Автор Тема: Нова идея за аквариум на Дискуси-болната ми тема  (Прочетено 5553 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Емануела

• Активен потребител
  • Публикации: 50
  • Нас. място: София
  • -"В мен се спотайва една заразна тиха ЛУДОСТ!" -Ем
Здравейте колеги.От известно време насам имам мерак да си ремонтирам и обновя стаята.И покрай разместване и така нататък,ми се освобождава цяла стена (която ще измажа и боядисам) 260см. Та понеже съм аквахолик ,реших да заема празното пространство,което остава с два аквариума.Едната ми страст сладководен за дискуси,и другата за морски аквариум.Тука в сладководният гьол,разбира се ще говорим за сладководния(а пък който има мераци да види,какви са идеите за соленоводния ще оставя линк да си чете).
Та идеята е следната:
Размери и обем: Размери 90/50/60 (д/ш/в),обем 270 литра.(търся и някой от София да ми го направи)
Осветление :осветително тяло, с тела Т8- четири броя (F18W/865 dayllight).Размер на тялото 65см.-дължина,30см.-ширина.Мисля да го направя висящо. Въпросът ми е осветлението достатъчно ли е?
Температура на водата (и как се поддържа: нагреватели, вентилатори, климатици): имам нагревател RS-136 (300W).Температурата мисля да я държа 28 градуса.Климатици и вентилатори не ми трябват,в нас лятото е 15 градуса...студ хихи   
Филтрация: понеже дискуса е капризен,си мисля за два канистъра: SunSun HW302 Дебит – 1000 литра на час и SunSun HW303B / с UV лампа-9W /Дебит – 1400 литра на час.Филтърни медии: керамика,биовата и активен въглен.Чудя се единствено за активният въглен и ув то-няма ли да унищожат торовете за растенията.Какво мислите за филтрацията и чуденето ми?
Субстрат: мисля си за Мандо или AquaBasis plus.Чудя се за тоя обем колко кг. трябва да взема.
Корени азалия
Растения:
Валиснерия нана
Анубиаси
Хигрофила гвианенсис/ диформис
Криптокорина уендити (зелена)/понтедерифолия
Ехинодорус блехери/амазонка
Микрозорум
Бликса ауберти
Циперус хелфери
Сагитария
Мъхове:
Fissidens fontanus
Vesicularia Ferriei /Weeping Moss
Явански мъх
Коледен мъх
Горе долу тези растения ми харесват.На снимката по долу показвам как горе долу искам да изглежда аквата. Вярно на снимката аквата е 2 пъти по-голяма, ако не и повече,но си мисля че за мога да постигна мини вариант на тази красота.
Обитателите:изхождайки от правилото ,че на парче дискус му е нужно 40 литра вода сметнах ,че мога да гледам 5 дискуса без проблем и в останалите 70 литра един хубав пасаж от 10 неона червени.Така ми остават 30 литра аванс.(270-5*40-10*4=30).Вие какво мислите?
П.С. Ето и линк към темата за морската аква: ModEdit: Препратки към други форуми не са желани тук!

Неактивен Aronax

• Активен потребител
  • Публикации: 93
Отг: Нова идея за аквариум на Дискуси-болната ми тема
« Отговор #1 : сряда, 21 юни 2017 г., 09:38 ч. »
5 Дискуса за да се чувстват добре трябва да са възрастни риби. От там следва, че 270 литра аквариум ще им е тесен, особенно щом искаш да слагаш и растения. А ако оформят и чифтове изобщо няма шанс да ги гледаш в този обем. За млади риби ти трябват минимум 6, което пак е малко. Още повече, че ти нямаш опит с Дискусите и млади риби трудно ще отгледаш. Сега за растенията... дискусите се отглеждат във вода, в която повечето растения няма да виреят. При висока температура на водата, метаболизма на растенията се засилва. Единственият ти шанс е да пуснеш цо2 система от което следва че ти трябва мощно осветление и торене. При този малък литраж да балансираш аквариума ще е много трудно. Сега за качеството на водата... дискусите обичат чиста вода а цапат много. Колкото е по-малък аквариума, толкова по бързо се замърсява водата, съответно за да имаш здрави риби ще трябва да правиш всекидневни смени на вода и то над 50%. Както ти казах и на лични, под 350 литра аквариум особенно след като нямаш опит с тези риби, няма как да стане. Друг е въпроса вече ако искаш да гледаш грозни и пресечени риби. Това с риба на 40 литра вода са го измислили магазинерите за да могат да ти пробутват повече риби. Дискусите са голям разход и ако не си готова да им осигуриш правялните условия за живот само ще хвърлиш 1000-2000 лева на вятъра и след няколко месеца или ще имаш умрели риби, или ще са пресечени и няма да имат нищо общо с дискуси....

Неактивен Емануела

• Активен потребител
« Отговор #2 : сряда, 21 юни 2017 г., 12:28 ч. »
5 Дискуса за да се чувстват добре трябва да са възрастни риби. От там следва, че 270 литра аквариум ще им е тесен, особенно щом искаш да слагаш и растения. А ако оформят и чифтове изобщо няма шанс да ги гледаш в този обем. За млади риби ти трябват минимум 6, което пак е малко. Още повече, че ти нямаш опит с Дискусите и млади риби трудно ще отгледаш. Сега за растенията... дискусите се отглеждат във вода, в която повечето растения няма да виреят. При висока температура на водата, метаболизма на растенията се засилва. Единственият ти шанс е да пуснеш цо2 система от което следва че ти трябва мощно осветление и торене. При този малък литраж да балансираш аквариума ще е много трудно. Сега за качеството на водата... дискусите обичат чиста вода а цапат много. Колкото е по-малък аквариума, толкова по бързо се замърсява водата, съответно за да имаш здрави риби ще трябва да правиш всекидневни смени на вода и то над 50%. Както ти казах и на лични, под 350 литра аквариум особенно след като нямаш опит с тези риби, няма как да стане. Друг е въпроса вече ако искаш да гледаш грозни и пресечени риби. Това с риба на 40 литра вода са го измислили магазинерите за да могат да ти пробутват повече риби. Дискусите са голям разход и ако не си готова да им осигуриш правялните условия за живот само ще хвърлиш 1000-2000 лева на вятъра и след няколко месеца или ще имаш умрели риби, или ще са пресечени и няма да имат нищо общо с дискуси....

Здрасти Ар.Разбирам те напълно и не споря,защото си прав. Но,не мисля че си в позиция да определяш познанията ми(да конкретно Дискуси сама в къщи не съм гледала ,но имам опит с храненето и честите смени на водата в аквариум с дискуси) .Просто мисля че тук сме рационалисти,и мисля че е по-добре да споделя и  да се опитаме заедно да измислим нещо и да коригираме,отколкото(както правят 90% от всички ,за да избегнат заяждане,е да си правят каквото решат ) и после да се оплакват и да търсят спасение.Растенията както виждам,от сън вчера съм забравила да спомена,че ще мисля за бутилка Со2(без нея не мърдам). А относно осветлението,казах с какво разполагам и попитах конкретно дали е достатъчно,при описаните растения(които 90% са непретенциозни и бързорастящи).Винаги мога да сложа още едно висящо тяло и точно тук е разговора ни от към осветление.Торове мисля , казах че ще си слагам.Никъде също не съм избягала от отговорност ,да не сменям водата.Ще се сменя това изобщо няма да го коментирам.Ясно ми е че Дискуса е каприза,и че цапа много.За това съм се спряла на два канистъра ,които са силни,и ще могат да ми помагат. Трудно е за балансиране-да ,но това че съм момиче или че според теб съм некомпетентна,няма да ме спре да се развивам и да успея.(не знам всичко-ТОВА Е ТАКА,но вярвам че ако искам,а аз искам -ще стана и по-добра от вас).И така:
Прав си че е тясно(на лс видя че тръгнах от 150 л. и стигнах до тези литражи ,което може да ти говори,че не искам там каквито ги определи риби). Веднага след коментара ти станах и измерих пак стената- максимума (при който на мен ще мие труден живота) е 100 см дължина.Готова съм да им я дам.Съответно 100/50/60-300 литра. 50 литра,които не съм им дала за мен не са "компромис".Също така в естествена среда дискуса живее без много- много растения,повечето е камъни и корени.Така че щом има хора с акви бъкани с растения и гледат в тях и дискуси и УСПЯВАТ,ще успея и аз.Вярно,пак казвам аквите са им огромни.
Съжалявам,че малко агресивно подходих,но коментара ти (признай си),беше доста заядлив. :drinks:

Неактивен Aronax

• Активен потребител
« Отговор #3 : сряда, 21 юни 2017 г., 13:05 ч. »
Изобщо не съм целял да се заяждам. В крайна сметка ти си решаваш как искаш да си направиш аквариума и какви риби да гледаш в него. Всичко което написах беше с цел да ти дам съвет. Хората, които имат растителни аквариуми с дискуси се занимават с тези риби от години. При дискуса не е само до смяна на вода и хранене като при повечето други риби. И на лични ти писах, че под 350 литра няма смисъл. Дискуса е плашлива риба и ако са малко бройки се стресират много лесно. Стресиран дискус е равно на болен дискус. При стрес имунната им система може да се срине за часове и до дни да измрат. и все пак ти си решаваш.... моят съвет е да си вземеш минимум 350 литра, 6 дискуса вътре без никакви други риби. Като растения сложи само микрозорум и анубиаси. Само ще ти кажа че при мен бутилката ми за Цо2 изпусна и за 3 часа, в който пускаше по повече вече имах 14 умрели риби. ;)
Отностно познанията ти, не знам какви са ти... чета какво си писала и там виждам доста неща които не са съвместими с дискусите.
1. Аквабейсис не е грунд а е подложка. Трябва много да се внимава в аквариум с дискуси да се слага хранителна подложка.
2. Активен въглен във филтъра се слага само след лечение.
3. Ако беше прочела достатъчно щеше да знаеш (след като даже аз ти казах няколко пъти), че дискуси се гледат минимум 6 освен ако не са оформени двойки. Тогава в този литраж, който искаш може да гледаш 1 чифт. Всеки продавач ще ти каже че може да гледаш и повече с цел да вземе повече пари. Не знам защо реши че се заяждам на тази тема след като ти го казвам с цел да ти е по-лесно на теб.

Неактивен Емануела

• Активен потребител
« Отговор #4 : сряда, 21 юни 2017 г., 13:19 ч. »
Изобщо не съм целял да се заяждам. В крайна сметка ти си решаваш как искаш да си направиш аквариума и какви риби да гледаш в него. Всичко което написах беше с цел да ти дам съвет. Хората, които имат растителни аквариуми с дискуси се занимават с тези риби от години. При дискуса не е само до смяна на вода и хранене като при повечето други риби. И на лични ти писах, че под 350 литра няма смисъл. Дискуса е плашлива риба и ако са малко бройки се стресират много лесно. Стресиран дискус е равно на болен дискус. При стрес имунната им система може да се срине за часове и до дни да измрат. и все пак ти си решаваш.... моят съвет е да си вземеш минимум 350 литра, 6 дискуса вътре без никакви други риби. Като растения сложи само микрозорум и анубиаси. Само ще ти кажа че при мен бутилката ми за Цо2 изпусна и за 3 часа, в който пускаше по повече вече имах 14 умрели риби. ;)

Знам,аз съм си по принцип,заядлива :grin: :grin: :grin:
Ценя съвета и гледам максимално да го изпълнявам.
Ужас!Аз обичам тези малките ръчно правени системки с оцет и сода,ама този аквариум..с такива няма да стане :lol: :lol:
Ти нали ходиш да си зареждаш.Там като ти пълнеха не ти ли казаха,че е издала багажа...пффф то направо яд ме фана.
Ще помисля как да увелича литража ама надали ще може повече.Поне не и дължината и височината. Какво мислиш за осветлението,филтрите,сибстрата...хайде човек с опит си наливай акъл. :dance3:

Неактивен bustama

• Активен потребител
  • Публикации: 1 537
« Отговор #5 : сряда, 21 юни 2017 г., 13:52 ч. »
Имал съм аквариум 100/40/40см. забрави за тези риби с растения в 100/50/60см. може да го ползваш само за развъден съд. Това мога да ти кажа при положение, че не отглеждам дискуси. С един метър дължина, аквариума ще заприлича на тези от рибните магазини с шараните. :tongue2:

Неактивен dndechev

• Активен потребител
  • Публикации: 793
  • Нас. място: Русе
« Отговор #6 : сряда, 21 юни 2017 г., 14:15 ч. »
Аз ако бях щях да ползвам цялото разстояние от 260см за един аквариум. Средствата, които ще вкараш в 2 аквариума (особено в соленоводния) + филтрации и всичко останало ............... може да си спретнеш един, но ще е както трябва (без никакви компромиси). Никак не си представям, от естетична гледна точка, как биха стояли два различни аквариума един до друг. Не ангажирам никого с мнението си, така бих направил аз.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
  • Публикации: 77
« Отговор #7 : сряда, 21 юни 2017 г., 14:47 ч. »
Подкрепям мнението на колегата. Не прави грешката с малък аквариум и дискуси. Аз съм така, сега съжалявам, но няма какво да направя. Гледам си ги и това е.
В един момент, ако приемем, че всичко е наред и си пораснат доволно, ще трябва да се разделиш с повечето, а това не е приятно. Тепърва тогава да инвестираш в по-голям аквариум също не е приятно, тъй като ти обезмисля предходната не-малка инвестиция и вложено време.

Използвай цялото пространство и си направи прекрасен аквариум с дискуси, че и растения. Не прави компромиси с техниката, филтрацията следва да ти е многокрано завишена. При този размер си за съмп или поне три канистъра от най-големите.
За морски, може винаги да си поиграеш с някое нано, но фокуса следва да са дискусите.

Неактивен Tony_JB

• Активен потребител
  • Публикации: 185
« Отговор #8 : сряда, 21 юни 2017 г., 16:14 ч. »
Аз като по неопитен бих казал че малко преувеличавате с три,шест и т.н канистри.
Аз съм с два канистъра по 2000 на час в 700 литрова аква и растения и имам само една жертва. Дискус който беше засечен още когато ги купувах.
Прави сте че колкото повече е по добре,но ако ме може с по голям и с този ще се справи с 6 риби стига да има желание.
За осветление помисли за диоди като вариант във времето ще си избият разхода.
За растения докато не опиташ какво ще расте при теб няма да разбереш,при мен примерно Нифея червена не иска да тръгне никак,а Нимфоифис мога да зареждам за магазин на едро расте.
Успех
700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
  70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

Неактивен Aronax

• Активен потребител
« Отговор #9 : сряда, 21 юни 2017 г., 17:47 ч. »
Ми екстра е, но по скоро я направи 150х50х60 според мен. На 40 ще им е малко тясно да се завъртят.  :D

Неактивен asito

• Активен потребител
  • Публикации: 1 314
  • Нас. място: Варна
    • Моите аквариуми
« Отговор #10 : сряда, 21 юни 2017 г., 17:54 ч. »
450л звучи добре за дискуси.Аз пък им се кефя на моите,които са в 250л,даже и хайвер хвърли единия.Не ги знам как ще се развият,дали ще се пресекат,времето ще покаже.Не че и аз не мисля за по голям,ама засега ще са в гарсониерка.Четох,че по големи израствали даже в по малък аквариум,щото не горели калории да плуват на дълги разстояния.А и вско правило си има изключения.Аз бих сложил един двуметров  аквариум за дискусите.Соленоводния аквариум не знам дали повече радва или изнервя.Всеки път като почна да чета как се прави и подържа соленоводен и ме заболява главата...

Неактивен Aronax

• Активен потребител
« Отговор #11 : сряда, 21 юни 2017 г., 17:58 ч. »
450л звучи добре за дискуси.Аз пък им се кефя на моите,които са в 250л,даже и хайвер хвърли единия.Не ги знам как ще се развият,дали ще се пресекат,времето ще покаже.Не че и аз не мисля за по голям,ама засега ще са в гарсониерка.Четох,че по големи израствали даже в по малък аквариум,щото не горели калории да плуват на дълги разстояния.А и вско правило си има изключения.Аз бих сложил един двуметров  аквариум за дискусите.Соленоводния аквариум не знам дали повече радва или изнервя.Всеки път като почна да чета как се прави и подържа соленоводен и ме заболява главата...

Като не горят калории ще затлъстеят... а всички знаем, че затлъстяването води до инфаркт. :lol:

Неактивен asito

• Активен потребител
  • Публикации: 1 314
  • Нас. място: Варна
    • Моите аквариуми
« Отговор #12 : сряда, 21 юни 2017 г., 18:44 ч. »
Аз мечти не съм убивал.Според мен става,има много примери в ютуб.То иначе нямаше да се пробвам.

Неактивен kasl

• Активен потребител
  • Публикации: 96
« Отговор #13 : сряда, 21 юни 2017 г., 22:25 ч. »
Здравейте и от мен 100% не съм човек за пример но въпреки това не издържах и реших да драсна 2 реда.Аквариума ми е ДШВ 185/45/60 499 литра.Февруари месец купих 4 дискуса от колега от форума(преди месец взех още 3 от него).Дискусите са кръстоски нямат много наситени цветове но от месец насам вече имам чифт който хвърля 4 пъти хайвер и скоро ще отделям в 100л аквариум да видим какво ще излезе.Пиша това с идеята да кажа че това за много риби си е нож с две остриета.Както всяко животно така и рибите си имат територия на тия 2 метра всички риби стоят в левия ъгъл,тъй като мъжкия е решил че тези 2 коренчета са негови и на жена му и гони всичко наред.Та с мойте 7-8 дискуса е касапница с 1 чифт а я си представете ако се заформят още 1 или 2 чифта какво правиме тогава.В природата примерно като се заформи двойка дали по 10-12 дискуса стоят до клончето или камъчето с хайвера?Да факт много повече пространсвто има и избор и всичко..Фитлрацията ми е ехайм която дават за аквариуми до 250л напук на многото филтрация която "трябва" да има аквариум с дискуси.Вода сменям когато не ме мързи имало е случаи месец не съм го пипал.Проблеми нямам никакви имам още 4 скаларий вече към 7-8см 10-тина атерини и няколко сомчета.Също лично съм бил свидетел като един риболовец една каракуда в 3 литров буркан живя почти 3 години и си стоеше все малка 4-5см докато решихме да я пуснеме.Без филтрация без въздух нищо,чат пат смяна на водата и това е.Написах това за каракудата да кажа то предполагам го знаят повечето че рибата расте според размера на съда и аз не очаквам дискус на максимален размер но мъжкия от чифта гони 12см вече а го взех едва 6см мерил съм го.Та дори да ги гледа в малък съд няма да умрат рибите ако са читави и не се вкара някоя гад вътре може да не станат макс размер но ще си живеят.Очаквам да ме изядете след написаното но все пак реших да си кажа мнението.И съвета ми към колежката е действай смело с това което си решила само едно ще кажа пък ти си преценяваш вече.Големия аквариум е много по-стабилен от малкия,веднъж да се зацикли почти няма бутане не говоря за болести,паразити и т.н. а чисто и просто дори да го оставиш така месец два 100% няма да е проблем с голям аквариум,тествано е и работи :D

Неактивен Емануела

• Активен потребител
« Отговор #14 : сряда, 21 юни 2017 г., 23:10 ч. »
Благодаря за изцапването на темата ми.Мисля че има цял форум и лични в които да спамите и да си задавате различни въпроси и да се хилите на разни тъпотии.Започвам да си мисля вече,че само си губя времето да ви пиша тук ,да се опитам да ви представя идеята си и да получа мнения за нея ,които рационално да помогнат.ЯСНО МИ ЧЕ Е МАЛКА АКВАТА . АКО ЧЕСТНО ТРЯБВА ДА СИ ГОВОРИМ,НА ВСЯКА РИБА В ЗАТВОР(АКВАРИУМ) И Е ТЯСНО НЕПРИЯТНО И ПРОЧЕЕ....ТАКА ЧЕ ВСЕКИ АКВАРИУМ В КОЙТО СЕ ГЛЕДАТ РИБИ,КАКВИТО ЩЕ ДА СА СИ Е "КОМПРОМИС" КОЙТО ВСЕКИ ЕДИН ОТ НАС ПРАВИ ЗА ДА ИМА ГЛЕЗОТИЯ КОЯТО ДА ГЛЕДА И ДА И СЕ РАДВА.Мога да заделя място с максимална ширина 100 см дължина и височина 60 просто защото при по голяма височина няма да може да се бърка в аквата,вече ширината мога да я сложа и 60 но ще стане страшно грозно. Не е малко вода това,но не е много за тези риби. Как ще седят 2 различни акви това аз си определям,това че на някой му се струва странно си е негов проблем.Искам просто мнение от вас за всички въпроси които зададох.Субстрат,осветление,филтри и прочее....толко ли ви е трудно?!Хванахте се за едните му 50 литра по малко от "минималната норма",която сте чули и прочели някъде ,и с това се приключи.Аз имам планове и акви по 1 тон вода да правя,но сега няма място,нито финанси да станат тия неща.
За това,ако мислите да продължавате да ме критикувате за тези -50 литра и заедно с тях да определяте ,нивото ми на хъс и възможност да се справя,просто подминете темата. Vlad0 четох темата ти преди два три дни,и ми е чудно,как  си набутал 7 дискуса или повече и други риби в 180 литров. И още по ми е чудно как не изядоте вие останалите него за това,а на мен като хищни пирани се нахвърлихте за има няма 50 литра.(Vlad0 моля те не се обиждай...просто ме вбесява това поведение на хората).И щом ти успяваш да се справяш то аз с моите двойни размери ще имам много по малко проблеми. Рибите гледам оптимално да са много и 5 са си предостатъчни.Така няма да продължавам да се вбесявам на идиотизма,и ще ви подканя да говорим вече конкретно за въпросите и така нататък.Благодаря на kasl i Tony_JB за това ,че не ми се нахвърлихте.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.