Автор Тема: Помощ за анубиас  (Прочетено 1308 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен yogle

• Активен потребител
  • Публикации: 42
  • Нас. място: Шумен
Помощ за анубиас
« : неделя, 05 ноември 2017 г., 17:08 ч. »
От известно време по растението се появяват точки и листата малко по малко загниват. Болест ли е или липса на нещо.

Неактивен ddsimeonov

• Регистриран потребител
  • Публикации: 4
Отг: Помощ за анубиас
« Отговор #1 : четвъртък, 09 ноември 2017 г., 11:34 ч. »
Черна брада. Прекалил си с храненето и отлаганията. Увеличи растенията, най-добре сложи няколко бързо растящи, като роголистник и т.н. за да "изпапкат" тези излищъци. Мисля, че има и риба която я яде, но не си спомням как се казва, пък и няма да ти реши проблема с баланса

Неактивен kuvert

• Активен потребител
  • Публикации: 20
« Отговор #2 : неделя, 12 ноември 2017 г., 20:46 ч. »
Имаш липса на калий,появила се е брада...
Ползвай глутаралдехид!

Неактивен Chr

• Активен потребител
  • Публикации: 205
  • Нас. място: София
« Отговор #3 : сряда, 15 ноември 2017 г., 15:57 ч. »
^ Колегата пред мен е прав, но не само на калий имаш липси!
 Според картинките : (http://www.aquaportal.bg/forum/index.php?action=post;quote=26527;topic=911.0;num_replies=91;bddd0d55a7d2=9c62ecdf98a2d24647171e08904300e0 )  имаш липси на много неща, тоест бих предположил, че не ториш (или не ториш и имаш малко риби).  В тоя случай черната брада ти е най-малкия проблем !

Без да съм 100% сигурен, бих предположил, че хем не ториш, хем прехранваш рибите.  Така се получава хем недостиг на микроелементи (и някои макро-), поради липсата на торене, хем излишък на фосфати, примерно, поради гниене на неизядената храна, или заради лайната на многото риби (ако наистина имаш много риби).  Не казвам, че имаш излишък на нитрати, щото пожълтяването на месестата част на младите листа, при запазване на жилката тъмнозелена, е белег на липса на нитрати.  Заради тоя парадокс (хем имаш излишъци на някои вещества, че да се образума черна брада, хем листата на растението индикират за ярки липси на хранителни вещества), е малко трудно да се даде точна диагноза.
   Факта е, че имаш дисбаланс в аквариума.  А природата не търпи празно - ако капризните висши растения (анубиаса), не изяждат всичко, има еднокретъчни водорасли (брадата), която да ги изяде.
А причината растенията да не изяждат всичко налично е, че те ядат веществата в определено съотношение, и ако едно нещо липсва, няма да ядат и другото, което е налично. И там идват водораслите (едноклетъчните), които не пробират !

Неактивен yogle

• Активен потребител
  • Публикации: 42
  • Нас. място: Шумен
« Отговор #4 : петък, 17 ноември 2017 г., 19:09 ч. »
Извинявам се , че се забавих с писането. Аквариума е 65 литра и има около 10 неонки 10 кардинала 12 родостомуса 2 малки анцитруса и 2 разбори . Храня ги по един път на ден като пропускам съботата с  една малка лъжичка тропикал. Не торя

Проблема според мен е че последната година рядко сменях водата. По голямата част от анубиаса го разкарах като оставих най-запазеното парче според мен . Дали не сбърках, че го оставих и да зарази новите растения , криптокорин и някакво на което не му знам името. И ако може да ми кажете как се казва:

Неактивен kuvert

• Активен потребител
  • Публикации: 20
« Отговор #5 : петък, 17 ноември 2017 г., 20:55 ч. »
Спорите на брадата са в чешмяната вода. Ако ще и осмозна да сложиш,нямаш ли баланс пак ще хванеш брада!

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.