водата,но може да се пресекат ако стане кофти водата.В твоя случай предполагам няма такава опасност,защото ти е голям аквариума,а дискусите са 5.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #50 : неделя, 28 май 2017 г., 09:11 ч. »
Сърши се...смених грунда, направо кавата е нова, целия скейп се смени. Някак си стана по-минималистичен дизайна, напомня ми нещо японско...:)
Голяма хамалогия е, 12 часа се мотах. Най-много с китките и скейпа. Яйцата от неритина нямат чистене от корените и част от камъните, добре че взех нови корени. Всички са уникални и доста трудно може да си ги представя като ги купувах, та се почна едно мерене, слаганме, махане цъкане с език, и наново...:)

Финално ми харесва как се получи, дискусите имат много повече място за плуване, в момента обикалят и оглеждат всичко.
Опитват се да изядат манадото....същото е като Хикари гранулите, които пбичат, май няма даим давам от тях повече, няма д амогат да ги намерят на дъното. Жалко тъй като са с доста протеин и растат от тях.
В същото време има и китки достатъчно, без да е претрупан. Ще пробвам д анаправя хубава снимка с рибките вътре за да споделите мнение.

За течението, нямам против да се дискутира, част от темата е с проблема с водорасли в много натоварен с органика аквариум.
С това манадо, май няма да мога да ползвам моята помпа на Ехеим, ще го издуха. Или поне докато не се напои още. Все още има плаващи частици, и въздух в грунда, макар че го ръчках доста. Това  е от цялата нова вода и мокробалончетата, които се образуваха. Метода ми с помпа и маркуч не постига голям резултат при нова вода изцяло, макар да са доста по-малко от първото ми пълнене на аквата като нова.
За момента успях да сложа един допълнителен малък канистър на Ехеим класик 150, пълен само с гъби, за механична филтрация. В магазина изтормозих продавача да тестваме на един изложен аквариум като моя, тръбите се събраха в отворите на капака до милиметър, стана много добре. Големите канистри са си чисти, светнах с едно фенерче вътре като ги извадих да чистя тръбите. Тези префилтри на Ехеим вършат страхотна работа.

Иначе големи боклуци имаше в стария грунд, направо като гъба е и с моя предишен слейп, реално съм сифонирал само половината, другата част никога заради корените и камънака. Нищо чудно, че се появиха проблеми.

Дискусите какъв страх браха, а и постудуваха малко, нагревателя не бе достатъчен и към края си седяха на 25 градуса.
Нищо им няма, само по-мудни стават. Преди няколко дни исках да изключа УВто и обърках кабелите и изключих нагревателя на канистъра. След три дни забелязах, че са по-мудни такива, крият се само и като погледнах температурата, 26, като се вдигна живнаха бързо и искаха да ядат...:)

Ето снимки от процеса, финално как стана, щепостна по-късно;

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #51 : неделя, 28 май 2017 г., 09:16 ч. »
Ето следващата партида снимки;

Неонките ми гладуват, с прибрани кореми, една умря. Все се опитват да ядат от храната на дискусите, но не могат да я изядат реално. Има две-три, които са нормални, но те са по-нагли и съм ги наблюдавал как успяват да изядат по нещо. Как ги храните тези рибки като се гледат с дискуси? Като вземах дискудите, ми казаха да спра да давам на малките рибки въобще. Сега са все още в малкия аквариум и ще ги храня там да видим дали ще се оправят. Родостомусите ми са ОК, тях ги виждам как си отмъкват по нещо винаги.

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #52 : неделя, 28 май 2017 г., 12:05 ч. »
Прекрасни аквариум,шкаф и техника  :up: Ама като гледам имаш място и за по-голям аквариум :) При мен неоните всеки ден се издуват до пръсване от храната.Храня с люспа,гранула и замразена.Май гранулата им идва голяма(тетра дискус) ,но се пробват и на нея.Ако твоите са с хлътнали кореми не вярвам да е от глад.Дано,но като гледам как е при мен...Като ги взех имаше една с плосък корем,веднага я забелязах,ама след седмица стана като другите.Не храня отделно неоните-квото докопат.
Хамалогия е смяната на грунд,но пък аквариума се променя изцяло.Струва си :) Ако е към по-добро и не мн често :)Какви са тези гранули на Хикари?Линк щ еможе ли или снимка на храната.Добре се е получил аквариума.Сега е и подходящ момент за добавяне на дискуси-като е разместен скейпа няма старите да тормозят новите или по-малко ще ги закачат.Ама ти нямаш нужда от нови :)
ПП:Тези лили пайпове на ехайм мн се набиват на очи,аз за товаги махнах моите

Неактивен vanko77777

• Активен потребител
  • Публикации: 609
  • Нас. място: гр.Казанлък
« Отговор #53 : неделя, 28 май 2017 г., 16:30 ч. »
 Да, и на мен ми се набиват на очи лилипайма на Ехайм , много са големи, мислех да си купувам от тях но на dennerle са по добри
Това е нечовешко! - викаха канибалите, четейки вегетарианско меню.
20l.-Скаридарник
40l.
250l.
462l.- 4бр. Астронотуси, 7 бр. Myletes rubripinnis (Сребърен долар) и сом Птеригоплихт гибицепс

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #54 : неделя, 28 май 2017 г., 19:53 ч. »
Мда, виждат се доста, особенно този който е насочен по задната страна на аквата, след като му сложих удължение с коляно, за да влиза СО2то по-добре. Аз им се радвам, не намерих други подходящи за накрайниците на Ехеим. Преди, с флейтите ставаше много силна струята и набиваше всичко в задната част на аквата, не успяваше да се засмуче от входовете на канистрите.

На Денерле са за малки аквариуми и най-вече канистри, с моите на пълня мощност, все едно съм ги оставил на тръба само. Ехеимите си имат дифюзер в зелената част, който намаля силата на струята и после самия лили пайп я разпръсква като равномерен почти ламинарен поток. Така не се вкарват балончета в аквата, много я загрозяват, все едно е пълно с боклуци вътре. А и на Денерле са много скъпи, 22 евро за една удебелена тръба не си струва.
Планирам да скрия с някакъв корен тази, има възможност, но искам да е хубав и да намеря кака да го закрепя на стъклото там, като го покрия с малки анубиаси бонзай...:)

Относно неонките, и при теб има една на снимките с хлътнал корем, горе в ляво на първата снимка, казаха ми че стават така като хвърлят хайвер. В малкия са още, ще ги наблюдавам. Забелязах че една има някакво образувание отстрани, та така стана по-добре.
Слагам една снимка на моите, за сравнение.
Също и една на резултата от белината. Брадата побеля, това е най-засегнатото растение, явно има ефект. Гледам отосите в голямата аква вече почнаха да ядат остатъците.
Добавих 4 САЕ-та, да има за всеки случай...:)

И малко снимки в завършен вид, не са с добро качество, но за момента толкова. По-късно с голямото фото.

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #55 : неделя, 28 май 2017 г., 20:14 ч. »
Моята ти изглежда хлътнала,но е от снимката нещо,нямам с хлътнал корем.Но твоите ок изглеждат,една само по плоска,но здрава ми изглежда.На денерле пайпчето е 8 евро,даже поръчах и за малкия.По добре е от само тръба,но е по силен потока от на ехайма.Не вкарва балончета,ако е достатъчно потопена.Не знам,аз най сетне мирясах с тези пайпове.Имам два броя ехайм,единия неразпечатан,имам от атман два броя и двата на денерле :)Както и на jbl струйниците ...

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #56 : понеделник, 29 май 2017 г., 06:08 ч. »
Дай линк за пайпчето на Денерле моля, аз намирам само едно от 22 евро, и е за тръба 9/12, много малък отвор за голям канистър. За 8 евро мога д апоробвам и аз как ще е потока при мен.

Забравих за храната на Хикари, ето линк, на запад я водят като йан-добрите гранули за дискуси, и растат от тях;
http://www.hikariusa.com/diets/discus-bio-gold/

Иначе при мен, анциструсите много харесват манадото, вече са си изровили пещера под единия корен...:) Май трябва да им сложа едно от керамичните тръби-укрития.

Дъното ми стои доста статично сега, като е толкова открито, какви коридодуси мога да сложа при дискусите на 29 градуса? Четох че само едни, бандит се казват..:), държат без проблеми при по-високи температури? Исма да щъка нешщо по дъното през деня.

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #58 : понеделник, 29 май 2017 г., 10:44 ч. »
Интересно, пише че е за 16/22 тръби, ще поръчам да пробвам, и без тов ами трябват няколко други дребни неща.

По темата с грунда, забиха ми въпрос, защо не съм сложил термо кабел под манадото...не можах да отговоря, не знаех...:)
Спомагал за циркулацията в грунда, практически в моя случай става като голям био филтър. С малка мощност е и няма да пречи на общото отопление. Някой ползва ли такава комбинация?

И по-интересното, как да го сложа сега, като вече съм сложил грунда ако реша? То един кабел може да се набута/зарови, но не знам вакумчетата, които го държат ще мога ли да ги захвана добре на дъното. Манадото постоянно щада и ще заравя дупката докато ги слагам?

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #59 : вторник, 30 май 2017 г., 14:01 ч. »
За архива, водораслите, както са побелели, ги нападнаха отосите и днес вече няма нищо в аквата....:)

За съжаление САЕ-тата са от разглезените, само дебнат дискусите да им ядат храната...:(

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.