Автор Тема: Може ли съвет  (Прочетено 1782 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен alf91

• Регистриран потребител
  • Публикации: 17
  • Нас. място: Перник
  • Остави на времето да уреди нещата, които искаш.
Може ли съвет
« : понеделник, 06 ноември 2017 г., 19:05 ч. »
Привет на всички.
Ще стартирам аквариум след дълга пауза.
Аквариума е 80/35/40 112 л
Осветление 2х18      885/аквастар
Филтър външен JBL crystal profi e702
 Ще има мангров корен. Около 30-40 см
Ще торя но не знам с какво ако може съвет и за това като се уточнят растенията и да не вреди торенето на хелена и рибите.
Ако може да ми дадете съвет какви растения мога да сложа.
Намислил съм валиснерия отзад и 2-3 анубиаса към корена да вържа.
Иска ми се да има някое друго по ефектно растение което не изисква ЦО2 и много силна светлина.
Иска ми се нещо по ниско отпред да има като полянка макар и да не прилича мног много поне да е зеленко в ниското и няиое по красиво към ъглите. Преди гледах болбитис нп нещо бъркам и след година хвана брада.. много бавно расте. Ще се радвам на всякакви съвети и критики. Да се има на предвид,че първите обитатели ще влязат след поне месец, месец и половина след стартирането. ;)
:)

Неактивен sevginsali

• Активен потребител
  • Публикации: 551
  • Нас. място: гр.Кърджали
Отг: Може ли съвет
« Отговор #1 : сряда, 08 ноември 2017 г., 08:38 ч. »
Здравей.
За торове, аз ползвам профито (микор елементи) и готов разтвор с NPK (макро елементи). Купувал съм ги от колеги, продаващи в раздел "Пазар". НЕ знам дали могат да навредят пряко на рибите, но предозирането им със сигурност ще вкара аквариста новак в беля с гадории.
Имам но не ползвам глутералдехид. Неговото предозиране може да навреди на рибките.  Лансират го като заместител на Со2, но това не е вярно. Казвам го за да не се подлъжеш. Върши работа, когато с него третираш пряко черна брада. Има много писано по въпроса, но всичко третира резултата, а не причината за черната брада. Брада, черната брада по принцип се появява при дисбаланс в аквата, т.е имаш липса на един или повече елементи. Примерно, ако често бъркаш в кавариум и се вдига органика (мътилка) много скоро ще се появи. Или ако имаш много органика от много риби или храниш много и се трупат боклучи по аквата, които не успяваш да сифонираш - също си е покана за черна брада. Има и други причини естествено, но вярвам че мисълта ми е ясна.
Има и много други търговски продукти - микро + макро торове, но не съм ползвал на други марки.
Торенето като цяло, е много специфично за всеки акварим, така зададен въпроса е трудничко да се отговори. Има доста писано по темата, в този и други форуми. Трябва да отделиш време за да прочетеш и за да можеш да задаваш по-конкретни въпроси.
Ниски полянкови растения, без Со2 почти няма. В смисъл, че дори и да сложиш, те или ще се растат и размножават със "скоростта на растежа на мангров корен"  или просто ще загинат след време. За сега се откажи от тях.
Бих ти препоръчал да заложиш на криптокорини, мъхове и микрозориум. Намират се лесно, не струват много и са "лесни" от към изисквания. Анубиаса също е ОК, но лесно хваща ксенококус, 2 пъти имах и все в коша отиваше. Не обича силна светлина, трябва му сенчесто.
Валеснерията е ОК като цяло.
Мъхове също са ОК, може да увиеш около корена.
Ако не ти е омръзнало да четеш, ще синтезирам в едно изречение - търси "бавни" растения, които не искат много торене, сложи максимално много от тях в аквариума си, аранжирай по твое желание и сложи една хубава снимка. Така ще получиш много повече коментари.
Хоби или тиха лудост?

Неактивен Tony_JB

• Активен потребител
  • Публикации: 185
  • Нас. място: София
Отг: Може ли съвет
« Отговор #2 : сряда, 08 ноември 2017 г., 14:48 ч. »
А да не забравяме че освен факторите торове и ЦО идва ред на осветление!
700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
  70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.