Автор Тема: Нов аквариум - акваскейп - помагайте  (Прочетено 2820 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен ddsimeonov

• Регистриран потребител
  • Публикации: 4
Нов аквариум - акваскейп - помагайте
« : събота, 28 октомври 2017 г., 21:42 ч. »
Здравейте, казвам се Даниел и ми е приятно да съм сред вас. Мисля, че след една година с първия ми китайски готов 30
литров аквариум направен за децата, се зарибих вече и влязох във филма яко.

Накратко, плана ми е за нов 180 литров аквариум за хола. Размери 100 х 40 х височина 45 см. В момента се прави от един от доста опитните майстори. Чета много тук и попивам и записвам съвети за всяко нещо. В момента проектирам капака и осветлението - 4 х 39W t5 85cm   ( Филипс 2х865, 1х827 и една Sylvania Aquastar 10k), като всяка е с електроника и отделно захранване, по нататък ще съчетавам кръгове и таймери, като разбера как и колко им е необходима на растенията. Отражатели JBL  за 39W 85cm T5. Вътрешен филтър Ferplast Bluewave 07, голям 11.6l обем с 4 вида филтрация. (избягвам канистър заради страх от теч)

Тук е първия въпрос - като монтирам вентилаторите, как да ги разположа, защото изчетох много различни мнения - единия да вкарва, другия да изкарва, или само един да изкарва/смуче и отвор от другата страна??

Големия въпрос обаче е оформлението - искам да направя бавен и опростен акваскейп, нищо сложно. Няма да подавам CO2, и не замислям полянки (поне засега де :)) , но все пак планирам доста растения, предимно от клас лесни и много лесни - Валиснерия, Анубис, Криптокорина, Дъбче, явански мъх, т.н. Повечето от растенията са в един 50литров растителен сега и чакат, но естествено ще се закупят още. Подготвил съм подложка JBL Aquabasis, над нея само 1 см Манадо (по скоре с цел обогатяване грунта) и отгоре грунт 3-5мм да го натисне. Планирам един голям корен в средата. Въпроса по оформлението е какъв да е грунта на цвят - бял или черен? Камъните какви - бели или черни?
За да ви подпомогна със съветите - качвам снимки какво горе долу имам под ръка.

Третия и най-труден въпрос е как да съчетая растенията, какви да бъдат от лесните и как да ги разположа по дъното? Знаете ли някакви примерни линкове, страници, идеи, разработки за съчетаване и разполагане на растенията, за да планирам?

Ще се равам и ако имате коментари, съвети или забележки ако бъркам някъде с подготовката. Забравих да кажа най-важното рибите са златни, затова и такъв избор на растения. Знам че не са ценени от напредналите акваристи, но на мен ми харесват, или поне още не са ме изнервили достатъчно като ми опасоха всичкия роголистник и цапат :)

Благодаря ви предварително!

Неактивен niki_o

• Активен потребител
  • Публикации: 377
  • Нас. място: Хановер
Отг: Нов аквариум - акваскейп - помагайте
« Отговор #1 : събота, 28 октомври 2017 г., 22:16 ч. »
Добре дошъл колега!
Обаче противоречията в поста ти са толкоа,че се обърках дори....чета мисля за отговор и малко по-надолу отговора се обезмисля....
Та-4 по 39в за растения дето и на 2 по 30в ще са доволни си е разхищение на ресурси,че и без СО....
Но пък силно залесен аквариум със Златни ...абе лека химера ;)
Предлагам ти да помислиш за това дали искаш растителен или Златни,и дали верно ако си за растенията ти ще са тези който споменаваш,защото много не си пасват нещата които си посочил....обмисли ги добре преди да започнеш да обурудваш,че посоченото от тебе е само рецепта за проблеми :crazy:
Не искам да ти убивам желанието ,а само да те пренасоча,ако си ме разбрал неправилно :)

Неактивен ddsimeonov

• Регистриран потребител
« Отговор #2 : неделя, 29 октомври 2017 г., 09:05 ч. »
Здравей Ники, много благодаря за бързия отговор. За да ме разбереш по-добре, ще дам още инфо :)

Аквариума се прави с цел дългосрочна инвестиция, затова и разхищението на пари, както си се изразил. Предполагам, че това няма да му е окончателния вид, затова и залагането в него на неща който сега може да не се ползват. Пример - осветлението, наистина 160 вата сумарно осветление е много за 180л (с вода сигурно 150-160 литра), но не смятам всички лампи да светят поне в началото, и тук е интересен въпроса кои да държа включени с цел да има пълен спектър, или това което ми хрумва е да заменя пурите само с 21 ватови, има ги същия размер т5 и да работят всички?

Относно златните, хем съм съгласен с теб и всичко изчетено във форума, хем фактите говорят друго :) Досега съм имал 6 златни, в момента 4 останаха ( червена шапка, принцеси, телескоп, кометата си отида заради моя грешка :(). Никога не са яли от горните растения, освен телескопа който се опитва да яде всичко и май ще го разкарам скоро защото виждам че се опитва да яде от мъха който съм заложил в стария аквариум и ще се ползва за корена в новия. Той изяде цяла шепа роголистник за около месец останаха само стеблата, но другите растения не ги закача. За това смятам да ги оставя в новия им "апартамент/аквариум  :)", без телескопа-беладжия, но ако другите правят много бели ще ги сменя с други риби. Целта е да направя бавен и красив аквариум за хола. Споменаваш горе растителен, което не е моя цел. Целта е по-скоро да има доста растения, но макс около 30%.

Споменаваш "рецепта за проблеми", мопже ли да бъдеш по-конкретен и ако все още виждаш някакви проблеми, несъвместимости, и тн?

Неактивен bustama

• Активен потребител
  • Публикации: 1 609
« Отговор #3 : неделя, 29 октомври 2017 г., 09:43 ч. »
Направи си вътрешен съмп, щом е дългосрочна инвестицията. Ще имаш възможност да скриеш цялата техника в него, стига мястото да позволи едни 10/15см. още в ширина.

Неактивен sevginsali

• Активен потребител
  • Публикации: 553
  • Нас. място: гр.Кърджали
« Отговор #4 : неделя, 29 октомври 2017 г., 09:57 ч. »
Здравей колега, добре дошъл и от мен.
Този форум е за помагане  :)
Ники ти е казал мнението си, напълно го подкрепям.
Личи, имаш познания, но явно някои неща ги пропускаш.
Примерно подложката - тя се прави за силно залесени аквариуми, ако я сложил, а после с останеш малко и бавни китки, аквариума просто ще гръмне от водорастли, във всякакъв вид
Манадото е субстрат/грунд, а не подложка. Виждал съм и разни др колеги над манадото да слагат разни неща и акъла ми не го побира тва.
Растежа на растенията е сложен процес, зависи от много фактори, но да кажем че светлината казва на растенията колко да ядат. Хубаво ама, при твоето планирано осветление и растенията които си изброил - вид и количество, че дори и без Со2 пак се засилваш към бум на проблеми, защото ще има светлина, МНОГО СВЕТЛИНА, а растенията ще са малко и "бавни".
Ако си търсил вдъхновение от тубата и клиповете там, моля те обърни внимание на количеството разсад, което вкарват там. Освен това, в тия клипове доста тънки моменти се прескачат, не знам защо, но хората си мислят, е с два клипа и са акваскейпъри. Включвам и себе си в това число.
НЕ знам, защо те е страх от теч, нов канистър - Ехай или JBL (тях съм ползвал) и си свиркаш. Китайци и други марки пасувам, не съм имал.
Златните по-прицнип се приемат като неподходящи в растителен, но винаги има и изключения. Освен това, те могат да карат и на по ниски температури, да кажем 18-20 С, докато китките няма да издържат дълго така.
Филтъра - Този който предвиждаш е ОК, но заема доста вътрешно място. +1 за мнението на bustama. И добавям, защо не малко по-голям аквариум?  :D
Така, за вентилацията, нагласи ги да засмукват - и двата.
Комбинация на пури - има много различни мнения, а и зависи от това, как ти се струва визуално. Ако искаш опитай 2х865 + 2х840. Ако са ти навързани на отделно, ще можеш да пробваш комбинации. Тогава пък, ще ти трябват доста таймери  :) . Светло ден, почни от 5 ч до 8 ч за три седмици, всяка седмица по 1 ч увеличение. Т5 или Т8, всичко зависи от теб.
Хоби или тиха лудост?

Неактивен sevginsali

• Активен потребител
« Отговор #5 : неделя, 29 октомври 2017 г., 10:00 ч. »
Сори , без да искам..
Хоби или тиха лудост?

Неактивен niki_o

• Активен потребител
« Отговор #6 : неделя, 29 октомври 2017 г., 10:49 ч. »
Така вече ми е по-ясна концепцията.Те колегите повотгоориха вече,но...
Подложката ще ти е донякъде излишна(има и такива които са за бавни аквариуми уж де) и защо не се ориентираш към глинени топчета в корените на растенията.Щом ще са до 30% това е по-добрия вариянт.И щом инвестицията не е решаащия фактор,то използвай само Манадо за грунд без да го затискаш(това е лудост) и ще си доволен.Във времето работи отлично и е добър буфер.
За осверлението-ако искаш специялизирани аквариумни пури то оставаш на Т5 39в-има избор,но ако искаш и Т5 21в стават,но задължително на отделни захранвания,че 2 до 3 ще са ти максимума на първо,че и второ време ;)
Е може твоите Златни да са културни,но всеобщото мнение е че закачат растенията и за това казах,че ще е трудно с тях и китки.

Неактивен ddsimeonov

• Регистриран потребител
« Отговор #7 : неделя, 29 октомври 2017 г., 11:53 ч. »
Благодаря ви много. Разбирам къде бъркам, май прекалено се презапасявам и повечето неща са за по-добре растителни и сложни аквариуми.

Някои отговори и от мен. За подложката четох че до 4-6 месеца се изразходвали и реших да я сложа само за по добър старт на растенията и то 5л за 180л аквариум, но явно няма нужда? При манадото логиката беше същата само 3 л и то заради глината слой по малко от 1 см заради корените само. При мен не става за грунд защото е лек и ще го ровят,  но явно и от него няма нужда?

За вентилаторине ако и двата смучат трямва и отвори  от другата страна да направя така ли?

И пак за растенията - има ли сайт или линк, където да видя как се съчетават и разполагат?

Осветлението, явно ще пусна само 865 и 830 по една.

Неактивен sevginsali

• Активен потребител
« Отговор #8 : неделя, 29 октомври 2017 г., 12:17 ч. »
Манадото е лек, да. Много готин, но ужасно лек. В повечето случаи затруднява мераклията, а и растения с плитка коренова система са почти обречени. Ти решаваш. Но не е правен за подложка.
Пак да повторим, прескочи подложката..
Вентилиране или охлаждане на аквариума? Никога не съм ползвам, но ако не се лъжа, вентилаторите се правят за жегите и когато има сериозни изпарения от повърхността. Тогава вентилаторите изсмукват и спомагат за охлаждането. Т.е. в този случай не ти трябват други отвори. Признавам се, че тук малко куцам от към знания, някой друг да коментира за по-сигурно.
Аз не знам за такъв сайт, за китките, в контекста на смисъла, който ти влагаш във въпроса си. Може и да има. Според мен си избираш вид, търсиш в google и така. Сайтове, видео и т.н. .. Има систематизирани такива, в които пише за изискванията на съответното растение. Ако ти помага..
Хоби или тиха лудост?

Неактивен a_andreew

• Активен потребител
  • Публикации: 93
« Отговор #9 : неделя, 29 октомври 2017 г., 16:03 ч. »
Здравейте колеги, манадото го дават в комбинация със друг продукт на джибиел. Варианти според мен има за комбинации. Аз го ползвам и ми харесва, но е лек и от силно течение се мести.

Неактивен niki_o

• Активен потребител
« Отговор #10 : неделя, 29 октомври 2017 г., 16:12 ч. »
Ето ти един саит в който са дадени различн и подредби и комбинации на растения като е описано и обурудването и торенето ;) Може и да те ориентира кое растение как изглежда в определени литри и с какви други се комбинира.
http://tropica.com/de/beispiele/

Неактивен dndechev

• Активен потребител
  • Публикации: 793
  • Нас. място: Русе
« Отговор #11 : неделя, 29 октомври 2017 г., 18:13 ч. »
Вентилаторите трябва да духат, не да смучат........изпробвано е. Няма значение колко са 2,3,4......всичките трябва да обдухват водната повърхност и така са най-ефективни.
Поздрави  :drinks:

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.